Skip to content

Hviezdy a voda Mystery Cache

This cache has been archived.

georma144: Archivacia kesky.

Dakujeme vsetkym poctivym lustitelom a ohladuplnym hladacom za navstevu kesky, niektorym nalezcom za ich kladne logy a darcom za udelenych 8 bodov oblubenosti (FP; 16%), ktorymi ocenili nasu snahu.

Krabicka bola stiahnuta z terenu. Keska sa nachadzala na suradniciach N 48°50.722 E 017°58.279 a neskor N 48°50.730 E 017°58.308.


Pre poriadok, strucne vysvetlenie dovodov zrusenia kesiek (ak by to niekoho zaujimalo):

Revieweri zablokovali publikovanie nasej dlho pripravovanej novej kesky (letterboxu), na ktorej nam velmi zalezalo - dovodom mala byt byrokraticka zalezitost, ktora by vsak nikoho ineho v nicom neposkodzovala a neobmedzovala. Nase argumenty a slusna snaha o riesenie problemu boli ignorovane a napriek opakovanym prislubom jedneho z reviewerov sa komunikacia z jeho strany nikdy neuskutocnila. Bola tym znicena nasa nelahka praca na tvorbe kesky.
Na druhej strane, v minulosti (takisto pocas dlheho obdobia pripravy nasho letterboxu) velakrat boli a v sucasnosti stale su zverejnovane kesky (aj v blizkosti nasej chystanej), ktore casto i niekolkonasobne porusuju pravidla, co reviewerom nielenze neprekaza, ale dokonca to aj schvaluju.
Toto neciste, nespravodlive a alibisticke spravanie ludi, ktori by mali byt autoritami slovenskeho geocachingu, nerobi zakladatelov kesiek rovnocennymi a takyto (nie ojedinely) pristup je pre nas neprijatelny. Z tohto dovodu sa revieweri Vrso a Geolens Reviewer stali pre nas nedoveryhodnymi. Na protest sme sa rozhodli nezakladat ziadne dalsie kesky a nasledne tiez archivovat vsetky nase uz zalozene, aj z tychto pricin:
- u hladacov kesiek coraz vyraznejsie prevlada konzumny sposob „hrania“ geocachingu (zhrnanie bezvyznamnych bodov namiesto zazitkov, podvadzanie, nepoctivost a necestnost, tzv. „finalkarenie“, roznymi sposobmi pohrdanie pracou zakladatelov kesiek atd.), co uz nemienime dalej tolerovat a nutene podporovat vzhladom na chybajucu ochranu ownerov organizatormi hry
- nizka navstevnost a nedostatocna odozva na nase kesky naznacuju okrem neuspokojivej kvality aj vycerpanie ich potencialu a zaroven odzrkadluju prevladajuce poziadavky sucasnych hladacov, s ktorymi sa vsak z vacsej casti nestotoznujeme
- nase pozitivne dojmy zo zalozenia kesiek a ich fungovania boli postupne prevysene tymi negativnymi, a to ma za nasledok stratu motivacie, pricom uz nevidime perspektivu zlepsenia tohto stavu.
(Nase rozhodnutie vzniklo po dlhodobejsej uvahe a zhodnoteni vsetkych okolnosti.)

More
Hidden : 6/14/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


NA ZADANYCH SURADNICIACH SA KESKA NENACHADZA!

Krasa nocnej oblohy, nekonecnost a majestatnost vesmiru pritahovali ludi uz od davnych cias. Daleke hviezdy spajala ludska predstavivost do suhvezdi - a zoskupenia hviezd ozivali, premienali sa na obyvatelov nebies v podobe mytologickych postav bohov, hrdinov, zvierat i roznych predmetov. Okrem bajoslovia sluzili aj na navigaciu ci meranie casu ako kalendar. Pred tisickami rokov uz davne egyptske, cinske, indicke, sumerske, babylonske ci rimske civilizacie si na oblohe vytvarali svoje vlastne hviezdne obrazce.

