Skip to content

mostni konstrukce Multi-cache

Hidden : 4/1/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška by vás mela provést po cyklostezce kolem reky Ostravice a trošku vám něco říct jaké druhy mostu vlastně existují. Pro odlov doporučuji jako nejrychlejší variantu jízdní kolo, protože se všechny stage se nemusí nacházet u silnice. V long description je hlavně povídání. Úkol, co kde zjistit najdete ve waypointech.

Na úvodních souřadnicích se nachází dostatečně velké parkoviště. Start trasy je nedaleko od úvodních souřadnic - na nejbližším mostě a asi nejzajímavějším ze všech na trase multikešky. Celou trasu jsem koncipoval jako procházku nebo projížďku na kole kolem řeky a měří cca 5-6 km. Kromě posledních pár desítek metru není nutné opouštět značené cyklostezky, kolem kešky vede pěšina.

Prosím dodržujte pravidlo výměny CWG - kus za kus !!!

15.5.2013 - zjištěno zcizení krabky
31.5.2013 - na stejné místo umístěna PROVIZORNÍ KRABKA (MIKRO) na zkušební dobu.
26.7.2013 - Konec zkušební doby, provizorní krabku jsem nahradil Smallkou umístěnou do stejného úkrytu, jako byla úplně 1. krabka
24.1.2014 - opět byla keš ukradena, tentokrát i s úkrytem
1.3.2014 - včera proběhlo určení konečného umístění a nákup krabky. O víkendu otevírám kešku s finálkou na novém místě. POZOR: otočen směr původní trasy a také otočeno pořadí hledaných čísel A-F.
27.8.2014 - POZOR: opět otočen směr trasy (ze Sviadnova ke Starému Městu) a také otočeno pořadí hledaných čísel A-G. čísla se nezměnila jen si změňte jejich pořadí na opačné. Přibyly 2 stage, kde se zjišťují indicie H a I potřebné k výpočtu finálních souřadnic.
27.1.2016 - krabka byla fuč - na místě je nová
19.3.2016 - upgrade krabky s přidáním zajištění proti ukradení
rok 2019 - keš ukradena včetně zajišťovacího zařízení
rok 2020 - ukradení keše, vložena nová schránka
jaro 2022 - na místo kousek od ukradené keše umístěna nová

Cestou se můžete zastavit i na dalších keškách kolem řeky Ostravice.

Vystudoval jsem VŠB-TUO - stavební fakultu, a proto mi toto téma není cizí. Kešku jsem zakládal v polovině studia. Zjistil jsem, že odborný termín "mostní konstrukce" neexistuje, nicméně jeho význam pochopí každý.

Definice mostu - konstrukce překonávající nějakou překážku jako je řeka, údolí, silnice atd.
Prvotní mosty tvořila sama příroda - ať už spadlé kmeny stromu přes potoky, nebo kameny v řece. Postupem doby začal člověk mosty stavět sám. Největší stavitelé mostu v historii byli Římané, kteří stavěli hlavně klenuté kamenné mosty.

Existuje několik základních typu mostu. Jako materiál se používají hlavně beton a ocel, někdy i dřevo, ale to nemusí mít vždy takovou dobu životnosti.

1. spojitý nosník
Tento typ mostu můžeme vidět hodně v USA kde přes velké vodní plochy vedou dlouhé mosty, které jsou po krátkých vzdálenostech (maximálně 10ky metru) podporovány sloupy nebo pilíři. Ve Frýdku-Místku je most tohoto typu například na Hlavní třídě mezi Rubikovou křižovatkou a víceúčelovou sportovní halou. V Ostravě je tento typ mostu využit na dálnici a na jejich přivaděčích.
Zvláštním případem je tzv. prostý nosník, který má jen 1 pole a překlenuje malé vzdálenosti např. propustky pod silnicí apod.

