Skip to content

BSP # 00 - Bajecny svet polygrafie: uvod Mystery Cache

Hidden : 9/18/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vitejte u uvodni ze serie mystery kesi, ktera Vas provede po rozlicnych mistech Cech a Moravy, ktere byly a jsou spojeny s tiskarinou v ceskych zemich.
Zveme Vas na geotoulky pestrym a zajimavym svetem polygrafie.
Poodhalte s nami skryta tajemstvi oboru, ktery spoluutvari dejiny a bez jehoz produktu moderni lidska spolecnost prakticky nemuze existovat.


Na uvodnich souradnicich krabku rozhodne nenajdete; presto vyber teto lokality s lustenim uzce souvisi a navsteva techto mist se Vam treba muze hodit, chcete-li spolu s nami proniknout do bajecneho sveta polygrafie.
Uvodni souradnice jsou umisteny u objektu byvale Tiskarny Augusta - spolecnosti, ktera se vyznamne zapsala do dejin ceskeho tiskarstvi.
Tato kes (a nasledujici serie) ma za cil predevsim pobavit a pootevrit dvere geoverejnosti do tohoto krasneho oboru lidske cinnosti.
Budeme radi a vlastne v to s kolegou Hoomoonem doufame, kdyz Vas tato uvodni mysterka nalaka k dalsimu a hlubsimu odhalovani taju polygrafie a privede Vas k navazujici prvni petidilne mystery serii s bonusem a prekvapenim.
Protoze v Cechach je polygraficky vyznamnych lokalit cela rada,rozhodli jsme se pripravit hned dve uvodni kese - tuto a GC33PZZ Pro lusteni prvni mystery serie "BSP - Bajecny svet polygrafie" je nezbytne vylustit a odlovit alespon jednu z nich.

Co to vlastne polygrafie je...?

Polygrafie je jednak obor lidské cinnosti, ktery se zabyva zpracovanim obrazovych a textovych predloh (zjednodusene: grafickych podkladu) a jejich naslednym rozmnozovanim pomoci tiskovych technik. Polygrafie je ale take zprostredkovatelem komunikace mezi lidmi - jeste nedavno dominantnim zprostredkovatelem v prevazne tistené podobe, dnes je jednou z moznych variant komunikacnich technologii. To, ze je polygrafie opravdu pestrym svetem si muzete udelat obrazek z následujiciho vyctu dilcich oboru:

a) zpracovani textu a obrazu
b) priprava tisku
c) jednotlive tiskove technologie
d) kniharske - dokoncujici zpracovani

...a kazdy z techto dilcich polygrafickych oboru je vlastnim, velice zajimavym a pestrým svetem.