System dnesnych suhvezdi vsak ma korene predovsetkym u starovekych Grekov. Najstarsi zachovany hviezdny katalog pochadza z 2. storocia po Kr. v spise „Mathematike syntaxis“ („Almagest“), ktoreho autorom je grecky astronom, geograf a filozof Klaudios Ptolemaios a vychadza zo starsich diel od Eudoxa z Knidosu a Hipparcha z Nikaie. Ptolemaios popisal 48 suhvezdi, na ktore sa viazu bajne pribehy hrdinov starogreckych mytov. Rozvoj vedy i objavitelske moreplavby v 16. az 18. storoci sa pricinili o vznik dalsich suhvezdi.

V rokoch 1922 az 1930 Medzinarodna astronomicka unia (IAU) stanovila presne zlozenie a hranice sucasnych 88 suhvezdi, pokryvajucich celu hviezdnu oblohu. Kazde z nich ma oficialny latinsky nazov a trojpismenovu skratku.

Pre lepsiu orientaciu sa suhvezdia rozdeluju podla polohy na oblohe (severne, juzne, rovnikove, ekliptikalne-zvieratnikove) ci podla moznosti pozorovania pre danu zemepisnu sirku (zapadajuce, nezapadajuce-cirkumpolarne, vobec nevychadzajuce, viditelne iba v niektorom rocnom obdobi). Zo strednej Europy mozeme po cely rok vidiet priblizne dve tretiny nebeskej sfery.

Zoskupovanie hviezd do roznych obrazcov je vsak iba dojem, ktoremu podlieha ludske zrakove vnimanie. V trojrozmernom vesmirnom priestore hviezdy v suhvezdiach navzajom fyzicky nijako nesuvisia, su od seba znacne vzdialene a iba opticky sa pre nas na Zemi premietaju do tej istej oblasti oblohy. Z ineho miesta vesmiru by pozorovatel videl tie iste hviezdy zoskupene do uplne inych obrazcov. Navyse, v priebehu vekov sa aj tvary nasich „pozemskych“ suhvezdi postupne menia (vplyvom precesie, vlastneho pohybu hviezd, ich vzniku a zaniku), takze v buducnosti po tisickach rokov sa uz vobec nebudu podobat tym dnesnym a inak vyzerali aj vo vzdialenej minulosti.

>>>> KESKA <<<<
Pri tejto keske sa venujeme suhvezdiam, ktore maju urcitu spojitost s vodou. Vasou ulohou je zistit odpovede na zadane otazky, pri kazdej si zapisat urcene pismeno a z nich potom zlozit heslo, prostrednictvom ktoreho sa dostanete k finalnym suradniciam.


*** 1 ***
Bezbozne ludske pokolenie rozhnevalo Dia, ktory sa rozhodol vyhubit ho a zoslal nan velku potopu. Titan Prometheus vcas varoval svojho syna Deukaliona, ten postavil lod a s manzelkou Pyrrhou sa devat dni plavili na rozbesnenych vlnach, ktore zaliali vsetku pevninu. Vycnieval iba vrchol hory Parnassos, na ktorom pristali a potom poprosili bozstvo, aby opat zaludnilo Zem. Postava lejuca vodu tak pripomina dnesnym obyvatelom Zeme tazky trest, aky stihol ich bezboznych predkov.
Rozsiahle, napriek tomu vsak nevyrazne suhvezdie lezi prevazne na juznej oblohe a obsahuje necelu stovku hviezd pozorovatelnych volnym okom. U nas je viditelne od augusta do januara. Okrem meteorickych rojov patri k jeho atrakciam bohata gulova hviezdokopa M2 i najjasnejsia prstencova planetarna hmlovina na celej oblohe.
Hlavnymi hviezdami suhvezdia su „Najstastnejsia zo stastnych“ (2,90 magnitudy) a „Stastna hviezda krala“ (2,95 magnitudy). Originalne mena oboch hviezd pochadzajuce z arabciny sa zacinaju na rovnake pismeno - zapiste si ho.



