Skip to content

Trencianska prechadzka Multi-cache

This cache has been archived.

DejanSt: Dakujem za vsetky navstevy :-)

More
Hidden : 3/26/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multicache pre tých ktori sa neponahlaju a chcu si prejst zopar zaujimavosti v centre Trencina.

Parkovanie v meste Trencín je pocas pracovných dní problémom, snád sa Vám to podarí na niektorom z waypointov.

V roku 1987 vyhlásili historické jadro Trencína za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Hned na úvod Vás ale upozornujem, že v tejto keške nie sú zahrnuté všetky pamiatky a okrem toho sa dokonca nebudeme venovat len im.

Zaciatok
Najnovšou pamiatkou v Trencíne je Pamätník obetiam komunizmu. Nájdete ho na úvodných súradniciach. Bol odhalený 17.novembra 2009 a je dielom akademického sochára Igora Mosného, tvoria ho štyri volne stojace piliere spravodlivosti, medzi ktorými je osadená reliéfna bronzová tabula s anonymnými tvárami obetí minulého režimu. Vašou úlohou bude spocítat pocet svietidiel nachádzajúcich sa na pamätníku a dostanete císlo A.

Cestou k Stage 1 prechádzate po námestí Svätej Anny (pre domácich Ancaplaci). Kaplnke ktorá je na nom postavená sa vo svojej keške Kaplnka svätej Anny venuje Vacul.

Stage 1
Jednou z dominánt na trencianskom námestí je ODA (bývalý Dom armády). Trencín nemá vlastné divadlo a tak sa divadelné predstavenia, ako aj rôzne ceremónie konajú v tejto budove. Tu sa zastavíme na jej zaciatku kde nájdeme pamätné tabule kultúrnych cinitelov spojených s mestom Trencín. Okrem toho sa tu nachádza aj keška Ziacka knizka, ktorú prebrala KatkaX a založil ju unixteam. Vašou úlohou bude spocítat, kolko krát sa na tabuliach objaví priezvisko Štúr (resp. aj základ tohto slova) a dostanete císlo B.

Cestou k Stage 2 v súcasnosti (rok 2011) neminiete (aj keby ste chceli) velikánsku dieru priamo na námestí. Pôvodný zámer mesta bol ten, že sa tu spravia podzemné garáže (a tak sa aspon trochu zmenší nedostatok parkovacích plôch v meste), a nad nimi presklenú obchodnú galériu Extrovertum. No pocas prác sa našlo základové murivo tvoriace zvyšok vonkajšej línie opevnenia mesta, ktorá je pravdepodobne zo 17.storocia. Pokracovanie výstavby je pozastavené a tak si treba dávat pozor na oplotenú velkú dieru v centre mesta.

Stage 2
Evanjelický kostol, pôvodne tolerancný kostol bol postavený v roku 1794 v klasicistickom slohu. Kostol je pozdlžny, halový, so sedlovou strechou a cibulovou vežou na priecelí. Na tomto mieste sa na chvílu zastavte, pokochajte kovotepeckou prácou na dverách a spocítajte pocet okien na prizemi (napravo a nalavo od hlavnych dveri). Pocet okien je císlo C.

Stage 3
Naspät okolo ODY ako aj velkej diery a ste pri zatial najmodernejšej casti námestia. Oproti Prioru sa cnie budova CSOB a medzi nimi je "Príbor". Ak ste si ho doteraz nevšimli, máte príležitost. Na to aby ste zistili císlo D je potrebné uhádnut o aký príbor sa jedná: ak je to lyžicka tak D = 1, ak je to vidlicka, tak D = 2, ak je to nôž tak D = 3.

Cestou ku Stage 4 urcite stretnete najznámejšieho trencianskeho vodníka Valentína, ktorý sa nachádza na Štúrovom námestí. O nom sa viac dozviete v keške Vodník ktorú založili unixteam. V letných mesiacoch sa tu premietajú filmy, v zimných mesiacoch je okolo Valentína postavené klzisko.