Nahlednuti do historie

Polygrafie v podobe, jak ji zname dnes - tedy jako vysoce sofistikovany komplexni prumyslovy obor, ma hluboke historicke koreny sahajici daleko pred prumyslovou revoluci. Sve pocatky nema ani v obecne znamem milniku dejin zapadni (evropske) civilizace - tedy v takzvanem vynalezu knihtisku.Prvni tisky se objevuji na dalnem vychode a v Cine jiz v 6. stoleti po Kristu. My vsak zustaneme na evropskem kontinentu, protoze ten se v prubehu dalsich staleti stal pro tiskarstvi a polygrafii vubec mistem zasadnich objevu a technickeho rozvoje. S patricnou davkou zdraveho patriotismu a narodni hrdosti je nutno uvest, ze zasadni a nezpochybnitelnou merou se na rozvoji oboru podileli take Cesi - at jiz to byli vynalezci, nebo tiskari ci knihari.
Za pocatky tisku v Evrope lze oznacit deskove tisky rozsirene ve 14. a 15. stoleti. Motiv obrazu, nebo pozadovany text byl vyryt ci vyrezan do drevene desky cimz vznikl ve hmote relief. Na "vyvysena mista" se nanasela pomoci tamponu cern zhotovena ze sazi; k otisku na arch rucniho papiru pak dochazelo za pomoci tlaku vytvoreneho mezi dvema deskami. Jednobarevne tisky musely - v pripade potreby - byt nasledne rucne iluminovany.
Takova tiskova forma prinesla vyhodu zkraceni vyroby (oproti opisovani) knizniho dila, presto skytala i nadale radu nevyhod - byla pouze jednoucelova a takto zhotovene tisky - podobne jako v klasterech rucne opisovane knihy, byly i nadale velmi nakladne a jejich porizeni si mohli dovolit stale pouze svetsti panovnici, cirkevni hodnostari ci klastery.
V prvni polovine 15. stoleti se vsak v Nemecku - konkretne v Mohuci (Mainz) - venoval tiskum potomek zamozne patricijske rodiny Gensfleischu Johannes Gensfleisch zum Gutenberg, puvodnim povolanim brusic drahokamu a zlatnik. Johannes Gutenberg se do dejin lidstva a polygrafie nesmazatelne zapsal jako vynalezce knihtisku. Vcem vsak tkvi jeho vynalez, kdyz uz za jeho zivota Evropa vlastne tisk znala? Neni to vynalez nove tiskove techniky, jak si mnozi mylne mysli - knihtisk prevzal zakladni princip tisku od vyse popsanych deskovych tisku. Revoluci a pocatek masoveho sireni knihtisku znamenalo predevsim zavedeni rozebiratelne tiskove formy, ktera umoznila opakovane pouziti jednotlivych liter narozdil od pevnych desek.
Druhym a nemene vyznamnym gutenbergovym pocinem bylo zhotovovani liter z kovove slitiny, tak zvane pismoviny. Toto poskytlo vyhodu znovu odliti liter v pripade jejich opotrebeni pusobenim tlaku pri tisku. Diky temto dvema zasadnim objevum dnes pripisujeme vynalez knihtisku prave Johannu Gutenbergovi z Mohuce; jeho cin polozil zaklady k vyuzivani knihtisku v masovem meritku a pro stale se sirici okruh uzivatelu. Knihtisk v gutenbergove podobe bez vyraznejsich zmen vydrzel jako tiskova technika po nekolik staleti.
A kde je ceska stopa v historii...? Gutenberguv knihtisk se udrzel po nekolik staleti a naprosto pokryval spolecenskou poptavku na mnozstvi i kvalitu tiskove produkce. Avsak rozvoj spolecnosti prinasel i nove pozadavky na tiskare - po strance nakladu i barevnosti produkce. A tak svetlo sveta spatrila nejprve tiskova technika tisku z plochy - kamenotisku u jejihoz zrodu byl prazsky rodak Alois Senefelder. Prestoze je dnes jiz davno kamenotisk jako takovy pouze umeleckou tiskovou technikou, z jeho zakladu vychazi dnes celosvetove nejrozsirenejsi zpusob tisku ofset.
Karel Klic z Hostinneho pro zmenu svym vynalezem heliogravury polozil zaklady tisku z hloubky - hlubotisku, nejdokonalejsi tiskove techniky pro reprodukci polotonu. Sam byl vyznamnym konstrukterem v oblasti tiskovych stroju - sestrojil a uvedl do provozu prvni hlubotiskovou rotacku na svete.
Dalsim vyznamnym Cechem v bohate polygraficke historii byl take Jakub Husnik, soucasnik Karla Klice, autor mnoha vynalezu z oblasti reprodukce obrazu - znamy predevsim jako vynalezce svetlotisku.
Dalsi kousek historie tohoto fantastickeho oboru Vam poodhali nektere z pripravovanych kesi z nasi mystery serie.

Johannes Gutenberg samozrejme provozoval "komercni" tiskarskou dilnu, po jistou dobu velmi vynosnou. V nazvu gutenbergova nejstarsiho dochovaneho tisku je ctyrmistna cislovka; indicii A ziskate jeji ciferaci.
Pismovina je slitinou tri kovu. Jeden snizuje bod tani - zlepsuje tedy tavitelnost pri opakovanem pretavovani; druhy dodava slitine potrebnou pevnost, aby litery vydrzely tiskovy tlak pri prenosu barvy na papir; treti kov zajistuje, ze litery odlite z pismoviny budou velmi dobre prijimat mastnou tiskovou barvu. Indicii B dostanete prostym sectenim pismen v ceskych nazvech techto kovu.