*** 2 ***
Ked Zeus spolu s ostatnymi bohmi porazili gigantov, ich matka bohyna Gaia zrodila netvora Tyfona, aby sa im pomstila. Netvor sa vrhol na Olymp, bohovia vsak vzali na seba podobu rozlicnych zvierat a dali sa na utek. Urobila tak aj bohyna lasky Afrodita s jej malym synom Erosom a aby sa prevteleni v divej riave nestratili, zviazali sa spolu stuzkou. Ako pamiatka na tuto udalost zaziaril na oblohe obraz tejto dvojice.
V nie prilis vyraznom, hoci rozlahlom suhvezdi severnej oblohy je mozne volnym okom vidiet asi 75 hviezd, najjasnejsie z nich vsak maju jasnost len okolo 3,5 magnitudy. U nas je viditelne od augusta do marca. Obsahuje peknu spiralovu galaxiu M74 i jedneho z najlepsie pozorovatelnych tzv. bielych trpaslikov.
Najkrajsim utvarom suhvezdia je zoskupenie piatich az siedmich hviezd v jeho juznejsej casti. Ma dvojslovny slovensky nazov, poznacte si zaciatocne pismena oboch slov.



*** 3 ***
Matka dvoch bytosti z predchadzajuceho suhvezdia sa tiez vznasa na oblohe. Neunavne pije vodu, ktora sa prudom vylieva z prilahleho pohara patriaceho inemu bajnemu hrdinovi, cim chrani svet pred potopou. (Podla inej legendy zachranila egyptsku bohynu pred utopenim a za odmenu sa dostala na oblohu.)
Male suhvezdie juznej oblohy u nas vychadza v jesennych mesiacoch, ale iba nizko nad obzor. Ma len priblizne 25 volnym okom viditelnych hviezd. Jeho dominantou je mlada hviezda patriaca medzi dvadsiatku najjasnejsich na celej oblohe, oddavna sluziaca ako orientacny bod pre namornikov. Nazyva sa „Usta ryby“, ma jasnost 1,16 magnitudy a od Zeme je vzdialena 25,1 svetelnych rokov. Okolo seba ma prstenec materialu, v ktorom sa tvoria planety.
Kedze ma povrchovu teplotu 8500 stupnov Celsia a bielu az modrobielu farbu, patri do spektralnej triedy ?3V (namiesto otaznika doplnte chybajuce pismeno a zapiste si ho).



*** 4 ***
Strasny Tyfon chcel znicit vsetkych bohov na Olympe, ale oni sa popremienali na rozne zvierata a utiekli do Egypta. Boh lesov a pastierov Pan sa skokom do rieky premenil na nevidanu bytost: dolna cast jeho tela (povodne mal capie nohy) nadobudla obrysy ryby a horna cast (predtym ludska) sa premenila na koziu. Zeus najskor s netvorom Tyfonom prehraval, ale Hermes s Panom mu pomohli nakoniec zvitazit, ked z Delfyninej jaskyne ukradli vyrezane Diove slachy. Pan pritom pouzil svoje strasne vykriky, ktore sposobovali hrozu pripravujucu o rozum - paniku. Z vdacnosti za pomoc Zeus umiestnil na oblohu toto zvlastne zobrazenie boha Pana. (Pre stare kultury zjavenie sa tohto suhvezdia signalizovalo zaciatok obdobia dazdov.)
Stredne velke, no menej vyrazne suhvezdie juznej oblohy patri k najstarsim na oblohe. Obsahuje asi 50 hviezd viditelnych volnym okom, najziarivejsie z nich vsak maju jasnost iba okolo 3,0 magnitudy. U nas je viditelne od jula do decembra, ale iba nizko nad obzorom. Pozorovat sa v nom da najma viacero dvojhviezd a viacnasobnych hviezd roznych druhov.
Pan vytvoril jeden z najstarsich hudobnych nastrojov - trstinovu pistalu, pomenovanu podla jeho lasky, krasnej nymfy. Zapiste si posledne pismeno jej (originalneho) mena.



