Skip to content

SIPKY - aneb Kdo si hraje, nezlobi Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: Třeba se objeví někde jinde... [;)]

More
Hidden : 8/28/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ŠIPKY – aneb Kdo si hraje, nezlobí

Hlavicka

Úvod

Hráli jste někdy šipky? Nebo aspoň zběžně znáte pravidla? Tak to bude snadné luštění. Ale ti, kteří o šipkách skoro nic nevědí, nebo ti, kterým připadají hrací automaty v restauracích všechny stejné, nebo kteří si myslí, že vyhraje ten, kdo nejčastěji zasáhne ten nejmenší kroužek ve středu terče, by si raději měli pozorně přečíst listing a zvláště pak pravidla.

Z historie

Už od pravěku člověk něčím někam (resp. po někom) házel, aby si obstaral potravu a také aby napadal příslušníky jiné tlupy nebo se jim bránil. Z doby kamenné jsou doloženy oštěpy, luky a šípy; kameny ale určitě házel už dávno před tím. Jistěže už tenkrát se dospělí i děti trénovali v zasahování cílů. Protože se ale člověk za ty tisíce let své existence v podstatě nezměnil, tak se dodnes baví házením nebo střelbou na vhodné i méně vhodné terče. 

Někdy ve středověku asi nějaké vojáky napadlo zkrátit si pár šípů zhruba na 30 cm a házet jimi – nejlépe v hospodě – do vhodného terče. Nejdříve se užívala dna ze sudů, později kotouče z jilmového dřeva. Teprve ve 30. letech 20. století vznikl návrh terče v hlavních rysech používaného dodnes (britský patent č. 407336 z r. 1932). V polovině 20. století se tato hra masově rozšířila (za 2. světové války patřila k oblíbené relaxaci britských a amerických vojáků) a její obliba stále roste, k čemuž přispěla i velkovýroba elektronických terčů různé kvality zaplavujících naše hypermarkety.  

Současnost

Terc sisalovyV současnosti se hraje na klasických terčích šipkami s ocelovým hrotem (steeltip). Nejkvalitnější terče jsou z vláken sisálu  (rostlina druhu Agave sisalana L.), na nichž se hrají i oficiální turnaje (viz obr. vlevo). Pro domácí použití poslouží i terče papírové, ale jejich drátěná síť nárazy kovových hrotů dlouho nevydrží. Lze na ně ale dobře házet šipkami s plastovým hrotem (softtip) zbroušeným do špičky. Vedle toho se stále častěji hraje na elektronických terčích, které samy vyhodnocují místa dopadů šipek a průběžně počítají skore. (Na tyto terče se nesmí házet šipkami s kovovými hroty!!!) Na sisálových i na elektronických terčích se hrají četné tuzemské i mezinárodní soutěže. Postupně u nás vzniklo několik šipkařských asociací a sportovních svazů, které pořádají samostatné soutěže jednotlivců i družstev v ČR s mírně odlišnými pravidly. Milovníci tohoto sportu hrají hlavně v hospodách na automatech, které po vhození příslušné mince umožní jednu hru. Doma (zvláště v paneláku) to z prostorových důvodů obvykle jde jen obtížně, lépe snad na chatě nebo v garáži...

Už jsem naznačil, že existují dva druhy šipek: těžší (18 – 28 g) s kovovým hrotem (steeltip) pro klasické terče a lehčí (12 – 18 g) s výměnnými plastovými hroty (softtip) pro terče elektronické. Materiálem jejich těl může být mosaz (těch nejlevnějších – asi od 200 Kč (rozumí se za 3 šipky)), dražší jsou z niklové oceli a ty nejlepší jsou ze slitin wolframu (označované jako 'tungsten') s obsahem tohoto kovu 80 až 97 %. Wolframové šipky jsou při stejné hmotnosti asi o třetinu tenčí než mosazné a tudíž se všechny tři šipky snadněji vejdou třeba do nejoblíbenějšího pole T20. Jsou sice dražší, ale i těch zhruba 700 Kč (za 80% tungstenové) je ve srovnání s cenou vybavení pro jiné aktivity (včetně geocachingu) pakatel...

