Skip to content

Kamila Sojkova (Osobnosti Breclavi #3) Mystery Cache

Hidden : 6/1/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Na úvodních souradnicích kešku nehledejte, mužete tu ale zaparkovat své geovozidlo.
[EN] The cache is not on the initial coordinates but you can park your car there.

[CZ]

Osobnosti Breclavi #3




S mestem Breclav bylo v minulém století spojeno nekolik osobností,které urcite není na škodu si pripomenout. Protože dlouhé listingy nikdo necte, snažila jsem se být co nejstrucnejší (i když tentokrát se mi to moc nepodarilo :-D). Zároven bych vás ráda primela k tomu, abyste si text pozorne precetli a taky se nad ním zamysleli ;-).
Tretí z osobností je


Kamila Sojková
(1901 – 2000)


      Jestlipak víte, že v Breclavi a blízkém okolí prožila vetší cást života spisovatelka, která se dožila témer 100 let, v prubehu více než 60 let napsala skoro 30 knih a film natocený podle její povídky získal v roce 1963 na filmovém festivalu v Benátkách Stríbrného lva?

      Kamila Sojková se narodila 3. dubna 1901 v Predslavi u Klatov. Vystudovala ucitelský ústav a vyucovala na nekolika obecných školách v okolí Klatov. Publikovat zacala v roce 1920 v casopisech, ješte pod svým dívcím jménem Lukešová.
 
      Už v roce 1922 však nastoupila spolu s manželem do školy v Hlohovci, kde strávila více než pet let. Zde vetšinu casu, který nevenovala práci s detmi a dalšímu studiu, strávila psaním príspevku do ruzných casopisu a pak prací na své první knize Lohovecké deti, která vyšla v roce 1929. Je to povídání o živote detí v jihomoravské vesnici s dialogy psanými místním nárecím.
      Po vykonání odborné zkoušky, kterou získala zpusobilost vyucovat na meštanské škole, zacala ucit ceštinu, zemepis a dejepis v Lanžhote. Pametníci na ni vzpomínají i jako na knihovnici v místní knihovne, s detmi nacvicovala ruzná vystoupení a hrála loutkové divadlo. Odehrává se tu také dej nejvydávanejší knihy Kamily Sojkové Janícek. Její manžel – také ucitel – byl v té dobe správcem na místní obecné škole. Po pár letech prešla do Breclavi na Kupkovu školu.
      V roce 1938 po zabrání pohranicí se Kamila Sojková opet stehovala. Tentokrát až na Ceskomoravskou vysocinu do Sazomína u Ždáru nad Sázavou, odkud pocházel její manžel. V této vesnici bude vetšinu své profesní kariéry pusobit jako reditelka místní školy. V Sazomíne prožila celou válku, starala se o svou rodinu, s odvahou pecovala o težce nemocného manžela a pri tom vychovávala syna. Tato léta patrila k nejtežším v jejím živote. Malé hospodárství a spolupráce s rozhlasem jí pomáhaly prežít težká poválecná léta. Zase pracovala literárne a zapojila se i do verejného života. Porádala besedy pro deti, psala scénky pro detská predstavení, šila kostýmy, spolupracovala s místními ženami. Pusobila zde až do roku 1958, kdy odešla do duchodu. Potom se, už sama, vrátila do Breclavi.

      Krome psaní Kamila Sojková také ráda cetla, takže byla stálou návštevnicí breclavské mestské knihovny. Úcastnila se i besed mestské knihovny a detské oddelení knihovny v 80. letech 20. století porádalo ve spolupráci s ní „Chodnícky Kamily Sojkové“. Byly to jakési turistické pochody do míst, která mela Kamila Sojková ráda. Pochodníci se sešli na nádvorí knihovny, kde probehl za prítomnosti spisovatelky kulturní program, pak se šlo na výlet. První vedl do Hlohovce, kde se Kamila Sojková setkala se svými bývalými žáky, další treba do Valtic. O tom, že to nebyly malé akce, svedcí zachované fotografie. V této dobe už Kamila Sojková celý pochod nezvládla, ale v mladších letech chodila moc ráda.


      V Breclavi Kamila Sojková žila a tvorila až do roku 1995, kdy už se zacal projevovat vek, a tak se prestehovala do Brna k synovi, který se o ni staral až do smrti. Zemrela 15. února 2000.