*** 5 ***
Perseus, nesuc hlavu Meduzy Gorgony pre krala Polydekta, letel ponad pobrezie a uvidel tam ku skale prikovanu Andromedu. Jej matka Kasiopeja urazila bohyne Nereidy a boh mora Poseidon za to poslal na kralovstvo morsku obludu s velkymi pazurmi a hrivou, ktorej mala byt Andromeda obetovana. Perseus sa vsak vrhol do boja s priserou a ta skamenela, ked jej ukazal smrtiacu hlavu Meduzy - ina verzia tvrdi, ze mal prilbu, ktora ho urobila neviditelnym a obludu prebodol diamantovym zakrivenym mecom. Zachranil tak Kefeovo kralovstvo a ozenil sa s Andromedou. (Pre zaujimavost, Perseus na svoj let nad svetom nepouzival zviera s kridlami, ako sa casto mylne uvadza, ale na nohach mal obute okridlene sandale.)
Obluda sa dostala na oblohu v podobe suhvezdia patriaceho medzi najvacsie vobec. Lezi prevazne na juznej oblohe a u nas je viditelne od septembra do februara. Volnym okom je v nom mozne pozorovat asi stovku hviezd, najziarivejsia pomenovana „Chvost“ ma jasnost 2,04 magnitudy. Hlavnym klenotom suhvezdia je historicky prva objavena a zaroven najjasnejsia dlhoperiodicka premenna hviezda s nazvom „Nadherna“ („Podivuhodna“).
Uvedeny pribeh sa objavil aj v jednom starsom legendarnom filme. Spomente si, ako sa v nom morska prisera volala a poznacte si prve pismeno jej mena.



*** 6 ***
Dionyzos, boh plodnosti a vinohradnictva, si najal lod. Na mori vysvitlo, ze namornici na nej su pirati, ktori ho chcu predat do otroctva. Dionyzos vsak na nich zoslal sialenstvo a pirati poskakali do mora. Boh ale nechcel, aby zahynuli, tak ich premenil na zvierata. Kajucne sa polepsili a zacali pomahat cestujucim v nudzi. Traduje sa vela pribehov o zazracnej zachrane stroskotanych namornikov. Jednym z nich bol aj bohaty basnik a spevak Arion, ktoreho chceli na lodi olupit a zabit. Arion sa vrhol do mora, kde ho vsak zachranil dobry a mudry tvor, ktoreho ocaril Arionov spev. Toto zviera tiez zoznamilo Poseidona s jeho manzelkou, nymfou Amfitritou. Za vsetky tieto skutky sa dostalo na oblohu medzi suhvezdia.
Male, ale napadne suhvezdie severnej oblohy ma asi 30 hviezd pozorovatelnych volnym okom. U nas je viditelne od maja do januara. Nema vyrazne objekty, ale pred takmer polstorocim sa preslavilo zvlastnym ukazom - pomaly sa zjasnujucou hviezdou, ktora je oznacovana za „najpomalsiu novu“.
Dve hlavne hviezdy suhvezdia maju jasnost iba okolo 3,7 magnitudy, su vsak vynimocne svojimi nazvami - taliansky astronom do nich tajne zasifroval svoje meno. Zistite nazov tej jasnejsej z dvojice hviezd a poznamenajte si z neho prve pismeno.



*** 7 ***
Hudobnik Thamyris vyzval na sutaz bohyne Muzy, v ich pribytku na vrchu Helikon. Jeho piesni ubocia nacuvali iba mlcky, len co sa vsak pustili do tanca Muzy, znehybnelo nebo a hora, pohojdavajuca sa v takte bozskeho spevu, vyskocila az do nebies. Vtedy snehobiela okridlena bytost udrela kopytom do skaly, Helikon sa upokojil a vytryskol z neho prud uslachtilej vody - zazracny pramen Hippokrene. To iste syn Meduzy a Poseidona zopakoval aj na korintskej akropole, kde ozivil pramen Peirene. Najviac sa preslavil vo vitaznych bojoch na chrbte s Bellerofontom, najma zahubenim obludy Chimery.
V rozlahlom suhvezdi severnej oblohy je volnym okom vidiet priblizne stovku hviezd. U nas je pozorovatelne od jula az do marca. Jeho napadny obrazec sluzi ako jeden z orientacnych bodov na oblohe. Nachadza sa v nom znama gulova hviezdokopa M15, a tiez historicky prva hviezda okrem nasho Slnka, pri ktorej bola objavena planeta (v roku 1995).
Najjasnejsia hviezda suhvezdia je nadobor s nazvom „Nozdry“ a jasnostou 2,38 magnitudy. Zistite farbu uvedenej hviezdy a zapiste si prve pismeno tohto slova. (zakodovana pomocka: cvfzrab wr ebianxr i fybirapvar nw natyvpgvar)



