Skip to content

Galeria Jana Koniarka Traditional Cache

This cache has been archived.

FitReviewer: Ahoj GeoMysky,

mrzí ma to, ale nedostali sme od teba žiadnu reakciu. Preto tento listing teraz archivujem, čím sa ostatným kešerom otvára priestor pre založenie novej kešky niekde v okolí a hra tak môže pokračovať.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pokiaľ sa niekedy v budúcnosti rozhodneš svoju kešku opäť oživiť, budeme veľmi radi! Prosím, premysli si, či zvládneš aj jej následnú údržbu a ak áno, založ ju ako novú kešku, s novým listingom. Ak je totiž keška archivovaná reviewerom z dôvodu nedostatočnej údržby, z archívu ju už vyberať nemáme.

V mene všetkých nálezcov tvojej kešky ti ďakujem za zábavu, ktorú nám priniesla.

FitReviewer (Matúš) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.


Viac info:
Pravidlá - Udržiavaj svoju kešku - prosím, oboznám sa s pravidlami.
Help Center - 7. Ownership after publication - všetko, čo potrebuješ vedieť o údržbe kešiek.
Help Center - 7.15 Archive or unarchive a geocache - po archivovaní zober kešku z terénu.

More
Hidden : 11/11/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrysa

Jednoducha skrysa pri Kopplovej vile Galerie Jana Koniarka. Prineste si vlastne pero!

Hideout

Simple hideout near Koppl Villa Gallery Jan Koniarek. Bring Your own pen!


Profil a poslanie galerie

Galeria Jana Koniarka so sidlom v Trnave je verejna zbierkotvorna a vystavna institucia – muzeum moderneho a sucasneho vytvarneho umenia. Vznikla ako regionalna kulturna institucia v roku 1976 (blizsie pozri historia galerie) a od roku 2002 je v zriadovacej posobnosti Trnavskeho samospravneho kraja.
V zmysle zriadovacej listiny galeria je specializovana pravnicka osoba, ktora predovsetkym orientuje svoju „zbierkotvornu cinnost a vyskumne ulohy na dokumentaciu a prezentaciu slovenskeho vytvarneho umenia 20. a 21. storocia s osobitym zretelom na tvorbu umelcov pochadzajucich z trnavskeho regionu, alebo na tych, ktori v tomto regione posobili“ (cl. 2, bod 10 zriadovacej listiny z 1.4.2002).
GJK je mozne vnimat ako dynamicky sa rozvijajucu strukturu, ktora sa sustreduje na najma spracovanie a prezentaciu umeleckych diel 20. a 21. storocia v sirsom stredoeuropskom kontexte, na sledovanie aktualnych trendov sucasnej vizualnej kultury a stimulovanie domacej sceny. Odbornu galerijnu cinnost je mozne rozclenit na zbierkotvornu cinnost a vytvaranie stalych expozicii z vlastneho zbierkoveho fondu, na vystavnu cinnost sucasneho umenia aj v ramci medzinarodnej spoluprace a sprievodne aktivity, ktore su smerovane k vacsiemu zaujmu verejnosti.

Historia galerie

Galeria Jana Koniarka bola zalozena v roku 1976 pod nazvom Okresna galeria so sidlom v Trnave ako kulturno-vychovne zariadenie okresnej posobnosti v oblasti vytvarnej kultury. V roku 100. vyrocia narodenia sochara Jana Koniarka – zakladatela moderneho slovenskeho socharstva, bola premenovana na Okresnu galeriu Jana Koniarka (od 1984 len Galeria Jana Koniarka, dalej GJK). Galeria presla mnohymi delimitaciami a od 1. 4. 2002 je jej zriadovatelom Trnavsky samospravny kraj. GJK dlhodobo nemala vlastne vystavne priestory, preto realizovala svoje vystavy v celom okrese v roznych kulturnych zariadeniach: v kulturnych domoch, spolocenskych a agitacnych strediskach, v kinach, v divadle, vo vyrobnych podnikoch a pod. (Trnava, Piestany, Hlohovec, Hrnciarovce, Brestovany). Jej vystavne potreby saturovali predovsetkym prenajate priestory v Zapadoslovenskom muzeu v Trnave (1983 – 1991) a cinnost Malej galerie pre pracujucich v Atomovych elektrarnach v Jaslovskych Bohuniciach (1981 – 1991). Az po zmene spolocenskych pomerov doslo k vytvoreniu vlastnych expozicnych a administrativnych priestorov GJK. V sucasnosti galeria vyvija svoju cinnost v troch objektoch. Ide o Kopplovu vilu, nove kridlo pre stale expozicie v areali vily a v objekte povodnej synagogy.
Kopplova vila sa nachadza na Zelenom kricku c. 3 a je hlavnym administrativnym a expozicnym centrom galerie. Po rekonstrukcii priestorov v rokoch 1990 – 1993 bola 7. maja 1992 slavnostne otvorena prva vystava – Blazej Balaz:1+1+1=1. Dna 14. juna 2002, v roku 50. vyrocia umrtia J. Koniarka, bolo otvorene nove kridlo Kopplovej vily so stalou expozicou tvorby Jana Koniarka. Po renovacii noveho kridla boli 22. novembra 2007 otvorene dve stale expozicie Klenoty domova a Jan Koniarek.
Synagoga – Centrum sucasneho umenia: po ciastocnej renovacii bola 25. juna 1994 spustena vystavna cinnost v byvalej synagoge na Halenarskej ul. c. 2, ktoru GJK ziskala uz v roku 1981. Prvou prezentaciou bola vystava Cesta skupiny Untitled (P. Meluzin, V. Oravec, M. Pagac, J. Zelibska). Galeria disponuje celkovo vystavnymi priestormi s plochou 678,7 m2.

Kopplova vila

Areal vily sa nachadza na Zelenom kricku c.3 v Trnave. Objekt je situovany na konci Mestskej pamiatkovej rezervacie Trnava, tesne za opevnovacim systemom hradieb. Ide o povodne neskoroklasicisticku architekturu s vyznamnou prestavbou v rokoch 1910 – 1911 od neznameho architekta pre rodinu trnavskeho podnikatela Koppla. Objekt v tvare prismena L je poschodovy, s mansardovou strechou. Na poschodie vedie vstupna hala s monumentalnym schodiskom a drevenym oblozenim. Na prvom poschodi sa nachadza pat priechodnych miestnosti s prvou ustrednou salou, ktora ma vyssi strop a tri vysoke polkruhove okna. V 20. storoci sluzila ako materska skolka aj neskor pre Ustav narodneho zdravia. V rokoch 1990-93 prebehla ciastocna rekonstrukcia Kopplovej vily pre vystavne a kancelarske potreby galerie. Prva vystava sa uskutocnila v maji 1994. V rokoch 2001-2002 podla navrhu Ing.arch. Zuzany Nadaskej PhD., bolo postavene Nove kridlo Kopplovej vily pre ucely stalej expozicie Jana Koniarka (otvorenie v juni 2002). Ide o poschodovu zelezobetonovu konstrukciu s velkymi skelenenymi plochami, ktora sa vyskovo napojila na povodnu Kopplovu vilu. Od roku 2007 su tu instalovane dve stale expozicie galerie: Sochar Jan Koniarek a Klenoty domova. Sporadicky sa v tomto priestore odohravaju koncerty vaznej a dzezovej hudby a ine kulturne aktivity.

Zdroj a dalsie informacie

Oficialne stranky galerie.
Jan Koniarek, Wikipedia

flag counter
Since 11.11.2011

Additional Hints (Decrypt)

zntarg - oeáan zntargvp - tngr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)