Skip to content

URANOVE DOLY PRIBRAM, sachta c. 15 Multi-cache

Hidden : 6/27/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


První "URANOVÁ" keska Vas zavede k sachte c.15, nejvetsimu uranovemu dulnimu dilu na Pribramsku, kde si take na vychozich souradnicich budete moci doplnit nekolik informaci pro finalni souradnice.
Keska vznikla proto, ze uranove doly jsou casti historie Pribrami a navzdory jejich kratke historii vyznamne poznamenaly i vzhled celeho regionu. Jejim cilem je strucne pripomenuti historie tezby uranu.

Keska je venována vsem, kterí v dolech pracovali, ztratili zdraví i zivoty.

NECO UVODEM

Vsechno zacalo v Jachymove. Pri tezbe stribrnych rud si hornici vsimli, ze ztrata stribronosne zily je doprovazena vyskytem zvlastniho, cerneho kamene, nazyvaneho proto smolnym kamenem, smolincem, nebo take smolkou, ktery se vyhazoval na haldy.

Delo se tak az do poloviny 19 stoleti, kdy se zjistilo, ze smolinec je vyuzitelny k vyrobe uranovych barviv pro sklarsky a keramicky prumysl, a zacalo se proto pro tyto ucely s omezenou tezbou uranovych rud. Uran jako prvek, nazvany po teto planete, byl objeven koncem 18. stoleti. Ale teprve po objevu radioaktivity fyzikem Henri Bequerem a prvku radia manzeli Curieovymi koncem 19.století, se zajem o uran a vyuziti uranove rudy rozsirilo i na vyrobu radiovych preparatu. Produkce radia z Jachymova predstavovala do roku 1939 cca tretinu celosvetove produkce.

Skutecna, hromadna a prumyslova tezba vsak nastala az po roce 1945 na základe prísne utajované smlouvy mezi Ceskoslovenskem a Sovetským Svazem o tezbe a dodávkách radioaktivních surovin.Smlouva byla podepsána 23.11.1945,ale jiz predtím, v srpnu navstivila Jachymov skupina vysokych sovetskych dustojniku vedenych generalem Michajlovem a nasledne v ríjnu jáchymovské doly obsadil oddil sovetských vojáku, navzdory tomu, ze se Jachymov nacházel na západ od demarkacní linie oddelující území západních spojencu a Rudé armády.
Na základe výse uvedené smlouvy k 1.1.1946 vznikl narodní podnik Jachymovske doly, jehoz rídícím orgánem byla az do r.1955 Ceskoslovensko- sovetská komise. Organizacní struktura prochazela mnoha zmenami. Od Ústrední správy výzkumu a tezby radioaktivních surovin (ÚSVTRS), zrizené v r.1955,pres pozdejsi Ceskoslovensky uranovy prumysl (CSUP), az po soucasne DIAMO.

TEZBA URANU NA PRIBRAMSKU.

S ohledem na stale stoupajici pozadavky na dodavky uranu ze strany SSSR bylo zreme, ze zasoby uranovych rud budou v Jachymove brzo vycerpany, a proto bylo pristoupeno k rozsahlemu a systematickemu geologickemu pruzkumu na uzemi celeho statu. Jachymovske doly pro tyto práce zridili skupinu kutacich praci a pozdeji, v r.1958, stredisko geologickeho pruzkumu se sidlem v Hlubosi u Pribrami. Zpocátku byl geologický pruzkum rízen i personálne obsazen výhradne nekolika desítkami sovetských odborníku. Prvni sovetsti geologove dorazili do Pribrami jiz v r. 1947, a i kdyz se to zpocatku neocekavalo, bylo objeveno nejvetsi lozisko uranu u nas a jedno z nejvetsich na svete. Byla zjistena oblast uranoveho zrudneni o sirce 1 - 2 km a delce cca 25 km a Pribram se postupne stala hlavni tezebni oblasti v ceskoslovensku.

K rizenim dobyvani rudy na pribramsku byl k 1.5.1945 ustaven Bansky inspektorat c.VII, podrizeny generalnimu reditelstvi v Jachymove. V jeho cele stal az do r.1955 sovetsky odbornik. K 1.4.1956 byl inspektorat zrusen a jeho funkci prevzaly Jachymovske doly Pribram. Ridicim centrem celeho uranoveho hornictvi a vsech dalsich pridruzenych organizaci, se Pribram stala az v r.1960, kdy se do ni z Jachymova prestehovala Ustredni sprava pro vyzkum a tezbu radioaktivnich surovin (USVTRS). Ale i potom vlastni pribramsky tezebni podnik nesl az do roku 1965 název Jachymovske doly,np. Pribram.Teprve od 1.1.1966 dochází ke zmene na Uranové doly, np. Pribram, se sídlem v Konetopech

sachta c.15 v Konetopech, sídlo reditelství Uranových dolu Pribram.

Vlastni tezba uranu zacala v Pribrami kratce po zahajeni geologickeho pruzkumu, a jiz v r.1948 byly zalozeny pruzkumne jamy Vojna 1, 2, a 3.
Celkem byl z povrchu vyhloubeno 27 jam, z nichz 5 prekrocilo hloubku 1000 m. V r.1971 byla nejhlubsi jamou v Evrope j.c.17S, s hloubkou 1682 m. Pozdeji, v r.1975, ji prekonala jama c. 16 s hloubkou 1838 m.


jama c.16.Tato jáma, krome nejvetsi hloubky, je charakteristicka i vysokou a stihlou tezni vezi, kterou je mozno pozorovat na obzoru, pri ceste po silnici c.4 do jiznich Cech.

