Skip to content

Hrubovodske zeleznicni mosty - zastaveni 2 Traditional Cache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 5/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:









Hrubovodské železnicní mosty - zastavení 2

Touto sérií bych vás rád pozval do malebného údolí reky Bystrice, zhruba do míst, kde koncí silnice ve smeru od Velké Bystrice pres Mariánské údolí až po Hrubou Vodu. Pár kilometru od Olomouce máte príležitost navštívit místa s nádhernými výhledy na prírodní scenérie, máte možnost protáhnout vaše tela pri nenárocných peších turách nebo cyklistických výletech.

Celkove jsem pro vás pripravil 8 navzájem souvisejících „tradicek“ a jako bonus pak jednu „mysterku“.

Prvkem, který všechny tyto keše spojuje, a tvorí tak i základní motto celé série, jsou železnicní mosty na trati Olomouc – Bruntál – Krnov.

Zmapovat všechny mosty na celé této trase je asi príliš velké sousto, takže si vás dovoluji pozvat pouze na úsek trate mezi 18,5 až 21,5 km ve smeru od Olomouce.

Pokud se budete dobre dívat, urcite oceníte um, technickou zdatnost a stavební mistrovství našich predku, kterí tato díla staveli.

Preji vám tedy, aby se se vám celá série líbila, prinesla vám pár nových informací a predevším vás privedla do tohoto koutku prírody, který mám, já osobne, velice rád a kam se rád vracím. V každé z 8 tradicních keší vám povím neco málo z historie trati a její výstavby, takže, pokud chcete mít celý prehled, budete je muset odlovit všechny. Rovnež tak bonusovou mysterku odlovíte pouze za predpokladu, že získáte indicie ze všech „tradicek“, abyste mohli souradnice finálky spocítat.

Preji vám tedy hodne zdaru, hezké zážitky a dobrý signál.


Historie trati - cást 2

(Pokracování informací z keše „zastavení 1“)

Spolecnost MSCD mela velké ambice, ale ty se neuskutecnily. Velikost plánované prepravy se nepotvrdila, trat se stala jen málo významnou do pohranicního , chudého koutu zeme. Situace se zlepšila až po propojení dvou tratí do Pruska. S pribývajícími léty mírne prevážila jako významnejší trasa Olomouc – Opava a ješte do konce 19. století tvorila jeden celek v jízdních rádech. Zároven to bylo podtrženo i tím, že znacení vzdáleností bylo smerem na Opavu neprerušeno, zatímco smer na Jindrichov dostal znacení samostatné, od nuly. Význam trati Krnov – Hlucholazy vzrostl až po propojení Hlucholazu s Hanušovicemi r. 1888, takže vznikl volný okruh dvou tratí s koncovými uzly Olomouc a Krnov.
Puvodne bylo plánováno a postaveno jen málo stanic. Byly to pocínaje Olomoucí – Severní nádraží (Nordbahnhof) tyto:

Velká Bystrice Gross Wisternitz 6,37km
Velká Bystrice Marienthal 10,84km
Hlubocky Gombok 14,97km
Hrubá Voda Grosswasser 19,48km
Domašov nad Bystricí Domstadtl 29,25km
Moravský Beroun Barn-Andersdorf 36,20km
Dedrichov Dittersdorf 44,86km
Valšov Kriegsdorf 56,39km
Bruntál Freudenthal 64,26km
Milotice nad Opavou Erbersdorf 73,30km
Brantice Bransdorf 79,95km
Krnov Jagerndorf 87,16km
Škrochovice Skrochowitz-Braunsdorf 99,91km
Opava centrální nádraží    Troppau-Centralbahnhof    112,33km  

Od pocátku mely témer všechny stanice i ceské názvy. Teprve jak preprava sílila a obce žádaly zrízení dalších zastávek, správa MSCD souhlasila, ale obce musely náklady na stavbu budov a ostatního verejného zarízení hradit sami.

Do roku 1895, kdy MSCD prevzal stát, byly zrízeny (na úseku trati, o který se zajímáme) ješte zastávky: Smilov - Schmeil a Bystrovany - Bystrowan

Po zestátnení se c.k. dráhy rozhodly „Centrálku“ vylepšit. Rozširovaly se stanice, provádely se úpravy budov, stavely nové objekty – ponejvíce v období 1895 – 1912. V té dobe byla otevrena napr. zastávka Jívová - Giebau a od 1.1.1910 bylo puvodní název Olomouc-severní nádraží zmenen na Olomouc – hlavní nádraží.


Vlastní keš - zastavení 2

Souradnice nás privádí na kilometr 18,902 železnicní trati Olomouc – Krnov, kde nacházíme zajímavý most, který vedle sebe preklenuje reku Bystrici a soucasne i silnici vedoucí k nádraží Hrubá Voda. Toto místo skutecne stojí za zastávku. Po levé strane pred mostem je obrovský svah bridlicového „lomu“ jako nádherná kulisa pro všechny, kterí tímto místem projíždejí.
Vlastní železnicní most má dve cásti: první vede pres reku a druhá pres silnici. Celková délka premostení je 34,2 m, výška mostu 7,5 m (tj. vzdálenost mezi kolejemi a vodotecí ) a šírka mostu je 5,25 m. (K výšce mostu ješte poznámka, že se uvádí vždy nejvyšší profil, tedy v tomto prípade k vodní hladine. Prujezdná výška na silnici je pochopitelne nižší). Spodní stavba mostu je z kamenného zdiva, konstrukce mostu je ocelová, trámová plnostenná. Jednotlivé spoje na konstrukci mostu jsou nýtované a svarované. Tento most pochází z roku 1901 a sanován byl v roce 1962. Zajímavý pohled se projíždejícím naskytne zejména na jare, kdy je koryto reky plné a protékající proud vody se s hukotem rítí pod mostní konstrukcí.





dokumentace k oprave mostu v roce 1900

Keš se nenachází v blízkosti trati, je umístena mimo všechny ochranné zóny a pro její odlov nemusíte v žádném prípade na trat nebo do její blízkosti vstupovat.

!!! Nezapomente si opsat bonusový kód uvedený na vícku krabicky nebo v logbooku. Budete jej potrebovat pro odlov finálové keše !!!

Doporucuji vám, pokud o to budete mít zájem, porídit fotografii pres most projíždejícího vlaku (most i cást vlaku musí být na fotografii videt). Pokud mi zašlete takovéto fotografie (všechny najednou po vašem úspešném zalogování do bonusové keše) z alespon 6 mostu série, na muj e-mail uvedený v profilu, 75 prvních obdrží specielní CWG. Fotografie a jejich odeslání pochopitelne nejsou podmínkou pro uznání logu.




Za poskytnuté informace a všech technických údaju k jednotlivým mostum dekuji Správe železnicní dopravní cesty a to jmenovite Dr. Ing. Václavu Johnovi – rediteli správy dopravní cesty Olomouc a Ing. Miroslavu Baslerovi – prednostovi správy mostu a tunelu. Informace o historii trati jsem cerpal z publikace: „130 let trate Olomouc – Krnov“, kterou vydala žst. Krnov, autor Richard Hrcek a další v roce 2002. Rovnež dekuji za pomoc pri technickém zpracování listingu synovi alias Filto.

OLGK

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)