Zpracovani obrazu a textu

Nyni jsme se dostali na samotny zacatek polygraficke - nebo chcete-li tiskove - vyroby. Abychom mohli nekterou z nize uvedenych tiskovych technik(s vyjimkou digitalnich) neco vytisknout, potrebujeme mit zhotovenu takzvanou tiskovou formu, tedy v podstate matrici s pozadovanym motivem, pripravenou dle predlohy. Tato matrice je vlastnim nastrojem pro reprodukci tisteneho motivu v pozadovane barevnosti a urcenem mnostvi. Jak ale lze zpracovat text a obraz do pozadovane podoby, abychom mohli zhotovit tiskove formy?
I pres temer prekotny rozmach a vyvoj elektronicke komunikace a digitalnich zaznamovych prostredku a medii, stale jeste muzeme vybirat ze dvou technologickych reseni:

1. "klasickeho postupu" s vyuzitim reprodukcni fotografie a sazby
2. "elektronickeho postupu" - kdy se zpracovavaji digitalne porizena nebo digitalizovana data

Pri "klasickem" postupu se za predlohu povazuje pro text normovany rukopis a pro ilustracni cast budouci tiskoviny original (napr. obraz, grafika, atd.) ci diapozitiv. Text se dle rukopisu v sazarne vysadi pomoci rucni ci strojni kovove sazby nebo foto sazby. Pro lepsi predstavu se jedna doslova o poskladani textu z jednotlivych liter (vznikne vlastne zaklad reliefni tiskove formy) nebo o prepsani textu na fotosazecich strojich s vystupem na fotograficky material v podobe pozitivu. Dalsi zpracovani takoveho vysazeneho textu se lisi dle tiskove techniky, kterou chceme pouzit. (Pro knihtisk se takto vysazeny text muze prakticky ihned pouzit, dle slozitosti tiskoviny. Ale treba pro ofset je zapotrebi nejprve stranku sazby kvalitne otisknout na list papiru a nasledne zpracovat fotografickou cestou na pozitiv, nebo digitalizovat.) Obrazova cast se zpracovava pomoci reprodukcni fotografie . Kdo zna postup pri zhotoveni klasicke papirove fotografie, lepe si predstavi cely reprodukcni proces. Originalni predlohu je nutno nejprve "vyfotit" v reprodukcni kamere. Nasledne nevznika bezne znama fotka, ale vystupem je diapozitiv, ktery sam o sobe muze take byt primou obrazovou predlohou. S diapozitivem je nutno provest dalsi upravy tak, aby bylo mozno jednotlive barvy (a samozrejme tedy cely obrazek) uspesne vytisknout. Jedna se o tzv. skenovani, retusovani, rastrovani a barevne vytazkovani. Vysledkem tohoto celeho procesu jsou podklady pro zhotoveni tiskovych forem pripravene fotografickou cestou, ktere se dale zpracuji dle konkretni tiskove techniky. O skenovani a vlastni barevne reprodukci, stejne jako o zhotoveni tiskovych forem si povime u jinych kesi.
Elektronicky postup pracuje pouze s datovymi soubory pro text a obraz. Diky tomu je toto reseni v mnoha ohledech jednodussi, rychlejsi a univerzalnejsi. Pro text i obraz je zapotrebi nejprve poridit prislusne datove soubory, zhotovene v nektere z profesionalnich DTP grafickych aplikaci. Spojenim textovych souboru a upravenych digitalnich obrazovych dokumentu - vytvorenimlayoutu tiskove strany vznikne novy elektronicky dokument, zpravidla ve formatu pdf. Toto tzv. tiskove pdf je vystupem tohoto postupu pro vlastni zhotoveni tiskovych forem. I zde plati, ze v tematu s nami muzete v dalsich kesich v budoucnu pokracovat...

