Skip to content

Seberov Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 4/4/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Šeberov

Cache má za úkol seznámit se základními údaji o malé vesnicce na kraji prahy, Šeberov.

Vznik Šeberova a Hrncír

Obe obce vznikly za vlády Premyslovcu s nejvetší pravdepodobností v dobe , kdy se stal prvním ceským králem Vratislav II( v královské hodnosti Vratislav I). Tento král vládl pres tricet roku, v letech 1061-1092 a jako královské sídlo si zvolil Vyšehrad . Mezi jeho nejprednejší rádce patril správce knížecího dvora jménem Zderad, za jehož potomky se považují bratri Kojata a Všebor, predkové panského rodu Hrabešicu, pozdejších pánu z Oseka. Tento rod a jeho potomci získali do svého držení a dedického vlastnictví rozsáhlá území po celém království.
Jeden z potomku z mocného rodu Hrabešicu jménem Všebor ,o nemž existují písemné záznamy z let 1188 – 1190, vlastnil nebo spoluvlastnil zemi okolo dnešního Šeberova a Chodova .Protože v dobe stredoveku si staveli knížecí družiníci a pozdeji drobní šlechtici sídla –dvorce, které predcházely tvrzím ,ucinil tak s nejvetší pravdepodobností i Všebor a postavil si v této lokalite svuj dvorec .Podle historiku lze tedy vymezit i možnou dobu vzniku Šeberova práve do tohoto období. Název obce však znel puvodne Všeboruv dvorec,ci Všeboruv dvur, zkrácene pak Všeborov, z toho pak vznikl název Šeberov .První dochovaná písemná zmínka o tomto pojmenování je až z roku 1382.
Kolem roku 1188 privedli již zmínení bratrí Kojata a Všebor do Cech rád rytíru Strážcu božího hrobu tzv.križovníku. Stali se mecenáši tohoto rádu a pro reholní dum –klášter krížovníku- uvolnili dokonce i málo využívaný dvorec na Zderazi. Ve 12.století se stalo prímo módou obdarovávat pozemky a poddaným lidem predevším kostely a kláštery nových církevních reholí. Osady Chodov a Šeberov , které vlastnil Všebor ,se tak o nekolik let pozdeji dostaly do majetku tohoto rádu a patrily mu nepretržite až do husitských bourí v 15.století.
Hrncíre se vyvíjely na rozdíl od Šeberova ponekud odlišne. Osadu obýval tzv. služebný lid-hrncíri, vyrábející hrncovité nádoby , mísy , džbány a zásobnice zdobené typickou vlnovkou a dalšími jednoduchými vzory, jimiž bylo zásobováno široké okolí a odtud pramení i název této osady. Polosamostatné postavení puvodních starousedlíku tzv.heredes, což se prekládá ceským termínem dedici, bylo svým zpusobem vyjímecné. Tito lidé nebyli šlechtici, nemohli však odmítnou existenci feudálního pána, ale patrili k jakési prední vrstve usedlíku a nebylo jim lehké napr. ukládat poplatky apod . Osadu sice vlastnil svobodný muž- vladyka, jehož jméno se bohužel nedochovalo, musel však respektovat urcitá privilegia obyvatelstva. Puvodní majitel zde vybudoval sídelní dvorec, z nehož vznikla po nekolika generacích opevnená tvrz .Nekdy ve 13.století byl pri tvrzi vybudován kostel sv.Prokopa, pri nemž prirozene vznikla i farnost. Pres prostotu chrámové stavby šlo o významný pocin, který stacil zajistit pro Hrncíre v mnoha údobích další historie urcité prednostní postavení.
Za povšimnutí stojí zjištení, že vesnické kostely v techto raných dobách budovala predevším drobná svetská
šlechta a nikoliv církevní instituce. Existence rane gotických a románských kostelu ze 13. a pocátku 14. století v našem okolí je doložena v Kunraticích, Hrncírích, Pruhonicích a Petrovicích.
Naopak je patrná jejich absence v Roztylech –obci vyšehradské kapituly, ale také v Šeberove a Chodove.
Postavení osady Hrncír se zmenilo po vzniku zbraslavského kláštera. Klášter založil v roce 1292 král Václav II a v následujících letech se stali novými majiteli osady zbraslavští cisterciáci . Zbraslavský klášter mel
od roku 1360 patronátní právo k hrncírskému kostelu a podle tehdejších zvyklostí lze ríci, že klášter byl už také i prímým držitelem vesnice.
Marie Šmidrová

V mestské cásti Praha Šeberov, v Hrncírích, se dochoval stredoveký kostelík sv. Prokopa. Predstavuje historicky výrazne nejstarší sakrální stavbu v celém regionu.

Mestská cást Praha Šeberov se muže pochlubit starobylou památkou. Predstavuje ji rozmerove nevelká, zato historicky cenná chrámová stavba kostelíka sv. Prokopa vŠeberove - Hrncírích. Nejstarší zpráva o zdejší farnosti z r. 1352 je zároven první zprávou o zdejší obci. Kolem kostela, v prostoru dodnes chráneném obvodovou zdí se vstupní fortnou, se nacházel puvodní hrbitov zdejších obyvatel. V sousedství stojí prestavbami porušený Hrncírský dvur, další starobylý objekt v obci.

Starobylé je i zasvecení kostelíka opatu Prokopovi, spjatému se sázavským klášterem. Škoda, že objekt z lomového kamene s vížkou v ose stavby a s bocním vchodem nevykazuje žádné zretelné architektonické prvky. Odborné posudky však kladou pocátky stavby do první tretiny 14. století a oznacují ji za rane gotickou. Ve starších popisech se o kostelíku nekdy hovorilo dokonce jako o stavbe románské.

Soupis obyvatelstva z doby krátce po tricetileté válce prozrazuje, že Hrncíre tehdy byly prechodne pusté. Zmínka o nich se v zápise objevila pouze proto, že zde stál kostelík s farními právy. Obec opet ožila, ale malá farnost bývala samostatná vždy jen po krátký cas. Jinak predstavovala pobocku kunratické farnosti.

Obec je dnes soucástí mestské cásti Praha Šeberov. Kostelík sv. Prokopa se dockal koncem 20. století potrebné opravy. Památka zaslouží naši úctu a ochranu.

Od roku 1997 je v Šeberove postavena nová modlitebna Církve Bratské. Vznik kostela byl ponekud neobvyklý. Iniciativa vzešla zvencí. Obecní úrad Prahy 11 se obrátil na vedení církve - Radu Církve bratrské - o pomoc pri práci s problematickou mládeží v této cásti Prahy. Soucasne i Karel Machal, clen sboru v Praze 1, dal církvi k dispozici svoji parcelu v Šeberove, kde bydlel. Toužil, aby zde jednou bylo místo ke kázání Božího slova. Na Jižním meste bydlí skoro 100.000 obyvatel a není zde žádný kostel - krome katolického, který je v sousedním Chodove.

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)