Skip to content

Rozhledny Vychodniho Slovacka #3 - Korytná Multi-cache

Hidden : 8/8/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je součástí série Rozhledny Východního Slovácka. V logbooku každé keše jsou vloženy indicie rébusu pro odlov bonusové keše. Keše série a nakonec bonusová keš budou vznikat postupně, proto prosíme o trpělivost. Pokud někdo již začal pracovat na přípravě své keše věnované těmto rozhlednám, prosíme, aby se s námi přes profil spojil - společnými silami to půjde určitě rychleji.

Rozhledna stojí v blízkosti vrcholu kopce Obecnice, v dolní části pod rozhlednou, směrem k obci Korytná se pod rozhlednou nachází přírodní památka Nové louky. Je zde zachována původní karpatská teplomilná luční květena, včetně vzácných a ohrožených druhů. Z významných druhů lze najdeme prstnatce májového, prstnatce bezového, pětiprstku žežulník či hlavinku horskou. Dále se také zde vyskytuje vstavač mužský, vstavač kukačka, medovník meduňkolistý, kosatec trávolistý a vzácný druh vrby, vrba rozmarýnolistá.
V mokřadech často rostou pcháč potoční, máta dlouholistá, žluťucha lesklá.


Název obce Korytná je podle pověsti odvozen od koryta pro napájení dobytka.Leží ve výšce 340 m n.m. v krásném údolí čili „korytě“ na pravém břehu potoka Korytnice, který pramení v lese Kadlečková ve výšce 525 m n. m. a po necelých šesti kilometrech toku ústí před Nivnicí do říčky Bystřičky. Katastr obce zaujímá kromě široké kotliny Korytnice ještě sousední údolí potoka Lubná a hřeben mezi nimi.

Korytná je historicky nejmladší z obcí Východního Slovácka. Podle některých pramenů byla pravděpodobně založena v r. 1270 avšak první zmínka o ní pochází až z roku 1331, kdy obec i sousední hospodářství Volenov odkoupilo město Uherský Brod. V roce 1357 Uherskému Brodu toto držení potvrdil markrabě moravský. Z jiných materiálů vyplývá, že v roce 1359 třetinu Korytné odkoupili společně se sousedním Stráním bratři Petr a Franěk z Kunovic. Krom toho z listin daných v roce 1381 vyplývá, že tu Ctibor z Lipova vlastnil dvůr se sedmi lány. Většina pozemků a majetků v Korytné však zůstala součástí uherskobrodského panství a později velkostatku, a to až do zániku patrimoniálního zřízení v roce 1848.

Stejně jako všechny obce na moravsko-uherském pomezí musela i Korytná v průběhu staletí projít mnoha těžkými zkouškami. K těm nejhorším patřilo vyplenění obce Bočkajovci v květnu 1605. Uhři znovu obec vyplenili a dokonce vypálili i se dvorem opět roku 1663. Potom přišly nájezdy Rákocziho vojsk v letech 1704 a 1705. Aby toho nebylo málo, byla Korytná těžce poničena při průchodu francouzských vojsk v roce 1805 a potom ještě při průchodu pruských vojsk v roce 1866. V témže roce a podobně předtím již v roce 1863 zahubila mnoho obyvatel epidemie cholery.

Poslední z velkých katastrof se udála v roce 1895, kdy za velkého požáru vyhořelo 21 korytňanských usedlostí. Není proto divu, že se v obci nezachovaly žádné historické stavby a jiné památky. Korytná byla navíc naprosto chudá zemědělská a hlavně pastevecká obec. Vždyť ještě v roce 1880 zde nebyl usazen žádný řemeslník. Většina lidí se živila pastevectvím, zemědělstvím a hodně jich odcházelo na sezónní práce, například na žně, do bohatších oblastí, hlavně do Rakouska. V zimě pracovali chlapi v panských lesích. Po roce 1900 část obyvatel Korytné získala práci v továrnách v Uherském Brodě, ve sklárně v nedaleké obci Květná a také v místním vápencovém lomu.


 V těsné blízkosti rozhledny (cca 60 metrů jihozápadně) se nachází pozůstatky vojenské pozorovatelny, kterou zde za 2. světové války zřídil německý Wehrmacht. Pozorovatelna byla dřevěná, s betonovým základem. U rozhledny byla také ubikace pro sloužící vojáky, dnes zde můžeme vidět také už jenom její základy, cihly byly po válce místními obyvateli rozebrány a použity.
Podle pamětníka, se kterým owner hovořil, zde sloužili Sudetští Němci, kterým - podle vyprávění - velení německé armády "až zase tak nedůvěřovalo", a tak je umísťovalo právě na taková nedůležitá místa. Zajímavostí - opět z vyprávění, bez záruky pravdivosti a možnosti ověření - je to, že tito Němci mluvili česky a často ochotně pomáhali místním občanům sbírat v přilehlých lesích klestí - na rozdíl od partyzánů, kteří se na konci války v oblasti objevili a - dle vyprávění - "spíše místním lidem škodili, než pomáhali" .

Ale zpět k faktům - na konci války - pravděpodobně někdy mezi 18.4. - 26.4.1945 - byla německá pozorovatelna intenzivně ostřelována sovětským a rumunským dělostřelectvem a nakonec byla i zničena. V blízkém okolí základů pozorovatelny je možné stále vidět krátery po této dělostřelbě - viz obrázek. Blíže o bojových operacích Rudé armády a Rumunské královské armády v tomto regionu a osvobození obcí Strání a Korytné se dočtete například zde.
Právě  k základům pozorovatelny Vás zavede stage č. 2 s jednoduchou otázkou.


panoramatický pohled od rozhledny směrem k obci Korytná, v pozadí za touto obcí Nivnice a dále Uherský Brod, vlevo v pozadí hřeben Chřibů; podobný pohled - ale s popisem jednotlivých míst v krajině - je i na nejvyšší plošině rozhledny

[zdroje: web obce Korytná]

O keši

Na úvodních souřadnicích najdete vlastní rozhlednu - a také 1. stage. V nejvyšším patře rozhledny hledejte krátký text, který obsahuje jenom dvě písmena a dvě číslice (oddělené lomítkem). Součin obou číslic tvoří číslo A.
2. stage je nedaleko od rozhledny. Je tu shora zmiňovaný pozůstatek německé pozorovatelny z doby 2. světové války. Spočítejte betonové patky, na kterých pozorovatelna kdysi stála, výsledkem je číslo B.
Pro výpočet finálních souřadnic umístění použijte následující vzorec:


48° 54.[11 x A + 14 x B + 2] 017° 40.[3 x A + (A - 5 x B) - 2]

PŘI HLEDÁNÍ TEXTU NENÍ TŘEBA RISKOVAT, VYSTUPOVAT A ŠPLHAT NA KONSTRUKCI ROZHLEDNY NEBO HLEDAT AŽ VE STŘEŠE ROZHLEDNY! NENÍ ROVNĚŽ TŘEBA NIC ROZEBÍRAT!
NEZAPOMEŇTE SI Z LOGBOOKU OPSAT INDICIE PRO VYLUŠTĚNÍ RÉBUSU BONUSOVÉ KEŠE!

Additional Hints (Decrypt)

1. vaqvpvr: Orawnzva Senaxyva, Cebxbc Qvivš svaáyxn: cnerm n qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)