Skip to content

Kpt.Repkin Multi-cache

Hidden : 5/8/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Po nekolika kradezich jsem se rozhodl ze z kese udelam kratkou multikesku.



Kpt. Repkin


Fotka1

brigádní generál Ján Nálepka

kpt. Ján Nálepka krycí jméno kpt. Repkin

* 20.09. 1912 Smížany, Slovensko
16. 11. 1943, Ovruc, Ukrajina

Ceskoslovenský dustojník
velitel 1. cs. partyzánského oddílu v SSSR

brigádní generál "in memoriam" 07.05.2004

hrdina Sovetského svazu 02.05.1945
nositel Rádu bílého lva I. trídy
nositel Radu Ludovíta Štúra II. treidy 31.08.1996

Rodny dum




Narodil se 20. zárí 1912 ve vsi Smižany v okrese Spišská Nová Ves v rodine chudého domkáre Michala Nálepky.

Po dokoncení meštanky studoval na Ucitelském ústavu ve Spišské Nové Vsi, kde v roce 1931 získal maturitu.
Zacal vykonávat povolání ucitele postupne na obecných školách v Hornej Maríkovej, Bielych Vodách, Stupave a Porube pod Vihorlatom, než v léte 1934 nastoupil vojenskou prezencní službu jako poddustojník-aspirant u pešího 37. a pozdeji 32. pluku v Levoci.
Pro jeho antiludácké a antifašistické názory nebyl práve nejpohodlnejším.Do zálohy odešel v léte 1936 s hodností podporucíka pechoty.
Až do mobilizace ucil v Stupave a od února 1939 v Nemeckej Porube.
Mel nejméne dva bratry. Jeho bratr Jozef Nalepka byl ceskoslovenským diplomatem a v první polovine 70. let také velvyslancem CSSR v Jugoslavii (od 16.9.1969). Jeho druhy bratr byl otcem ceské herecky Svetlany Nalepkove.

Uhel
V breznu 1939, po zániku Ceskoslovenska byl povolán do armády slovenské republiky a jako velitel roty pešího 20. pluku se zúcastnil boju v protipolké válce na východním Slovensku a Podkarpatské Rusi proti Madarum.
V léte téhož roku se stal velitelem poddustojnické školy a po napadení Polska v zárí 1939 velel v hodnosti porucíka v záloze polní rote.V ríjnu 1939 pak byl prijat do trvalého služebního pomeru v slovenské armáde a v cervnu 1941 byl vyslán jako dustojnik armady Tisovy Slovenske republiky v hodnosti nadporucíka (stotník) na východní frontu
v rámci Zajištovací divize. V lednu 1942 se stává pobocníkem velitele pluku a nácelníkem štábu pešího 101. pluku v Zytomyrské oblasti,povereným výkonem funkce zpravodajského dustojníka.
Jeho pluk mel za úkol chránit úsek železnicní trati Pinsk-Gomel proti útokum partyzánu. Postupne kolem sebe soustreduje antifašisticky smýšlející dustojníky, poddustojníky a vojáky s jejichž pomocí zacíná organiovat protifašistickou cinnost a prechod slovenských vojáku prez frontu.
V cervenci 1942 navázal antifasista, masarykovec a stoupenec Ceskoslovenska kapitán pechoty J. Nálepka první kontakt s partyzánským hnutím, které poté zásoboval nejen zbranemi, léky a potravinami, aljezdece predevším spravodajskými informacemi o cinnosti nemeckých jednotek a jejich spojencu. Spolupracuje i s civilním obyvatelstvem v Minské a Poleské oblasti, kde pusobily slovenské jednotky. V té dobe mnohoslovenských vojáku navázalo dobré styky s místním obyvatelstvem, nebot Ukrajince považovali za slovanské bratrys kterými nebylo težké se domluvit a vojáci meli pochopení pro jejich težkosti, protože pocházeli ze stejných pomeru. Mezi partizány a slovenskými vojáky bylo dohodnuté urcité prímerí, spocívající v dohode, že rychlá skupina nepronásledovala a nenapadala partyzány, kterí ji nechávali na pokoji a v prípade stretuobe strany strílely do vzduchu. Záhy však na velení 101. pluku bylo podáno udání za bratrení se s neprítelem.
Pri presunu pluku do Jelska v žitomirské oblasti pak s cástí své jednotky v noci ze 14. na 15. kvetna 1943 dezertoval spolu s nadporucíkem Lysákem a porucíkem Petrem k partyzánum vedeným generálem S.A.Saburovem. Koncen kvetna 1943 vyzval generál Saburov i ostatní príslušníky 101.pluku k prechodu na sovetskou stranu. To už však u pluku probehly organizacní zmeny a redislokace, avšak nálepkova cinnost a jeho prechod na druhou stranu fronty zásadne podryly morálku Zajištovací divize, která byla záhy presunuta do severní Italie, kde ve spolupráce s odbojem pokracovala.



