Skip to content

Vimpersky chodec Multi-cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 6/23/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Stan se vimperským chodcem a najdi ve starých krivolakých ulickách poklad!


  

 Vimperk je malický, a prece bychom Ti o jeho krásách mohli dlouho vyprávet...

...lepší ale bude, když Ti je ukážeme.

Vecer co vecer chodíval mestem zasnený chodec. Obdivoval stará zákoutí, na ctvrtky skicáku pritom crtal kousky svého mesta a v krivolakých ulickách rozprável s dávnými prízraky. Možná doufal, že mu prozradí nejaké veliké tajemství - treba o pokladu. Zdali jej nekdy našel, to težko zjistíme.

Mužeme se však sami na chvíli stát vimperskými chodci a zkusit ve starých ulickách najít cestu k pokladu.

JAK NAJÍT POKLAD?

  • Schránku nehledej na úvodních souradnicích. Poklad je multicache, takže k jeho odhalení musíš vyrazit do ulic Vimperka a zjistit správné indicie.

  • Na úvodních souradnicích presto mužeš zkusit hledat. Možná najdeš tajnou schránku. Mužeš si z ní vypujcit návod pro zjištení správných stop k pokladu. Stejný návod je i v tomto listingu. Zadání si tedy pujcuj jen tehdy, pokud nemáš listing k dispozici.

  • Pri domácí príprave Ti ušetrí spoustu casu tato tisková verze instrukcí.

  • Na ceste mestem Te ceká osm krátkých zastavení, na kterých získáš stopy vedoucí k pokladu.

  • Každé zastavení te dovede na místo, které na svých kresbách zachytil dávný chodec. Mesto se však mení a skutecnost bývá casto jiná, než vzpomínky. Práve tyto odlišnosti Te dovedou k pokladu. Ze zadání se vždy dozvíš, kterému detailu máš venovat pozornost. Necekej žádný chyták, jde o multi-cache, takže si od luštení tentokrát odpocin.

  • Nemusíš tropit žádné matematické kejkle, abys poznal správné souradnice pokladu. Stací, když dosadíš zjištená císla.

  • Celé putování se dá zvládnout po pomerne pohodlných cestách a každé schodište, které se ti priplete do cesty, se dá nekudy obejít. Pri troše snahy se tak muže odlov vydarit i s kocárkem. Mej však na pameti, že zakladatelé Vimperku nebyli žádní lenoši, a tak své mesto postavili v kopcovitém terénu.

KUDY ZA POKLADEM

  • Tvé toulky starým Vimperkem zacínají u vstupu do místního arboreta, které od zrušení lesnické školy bohužel pomalu schází. Není to však jediná pametihodnost, kterou tu mužeš obdivovat. Pred sebou máš i kostelík svatého Bartolomeje, který pochází z druhé poloviny 13. století a je tak nejstarší sakrální památkou Vimperku.

N

4

9

°

0

3

.

3

3

4

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

1

3

°

4

6

.

5

6

4

 

Dobre si kostel prohlédni. Nezmenilo se neco? Nechybí na ilustraci v prucelí kostela nejaké okno?

Hodnota indicie A je rovna rozdílu skutecného poctu oken v prucelí kostela a poctu oken na ilustraci.

  • Od kostela se mužeš vydat rovnou za šipkou k dalšímu zastavení. Zavede te k první bráne místního zámku. Brána bývá otevrená, takže mužeš klidne nahlédnout dovnitr. K získání stop vedoucích k pokladu však branou procházet nemusíš.

  • Renesancní zámek Vimperk je neprehlédnutelnou dominantou mesta pod Boubínem. Puvod opevneného sídla je datován do druhé poloviny trináctého století, kdy jej založil purkrabí Purkat z Vrchotových Janovic. Ve své dobe šlo o nejvýznamnejší hrad celé Šumavy. Behem staletí sídlo menilo majitele a ocitlo se v rukách Rožmberku i Schwarzenberku. V soucasnosti zámek patrí Správe NP a CHKO Šumava a sídlí v nem mestské muzeum. Pocítá se s rozsáhlou rekonstrukcí, behem níž by mela být ve sklepení zrízena solná jeskyne a podobné strašidelné (wellness) záležitosti. 

N

 

4

9

°

0

3

.

3

1

4

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

4

4

8

 

Pokud je brána otevrená, naskytne se ti stejný pohled jako na ilustraci. Ale neco tu nesedí - neprehnal to kreslír s poctem kvetu zdobících portál?

Hodnota indicie B je rovna rozdílu mezi poctem kvetu na obrázku a skutecností.

  • A ze zámku rovnou do podzámcí. Do cesty se ti však postaví vež - Cerná brána! Byla jednou ze ctyr mestských bran a za svou dlouhou historii sloužila i jako šatlava. Práve k vezenské ére Cerné brány se váže povest o obrím hadovi, který zprovodil ze sveta nekolik uveznených neš'tastníku, než byl premožen mazaným odsouzencem, který si svým skutkem získal svobodu. 

N

 

4

9

°

0

3

.

2

5

4

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

3

9

9

 

Drív, než projdeš branou, na chvíli se zastav. Staré mesto odsud budeš mít jako na dlani! A hlavne poznáš, jak moc obrázek odpovídá realite. Nechybí na nem nejaká okna?

Hodnota indicie C je rovna rozdílu mezi skutecným poctem okýnek na Cerné bráne a poctem oken na ilustraci.