Normovany rukopis musi splnovat jista kriteria poctu uhozu, resp. znaku na radek a poctu radku na jednu normostranu A4. Indicie C se shoduje s maximalnim poctem radku na normostrane rukopisu. Uprava textu, sazba, i layout tiskovych stran se ridi typografickymi pravidly. Typografie jako takova je predevsim obor, ktery se zabyva tvorbou a upravami pisma. Pravidla a zakonitosti typografie se prenesla take z oblasti "graficke" do oblasti "technicke". Typograficka pravidla a míry jsou dulezitymi hledisky a paramtery v priprave tisku. Pro vyjadreni nejruznejsich mer a hodnot - napr. stupnu pisem, formatu stran (sazebnych obrazcu - nikoliv papiru) a jinych dulezitych parametru v polygrafickych technologiich se jeste v nedavne dobe pouzivala vyhradne Typograficka merna soustava odlisna od metricke, s vlastnimi jednotkami. Jeji pouzivani z prakticke polygrafie zacalo ustupovat predevsim v zavislosti s ustupem knihtisku. Tato zvlastni merna soustava nese jeste jeden nazev a to je pojmenovani po jejim tvurci. Prostym sectenim pismen v prijmeni tohoto muze ziskate indicii D.


Tiskove technologie

Jak uz je z predchozich radku listingu patrne, nepujde v tomto odstavci rec o tisku produkovanem na domacich tiskarnach - tedy cinnosti, kterou si naprosta vetsina laicke verejnosti predstavi jako prvni pod pojmem "tisk". Chci vam priblizit zakladni tiskove techniky, ktere polygraficky prumysl pouzival a pouziva k produkci tiskovin - od novin a letaku pres knihy, plakaty, vsemozne obaly a ceniny az po - napriklad - hudebni nosice a bankovni karty. Take toto tema, podobne jako predesla, bude dnes jen jakousi "zakladni" ochutnavkou a lakadlem pro lusteni dalsich kesi.
S knihtiskem, jako jedinou tiskovou technikou, si lidstvo vystacilo po nekolik staleti od jeho vynalezu. S postupujicim rozvojem zapadni civilizace nejen po strance technicke, ale i kulturni a politicke, menily se take naroky na tiskovou produkci. A to nejen po strance narustu objemu vyroby ale dulezitou roli hraly pozadavky na vicebarevnost tisku. Pozdeji se projevil dalsi podstatny pozadavek - maximalni mozne zkracovani vyrobnich terminu. Zjednodusene receno, temto vsem stupnujicim se pozadavkum jedna tiskova technika nebyla schopna zcela dostatecne vyhovet, coz vyustilo postupne v radu dalsich vynalezu v teto oblasti. Doslova zlatym vekem byla take v tomto oboru prumyslova revoluce, ale proces byl nastartovan jeste pred jejim zacatkem.
V soucasnosti se v prumyslove polygrafii setkavame s temito hlavnimi tiskovymi technologiemi:

a) ofset (tisk z plochy)
b) flexotisk (varianta tisku z vysky)
c) hlubotisk (tisk z hloubky)
d) knihtisk (tisk z vysky)
e) sitotisk (prutisk)
f) digitalni tiskove technologie


Uvedene techniky od sebe navzajem rozlisuji predevsim zpusobem prenosu tiskove barvy matrice potiskovany material, respektive se odlisuji jak tiskova forma vypada. Vyjimku z pravidla predstavuje skupina digitalnich tiskovych technologii ktera je specificka tim, ze k preneseni barev na potiskovane materialy zadnou tiskovu formu nepotrebuje. Ale o digitalnich technikach zase jindy.
Kazda z uvedenych technik vsak k produkci vyrobku samozrejme nepostacuje - je nezbytne take technicke reseni tisku prislusnou technikou, tedy stroje. Od rucnich obtahovacich lisu (puvodne urcenych k lisovani vinnych hroznu) za casu gutenbergovych vyvoj dospel az k plne automatizovanym slozitym zarizenim.

