Skip to content

Vysoky Hradek Traditional Geocache

Hidden : 5/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš byla 14.11.2011 adoptována od uživatele AtomCZ.


Historie zámecku Vysoký Hrádek

V historických záznamech se hovorí, že vladycký dvur a pozdeji i tvrz vybudovali páni ze Brezí, kterí pocházeli ze dvora Knín a Býšov. První zpráva hovorí o Albertu ze Brezí, který zemrel v roce 1367. Tvrz zdedil syn Svatomír a po nem to byli další dva synové Alberta, Smil a Bušek.

V období pohusitském, poté, co rod vladyku z Brezí vymrel, zdedili tvrz Hrádek jim príbuzní vladykové z Býšova. V roce 1440 se objevuje jméno Oldrich z Býšova, a poté v letech 1507 a 1517 Jindrich z Býšova, jindy zvaný též z Brezí.

Kolem roku 1520 získali Hrádek i s okolními vesnicemi bratri Jan a Mikuláš Rendlové z Úšavy a od nich jej v roce 1526 koupil Jan Nebrehovský z Nebrehovic za 1000 kop grošu ceských. Ve vlastnictví Nebrehovských pak zustalo panství až do roku 1556, kdy Ondrej Nebrehovský z Nebrehovic a na Pyšelích, nejspíše Januv syn, Hrádek prodal za 2825 kop pražských grošu rytíri Zikmundu Malovci.

Zikmundem nastoupil v držení Hrádku rod, jenž ho pak vlastnil až do 19. století. Malovci byli puvodne zemanský rod pocházející z Netolicka, jenž se však již v predhusitské dobe rozrodil v nekolik vetví. Náš Zikmund pocházel z vetve libejovické a sám zdedil tvrz Chvalešovice, Újezd a další drobné statky. Byl dobrým hospodárem, jenž sice brzy prodal Újezd, ale mnoho dalších statku, mezi nimi i náš Hrádek, koupil. Zemrel roku 1577. Pri delení otcovské pozustalosti získal Hrádek mladší syn Pavel Malovec, aby pak po jeho smrti prešel Hrádek na staršího z bratrí Václava, který pobýval na Chvalešovicích. Václav Malovec Libešický na Chvalešovicíchbyl známou figurou tehdejšího života. Žil v prátelských vztazích s Petrem Vokem, jemuž také pujcoval peníze a hrál významnou roli pri jeho pohrbu v roce 1611. Bud pro dluhy nebo že nechtel spravovat obe panství, prodal krátce pred smrtí v roce 1616 Chvalešovice príbuzným (Václavu ml. Malovcovi Drítenskému) a ponechal si jen Hrádek, na který snad již predtím presídlil. Jeví se tedy dost pravdepodobné, že tvrz v její renesancní podobe vyzdvihl práve okázale žijící Václav, ci již predtím jeho bratr Pavel, který zde mel jediné sídlo. Snad práve pro novost a pomerné pohodlí si stárnoucí a bezdetný Václav starší Malovec hrádeckou tvrz ponechal.

Václav starší Malovec zemrel roku 1617 jako poslední své vetve a kšaftem z roku 1616 postoupil tvrz Hrádek i s okolními vesnicemi své tete Anne Benedové rozené z Vresovic jako vdovské zaopatrení. Anna Benedová mela Hrádek, neporušený a nezadlužený, držet pouze po dobu života nebo pokud se znovu neprovdá, pak mel pripadnout jako rodové sverenství Zdenku Malovci z Chýnova a Vimperka z chýnovské vetve rodu a v prípade jeho smrti pak jeho mladším bratrum, Oldrichovi, Petrovi a Jindrichovi, prípadne nejstaršímu z jejich synu ci dalším príslušníkum chýnovské vetve.

Jak dlouho sedela Anna Benedová na Hrádku, není známo, nicméne po její smrti pripadla tvrz nejstaršímu synovi Zdenka Malovce, Pavlu Malovcovi z Chýnova a po jeho smrti se Hrádku se vším príslušenstvím, svršky a nábytkem ujal v roce 1666 jeho bratr Jan Oldrich Malovec z Chýnova, hejtman kraje práchenského (v letech 1659 - 1676).

O dalších majitelích tvrze se zmíníme jen ve zkratce. Po Janu Oldrichovi ji zdedil jeho syn Václav, nejvyšší lajtnant Serfenberkovského pluku, jenž v roce 1686 padl v bojích s Turky. Hrádek pak získal jeko nejstarší clen rodu bratranec padlého Jan Bohuslav z Chýnova (syn Pavluv). Ten zemrel v roce 1700 a vlády nad Hrádkem se ujal jeho bratr Vilém Arnošt (zemrel okolo roku 1710), po nem následoval starší syn Ferdinand Ignác. Ten sloužil ve vojsku, v roce 1749 se stal hejtmanem práchenského kraje a v roce 1760 byl patentem Marie Terezie povýšen do panského stavu (spolu s bratrem Arnoštem Vilémem a bratrancem Josefem Františkem, vnukem Jana Bohuslava).

Po nem zdedil Hrádek v roce 1760 jako nejstarší clen rodu Arnošt Vilém, od roku 1731 rada nad apelacemi, v roce 1743 malostranský hejtman a v letech 1751 - 1764 rada pri krajské reprezentaci a komore a podkomorí. Zemrel roku 1770 a Vysoký Hrádek prevzal jeho synovec Maxmilián Malovec, syn Ferdinanda Ignáce. Toto strídání majitelu melo dozajista za následek, že stará renesancní tvrz zustávala v puvodní podobe, protože nikdo z výše zmínených držitelu zde asi trvale nebydlel a pobývali vetšinou na jiných rodových sídlech Skalici, Vysokém Dvore, Zdíkove nebo Cesticích.

