Skip to content

HRDĚJOVICE ⛪ KŘÍŽKY A KAPLIČKY Multi-cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: 🎲 dohráno

More
Hidden : 2/22/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

free counters




Nenáročná multi-cache věnována drobným sakrálním památkám, které naleznete v katastru obce Hrdějovice. Multina je ideální pro cyklisty, ale je zde i možnost bezproblémového zastavení vašeho motorového oře a sbírání indicíi i dosažení finálky pro vás může být příjemnou procházkou spojenou s protažením těla po náročném pracovním dni.



NA ÚVODNÍCH SOUŘADNICÍCH KEŠ NEHLEDEJTE – U ROZCESTÍ ZE STOJÍ JEDEN Z MNOHA PĚKNĚ UDRŽOVANÝCH HRDĚJOVICKÝCH STATKŮ.




NÁVESNÍ KAPLE SV. JANA NEPOMUCKÉHO S KRÍŽKEM - STAGE 1:

Kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, kterou najdete uprostřed pěkně upraveného parčíku, přímo na návsi v Hrdějovicích, byla vystavěna již v 18. století. Dnešní podoba kaple vychází z její úpravy po druhé polovině 19. Století. Poslední oprava kaple proběhla v roce 2010. Uvnitř kaple je umístěný malý oltářík s točenými sloupky a sochou sv. Jana Nepomuckého (zhotoveno kolem roku 1740) a po stranách jsou ještě dřevěné sošky sv. Františka a sv. Antonína (obě z 18. století).

V sousedství kaple byl, ve dvacátých letech minulého století, místním Okrašlovacím spolkem Havlíček vystavěn pomník padlých v první světové válce. Pomníku vévodí český lev a později na něj byla doplněna i deska připomínající oběti z 2. světové války.

Z kamenného podstavce krížku stojícího před kapličkou, který byl ve druhé polovině 19. století pořízený za rovných 60 zlatých, zjisti letopočet a poslední trojčíslí z něho si zapiš jako tři samostatné indicie A B C ( LETOPOČET = 1 A B C ).








MÍKŮ KRÍŽ U PLZEŇSKÉ TRATI - STAGE 2:

Tento velký kamenný kříž nechali počátkem minulého století vystavět Tomáš a Terezie Míkovi. Stalo se tak na samém okraji Hrdějovického katastru, u starého rozcestí. Na tomto místě již předtím stával jiný křížek. Ten původní zde roku 1871 nechal na svůj náklad postavit jiný hrdějičák, sedlák Josef Fencl. Železniční trať do Plzně tudy tenkrát ještě nevedla, byla do těchto míst přeložena teprve koncem šedesátých let minulého století. Kříž na pozadí stožárů vysokého napětí zde dnes připomíná pronikání industriální současnosti nejen do dříve poklidných a odlehlých míst, ale i do našich životů.

Z nápisové desky na podstavci kríže zjisti letopočet a poslední dvojčíslí z něho si zapiš jako jednu indicii D ( LETOPOČET = 1 9 D ).






ŠKOLA A KRÍŽEK U ZASTÁVKY - STAGE 3:

V Základní škole Dr. Miroslava Tyrše v Hrdějovicích se dnes učí děti od 1 do 5 ročníku. Před vystavěním samostatné obecní školy museli děti z Hrdějovic navštěvovat školu v Hosíně. Naopak po její výstavbě chodili do tehdejších Hrdějic i děti z Borku a Nemanic. Svůj název dostala škola na památku oslav stého narození zakladatele Sokola.
Na protější straně silnice, od autobusové zastávky směrem k návsi, naleznete další z Hrdějovických křížků. Tento kovový křížek sice nemá žádné vročení, ale pochází ze stejného roku jako křížky na Stage 4 a 6. Oproti ostatním dvěma křížkům je bohužel v nejhorším stavu.

V rohu školní budovy, pod cedulí se jménem školy a se státním znakem, naleznete světlý obdélníkový základní kámen s vytesanými letopočty. Z prvního celého letopočtu si zapiš jeho poslední dvojčíslí jako jednu indicii E ( LETOPOČET = 1 9 E ).






KRÍŽEK U PRAŽSKÉ TRATI - STAGE 4:

U rozcestí, poblíž železniční trati směřující do Prahy, naproti bývalé továrně Jihotvar, ve které se od roku 1950, až do nedávna, vyráběla proslulá hrdějovická keramika, stojí další ze souboru tří kovových křížků na kamenném podstavci. Křížek má zajímavou nápisovou cedulku a až do jara roku 2012 ho obklopovaly dvě vzrostlé lípy, dnes pokácené.

Na kamenném podstavci tohoto křížku najdi vytesaný letopočet a poslední dvojčíslí z něho si zapiš jako jednu indicii F ( LETOPOČET = 1 8 F ).





KAPLIČKA SV. ROCHA - STAGE 5:

Výklenková kaplička sv. Rocha pochází z 18. století a dnes stojí na malém ostrůvku uprostřed křižovatky cest na Hlubokou a Těšín. Uvnitř kapličky je dnes pouze nehodnotný obraz, ale donedávna zde bývala k vidění, v roce 1995 restaurovaná, socha světce, dílo lidového řezbáře.

Na jedné větší dopravní značce (vedle kapličky) najdi napsané dvojčíslí (sudé). Jeho hodnotu si zapiš jako indicii G.


