Skip to content

Lekcia 06 - Logika (Ako na mysterky?) Mystery Cache

Hidden : 4/17/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




O tejto sérii


Prvých 9 kešiek v tejto sérii ti pomôže zlepšit tvoje schopnosti lúštit mysterky. Každá lekcia sa zameriava na špecifické znalosti a schopnosti, príklady ako tieto schopnosti použit, cvicenie na otestovanie a samozrejme kešku ako odmenu. Naštuduj si lekciu, urob cvicenie a nájdeš kešku.

Každé z riešení obsahuje cast informácie, ktorú budeš potrebovat neskôr pre záverecnú skúšku (desiatu kešku v sérii). Túto informáciu nájdeš vždy v Geocheckeri pre danú kešku, hned potom, ako zadáš jej správne vylúštené súradnice. Nezabudni si túto informáciu odpísat/odkreslit, odfotit alebo jednoducho uložit.



Lekcia c. 6: Logické hádanky


Úvod

Logické hádanky testujú tvoje schopnosti dedukcie a vyvodzovania záverov z argumentov a vyjadrení. Ponúkajú iba obmedzený pocet informácií a vyžadujú, aby si sám spravil logický záver, objavil (možno na prvý pohlad) skryté súvislosti a dopracoval sa k riešeniu. Akokolvek vedecky to môže zniet, je za tým vždy kopa zábavy. V podstate každá mysterka testuje tvoju logiku, pretože neponúka hotové riešenie, ale nechá, aby si si to správne riešenie vydedukoval na základe dostupných informácií sám.



Typy logických hádaniek

Logické úlohy môžu naberat množstvo podôb - dole uvedených je len zopár, ktoré sa vyskytujú najcastejšie. Môžu používat císla, písmená, obrázky... Techniky riešenia, ku ktorým sa dostaneme neskôr, však viac-menej platia na všetky typy.


Einsteinova hádanka

Asi poznáš hádanky typu "Je 5 domov v 5 rozdielnych farbách. V každom žije osoba inej národnosti....", ktorá k riešeniu ponúkne zoznam tvrdení typu "Anglican žije v cervenom dome" alebo "Dán pije caj". Tvojou úlohou je potom urcit napríklad kto chová ryby...
Túto hádanku vytvoril v svojej mladosti Albert Einstein a údajne ju dokážu bez problémov vylúštit iba 2% populácie (tí najlepší dokonca iba z hlavy). Ak patríš k tým zvyšným 98 percentám, ocakávaj problémy - priprav si preto radšej hned ceruzku, vela papiera a ešte viac trpezlivosti.


Sudoku

Asi ta to prekvapí, ale táto hra nevznikla v Japonsku. Vymyslel ju v roku 1979 Howard Garns pod názvom "Number Place". Hra sa však dockala velkej oblúbenosti práve v krajine vychádzajúceho slnka, odkial sa do našich koncín neskôr vrátila už pod menom Sudoku. Cielom hry je doplnit chýbajúce císla do predvyplnenej tabulky tak, aby sa jednotlivé císlice vyskytovali iba raz v riadkoch, stlpcoch, aj v každom z deviatich menších štvorcov.


Slovné doplnovacky

Tieto logické hry síce používajú slová, ale v podstate ide o logickú hádanku velmi podobnú Sudoku. Zadaním je tabulka podobná nevyplnenej krížovke a zoznam slov. Tvojou úlohou je doplnit do tabulky všetky slová tak, že každé slovo bude použité iba raz a každá bunka bude vyplnená práve jedným písmenom.
Vdaka svojej podstate by pre teba nemal byt žiadny problém vylúštit tento typ hádaniky aj v cudzom jazyku - obsah slov a ich význam nehrá totiž žiadnu úlohu, treba len nájst klúc na správne usporiadanie znakov.


Malované krížovky

Malované krížovky (griddler alebo nonogram) sú logické hlavolamy, pri ktorých je okolo mriežky umiestnená legenda s císlami a pomocou nich sa vytvorí obrázok. Každé císlo v legende urcuje pocet za sebou nasledujúcich štvorcekov rovnakej farby.


Iné logické hry

Nové a nové logické hry sa objavujú v podstate každý den a uviest ich zoznam by daleko prekonalo možnosti tohto listingu. Tieto hry majú obycajne spolocnú jednu vec - rovnako ako Sudoku, väcšinou nevznikli v Japonsku, ale práve tam si získali velkú popularitu a nakoniec aj zaužívaný názov. Tie najznámejšie sú napríklad Sikaku, Kakuro, Atsumari, Nurikabe, Hitori, Shinro, Izukirudo, Hashiwokakero, Yajilin, Heywake, Akari, Masyu.


Techniky riešenia


Používaj ceruzku

Nepoužívaj pero. Urcite v riešení nieco pokazíš a budeš potrebovat gumovat. Obycajne toho gumovania bude dost vela. Ver mi, neskôr mi za to podakuješ.