Nesmieme zabudnút ani na jednu z najkrajších a najzaujímavejších synagóg na Slovenku. O nej sa viac docítate v keške TN synagoga od Vacula.

Pomaly sa blížime k Stage 4 no cestou ešte minieme jednu raritu, ktorá pôvodne ani raritou byt nemala. Raz si tak zástupcovia mesta povedali, že by bolo dobé aby mesto malo verejné záchody (na tom nie je nic nezvycajné), a tie by mali byt pre ludí a pri ludoch a tak ich naplánovali priamo pod TIC (trencianske informacné centrum). Zrazu sa ale pri kopaní záchodov zistilo (kto by to aj cakal), že sa tu nachádza archeologický nález – barbakan. Mesto chcelo záchody, archeológovia chceli barbakan a tak vznikla trencianska rarita: verejné toalety s archeologickou expozíciou.

Stage 4
Nachádzate sa pred kultúrnou pamiatkou Dolná brána. V súcasnosti jej všetci hovoria Mestská veža. Bola postavená ako súcast mestského opevnenia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodna brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe, teraz je šestpodlažná. Do veže sa dá dostat výtahom. Na tabuli pripevnenej na veži sa docítate, že pochádza z E polovice 15.storocia.

Akonáhle prejdete bránou, dostanete sa na Mierové námestie. To je hlavným dejiskom väcšiny kultúrnych a spolocenských podujatí mesta. Tvár námestia by sa coskoro mala zmenit na nepoznanie (je ale možné že to nebude skôr ako za vyrieši diera pred Domom armády). Námestie má nepravidelný, vretenovitý tvar a jeho zaciatok siaha do roku 1111 kedy tu bola podhradská osada. Na námestí sa nachádza Ranobarokový kláštorký komplex, vedla ktorého je Piaristický kostol sv. Františka Xaverského, ktorému je venovaná keška Piaristicky kostol v Trencine ktorú založil DejanSt.

Stage 5
Oproti Piaristickému kostolu sa nachádza budova Slovenskej sporitelne, jej súcastou je aj ArtKino Metro. Samotná budova bola postavená v roku 1938 na mieste staršej budovy zo 16. storocia, ktorá tam stála ešte do roku 1935, kedy ju magistrát mesta Trencín predal. Jednalo sa o 2-poschodovú stavbu, známu ako "Popelovský dom" podla jedného z jej prvých majitelov. Na bocnej strane budovy sa nachádza pamätná tabula venovaná Speváckemu zboru slovenských ucitelov. Vašou úlohou bude spocítat struny harfy a dostanete císlo F.

Stage 6
Ked budete pokracovat dalej po námestí, pristavte sa pri novej fontáne venovanej Markovi Auréliovi. Je navrhnutá ako bronzová misa s padajúcou vodnou hladinou. Do misy je vnorená dvojitá bronzová zvlnená stena, ktorá má v hornej časti koryto, z ktorého voda prúdom padá do misy. Okolo nej je kamenný prstenec s lavičkami a na zemi tabuľky s významnými historickými udalosťami Trenčína. Vašou úlohou bude zistit pocet císlic na fontáne a dostanete císlo G.

Cestou ku Stage 7 miniete Morový stlp Najsvätejšej Trojice, ktorý je pamiatkou na mor, ktorý vypukol lete v roku 1710, na následky ktorého zomrelo okolo 1600 ludí. Námestiu je venovaná aj keška Mierove namestie ktorej autorom je TRIXBike. Potom prejdete pasážou Zlatá Fatima, ktorá vznikla po velkom požiari v roku 1886 prízemia hostinca Zlatý Baran.

Stage 7
Dalšia zastávka je pred Galériou Miloša Alexandra Bazovského, ktorá od roku 2001 sídli v historickej budove z 19.storocia. Bazovský prežil posledné roky svojho bohatého života práve v Trencíne. Stála expozícia v galérii prináša strucný prierez jeho tvorbou. Na zistenie císla H, potrebujete vediet, kolko má galéria balkónov.

