Skip to content

Vodne dielo Nosice Traditional Geocache

This cache has been archived.

FitReviewer: Ahoj,

mrzí ma to, ale nedostali sme od teba žiadnu reakciu. Preto tento listing teraz archivujem, čím sa ostatným kešerom otvára priestor pre založenie novej kešky niekde v okolí a hra tak môže pokračovať.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pokiaľ sa niekedy v budúcnosti rozhodneš svoju kešku opäť oživiť, budeme veľmi radi! Prosím, premysli si, či zvládneš aj jej následnú údržbu a ak áno, založ ju ako novú kešku, s novým listingom. Ak je totiž keška archivovaná reviewerom z dôvodu nedostatočnej údržby, z archívu ju už vyberať nemáme.

V mene všetkých nálezcov tvojej kešky ti ďakujem za zábavu, ktorú nám priniesla.

FitReviewer (Matúš) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.


Referenčné odkazy:
Guidelines - Keep cache page active
Help Center - 6.4. Maintenance expectations
Help Center - 7.15. Archive a geocache

More
Hidden : 9/19/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vodne dielo Nosice

je v poradi osma priehrada na Vahu, ktora vznikla prehradenim koryta v riecnom kilometri 209,00 betonovou gravitacnou priehradou v rokoch 1949- 1957. Hydroenergeticky je kaskada zapojena na Oravsku priehradu a Liptovsku Maru. Povodny nazov vodneho diela je Priehrada Mladeze, pretoze jej vystavba bola pridelena vtedajsiemu zvazu mladych. Brigadnici povinne odpracovavali niekolko tyzdnove turnusy. Postavili aj rozhladnu na upati vrchu Hradisko. Pri stavbe priehrady bol nahodne objaveny pramen s vysokym obsahom kyslicnika uhliciteho, ktory dodnes vyuzivaju kupele Nimnica, vybudovane v tesnej blizkosti nadrze, zamerane na liecbu chorob dychacieho a pohyboveho ustrojenstva.
      Pred vystavbou priehrady muselo byt prelozenych 12 km zeleznice a 35 km ciest. Do novopostavenych domov bolo presidlene obyvatelstvo z obce Milochov a z Nosic (miesta pod priehradnym murom). Uplne zmizla z mapy obec Okrut.
      Priehradny mur ma korunu dlhu 501,7 m a vysku nad zakladovou skarou 31,5 m. Je siroký 7.5 m a hlbka vody pri mure dosahuje 18 m. Prave kridlo priehrady je zaviazane do riecnej terasy Vahu a cely priehradny mur stoji na nepriepustnych slienitych bridliciach strednej kriedy. Lave kridlo priehradneho mura stoji na upohlavskom zlepenci vrchnej kriedy. Maximalna hladina vody v priehrade dosahuje uroven 280m.n.m. Betonovu priehradu tvori 31 blokov. Celkovy objem priehrady je 36 mil. m3. Zatopena plocha je 7 km2 .V najsirsom mieste su brehy vzdialene 1.5 km .
      Silne zanasanie priehrady sedimentmi si vyziadalo dodatocne vybudovanie usmernovacich hradzi pri Povazskej Bystrici (dlzka 2800m) a pri Udici (800 m). Ucelom je energicke vyuzitie prietokov Vahu, odstranenie problemov s povodnami, umoznenie odberov vody. Okrem toho je priehrada vhodna pre rozne sportove aktivity ako clnkovanie, surfovanie, ci rybolov. Obnovili sa aj vyhliadkove plavby po priehrade, ktore navstevnikom predstavia okolie priehrady v jeho plnej nadhere.
      V poslednom obdobi tu prekvita rybarstvo, najcastejsie lovenou rybou je kapor, vyskytuju sa aj ine druhy ryb: stuka, nosal, pleskac, cervenica, belica, jalec, lien, uhor, zubac, sumec. Taktiez je tu mozne vidiet 160 druhov vtactva, pre ktore sa stala velka vodna plocha utocistom pri hniezdeni a migracii. Dominantnymi druhmi su kacica diva a cajka smejiva. Z pravidelnych hniezdicov mozno spomenut rybarika riecneho, kaluziaka maleho, kulika riecneho, labut hrubozobu a kudelnicku luznu. Pocas migracie sa tu pravidelne zastavuju potapky, husi, volavky, bociany, chochlacky. Vzacnejsie sa tu objavi volavka purpurova, buciak nocny, kacica ostrochvosta. Pravidelnymi migrantmi su napriklad kormoran velky, rybar riecny, corik cierny, lyska cierna. Z hibernujucich druhov sa tu pravidelne vyskytuje hlaholka severska, potapac velky, cajka siva, vzacne aj turpan cierny a tmavy, cajka striebrista, orliak morsky a potaplice. Vyskyt zimnych hosti je viazany na rozsah zamrznutej hladiny priehrady. V najblizsom okoli mozno pozorovat nielen vodne vtactvo. Vidat tu pravidelne aj brehule, dazdovniky, sokola mysiara, mysiaka horneho, sojku obycajnu, vranu obycajnu a mnozstvo beznych druhov drobneho vtactva. Z cicavcov sa mozno pomerne casto stretnut so srncou a jelenou zverou, muflonmi, diviakmi, zajacmi, kunou a liskou. Okolie priehrady vyuziva ako biokoridor medzi Javornikmi a Strazovskymi vrchmi aj medved.

Parametre:
Kategoria: Priehradova - akumulacna
Vykon instalovany MW: 67.5
Tok: Vah
Typ turbiny: Kaplan
Prietok: 3x 130 m3/s
Pocet turbo agregatov: 3
Rok uvedenia do prev.: 1957
Priemerna rocna vyroba GWh: 157.4

Ku keske je bezbarierovy pristup z parkoviska P2, z parkoviska P1 je nutne prejst cez hlavnu, dost frekventovanu cestu, a potom zdolat par schodikov dolu k priehradnemu muru... potom je uz rovinka. Pri hladani kesky nepreliezajte zabradlie! Doneste si vlastne pero ... prajem prijemny odlov a pekne zazitky

Additional Hints (No hints available.)