Skip to content

Technicke unikaty MSK: 6 - Dul Michal Mystery Cache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 9/15/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache byla publikována v rámci projektu Moravskoslezský geocaching.
Více informací na www.msgc.cz


Projekt Moravskoslezský geocaching byl oficiálně ukončen ke dni 31.7.2013.
Tato cache patří mezi 30 vybraných, které budou v rámci pokračování projektu zachovány.

Cache již nebude obsahovat razítko do pasu, ale můžete v ní najít nové předměty a nová originální cwg. Infomace o pokračování projektu najdete na výše zmíněné webové adrese.


Michalské námestí
Dul Michal je název nefunkcního cernouhelného dolu, který se nachází v Michálkovicích (cást Ostravy). Od roku 1946 nesl tento dul název Petr Cingr a po ukoncení težby a vzniku Prumyslového muzea v areálu dolu se prešlo zpet k puvodnímu názvu Michal. Dul je národní kulturní památka.

V roce 1843 byly na území Michálkovic hloubeny první dve jámy pro težbu cerného uhlí. Jedna z techto jam, do té doby nazývaná Michálkovická jáma c. 3, byla v roce 1850 nazvána Michal podle zesnulého dvorního rady Michaela Laiera. V roce 1856 koupila dul Michal Severní dráha císare Ferdinanda a ve vlastnictví této spolecnosti zustal dul až do znárodnení v roce 1945. Ta také postavila a v roce 1863 z Prívozu do Michálkovic zprovoznila tzv. Bánskou dráhu, která umožnila expedici uhlí po železnici. Soucasný vzhled areálu dolu pochází z let 1912-1915, kdy byl dul zásadne prestaven podle projektu architekta Františka Fialy. Zároven byl parní pohon dulních stroju nahrazen elektrickým pohonem.
Po znárodnení se v roce 1946 dul stal soucástí Ostravsko-karvinských kamenouhelných dolu Ostrava (pozdejší OKD) a název dolu se zmenil na Dul Petr Cingr (podle sociálne demokratického poslance rakouského ríšského snemu). V roce 1966 byl dul zaclenen pod Dul Rudý ríjen v Hermanicích.
Po ukoncení težby v roce 1994 byl areál darován Ministerstvu kultury, které zde zrídilo Prumyslové muzeum.


Hornické kahany
Prumyslové muzeum bylo v Ostrave poprvé založeno roku 1945. O rok pozdeji byly sbírky presunuty do opravených prostor bývalého hotelu Royal na Reální ulici. Ten samý rok však byly exponáty násilne vystehovány na ulici a Prumyslové muzeum Ostrava bylo v roce 1950 oficiálne zrušeno. Zachránené zbytky sbírek technických exponátu cástecne prevzalo Ostravské muzeum. V roce 1993 bylo u príležitosti slavnostního otevrení Hornického muzea požádáno ministerstvo kultury o zrízení ostravského Technického muzea. Ministerstvo žádosti vyhovelo a v roce 1994 byl dlouho ocekávaný subjekt v Ostrave znovu založen.

Nové muzeum dostalo darem celý zachovalý areál Dolu Michal (Petr Cingr) v Michálkovicích z roku 1843. Vedení muzea sice nemelo jako jiná technická muzea v republice vysoký rocní rozpocet, zacalo ale svážet cenné prumyslové exponáty z celého kraje. Práce však byla po trech letech narušena odchodem zkušeného reditele. Po jeho odchodu ministerstvo kultury dosadilo do uvolnené funkce radového pracovníka muzea bez odpovídajícího vzdelání a zkušeností. Pod jeho vedením se muzeum zacalo menit z regionálního technického na ryze místní hornické muzeum.

Neutešený stav vedl v roce 1999 k vyslání ministerské kontroly, která navrhla k 1. lednu 2000 zrušení muzea vcetne rozpoctu na údržbu ostravských technických památek. Zrušení muzea bylo provedeno bez souhlasu mesta. Ostrava se tak stala jediným prumyslovým regionem v Ceské republice bez státního technického muzea, prestože má Ostravsko nejvíce industriálních památek v zemi. Darovaný areál prevzal do správy Národní památkový ústav, územní pracovište Ostrava. Protože obsahuje zachovalé provozuschopné zarízení všech stacionárních stroju z roku 1912, byl prohlášen národní kulturní památkou. V soucasnosti se používá název Národní kulturní památka Dul Michal.

Zachovalé budovy dolu postavené v letech 1913–1915 byly projektovány Františkem Fialou. Šatny a koupelny byly dimenzovány až pro 1512 havíru. Hlavní težební jáma je hluboká 671 metru. Napr. v roce 1916 zde bylo sedmnáct slojí o mocnosti od pul metru do dvou metru a vytežilo se pres 383 tisíc tun uhlí. Težba uhlí byla definitivne ukoncena v roce 1994. Zajímavostí je prohlídková trasa, kterou návštevníci absolvují ve stejné podobe, jakou chodili každý den horníci do práce.


Hornická prevlékárna


Cache se nachází na uvedených souradnicích, ale...je chránena kódovým zámkem. Kód pro odemcení: jak je hluboká hlavní težební jáma?



Hráci Moravskoslezského geocachingu si nezapomente vzít svuj "pas"a otisknout si do nej razítko této cache. Pasy si mužete stáhnout na www.msgc.cz nebo si je vyzvednout na nekterém z informacních center MS kraje. Úspešný lov!
V cachi se nachází razítko, které není na výmenu! Slouží pouze k otištení do Vašich pasu ci jinde. Také predmety v cachi nejsou k rozebrání bez výmeny. Mente fér aby i hráci, kterí príjdou po Vás meli z nálezu stejnou radost jako Vy!
Upresnení ohledne sberatelských CWG:
CWG (drevené sberatelské kolecko) jsou pro celou dobu konání hry, tedy 2 roky. Je jich pro všechny cache a série vyrobeno celkem 13 000. Tedy behem dvou let se v každé cachi objeví prumerne pouze 130 CWG! Ale vzhledem k tomu, že je 8 sérií (kde v cachích ze série se CWG opakují, máte velkou šanci najít toto CWG v jiné cachi z dané série).

Additional Hints (Decrypt)

PM: cbq iebfgyýz fgebzrz qb cybgh RA: haqre gur gerr ba gur srapr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)