Ve stale expozici Tiskarstvi v Narodnim technickem muzeu v Praze je mimo jine vystaven jeden z prvnich rotacnich kotoucovych stroju, vyrobeny pro Mistodrzitelskou tiskarnu v Praze. Z jakeho roku pochazi? Ciferaci letopoctu ziskate indicii E.
Jako ukazka nejmodernejsi technologie ofsetoveho tisku muze poslouzit instalace tiskoveho stroje v tiskarne H.R.G. ze srpna 2007. Ciferaci poctu pismen ve dvouslovnem oznaceni tohoto stroje ziskate indicii F.


Kniharske zpracovani

Kniharske zpracovani je zaverecnou fazi procesu polygraficke vyroby. V nedavnych dobach pohrichu velmi podcenovanou a prehlizenou, presto zasadni fazi, nebot dodava vytisku vyslednou podobu - nejen vzhled a tvar, ale hlavne uzitnou hodnotu. Kniharske remeslo jako takove je svazano neodmyslitelne s historií tisku; je dokonce jeste mnohem starsi. Pripomenme si precizni vazby rucne opisovanych foliantu a knih. Dnesni podobu remesla samozrejme - tak jako tisk i predtiskovou pripravu v prumyslovem pojeti - silne ovlivnily pozadavky na vykon a rychlost produkce. Došlo k zavedeni novych technologii, ktere casto s vyrobou knih nemaji nic spolecneho a proto se dnes casteji setkavame s terminem dokoncujici vyroba nez kniharske zpracovani. Ze to postrada jisty puvab? To je bohuzel znamka jisteho odlidsteni tohoto krasneho remesla. Nastesti se tradice rucniho kniharstvi v Cechach stale udrzuje ziva a zustane tak jeste dlouho zachovana.

Jake jsou tedy zakladni dilci postupy kniharskeho zpracovani / dokoncujici vyroby?

a) rezani
b) skladani
c) zhotovovani kniznich vazeb
d) vysek

Dale do kniharskeho zpracovani patri ruzne zpusoby zuslechtovani

e) laminace folii
f) razba ornamentu (jako slepotisk)
g) razba folii


Kazde remeslo, tedy i kniharstvi - byt ve sve dnesni hodne pozmenene podobe - ma sveho patrona. Indicii G ziskate sectenim pismen v krestnim jmene tohoto svetce.
Prumyslova knizni vyroba ma sva pevna pravidla a normy. Jedno z pravidel laicke verejnosti asi nejznamejsi hovori o poctu a rozdeleni zakladnich druhu vazeb.
Pokud je zakladnich druhu vazeb:

a) 8 potom H = 2
b) 9 potom H = 0
c) 10 potom H = 5



Vzorecek pro vypocet finalnich souradnic:

N 49°D(F-1).HE(G-1)
E 016°(E-3)(B-6).((20*C)+(5*A)+1)



Zkontrolujte Vaše řešení




Mate uz tedy spravne souradnice...? Tak si dojdete pro krabku, peclive si opiste vstupni bonusove cislo a muzete se pustit do nasledujici serie:

BSP # 01 - Bajecny svet polygrafie: typografie
BSP # 02 - Bajecny svet polygrafie: predtiskova priprava
BSP # 03 - Bajecny svet polygrafie: papir
BSP # 04 - Bajecny svet polygrafie: ofsetovy tisk
BSP # 05 - Bajecny svet polygrafie: historie knihtisku
BSP # 06 - Bajecny svet polygrafie: dokoncujici zpracovani
BSP # 07 - Bajecny svet polygrafie: bonus

HODNE ZABAVY ZAJIMAVEHO PRI LUSTENI VAM PREJI TISKAR & HOOMOON!

Vlastni keska je klasicka PET CACHE, tudiz bez moznosti vkladat jakekoliv predmety na vymenu. Nevkladejte tedy do ni prosim nic jineho, nez co obsahovala pri zalozeni: logbook a tuzku.
Je ulozena v blizkosti mista, ktere s kesi tematicky souvisi.
Misto ulozeni neni prilis rusne, presto mejte na pameti, ze mudlu je vsude plno a mohou se necekane objevit. Budte tedy pri odlovu i opetovnem uschovani kese opatrni a krabku dobre maskujte. Diky!

Additional Hints (Decrypt)

oevmn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)