*** 8 ***
Ked raz bohovia prinasali obety, poslali sluhu zasvateneho bohovi Apollonovi, aby siel po vodu. Sluha uvidel pri prameni figovnik a zostal pri nom cakat, kym figy dozreju. Po dlhych dnoch sa ich konecne najedol, no ked si uvedomil svoj cin, v obave pred hnevom bohov chytil vodneho plaza zijuceho v prameni a priniesol ho v zlatom pohari namiesto vody. Ospravedlnoval sa, ze plaz vypil kazdy den vsetku vodu z pramena, Apollon vsak klamstvo odhalil a potrestal svojho sluhu tym, ze sa musel naucit dlho znasat smad.
Mensie a nevyrazne suhvezdie juznej oblohy s asi 20 hviezdami pozorovatelnymi volnym okom je u nas viditelne od februara do juna. Jeho najjasnejsia hviezda ma jasnost len 3,56 magnitudy a obsahuje iba niekolko slabsich spiralovych galaxii.
Toto suhvezdie prostrednictvom legendy suvisi s dalsimi dvoma, ktore lezia na oblohe v jeho susedstve. Tieto dve suhvezdia zobrazuju zvierata vystupujuce v uvedenom pribehu - zistite, ako sa nazyvaju, a kedze zaciatocne pismeno je u oboch rovnake, jedenkrat si ho zapiste.



*** 9 ***
Staroveki Greci sa domnievali, ze na konci sveta tecie myticka, vodnata, nebeska rieka. Jej otcom bol titan Okeanos. Presiel cez nu Herakles cestou k Atlantovi, plavili sa po nej argonauti hladajuci zlate runo a dal sa v nej najst jantar - kamen pripominajuci stuhnute slzy Heliad, ktore tam oplakavali svojho utopeneho brata Faethona. (Kazda velka kultura tento obrazec prirovnavala k vlastnemu zivotodarnemu toku.)
Stare a rozsiahle suhvezdie juznej oblohy patri k najvacsim vobec, volnym okom je pozorovatelnych viac ako sto hviezd. U nas su viditelne len dve tretiny jeho rozlohy, v obdobi od novembra do marca. Hlavna hviezda s nazvom „Ustie“ sa jasnostou 0,45 magnitudy zaraduje medzi najjasnejsie na celej oblohe, pricom vplyvom vlastnej rychlej rotacie nie je gulata, ale vyrazne splostena - u nas vsak nevychadza nad obzor. Dalsimi lakadlami su fotogenicka spiralova galaxia NGC 1300, planetarna hmlovina „Kleopatrine oko“ ci difuzna hmlovina „Hlava carodejnice“.
Pri jednej z hviezd tohto suhvezdia bola objavena planetarna sustava, zatial najblizsie k Zemi (10,76 svetelneho roka), sledovana aj kvoli hladaniu mimozemskych civilizacii. Tato bezmenna hviezda je oznacena greckym pismenom, jeho slovensku (latinsku) obdobu si poznacte.