Celková hloubka jam hloubených z povrchu cini 17,4 km a 5,6 km je hloubka slepych jam. Bylo vyrazeno neuveritelnych 2188 km dulnich chodeb a prekopu, vytezeno 1622500 m3 hlusiny, ktera je ulozena na 14ti odvalech o vysce dosahujicich az 50 m. Nejvyssi je u sachty c.15 Konetopy.

Za dobu od r. 1950 do r. 1991 bylo v Pribrami vytezeno 41527 t uranove rudy, coz predstavuje 37% celkové produkce vsech tezebnich podniku v tehdejsim ceskoslovensku.

Celkovou tezbou 108954 t uranové rudy bylo Ceskoslovensko na sedmem miste v poradi statu tezicich uran.

Intenzivni tezbou bylo postupne lozisko vycerpano a poslední huntík vyjel na povrch dne 19.zari 1991 na sachte 19, dolu IV., cimz byla uzavrena era uranoveho hornictvi v Pribrami.
Omezená hornická cinnost pak jeste pokracovala pri razbe podzemniho zasobniku plynu v letech1992az 1999

URANOVE DOLY A MESTO PRIBRAM


Pribram je mesto se starou hornickou tradici a patrilo k nejvetsim producentum stribra. V prvni polovine 20 stoleti vsak dochazelo v Rudnych dolech Pribram k utlumu cinnosti a mesto zacalo stagnovat. Zatímco v r. 1910 melo 18764 obyvatel, do roku 1950 jeho pocet poklesl asi o tretinu na 12442. Nový rozvoj Pribrami nastal se zahajenim tezby uranu,protoze to vyzadovala priliv nových pracovních sil a tim narust poctu obyvatel. Nejvíc bylo pri tezbe uranu zamestnano 9415 pracovníku v r. 1958, ale veskera pracovni cinnost souvisejici s tezbou uranu vsak poskytla praci pro vice jak 15000 lidi. Vlastnim tezebnim podnikem za dobu jeho existence proslo cca 100000 pracovníku.
Smutnou skutecnosti, ktera doprovazela tezbu uranu, ale je, ze si tato cinnost v letech 1949 - 1951 vyzadala 227 zivotu pri smrtelnych urazech.
V uranovych dolech vsak nepracovali jen kmenoví zamestnanci. Pri tezbe se vyuzivala se i prace veznu. Z pocatku z pracovního tábora Vojna, pozdeji, od r.1953 z nove zrizeneho, velkeho tabora nucenych praci Bytiz.

Letecky snimek stavby pracovniho taborea Bytriz

Z uvedenych 100000 horníku, kteri prosli pracovnim procesem v dolech, bylo 35000 odsouzenych.
Pro nove pracovniky a jejich rodinne prislusniky bylo potreba zajistit nejen ubytování, ale i dalsí sluzby. V r.1952 byla zahájena v katastru Brezové hory výstavba sídliste Pribram VII s 3000 byty, dále vystavba kulturního domu, dvou osmiletek, jedenáctiletky, ctyr materských skol, trí jeslí, plaveckého bazenu sportovního arealu a pod. Podobny rozvoj i kdyz v mensim rozsahu se dotkl i blízkých obcí, zejména Dobríse a Milína. Prichod nových, zejmena mladých pracovních sil znamel i to, ze se Príbram stala mestem s nejnizsim vekovym prumerem ve stredoceskem kraji. V r.1980 to bylo 34,7 roku.
Ukonceni dulni cinnosti v r.1991 sice znamenal docasny narust nezamestnanosti, ale mesto se s tim vyrovnalo.

KESKA:

Jedna se o primestskou kesku,ke které vede pohodova cesta okolo pribramskych rekreacnich rybniku, zahradkarskou kolonii a sympatickou vesnickou Brod, kde se muzete i obcerstvit v hospudce Kristinka. Cesta Vas nakonec Vas zavede k sachte c.15, ktera patri k jedne z tech, u kterych jeji hloubka presahla 1000m a jeji odval je ze vsech nejvyssi. Je z nej krasny vyhled na Brdy a Pribram.
Samotný pristup ke kesce je priroda a trosku horsi jednicka
(a zapomel jsem vlozit tuzku)
Pro ziskani finalni souradnic musite zjistit:
1. Vyska odvalu sachty c.15 je 5A m
5.Hloubka jamy c. 15 je 1BCD m
Potrebne udaje zjistite na vychozich souradnicich, kde je informacni tabule sachty 15

FINALKA:

N49°39.CDA , E014°00.(C+D)(B+A)B

ÚSPEŠNÝ LOV


Podklady:Sborník Zdar buh.cz; Ing.Vladimír Valenta, Po stopách uranového hornictví na Pribramsku;Seminarni prace, Historie, tezba,zpracovaní,hospodarske a spolecenske souvislosti ceskeho uranu;

Additional Hints (Decrypt)

Qemvz an qencxh, cbmbe ng arfcnqah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)