Zacni so zjavnými vecami

Prejdi si všetkými faktami ci nápovedami a zaznac skutocnosti, ktoré sú okamžite zjavné.


Vylucovacia metóda

Ak postupne eliminuješ všetky možnosti okrem jednej, tak tá posledná zjavne musí byt správna. Áno, je to dlhšia cesta, ale casto tá jediná.


Substitúcia

V momente ked objavíš, že dve casti hádanky sú prepojené, vieš z toho vyvodit príslušné závery. Ak A=B a zároven B=C, tak potom logicky A=C. Alebo z nášho príkladu od Einsteina - ak vieš, že "Dán pije caj" a "Anglican žije v cervenom dome", logickou substitúciou si vieš odvodit, že "Dán nežije v cervenom dome" a zároven že "Anglican nepije caj".


Testovanie hypotéz

Niekedy pri riešení logického problému (najmä pri tých nárocnejších) sa ti velmi rýchlo "minú" zjavné fakty a ty sa nevieš pohnút z miesta. Riešenie je stále v nedohladne a ty už nemáš žiadnu novú informáciu ci fakt, ktorý by ti pomohol s lúštením. Tvoja jediná možnost je tipovat.Vždy ked urobíš tip, poznamenaj si ho (najlepšie farebnou ceruzkou, aby si v prípade že bol nesprávny, mohol gumovat). Ak ta dovedie k správnemu riešeniu, super. Ak ta privedie na slepú cestu (kedy novo vzniknuté odvodené skutocnosti odporujú zadaným faktom), tak vieš že hypotéza je nesprávna a môžeš s nou v tomto zmysle pracovat. Gumuj, gumuj, gumuj a skúšaj znova (dúfam, že si poslúchol moju radu a nepoužívaš pero, to gumovanie by potom bolo trochu zložitejšie).


Útok hrubou silou

Ak ti nakoniec zostáva len málo potenciálnych možností, môžeš sa pokúsit o útok hrubou silou. Otestuješ všetky možné potenciálne riešenia a urcíš, ktoré z nich dáva zmysel. Väcšina lúštitelov mysteriek si obycajne vytvára akýchsi pomocníkov v Exceli, velmi vhodné je použitie funkcie Scenarios, niekedy pomáha aj Goal Seek.


Informacné zdroje

Ako obycajne, pri hladaní dalších zdrojov pre pomoc s riešením logických problémov ti pomôže Google. Ak ti nerobí problém anglictina, nájdeš množstvo výborných stránok, ako napríklad túto.

Taktiež nie je problém nájst na internete tzv. "solver" pre väcšinu logických hier, nielen pre Sudoku, ale aj pre dalšie.






Cvicenie c. 6: FTF? No aká je v tom logika?

Do pol hodiny od publikovania novej kešky sa na mieste finálu postupne objavilo 5 kešerov. Každý sa na súradnice dopravil iným dopravným prostriedkom, použil iné GPS zariadenie a do kešky vložil iný predmet. A obrovskou náhodou bola pre každého z nich táto keška zároven jubilejnou. Dalej vieme, že:

  1. Boris dorazil taxíkom a na nájdenie kešky použil Oregon.
  2. Kešer logujúci ako tretí v poradí do logbooku po pravde uviedol TNLN.
  3. Dušan sa k finálu dopravil elektrickou.
  4. Adam logoval pred majitelom Oregonu a v keške nechal Travel Bug.
  5. Skúseného kešera s 300 nálezmi nakoniec predbehol agilný kešer s GPSMap.
  6. Cyril má 50 nálezov.
  7. Kešer s iPhonom je v logbooku zapísaný tesne pred kešerom, ktorý v keške nechal Geocoin.
  8. Hladac so 100 nálezmi prišiel peši.
  9. Emil bol až piaty v poradí, hned po hladacovi s 300 nálezmi.
  10. 20 nálezov mal hladac, ktorý v keške nechal svoje SWG.
  11. Hracku z kinderka do kešky umiestnil hladac logujúci tesne pred kešerom, ktorý prišiel autom.
  12. Hladac s Coloradom do logbooku zapísal FTF, ale nakolko to bol starý vtipkár, nie je jasné ci to bolo “First to Find” alebo “Fifth to Find”.
  13. Kešer, ktorý do kešky nic nevložil, prišiel autobusom.
  14. Zápisy s kinderkom a Geocoinom sú v logbooku hned za sebou.
  15. Ku keške taxíkom dorazil hladac s 20 nálezmi.
  16. Kešer s HTC logoval v prvej trojke.
  17. Hladac s 10 nálezmi nedosiahol STF.

A kdeže sa pokúšali o to FTF?


compass

N 48° 11.


+
+
3 x
100 x
6 x

pocet Cyrilových kešiek
poradie Dušana v logbooku
pocet znakov v názve Emilovho GPS prístroja

E 17° 10.


+
+
42 x
2 x
2 x

pocet znakov v menách prvých troch kešerov
súcet Adamových a Cyrilových kešiek
súcet poradia Borisa a Emila




Additional Hints (No hints available.)