Skip to content

Kriz pod akaty / Cross under locusts Traditional Geocache

This cache has been archived.

ferry66: Dnes jsem kes kontroloval. Opravdu se ocitla v poli zaseteho obili a chybi pristupova cesta. Archivuji.

More
Hidden : 6/5/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Misto s nadhernym vyhledem u silnice 370 Dolni Libina-Rymarov.Cache je LOCK-LOCK box 0,7L .

O puvodu krize jsem nic nezjistil tak alespon zajimave informace o stromech, ktere kriz obklopuji...
Zdroj informaci:Wikipedia Trnovnik akat
Pokud nekdo z Vas ma informace ke krizi, prosim pridejte je k logu.

ENGLISH:
Place with a nice view by the road 370 DolniLibina- Rymarov. Cache is a-LOCK LOCK-box 0.7 L.

About origin of the cross I did not find anything so at least interesting information about trees, surrounding the cross ...
Source information:Wikipedia Robinia pseudoacacia (Black Locust)
If someone of you has the information about cross, please add it to the log.

Trnovník akat (Robinia pseudoacacia)

Trnovník akat

(Robinia pseudoacacia, syn. Robinia acacia), je rychle rostoucí opadavy listnaty strom nebo ker z celedi bobovitych.
V Severní Americe je akat nazyvany Black Locust, v Nemecku Robinie, Falsche Akazie (falesna akacie), Scheinakazie nebo Silberregen (stríbrny dest).
Pres vzdalene podobne listy a otrnene vetevky nema se skutecnou akacií mnoho spolecneho.
Je znamo asi 20 druhu trnovníku. Trnovník pochazí z Mexika a ze Severní Ameriky z lesu Apalacskych hor, kde tvoril asi 4 % lesního spolecenství.
Je rozsíren v teplych castech Evropy a Asie. V nekterych zemích (vcetne CR) je akat nebezpecnou invazivní drevinou. Trnovník akat patrí mezi relativne kratkoveke stromy, dozíva se jen zrídkakdy pres 200 let. Stopy rodu Robinia byly v Evrope nalezeny na kamenech z období eocenu a miocenu.

Popis

Koruny akatu v dospelosti mají nepravidelnou rozlozitou sirokou korunu. Stromovite druhy dorustají az 20 m a jejich koruna muze byt az 15 m siroka. Vetve mají v mladí hnedou kuru s vyraznymi trny, pozdeji sedohnedou az sedou hluboce rozpraskanou borku. Otrnene vetve akatu poskytují úkryt pro hnízdení a stare akaty s rozlozitymi korunami jsou shromazdistem hejn drobnych ptaku.
Akat ma 10-25 cm dlouhe, lichozperene,celokrajne listy se 4 az 8 jarmy, lístky jsou dlouhe 4-8 cm. Jejichz palisty drevnatí a vytvarí tak zname tmavohnede trny.
Kvete v cervenci. Kvety jsou bíle, typicke pro bobovite.Kalich petizuby, dvoupysky, chloupkaty, paveza siroka. Kvety byvají cca 1-2 cm velke, usporadane v nících hroznech, pro vysoky obsah glukózy mají vyrazne sladkou chut. V hroznu byva 3 az 6 kvetu.
Plodem jsou ploche hnede lusky, s tmave hnedymi, hnedooranzovymi semeny. Lusky jsou zpravidla osmisemenne a zustavají na stromech do brzkeho jara.
Koreny ma dlouhe, tenke, bohate vetvene a spletite. Casto vyrustají tesne pod povrchem a tvorí mnoho vymladku, jimiz se rozsiruje do okolí.
Na korenech jsou stejne jako u vsech bobovitych nadorky s nitrogenními bakteriemi. Zlutohnede, tezke, tvrde, pevne, velmi odolne ve styku s pudou.
Flavonoidy jsou schopny více nez 100 let chranit akatove drevo pod zemí proti hnilobe. Akaty velmi dobre dokazí odolavat exhalacím.

Naroky

T. akat je svetlomilny, na pudu a vlahu nenarocny. Roste od píscitych po jílovite pudy do vysky 1600 m n. m. Snasí dobre zakourene prostredí a vydrzí i zvysenou koncentraci solí v pude.
Trnovníky preferují vyssí obsah vapníku. Akaty mají velmi tvrde drevo.