4-sipky

Ukázka šipek. Shora: Harrows Woodoo, steeltip, mosaz, 21 g;
Harrows Assassin, softtip, 80% wolfram, 18 g;
Unicorn, softtip, 80% wolfram, 16 g;  plastový hrot jsem upravil pro sisálový terč.
Rozložená šipka: plastový hrot, kovové tělo, násadka, letka a chránič letky.

Pravidla nejčastěji hraných her

Nejčastěji se (hlavně na turnajích) hrají hry typu X01 (301, 501, 701, 1001) a Cricket. Hezké a hlavně snadné na počítání jsou i hry Round The Clock a No Score Cricket; dobrodružnější povahy si zvednou adrenalin zase hrami typu Saigon. Podrobnější pravidla najdete tady. Zde se zaměřím jen na hru 501 DO a její rychlejší variantu 301 DO. 

Hrají ji dva (může i více) hráčů.
Na začátku mají hráči 301 nebo 501 bodů.
Hraje se na předepsaný počet kol (v 301 to bývá 10, v 501 15 kol). Soutěžní pravidla určují, jak postupovat v případě, kdy není po 10. nebo 15. kole ještě hra ukončena. Obvykle pak hází každý hráč jednu šipku a kdo se trefí blíže středu, ten leg vyhrál.
Postupným házením (v každém kole má hráč k dispozici tři šipky) si hráči odečítají body. Platí pouze šipky zabodlé do terče (ne odražené).
Vítězí hráč, který jako první dosáhne přesně nuly.
Pokud hráč hodí víc než kolik mu zbývá, zůstává mu počet bodů, jaký měl před začátkem tohoto kola. To samé (ale pouze v DO!), když mu zbyde 1 bod .
Jedna hra od základu (301, 501, ...) k nule se nazývá leg. Zápas lze hrát na dva i více vítězných legů.
Zkratka DO (Double Out) znamená, že zakončit leg (dosáhnout nuly poslední šipkou) lze pouze dvojnásobkem. Čistý střed (50) je double 25, takže i jím lze končit. Během hry samozřejmě můžeme házet kam chceme, double musí být až ta poslední šipka, kterou dosáhneme nuly (tohle nebylo několika lidem jasné a ptali se mě na to).
(Tento odstavec jsem převzal z www.sipky.cz a nepatrně upravil.)

Jak se počítají body? Malé kolečko ve středu terče je za 50 bodů, přilehlé mezikruží představuje 25 bodů. Dále vidíme 20 trojúhelníkových výsečí kruhu očíslovaných napřeskáčku. Úzké segmenty (cca 1 cm široké) zhruba uprostřed vzdálenosti mezi středem a okrajem terče představují trojnásobky hodnoty výseče uvedené na okraji terče (angl. treble, triple, T), další  též asi 1 cm široké segmenty skoro u kraje terče se počítají za dvojnásobky (double, D) a zbývající plochy mají hodnotu uvedenou na okraji (single, S). Radši se podívejte na obrázek (klikněte na terč vpravo). Zkrácený zápis tří hodů jednoho kola např. T12 + D10 + S13 znamená 12×3 + 10×2 + 13 = 69 bodů. Byl-li stav z minulého kola např. 72 bodů, tak po tomto kole bude 72 – 69 = 3 body. Zakončit při 3 bodech mohu v dalším kole (ve hře DO) pouze dvěma šipkami: první do S1 a druhou do D1; padne-li mi např. S1 a S19 (pak by stav bylo záporné číslo:  –17, což nelze), tak se toto celé mé kolo anuluje a do dalšího kola půjdu zase s 3 body. V šipkařské hantýrce můžete uslyšet třeba "zavřít 98 na dvě šipky"; jistě jste už pochopili, že hráči zbývá 98 bodů, kterých chce dosáhnout dvěma hody (poslední musí být ve hrách DO dvojnásobek). Hází tedy na T20 a D19, čímž se (pokud se trefí) dostane přesně na nulu (98 – 60 – 38 = 0). (Jsou experti, kteří zavřeli 301 DO na 6 šipek nebo dokonce 501 DO devíti šipkami!)