Nalepka_RepkinGenerál Saburov nabídl kapitánu Jánu Nálepkovi a jeho vojákum možnost presunu k ceskoslovenské vojenské jednotce v SSSR, ale oni se rozhodli zustat v partyzánském oddíle.
Tito slovenští vojáci a dustojnici dne 18. kvetna 1943 vytvorili 1. cs. partyzánský oddíl v SSSR pod velením kapitána J. Nálepky - kpt.Repkina, jak znelo jeho krycí jméno. Úkolem jeho oddílu, krome provádení záškodnických operací v prostoru Jelska, se stalo provádení provádení agitace v radách slovenské armády. Vojenský soud mezitím odsoudil kapitána Nálepku v neprítomnosti k trestu smrti.
Vlastní bojovou cinnost zahájil nový partizánský oddíl pod vedením kapitánem Jánem nalepkou - Repkinem prepadením nemecké posádky v obci Danilovici a mestecku David-gorodok, pri kterém nepríteli zpusobil znacné ztráty.
Na základe dohody se sovetským a ceskoslovenským velením se partyzánský oddíl kapitána nálepky presouvá v listopadu 1943 do oblastii Korošten - ovruc, kde se zapojuje do boju o Kijev a podporuje postup 1.cs. samostatné brigády.
Pri útoku na železnicní stanici v Ovruci 16. listopadu 1943 kapitán Ján Nálepka , alias kapitán Repkin padl. Zbytek príslušníku jeho oddílu poté vstoupil do ceskoslovenské vojenské jednotky v SSSR.



Komunistický režim zneužil i príbeh kapitána Jána Nálepky, kterého vydával a oslavoval jako príkladného komunistického hrdinu. Ten však komunistou nikdy nebyl. Od studentských let byl verným stoupencem masarykových idejí demokracie a stavel se proti autoritárské autonomistické politice ludáku. Nadchl se pro myslenku slovanské vzájemnos
ti a v roce 1930 se stal delegátem I. všeslovanského kongresu stredoškolského studentstva v Belehrade. tyto ideje byly také hlavním motivem pro jeho prechod k ukrajinským partizánum v létech druhé svetové války.


pomnik3pomnik1pomnik2



Po kapitánu Jánu Nálepkovi je na Slovensku pojmenována obec Nálepkovo ( do roku 1948 Vondrišel) v okrese Gelnica, pramen pitné vody u obce Modra nad Cirochou v okrese Humenné a ulice v celé rade mest.
V Cechách a na Morave od roku
1946 i Nálepkova ulice v mestské casti Brno-Jundrov, Prostejove - Vrahovicích, Frýdku-Místku, , Koprivnici, Otrokovicích, Ostrave, Hradci Kralové, Pardubicích, Tábore, Lounech a Decine. V Breclavi jeho jméno nese ulice, materská a základní škola.

Jak se dostat ke kesi:

Vasim ukolem je najit kovovou tabulku a na ni zjistit nejake informace.Na teto tabulce jsou uvedena 3 cisla.
Ty Vam pomohou s vypoctem souradnic.A je prvni cislo, B je druhe cislo, C je treti cislo

X=(AxB)+C+148
Y=2x(AxB)-43

N 49° 12.X E 016° 32.Y





Additional Hints (Decrypt)

h cnermh fpubinan irgfv crgxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)