Vyuzití

Trnovník akat byl dovezen jako medonosny strom a pro jeho hospodarsky vyznam byla jeho vysadba propagovana jeste v sedesatych letech 20. století. Med z akatu ma velmi svetlou barvu. Akatovy med je jeden z nejlepsích (ne-li vubec nejlepsí) a nejlecivejsích medu.
Cerstva kura i vetevky jsou lecive (zaludecní prekyselení, neuralgie líce). Nektere druhy akatu, mezi nimi i trnovník akat, jsou vysazovany pro dekorativní vzhled olistení a kvetu.
Akaty jsou krasne stinne a v dobe kvetu vyrazne vonící stromy. Pro pravidelnou nevelkou korunu je nekvetoucí roubovany kultivar Robinia pseudoacacia "Umbraculifera" oblíbenou drevinou do alejí.
Kvet je jako droga sbíran pro farmaceuticke zpracovaní. Drevo se pouzíva v nabytkarství, na stavbu plotu nebo malych clunu, ve stavebnictví i jako cenene topivo.

Zaclenení do ekosystemu

Akat, jako vsichni zastupci celedi bobovitych (Fabaceae), ma na korenech symbioticke hlízkove nitrogenní bakterie, ktere poutají vzdusny dusík a premenují ho na organicke formy, ktere jsou prijatelne pro rostliny. Z tohoto duvodu dokaze osídlit i na ziviny velmi chude pudy.
Lesníci se zprvu domnívali, ze toto obohacovaní chudych pud zivinami bude mít pozitivní vliv na produktivitu lesu na melkych, píscitych a svazitych pudach. Ve skutecnosti byl tento efekt zanedbatelny a pestovaní akatu vedlo spíse k ruderalizaci stanovist a ústupu prirozenych druhu bylin a keru.
Akat, vytvarející huste, vysusene, tmave porosty, dovoluje rust jen malo druhum rostlin. Puvodní druhy byly vytlaceny nitrofilními, coz zpusobuje zmeny v celem biotopu.

Choroby a skudci

Trnovníky chorobami ve vetsí míre netrpí. Ze skudcu je vyznamnejsí Bejlomorka akatova.

Rozmnozovaní

Akat mnozíme semenem.Odrudy, jsou-li pravokorenne, lze mnozit korenovymi vybezky.

Toxicita

Trnovník akat ma toxicke úcinky na rostliny ve svem okolí. Jeho koreny vylucují do pudy v konkurencním boji proti okolním rostlinam toxicke latky (tzv. alelopatie).
V jeho sousedství se nedarí zadne jine prirozene u nas rostoucí rostline ani drevine s vyjimkou bezu cerneho, s kterym tvorí neproniknutelne porosty, casto tvorene jeste spolu s vlastovicníkem vetsím.
To je duvod, proc akat vytvarí monokultury. Rostlina obsahuje latky robinetin, myricetin a quercetin.Krome kvetu je cela rostlina jedovata, hlavne kura.
Ruzne zpravy ale tvrdí, ze semena a mlade lusky se po tepelne uprave dají jíst, protoze se jedovate latky teplem rozkladají.
Kdyz rostlinu sezerou kone, objevuje se u nich nechutenství, skleslost, prujem, kolika, slabost a srdecní arytmie. Príznaky se obvykle dostaví do hodiny od pozrení a pomoc veterinare je nezbytna.

Invazivní druh

V evropskych podmínkach jde o invazní druh. Do Evropy byl poprve dovezen priblizne v roce 1601 francouzskym botanikem Jeanem Robinem, po nemz dostaly akaty sve rodove jmeno.
V Cechach je trnovník akat zminovan poprve v roce 1710. Koncem devatenacteho století se zacal hojne vysazovat v evropskych zemích pro zakrytí píscitych a skalnatych ploch, odkud rychle vytlacil puvodní, mnohdy velmi cennou vegetaci. Pro jeho obrovskou vitalitu a silne zmlazovaní je soucasne úsilí o jeho odstranení ze stanovist velmi obtízne.
Mezi území, kde se potykají s invazí trnovníku, patrí napr. Narodní park Podyjí.

Additional Hints (Decrypt)

[ENG] 3z sebz pebff

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)