Po Maxmiliánove smrti se dalším vlastníkem Vysokého Hrádku stal v roce 1790 právem dedickým Václav Malovec, syn Arnošta Viléma. Za jeho vlády došlo k prestavbe tvrze na zámecek, o cemž informuje erbový znak Malovcu s letopoctem a iniciálami WM (Wenceslaus Malowetz) nad vchodem do zámecku.

Po Václavovi dedil jeho jediný syn František Malovec, když hodnota statku cinila tehdy 84 462 zlatých. Tento poslední Malovec vlastnící zámecek (zemrel v roce 1842) sloužil v armáde a v roce 1825 prodal vysokohrádecký statek za 65 000 zlatých Josefu Hirschovi a jeho manželce Barbore, roz. baronce Lipovské. V popise Cech z pera J.G. Sommera z 30. let 19. století se hovorí o zámku s domovní kaplí sv. Anny a kanceláremi hospodárské správy.

Manželé Hirschovi zahájili radu vlastníku zámku, kterí byli bud buržoazního puvodu ci drobní statkári, hospodarící samostatne, a zejména od konce 19. století se rychle strídali. Po smrti Josefa Hirsche v roce 1843 a posléze i jeho ženy v roce 1848 zdedil majetek syn Josef Hirsch ml., který zustal majitelem až do roku 1882, kdy jej prodal za 148 000 zlatých manželum Václavovi a Anežce Wenzelovým. Od techto koupil Vysoký Hrádek v roce 1894 za 306 000 korun Josef Sailer, který velkostatek o rozloze 328 ha s dvorem a lihovarem spravoval za pomoci adjunkta, reditele lihovaru, zahradníka a hajného.

V roce 1914 se smlouvou trhovou zámek se statkem dostal do držení PhDr. Mateje Kováre s manželkou Antonií a JUC. Jaromíra Kováre, patrne bratra, s Marií Antonietou Kovárovou, každý po ctvrtine. První pozemková reforma v roce 1919 se hrádeckého velkostatku nijak nedotkla, protože z 355 ha plochy bylo rozparcelováno toliko 0,5 ha.

V roce 1925 koupil vysokohrádecký velkostatek za 1 350 000 KcFr. Hromádko, o rok pozdeji již za 1 700 000 Kcs Hedvika Šulcová a Ant. Hynek, každý polovinu. Ani ti ho nedrželi dlouho a v roce 1927 ho získali manželé František a Antonie Zahradníkovi. K velkostatku tehdy patrily zámek s parkem, lihovar, obchodní zahradnictví a 354 ha pudy ? 131 ha polí, 18 ha luk, 3 ha zahrady, 8 ha rybníku a 192 ha lesu.

V roce 1933 prodal pan Zahradník Vysoký Hrádek panu ing. Václavu Divišovi s chotí Jindriškou, záhy poté se uskutecnily na zámku poslední stavební úpravy. Po smrti manžela v roce 1943 spravovala statek jeho manželka se synem Janem. V roce 1948 jí byl statek v rámci pozemkové reformy zabaven.

Po odchodu Divišových se stal Vysoký Hrádek spolu s 50 ha pudy majetkem státu. Došlo ke znacné devastaci statku a zámecku a zejména devastaci parku a zahradnictví, které bývalý majitel Diviš obnovil. Ve sklenících se chovaly kachny, v parku se prohánela prasata, do strechy zámecku zatékalo. Pro necitlivost správy statku byl tento památkový objekt vyrazen ze seznamu památek. Teprve v letech 1987 ? 1989 památkári spolu s Mestským muzeem v Týne nad Vltavou opravili konstrukci a na strechu zámku dali novou krytinu. Predpokládali, že by tam umístili depozitár pro týnské muzeum. Zámecek se však po opuštení JZD v letech 1986 ? 1987, které zde melo umístenu závodní kuchyni, kanceláre a byla zde také materská školka, stal místem návštev ruzných vandalu, takže muzeum muselo od svého zámeru upustit.

Zámecek pred znicením zachránila kupní smlouva uzavrená v roce 1994 mezi akciovou spolecností CEZ a potomky posledních majitelu Divišových, kterí objekt získali v restituci zpet. Zámecek po rozsáhlé stavební rekonstrukci zacal od ríjna 1997 opet sloužit verejnosti jako informacní stredisko temelínské elektrárny.

Behem vyzvedavani kese budte prosim maximalne opatrni a dukladne maskujte.
Dale bych Vas chtel poprosit o opatrny odlov v zime a za mokra. Muze to tam pekne klouzat.
Cache obsahuje tuzku, ale radsi si vezmete i svoji.
Na zaver musim opet durazne poprosit, aby jste do krabicky nevkladali Kinder bordel!

Durazne zadam vsechny lovce, at NELOVI kesku v noci s baterkou a podobne.. Berte na vedomi, ze se pohybujete kolem strezeneho prostoru jaderné elektrárny a loveni v noci zpusobi akorat dalsi zmizeni krabicky nebo jiné problémy.


Uspesný odlov preje adoptivni rodic tomi-h.

Additional Hints (Decrypt)

Mnfgni an iluyvqpr n uyrqrw xbyrz fgebzh icenib

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)