Skip to content

Energeticka3 - Indukcni Mystery Cache

Hidden : 7/11/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache nehledejte na výchozích souradnicích!
Cache not look at the default coordinates!

Rozhodl jsem se pro Vás vytvorit nekolik kešek s tématikou
Energetiky.

Vlastní indukcnost ci zkrácene indukcnost je fyzikální velicina, vyjadrující koeficient úmernosti mezi magnetickým indukcním tokem vytváreným v soustave vodicu, je-li protékaná uzavreným elektrickým proudem, a tímto proudem. Vyjadruje tedy schopnost soustavy vodicu protékané proudem vytváret ve svém okolí magnetické pole. Vlastní indukcnost lze rozumne definovat pro stacionární a kvazistacionární magnetické pole.

V nejbežnejším prípade cívky je (vlastní) indukcnost cívky císelne rovna velikosti magnetického indukcního toku v cívce protékané jednotkovým elektrickým proudem. Indukcnost je jedna ze základních charakteristik cívky - vyjadruje schopnost cívky zmenit elektrickou energii na energii magnetického pole. Cím vetší je indukcnost cívky, tím silnejší magnetické pole kolem cívky vznikne pri stejné velikosti elektrického proudu procházejícího cívkou.

V obvodech promenného elektrického proudu zpusobuje indukcnost zpomalení nábehu proudové zmeny oproti rychlé zmene zdrojového napetí. V obvodech strídaváho proudu se projevuje reaktancí (jalovým odporem) a fázovým zpoždením proudu oproti zdrojovému napetí.

Obdobnou velicinou stejné fyzikální podstaty je vzájemná indukcnost, vyjadrující vliv proudu v jedné soustave vodicu na magnetické pole jiné blízké soustavy (jedná se tedy napr. o pomer magnetického indukcního toku v jedné cívce vytváreným proudem ve druhé cívce a tohoto proudu). Nehrozí-li zámena obou velicin, prívlastek vlastní se zpravidla vynechává.
Symbol veliciny: L (vlastní indukcnost)
Hlavní jednotka v soustave SI: henry, znacka jednotky: H

Užívané násobky a díly:

milihenry, 1 mH = 10-3 H
mikrohenry, 1 µH = 10-6 H
nanohenry, 1 nH = 10-9 H

Hlavní jednotka a uvedené díly dobre pokrývají rozsah prakticky dosahovaných hodnot. Vlastní indukcnosti dosahují bežne až desítek henry. Naproti tomu je velmi obtížné realizovat indukcnosti velmi malé - již prímý drátek o délce nekolika mm má vlastní indukcnost rádu nH, realizace menších hodnot je velmi obtížná až nemožná.

Transformátor je elektrický netocivý stroj, který umožnuje prenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného pomocí vzájemné elektromagnetické indukce. Používá se vetšinou pro premenu strídavého napetí (napr. z nízkého napetí na vysoké) nebo pro galvanické oddelení obvodu.

Princip cinnosti transformátoru



Transformátor je menic strídavého proudu. Skládá se ze trí hlavních cástí: vinutí, magnetický obvod, izolacní systém.

Primární vinutí slouží k prevodu elektrické energie na magnetickou. Procházejícím proudem se vytvárí magnetický tok F [Fí]. Tento tok je veden magnetickým obvodem (jádrem) k sekundární cívce. Úcelem magnetického obvodu vetšiny transformátoru je zajistit, aby co nejvíce magnetických silocar procházelo zároven primární a sekundární cívkou.

V sekundární cívce se podle principu Faradayova indukcního zákona (viz Zákon elektromagnetické indukce) indukuje elektrické napetí. Proto transformátor pracuje jen na strídavý nebo pulsující proud, protože u stejnosmerného proudu se nemení magnetický tok (tj. derivace konstantního toku je nulová) a na sekundárním vinutí nevzniká žádné napetí.

Dosadíme-li do indukcního zákona dvakrát veliciny primárního a sekundárního vinutí s uvažováním, že magnetický tok je identický pro obe cívky a s uvažováním zákona zachování energie dostaneme rovnici idelálního tranformátoru (bez ztrát):

p = U1/U2 = N1/N2 = I2/I1


kde U1 je napetí na primární cívce, I1 je proud primární cívkou, N1 je pocet závitu primární cívky. Indexem 2 jsou znaceny veliciny sekundární cívky. Písmeno p znací prevod transformátoru pri p > 1 jde o snižující transformátor (napetí na sekundárním vinutí je nižší) a pri p

Magnetické obvody a ztráty v transformátoru


Soucet ztrát nakrátko a naprázdno dosahuje u moderních energetických transformátoru velkých výkonu (MVA) pouze 0,5 %, úcinnost je tedy 99,5 %. U malinkých transformátoru prevládají ztráty nakrátko (ve vinutí) rádove desítky procent.

Shrnutí


Transformátor muže pracovat se strídavým proudem (ideálne sinusoidním) nebo se stejnosmerným proudem tepavým nebo je nutné použít menic (napr. rotacní, nebo polovodicový menic s oscilátorem). Transformátor se skládá z primární a sekundární cívky, které bývají pro zvýšení úcinnosti navinuty na spolecném feromagnetickém jádru. Jádro bývá vyrobeno ze speciálních transformátorových plechu: napr. prímesí 4% Si se omezují úcinky vírívých proudu, omezují se tak ztráty v jádre a následné prehrívání, což má znacný vliv na výslednou celkovou konstrukci transformátoru a nutnost chlazení. V minulosti byla napr. v Praze významným výrobcem výkonových transformátoru CKD Elektrotechnika ve Vysocanech.

Pomer poctu závitu primární a sekundární cívky udává pomer vstupního napetí k výstupnímu.

Pro laboratorní získávání vysokého napetí se využívá speciální Tesluv transformátor.

Transformátoru se konstrukcí podobá tlumivka s jedním vinutím, která je zarazována jako indukcní zátež do obvodu a nekdy se využívá i jako zdroj magnetického pole pro rušení magnetických záznamu.


K samotné keši:



Vypocítejte hodnoty R, S, T, X, Y, Z a pak dosadte:


N "R"° "S", "T"' a E "X"° "Y", "Z"'



Jako overení vyluštených souradnic Vám postací atributy a název kešky, avšak souradnice pro parkování se dovíte po overení správnosti souradnic. K odlovu není potreba žádné náradí, ani násilí. Dejte prednost rozumu. V krabicce je nouzová tužka, ale radeji si vezmete svoji. Odlov na vlastní nebezpecí!



Preji mnoho veselých zážitku pri hledání této kešky.

Additional Hints (Decrypt)

An mrzv aruyrqrw, avxnz aryrm. - ZNTARG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)