Skip to content

Hrubovodske zeleznicni mosty - zastaveni 8 Traditional Geocache

Hidden : 8/24/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:









Hrubovodské železnicní mosty - zastavení 8

Touto sérií bych vás rád pozval do malebného údolí reky Bystrice, zhruba do míst, kde koncí silnice ve smeru od Velké Bystrice pres Mariánské údolí až po Hrubou Vodu. Pár kilometru od Olomouce máte príležitost navštívit místa s nádhernými výhledy na prírodní scenérie, máte možnost protáhnout vaše tela pri nenárocných peších turách nebo cyklistických výletech.

Celkove jsem pro vás pripravil 8 navzájem souvisejících „tradicek“ a jako bonus pak jednu „mysterku“.

Prvkem, který všechny tyto keše spojuje, a tvorí tak i základní motto celé série, jsou železnicní mosty na trati Olomouc – Bruntál – Krnov.

Zmapovat všechny mosty na celé této trase je asi príliš velké sousto, takže si vás dovoluji pozvat pouze na úsek trate mezi 18,5 až 21,5 km ve smeru od Olomouce.

Pokud se budete dobre dívat, urcite oceníte um, technickou zdatnost a stavební mistrovství našich predku, kterí tato díla staveli.

Preji vám tedy, aby se se vám celá série líbila, prinesla vám pár nových informací a predevším vás privedla do tohoto koutku prírody, který mám, já osobne, velice rád a kam se rád vracím. V každé z 8 tradicních keší vám povím neco málo z historie trati a její výstavby, takže, pokud chcete mít celý prehled, budete je muset odlovit všechny. Rovnež tak bonusovou mysterku odlovíte pouze za predpokladu, že získáte indicie ze všech „tradicek“, abyste mohli souradnice finálky spocítat.

Preji vám tedy hodne zdaru, hezké zážitky a dobrý signál.


Cást 8

(Pokracování informací z keše „zastavení 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7“)

V predcházejících zastaveních jsem se pokusil predat vám pár základních informací o vzniku, výstavbe a vubec historii železnicní trati Olomouc – Krnov. Doufám, že tyto informace byly dostatecne zajímavé a zejména inspirující k tomu, abyste osobne tento kraj navštívili. V rámci tohoto posledního zastavení bych už tedy chtel pouze zopakovat pozvání do tohoto koutu prírody, kde toho naleznete pochopitelne daleko více, než jen uvedené technické památky. Sama príroda zde vytvorila mnoho jiných krásných zákoutí, vyhlídek a míst kde vám bude hezky a dobre.

Tak tedy na záver jen pripomínka, že v této oblasti na území obce Hlubocky se nachází prírodní park Údolí Bystrice a Hlubocek, který byl vyhlášen v roce 1995 a prírodní rezervace Hrubovodské sute, která existuje od roku 2000.

Prírodní park se rozkládá v jihozápadním okraji Domašovské vrchoviny v okolí údolí reky Bystrice. Reka zde vytvorila hluboké, skalnaté údolí s kanony, skalními ostrohy, sutemi a kamennými mori. V místech, kde pramení prítoky, se zachovaly zbytky rašelinných luk, v údolích pak návštevníka okouzlují vlhké louky. Na príkrých zalesnených svazích se prosadily kvalitní lesní porosty místy velmi pripomínající prales.

K zajímavostem, které dotvárejí osobité kouzlo údolí reky Bystrice, patrí i vysoké mosty a tunely železnicní trate Olomouc – Krnov, která se vine vysoko nad rekou, aniž by jakkoliv narušovala prírodní krásy krajiny. Nejvíce však turisty láká ctyrkilometrový úsek mezi železnicními zastávkami Jívová – Hrubá Voda-Smilov. Údolí reky zde prekvapí svou divokostí. Ze svahu porostlých lesy trcí cetné skalní výchozy a kolem hucící vody musíte procházet jen po úzké lesní ceste.

Prírodní rezervace Hrubovodské sute
Na území prírodního parku nechybí chránená území - Hrubovodské sute byly vyhlášeny prírodní rezervací roku 2001. Zaujímají území o celkové rozloze 92,59 ha a rozkládají se na svazích pravého brehu reky Bystrice na katastru Hrubé Vody, místní cásti Hlubocek. Rostou zde predevším spolecenstva bucin, jedlobucin a sutových lesu, mezi nimiž se skrývají ohrožené druhy plane rostoucích rostlin a živocichu. Prírodní památka Kamenné proudy u Domašova u Mesta Libavá a Domašova nad Bystricí se muže pochlubit ukázkou mrazových srubu, kamenných morí a sutí. Soucasné nejstarší porosty v rezervaci si díky prirozené obnove udržely vývojovou kontinuitu s puvodními pralesovými porosty.


Vlastní keš - zastavení 8

Souradnice nás privádejí k mostu na kilometru 21,581 železnicní trati Olomouc – Krnov. Tento most zde ve výšce 13 m opet prekonává reku Bystrici. Samotný most je rovnež ve srovnání s temi predcházejícími vlastne mladík. Byl postaven v roce 1966, kdy nahradil puvodní most, který již zdaleka nevyhovoval svými parametry a technickým stavem potrebám nového intenzivního provozu na trati. Konstrukce tohoto mostu je trámová plnostenná, spodní stavba mostu (operné pilíre) jsou betonové. Celková délka premostení je 15,8 m, výška 13 m (tj. vzdálenost od kolejí po povrch premostované komunikace, resp. vodotece), šírka mostu je 5,64 m. Urcite stojí za to sejít z cyklostezky sem dolu k rece, abyste si vychutnali pohled na tohoto „krasavce“, který je v tomto klidném a liduprázdném míste dokladem technických schopností lidí, kterí jej a celou tuto trat postavili.





dokumentace

Keš se nenachází v blízkosti trati, je umístena mimo všechny ochranné zóny a pro její odlov nemusíte v žádném prípade na trat nebo do její blízkosti vstupovat.

!!! Nezapomente si opsat bonusový kód uvedený na vícku krabicky nebo v logbooku. Budete jej potrebovat pro odlov finálové keše !!!

Doporucuji vám, pokud o to budete mít zájem, porídit fotografii pres most projíždejícího vlaku (most i cást vlaku musí být na fotografii videt). Pokud mi zašlete takovéto fotografie (všechny najednou po vašem úspešném zalogování do bonusové keše) z alespon 6 mostu série, na muj e-mail uvedený v profilu, 75 prvních obdrží specielní CWG. Fotografie a jejich odeslání pochopitelne nejsou podmínkou pro uznání logu.




Za poskytnuté informace a všech technických údaju k jednotlivým mostum dekuji Správe železnicní dopravní cesty a to jmenovite Dr. Ing. Václavu Johnovi – rediteli správy dopravní cesty Olomouc a Ing. Miroslavu Baslerovi – prednostovi správy mostu a tunelu. Informace o historii trati jsem cerpal z publikace: „130 let trate Olomouc – Krnov“, kterou vydala žst. Krnov, autor Richard Hrcek a další v roce 2002. Rovnež dekuji za pomoc pri technickém zpracování listingu synovi alias Filto.

OLGK

Additional Hints (Decrypt)

h cngl fgebzh / arshavz & arcvpunz / sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)