Skip to content

Vrcenska lipa Multi-cache

Hidden : 8/20/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká multinka, která vás zavede obcí Vrčeň k památnému stromu…

Keš NENÍ na počátečních souřadnicích, ty ukazují na místo, kde začne vaše cesta ke keši...



Zájem cloveka o staré stromy je velmi dávného data a provází celý vývoj lidstva. Puvodní obdiv a úcta, která je dodnes vlastní prírodním národum, uctívání stromu s dušemi zemrelých predku a posvátné háje - to bylo v ruzných obmenách soucástí kulturního vývoje obyvatel všech kontinentu. Krestanství, které se šírilo v Evrope, kult stromu postupne potlacilo. Posvátné háje byly niceny a v Cechách vydal v r.1093 kníže Bretislav príkaz, kterým zakázal pod stromy obetovat. Lidé si však presto starých stromu vážili. Mnohde se udržely zvyky vztahující se ke starým stromum až do minulého století. Stromy se vysazovaly u kaplicek, krížku, hranicní a mezní stromy oznacovaly panství i jednotlivé pozemky. Spolu s pudou se dedily z generace na generaci. Cím byl strom starší, tím byl citový vztah majitele k nemu silnejší. Stromy mely velký význam v dobe obrozenecké. Nejmohutnejší duby byly pojmenovány po Žižkovi, mnohé lípy po Husovi, Komenském a dalších významných osobnostech. Romantismus na konci 18.století vedl k zakládání prírodních parku, kde se vyzdvihovala práve krása starých stromu. Také první rezervace v Cechách chránily staré pralesové porosty. Od zacátku 20.století se rozvíjely ochranárské snahy zamerené na péci o nejvýznamnejší staré a památné stromy. Vznikaly první soupisy, konzervacní prírucky. Na zkušenosti z praktické ochrany, slibne se rozvíjející ve dvacátých a tricátých letech, však poválecná "Státní ochrana prírody" nenavázala. Péce o staré stromy byla formální a úcinná konzervace se stala výjimkou. Staré stromy z naší krajiny rychle mizely. Proto je potešitelné, že v posledních letech se v mnohých oblastech Cech zacali konzervací nejcennejších starých stromu zabývat opet odborníci. Potešitelné je i to, že si dnes stále více lidí uvedomuje puvab ruzných drobných krajinných prvku, zvláštností a jedinecností. Mezi tyto zdánlive nicotné památky vytvárející neopakovatelnost místa, onen génius loci podminující citové pouto cloveka ke svému okolí, patrí i staré stromy.

RNDr. Jaroslav Michálek, 2005



Obec Vrcen se nachází zhruba 4 km severovýchodne od centra mesta Nepomuk v okrese Plzen-jih. V soucasné dobe v ní žije neco pres 300 stálých obyvatel. Historie obce sahá daleko do minulosti, první zmínky jsou již z konce 12. století, ale pri vší úcte k této historii i k soucasnosti obce, pro mne osobne je v pameti zapsána nejvýrazneji jako bydlište naší prední operní pevkyne Evy Urbanové, která byla koncem devadesátých let 20. století nekolik let mou kolegyní v zamestnání a já jsem tedy mohl obdivovat její úžasný hlas mnohem dríve, než odborníci, kritici a fanoušci v milánské La Scale ci Metropolitní opere v New Yorku.

Vrcenská lípa je památný strom u obce Vrcen.

Více než dvesteletá lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.) roste pri polní ceste z Vrcene do Tojic u krížku z roku 1816 v nadmorské výšce 450 m. Obvod jejího kmene je 370 cm a strom dosahuje do výšky 22 m (oficiální merení 2003). V roce 2000 prošla odbornou konzervací, protože léta už jsou na ní samozrejme znát. Ale ruku na srdce, kdo z nás v tomhle veku bude vypadat líp, že? Chránena byla od 26.03.1976, usnesením tehdejšího Okresního národního výboru Plzen-jih byla oznacena jako Strom chránený státem pro svuj vzrust a jako soucást památky. Po nabytí úcinnosti zákona c.114/92 Sb. o ochrane prírody byla dnem 25.03.1997 vyhlášena památným stromem ve smyslu § 46 tohoto zákona. V Ústredním seznamu ochrany prírody je vedena pod kódem 102360.


Keš
je tvořena nevyfouklou PETkou, umístěnou několik desítek metrů od vlastního stromu. Z místa uložení je lípa vidět. Volba místa a vzdálenosti byla ovlivněna jednak nutností dodržení ochranného pásma stromu a jednak eventuální kolizí s jinou keší.


Pro výpočet finálních souřadnic keše je třeba nejprve absolvovat krátkou procházku po vsi, zjistit hodnoty několika potřebných proměnných a z nich pak spočíst souřadnice uložení.

Stage 1: most pres Myslívský potok ( N 49° 30.231 E 013° 36.782)

Zjistěte číselné označení mostu ve tvaru ABC-DEF.

(Vzhledem ke zmizení tabulek s označením dočasně prozradím, že ABC-DEF = 191-007).

Stage 2: památník věnovaný padlým za 1. světové války ( N 49° 30.466 E 013° 37.139)

Na památníku se nachází několik jmen a oválných medailónků s podobiznami padlých za 1. světové války.

Ciferace počtu medailónku = G.

Ciferace poctu jmen = H. Pozor! Ve spodní části památníku je umístěna pamětní destička jednoho z občanů Vrčeně, Jana Kovaříka, zavražděného fašisty v posledních dnech 2. světové války. Toto jméno nepočítat!

Stage 3: poněkud netypický „památník“ (N 49° 30.362 E 013° 37.198')

Rok, v němž zemědělci poděkovali Bohu za navrácení polí jejich otcům = IJKL.


Keš hledej na souřadnicích

N 49° 30 .(G-D)(K/3)(L) E 013° 37 .(H-I)(E+F)(A+C)



Kontrola: součet proměnných A-L je 32, ciferace kompletních souřadnic je 4.




Poznámka (20.8.2011):
Včerejší vichr a krupobití způsobily, že okolí keše je pokryté ovocem spadaným ze stromu a již je objevily i vosy... Proto buďte prosím při odlovu opatrní a dávejte pozor, kam šlapete. Keš je umístěna tak, že při jejím vyzvednutí by k přímému kontaktu s hodujícím hmyzem nemělo dojít...


Poznámka (19.3.2012):
Pokud vás vypočtené souřadnice ženou do polí, je to samozřejmě špatně. V takovém případě si zkontrolujte, zda údaje zjištěné na jednotlivých zastávkách odpovídají obsahově tomu, co jste na nich skutečně zjistit měli.


Poznámka (27.7.2013):
Dnes jsem konečně viděl fotku vylepšeného "maskování" kešky. Nevím, jestli se mám smát nebo brečet, ale každopádně bych rád konstatoval, že TAKHLE JSEM TO FAKT NEZAMASKOVAL JÁ .


Additional Hints (Decrypt)

cbq znybh fgevfxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)