      Osobní život mela dost težký - manžel onemocnel roztroušenou sklerózou, což je dosud nelécitelné onemocnení. V některém z rozhovorů Kamila Sojková rekla: „Manžel byl od svých 42 let bezmocný, telo mrtvé, jenom hlava žila...“. Starala se o nej 25 let.

      Celý zivot psala. Prispívala do ruzných casopisu a psala knihy. A protože mela jako ucitelka blízko k detem, vetšina knih je urcena práve jim. Po Lohoveckých detech následovaly další príbehy o detech. Nekteré se odehrávají v soucasnosti (Jerabinky, Deti na Dyji), nekteré v minulosti (Rezinka - ta je o detství její maminky, Tomík a Andulka nebo její asi nejznámejší knížka Janícek, která se odehrává za 2. svetové války v Lanžhote). Psala i pohádky (Pohádka pro Martinku, Koza paní ježibaby, Hastrmánci). Pro dospelé napsala Vesnickou ucitelku a vzpomínkovou knihu Mladá léta po krajíckách.


      Na motivy povídek ze souboru Jerabinky „Kino“ (1962, režie Josef Pinkava) a „Malír“ (1969, režie Josef Pinkava, scénár Jana Knitlová) byly ve Filmovém studiu Gottwaldov (dnes Zlín) natoceny filmy. A film „Prijede kino“ byl v roce 1963 na filmovém festivalu v Benátkách ocenen Stríbrným lvem.
 
      Kniha Deti na Dyji, která lící poslední chvíle pobytu detí i dospelých v malé vesnicce na Dyji, která má být zaplavena pri výstavbe nové prehrady, byla preložena do nemciny a polštiny.

      I když už Kamila Sojková není mezi námi, její knihy si mužete vy nebo vaše deti pujcit skoro v každé knihovne. Pokud nestojíte o to, aby se vaše deti odmalicka krmily soucasnými bestsellery plnými krve a upíru, zkuste jim vybrat skromné, prosté, milé príbehy Kamily Sojkové, stejné, jako byla ona sama.
      A jaké je tajemství dlouhovekosti Kamily Sojkové? Pro ty z vás, které to zajímá, jsem vybrala kousek ze vzpomínek žacky Kamily Sojkové z Lanžhota: „Když po létech se zastavila u nás na návšteve, chtela jsem ji pohostit. Paní ucitelka však rekla, že každý týden v úterý se postí a zrovna ten den to byl. Pobesedovaly jsme a ona se vydala pešky smerem na Kostice...“

(informace jsem cerpala z publikací Michal Huvar: „At tu jsme omylem, at tu nastavujeme uši nebo hledáme hajzl, jsme tu pro velké naslouchání sveta“, Vlasta Ciprysová: „Kamila Sojková - ke 100. výrocí narození spisovatelky“ a z archivu Mestské knihovny Breclav)

Vlastní keška:


Protože Kamila Sojková ráda chodila a mezi její nejúspešnejší knihy patrí „Deti na Dyji“, finálku jsem umístila mimo mesto poblíž ramena reky Dyje. K dlouhému pochodu vás nutit nebudu, krabicku velikosti small najdete do pul kilometru od výchozích souradnic (kde je zároven parkovište) na souradnicích:

N 48° 4A.BCD E 016° 5E.F(G-2)(H-6)     POZOR! ZMĚNA VZORCE OD 7.2.2024!


Potrebná císla najdete jako vždy v listingu.

Užijte si luštení i odlov :-)


Údržba:
5.10.2013: V úkrytu je bahno, krabička přemístěna kousek vedle. Původní úkryt jsem ucpala, prosím neuvolňujte a nesnažte se tam hledat ani dávat krabičku!
9.9.2016: Krabička je opět v té špinavé díře. Umyta, umístěna vedle, otvor ucpán, ale asi ji tam zase někdo v dobrém úmyslu dá ;-).
7.2.2024: Krabička po třinácti letech zmizela :-(. Nová krabička s novým hintem na novém místě. Luštění stejné, pouze malá změna vzorce.
 
[EN]

In the Czech listing you can read about a Czech storyteller Kamila Sojková who wrote about thirty books for children. For many years she lived in Breclav.

Cache:


The cache is about 500 m from the starting coordinates. You can use the Czech listing (possibly with a little help from me) for solving the mystery. If you need some help, don't hesitate to send me a message. The coordinates are:

N 48° 4A.BCD E 016° 5E.F(G-2)(H-6)     LOOK OUT! CHANGE FROM THE 7.2.2024!


Good luck :-)

Additional Hints (Decrypt)

i / va trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)