Stage 8
Po návrate na námestie sa vydáme úzkou ulickou po cervenej znacke smerom na hrad a pristavíme sa pri Katovom dome. V roku 1412 udelil Trencínu Žigmund Luxemburský titul slobodného královského mesta s právom meca. Popravu uskutocnoval mestský kat zvycajne pod hradbami mesta nedaleko Dolnej brány. Najcastejšou formou popravy bolo stínanie alebo vešanie. Na tabuli pri vstupe si okrem iného precítate, že prízemie katovho domu sa používalo na I funkcií.

Najznámejšou pamiatkou v Trencíne je nepochybne Trenciansky hrad. Hradu sa venovala už archivovaná keška Matúšov hrad od autorov unixteam, riddle by P+M+B. Cestou ku Stage 9 miniete Farské schody a zastavíte sa pri Farskom kostole Narodenia Panny Márie, ktorým je venovaná keška Farský kostol TN od Vacula.

Stage 9
Na najvyššom mieste našej prechádzky po meste je vyhliadka. V prípade dobrého pocasia vidíte Biele Karpaty ako aj Považskú kotlinu. No na to co potrebujete aby ste správne urcili císlo J nemusíte pozerat až tak daleko. Spocítajte všetky slnecné hodiny ktoré sú z vyhliadky vidiet.

Z vyhliadky sa vrátite na námestie a pôjdete okolo najznámejšieho trencianskeho hotela Tatra. Ten bol postavený v roku 1901 a jeho pôvodný názov bol Alžbeta. Z balkóna ktorý je priamo v hoteli je vidiet aj rímsky nápis z roku 179 na hradnej skale. Jemu je venovaná keška Laugaricio od Vacula. Podchodom prejdete na druhú stranu a zastavíte na poslednom Stage tejto prechádzky. Ešte pred tým si ale môžete všimnút zlom na hradnej skale a pouvažovat o nom spolu s keškou Castle rock in Trencin od unixteamu.

Stage 10
Z tohto miesta môžete vidiet reliéf Reliéf Jána Jiskru z Brandýsa. Mohli by ste si mysliet, aký je starý, ale pravda je niekde inde: V rokoch 1915 – 1916 bol na hradnej skale pri Hoteli Tatra vytesaný reliéf Vítaznej Hungárie, symbol hrdinstva bývalého Uhorska spojený s madarským textom. Z dôvodu ideovej nezlucitelnosti s politickou líniou novej republiky bol v roku 1921 pôvodný reliéf pretesaný reliéfom Jána Jiskru z Brandýsa, ako symbol bratstva dvoch národov. Vašou úlohou je zistit na ktorú stranu sa Jiskra pozerá (z Vášho pohladu) a tak získate posledné potrebné císlo K. Ak je to doprava tak K = 4, ak je to dolava tak K = 6 a ak sa pozerá priamo na Vás tak K = 8.

Všetky potrebné súradnice pre výpocet finálu už máte a tak sa môžete posadit napríklad aj k Štefánikovmu pamätníku a zároven slnecným hodinám (tieto ale nie sú z vyhliadky vidiet) na zaciatku parku. O pamätníku sa viac dozviete v keške Stefanik od hladacov.

Finál
Finálne súradnice Vás privedú na zaciatok mestskej casti Sihot. Keška je uložená tak, aby ste nemuseli vstupovat do areálu žiadneho objektu a aby bola dobre dostupná aj ak mate kocik.

Ked spocitate vsetky cisla dostanete cislo: 38

Vzorec pre výpocet finálnych súradníc je:
N 48°(B/C)(F).(G*J+A*B*B+K*F*I*D+H*E*G)
E 018°(G*D)(H).(K*B*B+A*C*F-B-E)




Táto keška bola nominovaná na Slovak GeoAwards 2014


Additional Hints (Decrypt)

Icenib

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)