Skip to content

SPAM Cache Mystery Cache

This cache has been archived.

IQ71: konec

More
Hidden : 6/20/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Spam je nevyžádané sdelení (nejcasteji reklamní) masove šírené internetem. Puvodne se používalo predevším pro nevyžádané reklamní e-maily, postupem casu tento fenomén postihl i ostatní druhy internetové komunikace – napr. diskuzní fóra, komentáre nebo instant messaging
Zrejme první spam napsal zamestnanec Digital Equipment Corporation. Byl zaslán 1. kvetna 1978 na adresy tehdejší síte ARPANET a obsahoval informace o prezentaci produktu této spolecnosti.
U nas zrejme nejvetší negativní reakci uživatelu vyvolal hromadný spam spolecnosti Media Online, s. r. o. Firma provozující server o bydlení Tvujdum.cz v nem oznamovala novinky a seznamovala ctenáre se svým webem.

Proti SPAMU se jiz dnes lze branit a mame takeZ ákon o nekterých službách informacní spolecnosti (c. 480/2004 Sb.), který problematiku spamu upravuje a vyžaduje prokazatelný souhlas príjemce zprávy. Dohledem nad dodržováním zákona byl poveren Úrad pro ochranu osobních údaju. Tento zákon byl postupne novelizován, a to v letech 2005, 2006 a naposledy v roce 2007. Zákon byl vytvoren podle smernice Evropského spolecenství c. 2000/31/ES. Spam definuje jako obchodní sdelení, což jsou všechny formy sdelení urceného k prímé ci neprímé podpore zboží ci služeb nebo image podniku fyzické ci právnické osoby. Zákon reší nejen internetový spam, ale také jiné formy elektronické komunikace (SMS, telemarketing).

Podle zákona se za obchodní sdelení nepovažují údaje umožnující prímý prístup k informacím o cinnosti fyzické ci právnické osoby nebo podniku, zejména doménové jméno nebo adresa elektronické pošty; za obchodní sdelení se dále nepovažují údaje týkající se zboží, služeb nebo image fyzické ci právnické osoby nebo podniku, získané uživatelem nezávisle.

Ochrana emailových adres na strane uživatele

E-mailové adresy do spamových databází jsou získávány mj. pomocí robotu, kterí procházejí webové stránky a sbírají e-mailové adresy na nich uvedené. Roboti se zpravidla nezatežují hlubší analýzou zdrojového kódu a sbírají vše, co vypadá jako e-mailová adresa – tedy posloupnost písmen, císlic, pomlcek a tecek, která obsahuje zavinác. Proto se doporucuje vyhnout psaní e-mailové adresy prímo na webovou stránku a radeji ji opsat nejakým, pro cloveka srozumitelným, zpusobem – napr. jmeno (zavinac) domena.cz.

Doporucuje se vždy dobre zvážit, zda je vhodné ci nutné urcitému subjektu svuj e-mail sverit (týká se predevším webových stránek, ruzných registrací, upozornování). I v prípade seriozních subjektu nelze nikdy vyloucit únik informací a zneužití tretí stranou. Pro ruzné registrace, zasílání informací atd. se doporucuje mít specializovaný e-mail (s prípadným preposíláním).

E-mailové adresy pro databáze pro rozesílání spamu mužou být získávány také pomocí viru, je proto duležité znát základní pravidla pro chování na internetu a mít pocítac proti virum dobre zabezpecený.

Na adresy, z nichž je spam poslán, by se nemelo žádným zpusobem reagovat a neklikat na žádný z odkazu v e-mailu obsažených, nebot tím je spamerovi pouze potvrzeno, že elektronická adresa je funkcní a schránku nekdo vybírá. Adresa, z níž je spam poslán, casto není pravá a casto se mení; muže jít i o zfalšovanou adresu jiného cloveka, jenž s rozesláním e-mailu nemá nic spolecného.



zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Spam
Kdo by nevedel at napise email.

Additional Hints (No hints available.)