*** 10 ***
Kral Pelias poslal udatneho Iasona do Kolchidy pre legendarne zlate baranie runo. Iasonovi pomohol majster Argos, ktory postavil vobec prvu lod na svete a pomenoval ju Argo. Bola to mohutna 50-veslicova plachetnica. Po strastiplnej vyprave s mnohymi dobrodruznymi zazitkami sa Argonauti aj s runom vratili do Grecka a Iason zasvatil lod bohovi Poseidonovi. Po nestastnom manzelstve s carodejnicou Medeou sa Iason stal tulakom. Raz si na morskom brehu vsimol staru lod - bola to Argo. Rozhodol sa prenocovat vedla nej, lenze spustnuta lod sa zrutila a Iasona pochovala.
Pribeh si staroveki Greci pripominali pri pohlade daleko na juh blizko obzoru, kde takmer dotykajuc sa morskych vln, ziarila na oblohe hviezdna „Lod Argo“. Toto starobyle velke suhvezdie uz neexistuje - bolo rozdelene na tri (lodne) casti a obrazec navigacneho pristroja.
Tento komplex suhvezdi juznej oblohy obsahuje takmer styri stovky hviezd viditelnych volnym okom, u nas je vsak pozorovatelna iba jeho najsevernejsia cast, v zimnych a jarnych mesiacoch. Okrem ineho ma obrovske mnozstvo jasnych otvorenych hviezdokop („Juzne Plejady“ su tretie najjasnejsie vobec). Hviezda „Canopus“ je, neratajuc Slnko, druhou najjasnejsou na oblohe (-0,62 magnitudy), bola na nej zalozena cela staroveka navigacia a v sucasnosti ju vyuzivaju kozmicke lode i medziplanetarne druzice. Emisna hmlovina NGC 3372 je velkou ziariacou oblastou ionizovaneho vodika. „Osmickova hmlovina“ patri k najjasnejsim planetarnym hmlovinam. Pozostatky vybuchu najziarivejsej supernovy v historii, viditelnej pred 11-tisic rokmi, tvoria najrozsiahlejsiu hmlovinu na celej oblohe.
Jedinou u nas viditelnou castou byvalej „Lode Argo“ je najvacsie z jej nastupnickych suhvezdi. Zistite jeho latinsky nazov a v nom najcastejsie sa vyskytujuce pismeno si poznacte.


*** 11 ***
Zaverecna uloha by mala byt prakticka :o)
Ked sa pozriete na oblohu smerom na sever, v Mliecnej drahe nedaleko hviezdy „Polaris“, uvidite tam velmi zname cirkumpolarne suhvezdie (u nas nikdy nezapada). Patica jeho najjasnejsich hviezd vytvara charakteristicky a nezamenitelny obrazec. Zobrazuje mytologicku bytost, ktora je spomenuta v jednej z vyssie opisanych legiend.
Mozete si teda zapisat dalsie pismeno (tyka sa tvaru suhvezdia, nie jeho nazvu). (vzhladom na varianty pootocenia suhvezdia, tu je zakodovana pomocka: cvfzrab oyvmfvr xh xbaph norprql)


>>>> FINALNE SURADNICE KESKY <<<<
Vyriesenim zadanych uloh ste ziskali 12 pismen. Teraz ich zoradte vzostupne podla abecedy a zadajte do tohto linku (velke pismena).
Keska sa nachadza na mieste, odkial sa da pozorovat takmer cela hviezdna obloha (nie prilis znecistena svetelnym smogom) za sprievodu zvukov prirody.
(*** poznamka: v januari 2014 bola keska presunuta na nove umiestnenie)


Strucny slovnicek pouzitych pojmov:
- biely trpaslik: zaverecne stadium existencie hviezd s malou hmotnostou
- ekliptika: kruznica na oblohe, vytvorena priesecnikom roviny drahy Zeme okolo Slnka s nebeskou sferou
- nova, supernova: typy explozie hviezdy, sprevadzane nahlym zjasnenim a rozmetanim hmoty hviezdy
- precesia: dlhodoby kuzelovity pohyb zemskej osi, „kmitanie“
- premenna hviezda: hviezda, ktorej jasnost sa v urcitych intervaloch meni
- spektralna trieda: fyzikalna charakteristika objektu na zaklade jeho chemickeho zlozenia
- zdanliva jasnost: miera jasnosti objektu z pohladu pozorovatela na Zemi; cim nizsia hodnota, tym je objekt jasnejsi; Slnko ma -26,74 magnitudy, hviezda Sirius -1,47 magnitudy, hranica hviezd viditelnych volnym okom +6 magnitudy

Zdroje informacii:
knihy „Myty a hviezdy“, „Vesmir“, „Obloha na dlani“; astronomicke weby; originalne fotografie suhvezdi / original constellations photos © Naoyuki Kurita)

Poznamka: V suvislosti s ustanoveniami pokynov (guidelines) o reklame Groundspeak udelil tejto keske povolenie na schvalenie.


(ENGLISH VERSION: on demand)

Additional Hints (Decrypt)

"uber"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)