Jak najít keš?

Představte si, že hrajete finálové utkání na důležitém turnaji. Hraje se turnajová hra 501 DO na 5 vítězných legů. Stav je 4 : 4 a tento leg tedy bude rozhodující. Házíte jako první.

1. kolo: Nervozita svazuje ruku, házíte první šipku, ale ta místo na T20  dolétla na S1.  To to "hezky" začíná... Druhá šipka – – – T1. Třetí – – – S5. Ta dvacítka je asi začarovaná! Kolik bodů vám zbylo po prvním kole? Výsledek dosaďte za A.
              (...)  
7. kolo: po 6. kole vám zbývá ještě 159 bodů, ale soupeř jede jak fretka, má po 6. kole už jen 17. Kolika šipkami (nejmenší počet) můžete zavřít 159? Výsledek dosaďte za B. (Opakuji: hraje se Double out!)
Soupeř hodil v tomto kole – viz obrázek na konci tohoto listingu. Kolik bodů mu po tomto (sedmém) kole zbylo? Výsledek bude C.
              (...)
9. kolo: Nějak vám to nejde, po 8. kole vám zbývá ještě 109 bodů, zatímco soupeři jen 2, takže mu stačí trefit D1 a vyhraje. Ale nic není ztraceno, vyhrává přece poslední šipka a navíc házíte jako první. Tak do toho! První hod. Míříte na T20, hladina adrenalinu stoupá, šipka letí – – – ale chyba! Těsně vedle, jen S5. Kam musíte hodit zbývající 2 šipky, chcete-li vyhrát ještě v tomto kole? Bodovou hodnotu vašeho druhého hodu tohoto kola dosaďte za D (např. pro T7 to bude 21) a třetího hodu za E. Obecenstvo ani nedutá, házíte druhou šipku – povedlo se!, a třetí  – – – Huráááá! Vyhrál/a jste!

Obecenstvo nadšeně tleská (bylo to napínavé do poslední šipky!), přijímáte gratulaci zklamaného soupeře, stoupáte na bednu a přebíráte další pohár do své sbírky (pomalu se vám už doma do vitríny nevejdou...); v reálu ovšem berete kalkulačku a počítáte (minuty zaokrouhlujte obvyklým způsobem na tisíciny):

X = (A × B) + D                                       Y = B × C × E
      N 50°  (0.0189926 × X)'                                  E 13°  (0.0139509 × Y)'  

Ještě kontrola...

... a je to!

Poznámky

  • Tato mysterka je tak lehká, že ji snad ani za svou 22. keš nebudu počítat. Vlastně to ani pořádná mysterka není...

  • Kdo se chce o šipkách víc poučit, tak může kliknout na pravidla, podrobná pravidlanávod včetně rozměrů, o terčích a vše o šipkách

  • Základní souřadnice se nacházejí v jisté restauraci. Cyklisté tam jsou vítáni (sedí se i venku, takže na kolo vidíte) a kdo chce, ten si uvnitř může zahrát šipky na elektronickém terči. 

  • Literatura: Kopecký, M.: Šipky. UPO, rok vydání ani místo neuvedeny. Prospekty firem Echowell a Vofotronix Trade. 
    Všechny webové odkazy směřují na www.sipky.cz.  Fotky owner.

  • Listing je pod licencí  (B) Beerware, což znamená, že můžete převzít a použít libovolný úsek tohoto textu a podle potřeby ho i upravit, ale za to jste povinni vypít jedno pivo na autorovo zdraví. 

  • Skrýš je dostupná po cestě, ale kdo chce jít přímo za šipkou, ať mě nekritizuje...

3-sipky

Konec textu

 

GC31NK8 – verze 1.4 z 13. 4. 2014

(B) Beerware ladislavappl 2011

Document made with Nvu 

Additional Hints (Decrypt)

H zynqrub wnibeh wvubilpubqar bq prfgl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)