Skip to content

Energeticka9 - zesilovace Mystery Cache

Hidden : 8/30/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache nehledejte na výchozích souradnicích!
Cache not look at the default coordinates!

Rozhodl jsem se pro Vás vytvorit nekolik kešek s tématikou Energetiky.
Zesilovac je elektronické zarízení, které je schopno transformací elektrické energie z vnejšího napájecího zdroje menit parametry vstupního signálu. Z hlediska elektroniky bývá považován za aktivní dvojbran (nelineární), který je tvoren zesilovacím prvkem a pomocnými obvody zajištující nastavení a stabilizaci pracovního bodu.
Obvykle zesilovac slouží predevším k zesílení amplitudy signálu, nebo jeho úrovne (u stejnosmerných zesilovacu), na požadovanou hodnotu. Používá se ale i v zapojeních, kde je potreba zmenit tvar signálu a jiných.

Rozdelení zesilovacu


Zesilovace mužeme delit podle konstrukce, zesilovacího média, podle velikosti budícího signálu, podle typu budícího signálu nebo napríklad podle trídy zapojení. Obvykle udávanými parametry jsou u nich zisk, šírka zesilovaného pásma a zkreslení.
Casto bývá v zarízeních použita kombinace zesilovacu které signál upravují postupne – nejprve je zesílen predzesilovacem, potom zesilovacem (který by ale s nepredzesíleným signálem nebyl schopen pracovat) a nakonec výkonový zesilovac.

Podle použitých aktivních soucástek
- elektronkové zesilovace
- tranzistorové zesilovace
- zesilovace s integrovanými obvody
- zesilovace s jinými soucástkami (výbojky, relé, optoelektrické prvky … )

Podle druhu a kmitoctu vstupního signálu
- nízkofrekvencní (20 Hz - 20 kHz. Použití v elektroakustických zarízeních)
- vysokofrekvencní (20 kHz a výše. K bezdrátovému prenosu zpráv )
- impulzové (Používá se tam, kde se pracuje s impulzy …. Televizní technika, PC, radiolokace)
- stejnosmerné (podstatná soucást mericích a regulacních zarízení, analogových PC atp.)
- mikrovlnné (rádove GHz)
- operacní

Podle velikosti vstupního (budícího) signálu
- predzesilovace - zesilují signály malé úrovne
- výkonové zesilovace – zesilují signály z predzesilovacu na požadovaný výkon

Podle poctu stupnu
- jednostupnové
- vícestupnové

Podle šírky prenášeného (zesilovaného) kmitoctového pásma
- úzkopásmové
- širokopásmové

Podle vazby mezi zesilovacími stupni
- s vazbou RC (kapacitní vazba) – patrí mezi nejpoužívanejší vazby.
- s transformátorovou vazbou
- s prímou vazbou

Podle polohy klidového pracovního bodu
Trída A
Trídou A rozumíme nejjednodušší rešení, ve kterém výstupní tranzistory (nebo elektronky) vedou (tj. nebudou zcela uzavreny) bez ohledu na casový prubeh výstupního signálu. V této souvislosti pak hovoríme o vysoké linearite, ale malé úcinnosti.

Trída B
U zesilovacu, pracujících ve tríde B, vedou výstupní tranzistory jen v rámci jedné pulperiody (180 °) casového prubehu vstupního signálu. Jinými slovy, k zesílení celého signálu budeme potrebovat dva prvky, jeden zpracuje kladné výstupní úrovne a druhý ty zbývající – záporné. Trída B sice vykazuje ve srovnání s predchozím prípadem mnohem vetší úcinnost, trpí však zásadním prechodovým zkreslením v oblasti, kde výstupní signál prochází nulou. (Ve skutecnosti v reálném zesilovaci pri velmi malých signálech budou pracovat v obou pulvnách oba tranzistory, protože klidový proud v praxi nemuže být nulový.)

Trída AB
Kompromisem mezi trídami A a B je trída AB, kterou charakterizuje vetší úcinnost (ve srovnání s trídou A) a menší zkreslení (srovnáme–li s trídou B). Za vše muže jednoduchý posun pracovního bodu obou tranzistoru tak, aby vedly i v oblasti minimálních amplitud, kde jinak výchozí trída B vykazuje nepríjemné nelinearity. V praxi to pak znamená aktivitu obou tranzistoru i v prípade malých signálu (trída A). Pri vetších amplitudách je jeden z tranzistoru po cást periody zcela uzavren.

Trída C
Pro nízkofrekvencní zapojení nemá význam, zato ve VF technice se dobre uplatní pro vysílace AM a FM. Tranzistor není otevren ani polovinu periody vstupního signálu (predpetí báze). Pracovní bod C se pohybuje v aktivní oblasti po mnohem kratší dobu než je 180º a nachází se na „prodloužené“ prevodní charakteristice.Vzniklé zkreslení není prekážkou, jestliže je v kolektoru VF rezonancní obvod.Zesilovac vyžaduje vetší budící signál, ale zároven pracuje s nejvyšší úcinností.

Trída D
Zesilovace trídy D produkují pulsne zpracovaný signál s kmitoctem, výrazne presahujícím nejvyšší složky, které ješte potrebujeme reprodukovat. Odezva výstupního, dolnopropustného filtru pak odpovídá privedenému vstupnímu signálu. Základní výhodou celé struktury je vysoká úcinnost, která casto presáhne i 90 %, protože výstupní tranzistory jsou behem své cinnosti bud zcela sepnuty nebo úplne deaktivovány. Tímto zpusobem naprosto vyloucíme úcast lineární oblasti daného tranzistoru, která je prícinou neúcinnosti zbylých metod. Moderní zesilovace trídy D pritom v otázce verné reprodukce dosahují výsledku srovnatelných s trídou AB.

Trída G
Trída G se velmi podobá zesilovacím strukturám trídy AB, snad jen s tím rozdílem, že s radostí využije dve nebo i více napájecích hladin. Pokud potrebujeme zpracovat malé signálové úrovne, zesilovac zvolí nižší napájení. Porostou – li amplitudy, pomuže si celá struktura vyšší hladinou napájecího napetí. Zesilovace trídy G tak mohou ve srovnání s trídou AB promrhat méne drahocenné energie, protože maximální velikost napájecího napetí využijí jen v prípade skutecné potreby, zatímco zesilovace trídy AB pobeží z plného napájení neustále.

Trída H
Zesilovace trídy H regulují své napájecí napetí s cílem minimalizovat napetové úbytky na koncovém stupni. Praktické provedení pak zahrnuje vetší pocet diskrétních úrovní nebo dokonce plynule nastavitelnou velikost napájecího napetí. Ackoli se na první pohled muže velmi podobat zpusobu, kterým snižuje výkonové ztráty trída G, nebudeme v prípade trídy H nutne vyžadovat více napájecích zdroju. Tento prístup je pri obecném srovnání s jinými návrhy komplexnejší, protože vyžaduje speciální struktury, kterými zajistí predvídatelnost zmen i následné rízení napájení.

K samotné keši:






Souradnice cíle:
N49° X' E015° Y'




Souradnice si overte geocheckem, protože on vám pak napoví, jak se k místu nejlépe dostat! V krabicce je nouzová tužka, ale radeji si vezmete svoji.


Preji mnoho veselých zážitku pri hledání této kešky.

Additional Hints (Decrypt)

ilcbprg: jvxv pnpur: xynfvxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)