Skip to content

Vodnikova skrys Traditional Geocache

This cache has been archived.

Nessie team: Na míste jsou duplicitne založeny dve keše, jednu tam nekdo založil bez našeho souhlasu. Z tohoto duvodu nemáme zájem zde se o kešku starat. Dekujeme za pochopení.

More
Hidden : 4/16/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká procházka kolem rybnícku ve Velkých Prílepech

Jiste všichni známe nejakou pohádku ve které se vyskytuje postava vodníka. Ale položme si otázku: kde se tady vodník vlastne vzal
a proc je vodník typicky slovanskou záležitostí? Mnozí si zajisté reknou, že vodníka si nejspíš vymysleli rodice, aby mohli "strašit" své deti, a aby je vlastne potažmo chránili pred prípadným utonutím v rybníce ci rece.

Nemelo by smysl spekulovat o tom jestli vodník ve své hmotné podobe nekdy skutecne existoval. A asi by ani nemelo smysl spekulovat o tom, jestli povest o vodnících nevznikla napríklad podle nejakého vodního živocicha.
Jak již jsem uvedl výše, vodník je záležitostí
slovanskou a nechalo by se ríci celoslovanskou, protože vodník se vyskytuje ve všech slovanských státech.

Na Slovensku "mají" vodníka, kterému ríkají vodní chlap a napríklad v Tatrách se zobrazuje celý obrostlý mechem.

V Rusku se vodník zobrazuje jako holohlavý chlapík, spíš starec.
V Pobaltí se zase pro zmenu zobrazuje bez prstu a na hlave má rohy, takže vypadá spíš jako cert.

Polskému vodníku se zase ríká Topielec, ve Slovinsku je to Gestrin, Muk nebo také Povodnji.Východní slované "mají" svého Vodovika, Vodjanoje, Bolotnajyka a Oceratjanyka, pricemž poslední dva jsou prý prevážne zlý a "žijí" spíš v mocálech a v bažinách.

V naší republice známe vodníka nejtypicteji s obrázku mistra Lady. Ten ho zobrazuje v zeleném, poprípade cerveném frácku. Obcas se používá i staršího názvu pro vodníka: Hastrman. To muže být z nemeckého slova wasser-mann, neboli vodní muž. Možná, že je práve škoda, že pan Lada vodníka takto zpodobnil, protože nám jakoby vzal naší vlastní predstavivost a vlastní fantazii a "vnutil" nám jeho vlastní predstavu a jakoby ho pro nás "zhmotnil".

prevzato z (visit link)

Additional Hints (No hints available.)