2. Gerberův nosník
Je to varianta spojitého nosníku a poprvé s ní přišel německý stavitel mostu Heinrich Gerber. Tento typ mostu se velmi dobře osvědčuje na poddolovaných územích. Nosník pak můžeme rozdělit na části nesoucí (samostatně se udrží) a nesené (jsou uchyceny mimo podporu na nesoucí část). Při poklesu podpor na běžném spojitém nosníku se stane to že jakoby ubude 1 pole a dvě pole se spojí do jednoho velkého a na dvojnásobné rozpětí pole není most navržen (příkladem je most v Bašce, který byl zbourán a na jeho místě již několik let stojí most nový (opět spojitý nosník ale tentokrát s podporou mimo řeku, avšak v její nivě).
Principem Gerberova nosníku je to, že obsahuje vložené klouby a při poklesu podpor se konstrukce mostu nenávratně nepoškodí, ale jen při bočním pohledu natočí. Pokud je natočení nepatrné a nebrání využívání mostu, není nutná okamžitá rekonstrukce. Most tohoto typu je postaven u nynějšího SŠED-FM dříve zvaného "horničák", nebo také nad železniční tratí u svinovského nádraží v Ostravě (ulice 28. října).

3. príhradový nosník
Tento typ se vyznačuje zejména konstrukčním řešením celé konstrukce. Na první pohled je patrný svými rozměry, které jsou vetší než u výše uvedených typu mostu, nicméně dokáže překonat velká rozpětí bez nutnosti podpory uprostřed. Nosník se skládá z prutů v rovině tvořící trojúhelníkové spojené obrazce. V prutech vzniká jen tlak a tah, a namáhání od ohybu je prakticky nevýznamné. Pruty idealizujeme jako kloubově spojené, i když tomu tak v reálu skutečně není, ale v praxi tento princip úspěšně funguje. Tento typ mostu je použit na železničním mostu mezi F-M a Baškou, kde můžete srovnat jaké rozpětí mezi podporami překonává oproti rozpětí podpor blízkého silničního mostu (spojitého nosníku, a přitom jsou vlaky mnohem těžší než automobilová doprava), dále je použit na silničním mostu mezi Ostravou Hrabovou a Vratimovem přes Ostravici nebo na Sýkorově mostu v Ostravě. Nemusí být jen přímý, ale i může mít i tvar oblouku (např. první lávka přes Morávku u Starého Města, poblíž které dříve bývala finálovka).
Pro zajímavost - celá Eifelova věž v Paříži je prostorová nýtovaná příhradová konstrukce.

4. obloukové mosty
Obloukové mosty mají klasickou mostovku buď s obloukem vespod mostovky nebo nad mostovkou. V obou případech je oblouková část namáhána v tlaku. V případe starých kamenných mostu je mostovka obloukem zesílená, ale v případe oblouku nad mostovkou se musí samotná mostovka k ocelovému oblouku přichytit táhly. Tento typ konstrukce můžete vidět na moste se sdruženým provozem (auta i železniční vlečka) mezi Frýdkem a Sviadnovem, v Bratislavě, Troubkách...

5. zavěšené mosty
Zavěšené mosty se používají na překlenutí velkých rozpětí, zejména na na řekách a námořních trasách s lodním provozem, kde musí být mezi podporami určitá minimální vzdálenost. Aby se vhodně využilo množství materiálu, používá se jakoby klasický spojitý nosník, který je navíc ještě v nejdelších polích zavěšen na táhlech ukotvených na jednom konci na mostovce a na druhé na vrcholu věže. Tento ty mostu můžeme vidět v Bratislavě, Ústí nad Labem nebo jako nově zrekonstruovaná lávka poblíž hotelu centrum ve Frýdku-Místku. Jeden z velkých zavěšených mostu je Oresundský most mezi Švédskem a Dánskem s rozpětím hlavního pole ve stovkách metru.

6. visuté mosty
Tento typ mostní konstrukce je podobný zavěšeným mostům. Jediným rozdílem je, že táhla nejsou na druhém konci ukotvená do vrcholu věže, ale k hlavním nosným lanům. Tento typ mostu je použit na moste Golden gate bridge nebo na moste spojující Hongkongské letiště a město. Hlavní nosné lana mají velké průměry až kolem metru i více a jsou dlouhá až kilometr nebo dva.

Ve většině případu nejde o jeden konkrétní druh mostní konstrukce, ale o kombinaci několika druhu. Všechny mostní konstrukce jsou navíc oproti ostatním stavebním konstrukcím posuzovány ještě na dynamiku - zejména kmitání konstrukcí vlivem průjezdu vozidel, a únavu.

Děkuji betatesterům Dan_240, Zilin a schvabM za prověření kešky.

Additional Hints (Decrypt)

H cngl fgebzh. Ivm sbgbuvagh. Ng gur serr, frr cubgbuvag.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)