  • Pred ocima máš dukaz veliké vyspelosti starého Vimerku - staré pivovary. I když vimperské pivo melo mezi horaly znacný vehlas, dnes bys jej shánel marne. Meštanský pivovar (nezamenitelná stavba na opacném konci námestícka) zanikl mezi válkami. Zámecký (též Schwarzenberský) pivovar, pred jehož dvorem práve stojíš, vystavil poslední várku piva v šedesátých letech minulého století. Presto ve meste jeden pivovar funguje a když si projdeš trasu poctive, treba na nej narazíš.

N

 

4

9

°

0

3

.

2

0

4

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

2

9

4

 

Nahlédni do dvora zámeckého pivovaru. Dominuje mu monumentální kamenná budova, která ti napoví, kde hledat poklad. Všímej si oken...

Hodnota indicie D je rovna rozdílu mezi skutecným poctem okýnek na kamenné pivovarské budove a poctem okýnek na obrázku (aby se predešlo nejasnostem - pokud je víc oken vedle sebe, pocítej všechna, i to, do něhož je vezděný větrák)

 

  • Chloubou Vimperku je systém opevnení. Protože vimperští osvícene kapitulovali pred hordami obléhatelu drív, nežli mohlo dojít k poškození hradeb, dochovala se vetší cást opevnení do dnešních dnu. Pri toulkách mestem tak mužeš obdivovat silné zdi a zejména šest bašt. K jedné z nich ted povedou tvoje kroky.

N

 

4

9

°

0

3

.

1

0

8

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

2

4

7

 

V soucasné dobe uvidíš v horní cásti veže jiný pocet strílen (oken), než kolik jich videl vimperský chodec. 

Hodnota indicie E je rovna rozdílu mezi skutecným poctem strílen v horní cásti bašty a poctem strílen na obrázku.

  • Hlavní námestí mesta Vimperku bylo situováno ve strategické poloze nad skalnatým srázem. Terén, který komplikoval prípadné rabování mesta, ztežoval i další rozvoj zástavby kolem námestí. Dál na jih zkrátka stavet nešlo, a tak se srdce mestského života presunulo mimo puvodní centrum. Sotva by dnes nekdo poznal, že na zacátku 20. století lehla velká cást námestí popelem pri apokalyptickém požáru. Meštané však dokázali své domy rychle obnovit v jejich puvodní kráse.

N

 

4

9

°

0

3

.

1

4

2

 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

4

1

8

 

Dominantu námestí tvorí zvonice a dve kašny. Jednu z nich streží tato sošná dívka. Kreslír byl však tolik zabrán do crtání jejích puvabu, že jí uprel nekolik hvezdicek ze svatozáre. 

Hodnota indicie F je rovna rozdílu mezi skutecným poctem hvezdicek ve svatozari svetice a poctem hvezdicek zobrazenych na obrazku.

  • Nedaleko námestí se nachází další klenot - prastarý dum "U jelena", nazvaný podle jelení hlavy vystupující z bohate zdobené barokní fasády. Casto bývá považován za nejstarší meštanský dum ve meste, byt poznatky získané behem poslední rozsáhlé rekonstrukce tento primát zpochybnují. Nekteré domy na námestí jsou pravdepodobne starší. Na kráse a tajuplnosti to však domu "U jelena" nic neubírá.

N

 

4

9

°

0

3

.

2

1

0 

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

 

1

3

°

4

6

.

4

7

0

Stojíš pred domem "U jelena". Všimni si jeho bohaté výzdoby - náš kreslír ji zachytil docela verne. Jeden detail však dnes vypadá trochu jinak - podívej se na suprafenestru (výzdobu nad oknem) nalevo od jelení hlavy. Zdobí ji ratolesti s malými dvojlístecky. Je jich skutecne tolik, jako na obrázku? 

Hodnota indicie G je rovna rozdílu mezi skutecným poctem lístecku na štukovém dekoru nad oknem vlevo od jelena, a poctem techto lístecku zachycených na obrázku..

  • Další pametihodnost mesta pod Boubínem vypadá, jako kdyby sem ani nepatrila - jde o srubové domy ze 17. století, které jsou ukázkou tradicní lidové šumavské architektury. 

N

4

9

°

0

3

.

1

3

7

Pokud nemas k dispozici obrazek, vypomuze ti zadani z male schranky na prvni stage

E

1

3

°

4

6

.

5

5

0

 

Z tohoto místa se ti naskytne stejný pohled, jako autorovi kresby. Presto uvidíš veci trošku jinak - krakorcu (neboli konzolí) podpírajících roubenou pavlac je ve skutecnosti mnohem víc. 

Hodnota indicie H je rovna rozdílu mezi skutecným poctem drevených krakorcu podpírajících pavlac srubového domu, a poctem krakorcu zobrazených na obrázku.

  • Tvé putování je už skoro u konce. Nyní bys mel mít všech osm indicií, které ti prozradí umístení pokladu. Stací je správne dosadit.

  • Pro kontrolu Ti muže posloužit informace, že soucet hodnot všech indicií je prvocíslem a ciferný součet tohoto prvočísla není dělitelný čtyřkou.

Pro poklad vimperského chodce si mužeš dojít na souradnice

N 49°0E.GFC E 013°4B.DHA

Štasný lov

prejí Pidalky, PaWcz a jejich toulavý medved PíPa

Additional Hints (Decrypt)

1. FGNTR: nav hhiavge, nav iraxh CBXYNQ: hxelin wrw ehmr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)