KRÍŽEK PROF. DVOŘÁKOVÉ - STAGE 6:

U cesty do Opatovic, naproti zemědělskému areálu, stojí poslední ze tří hrdějovických kovových křížků. Jeho původní kamenný podstavec je druhotně osazený novou nápisovou deskou.

Z černé nápisové desky zjisti letopočet a první dvě číslice z něho si zapiš jako indicii H.




VZOREC PRO VÝPOČET SOUŘADNIC S ULOŽENÍM FINÁLKY:

N 49° 0 Y 7

E 014° 2 X 9

Y = BC + G + H
Výsledkem je trojciferné číslo u kterého si, pro potřebu nalezení finálky, první číslici oddělíme tečkou.

X = ABC - ( D + E + F ) Výsledek je trojciferné číslo u kterého si, pro potřebu nalezení finálky, první číslici oddělíme tečkou.

Pro kontrolu vašich výpočtů uvádím, že umístění finálky od poslední stage odpovídá zde použitému vzdálenostnímu atributu.



Z HISTORIE HRDĚJOVIC:


1350 - první písemná zmínka o vsi Herdawicz patřící k Hlubockému panství.
15. století - zaniká velký středověký panský dvůr zvaný Trubice. Dvůr stával západně od obce a jeho pozemky z větší části připadly hrdějickým.
1755 - přeložení významné pražské silnice z centra Hrdějovic do její současné, východnější trasy.
1770 - zřízení samostatné obecní rychty.
1850 - konec Schwarzenbergského poddanství a vznik samostatné obce.
pol. 19. století - těžba kaolínu a železné rudy v lokalitě zvané Orty.
1897 - založení dobrovolného hasičského sboru.
1900 - místní sedlák Jakub Fencl zakládá hrnčířskou dílnu kterou o 2 roky později kupuje Josef Štěpánek a buduje z ní prosperující továrnu na tzv. Hrdějovickou keramiku.
1914 - 18 - na bojištích světové války a v lazaretech zahynulo 35 hrdějických občanů. Jejich jména jsou uvedena na místním památníku padlých.
1922 - do vsi je zaveden elektrický proud.
1923 - výnosem Ministerstva vnitra ČSR byl oficiální název obce změněný z původní podoby Hrdějice na současné Hrdějovice.
1924 - západně od vsi se zřítil vojenský letoun Letov Š-2 a posádka v něm zahynula. V roce 1926 byl na místě havárie postaven pomník. Tento již dnes nestojí na původním místě zvaném V lukách, ale byl přesunut pod násep železniční trati do Plzně.
1933 - 35 - obec otvírá vlastní školu; náves je osázena stromy a proměněna v okrasný sad; v obci je založen místní sportovní klub ( dnes TJ Slavoj Hrdějovice ).
1938 - 17. července byl odhalen pomník Antonína Švehly od akademického sochaře Václava Duška z Tábora. Pomník je postaven na návsi v sadech u potoka, které při jsou při té příležitosti nazvány Švehlovými sady. Plastika vydrží pouze do roku 1947, kdy je z žulového podstavce odstraněna. Její kopie byla znovu osazena až v roce 1997.
1950 - v obci došlo k založení Jednotného zemědělského družstva.
1954 - od vsi je oddělena osada Nemanice, která připadá jako místní část k městu České Budějovice a osada Borek ( dříve Bída ), která se stává samostatnou obcí.
1960 - k obci je jako osada připojena, již po třetí v historii, dříve samostatná obec Opatovice.
1961 - 68 - jižně od vsi začíná výstavba železniční výhybny, přeložky trati na Plzeň a velkého kontejnerového překladiště, v obci se otvírá samoobsluha a je vybudován vodovod.
1971 - asi 1,5 km sv od středu obce, v lokalitě zvané "U kalových jam", je archeology nalezeno mohylové pohřebiště.
1980 - v místní části Těšín začala výstavba sídliště rodinných domů.
1983 - obec je připojena k síti českobudějovické městské hromadné dopravy.
1991 - bývalý kaolinový důl Orty se, jako významné zimoviště netopýrů, stává Přírodní památkou.
2000 - 09 - obec získává svůj vlastní znak i vlajku.
2008 - 09 - kačer glogloman zakládá 30. dubna první Hrdějovickou keš GC1BK4R s názvem Herdawicz. Tato mysterka funguje do června 2009.
2012 - v září zastupitelstvo obce prohlásilo za Památky místního významu kapli Panny Marie Lurdské na Těšíně; kapli Panny Marie Těšínské na Těšíně; studánku na Těšíně; návesní kapli Svatého Jana Nepomuckého v Hrdějovicích; návesní kapli Svaté trojice v Opatovicích a tři menší výklenkové kapličky v katastru Opatovic a Hrdějovic. Součástí vyhlášení je vydání závazného stanoviska k obnově památek.




Úspěšný lov vám přeje a za dobré zamaskovani skrýše s finálkou děkuje
owner PŘESEKA & spol.


Poslední podstatná úprava listingu : 15. 4. 2018
Keš byla uložena: 15. 2. 2013

Zdroje: Publikace Umělecké památky Čech; Hrdějovice s Opatovicemi 1350–2000; Českobudějovicko II. Pravý břeh Vltavy; Encyklopedie Českých Budějovic + oficiální www stránky obce Hrdějovice.

Fotografie z listingu: Autorem všech použitých fotografií je owner multi-cache. Další šíření fotografií je možné pouze po dohodě s autorem.


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cne zrgeh anq mrzv [EN] nobhg gjb zrgref nobir gur tebhaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)