Skip to content

Poznate pohadku? Mystery Cache

Hidden : 3/23/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poznáte pohádku?


Stejne tak jako u naší predchozí keše Poznáte Vecernícek? se vám i ted budou hodit znalosti vašich deticek. V této mysterce jsme se totiž zamerili na ceské pohádky. Ukázky by nemely být težké, snažili jsme se vybrat takové, které zná opravdu každý. Opet prosím dbejte na správnost a úplnost názvu jednotlivých pohádek. HEZKOU ZÁBAVU :-)
 


Historie hraných pohádek

Cesko má, alespon co se týce filmu, jednu tradici jistou. Od padesátých let minulého století se u nás pravidelne tocí pohádky. Jaké jsou ty nejlepší? A kdo je králem pohádek?

Každá národnost umí neco ve filmu nejlíp. Pokud treba Americanum jdou akcní spektály, dejme tomu Italum artové filmy, tak práve Cechum pohádky. 

 Tento žánr „založil“ režisér Borivoj Zeman se svoji Pyšnou princeznu (1952) a hned si vydobyl první místo v žebrícku nejnavštevovanejších filmu u nás (8 222 695 diváku). Na tehdejší dobu cernobílá a vcelku dobrodružná pohádka oslovuje stále nové generace diváku u vánocních obrazovek. Borivoj Zeman nezustal ale jen u Pyšné princezny. Podle pohádky Sul nad zlato Boženy Nemcové vznikl film Byl jednou jeden král (1954). Vubec první a zároven poslední setkání Jana Wericha a Vlasty Buriana neprineslo takové úspechy jako predešlá pohádka, ale diváci byli vesmes spokojeni. 

Geniální tvurce ceskoslovenské kinematografie Martin Fric natocil Princeznu se zlatou hvezdou (mírne pokulhávající díky veršum, deji a obsazení) a Darbujána a Pandrholu (jednoznacne vyhrává díky obsazení Rudolfa Hrušinského do postavy hlavního záporka). Borivoj Zeman se o slovo prihlásil hned v roce 1968 se svým muzikálovém pojetí pohádky Šílene smutná princezna. V hlavních rolích se predstavili tehdejší populární zpeváci Helena Vondrácková a Václav Neckár. Dokonalá hudba Jana Hammera a pusobivá atmosféra delají z této pohádky jednu z nejoblíbenejších.

Královnou mezi pohádkami je bezpochyby film Václava Vorlícka Tri oríšky pro Popelku (1973) v hlavní roli s Libuší Šafránkovou. Film vznikl za podpory nemeckého partnera. Jenomže další pohádky Kouzelný mešec (1996), Pták ohnivák (1997) a Jezerní královna (1998) produkované nemeckým partnerem a režírované Vorlíckem bohužel ztratily dost na ceské hravosti a pribraly více na temnosti, a nejen proto si jej moc diváku neoblíbilo. 

S další várkou pohádek pro ceskoslovenská kina Vorlícek príliš dlouho necekal. V pohádce Jak se budí princezny (1977), variací na Šípkovou Ruženku, slavil úspech hlavne Vladimír Menšík jako nezapomenutelný princuv sluha Matej se svými hláškami („Samé kytky, kdyby tak hodili jitrnici.“ nebo "Ješteže nechtejí, abych delal orla. Já už bych se snad ani nevznesl."). Ve stejném roce natocil Borivoj Zeman svuj poslední film a zároven pohádku Honza málem králem. Opet, jako v Šílene smutné princezne, v hlavní roli populární zpevák, tentokrát Jirí Korn. Režisér Zeman potvrdil, že umel tocit zábavné a dobrodružné pohádky, ale i tak se na jeho jméno, s podivem, zapomíná.

Pohádkové trio ukoncil Vorlícek s Princem a Vecernicí (1978). Pohádka o princi Velenovi, krásné Vecernici a jejich trech švagrech Slunecníku, Mesícníku a Vetrníku, a ústrední záporák Mrakomor v podání Radoslava Brzobohatého nenechal nejedno dítko klidné.

Dlouhých pet let trvalo než se do kin dostala další pohádka. Režisér Radim Cvrcek natocil film Za humny je drak (1983), který bohužel kulhá kvuli méne propracovanému deji a provedení Draka Mraka. Tam kde film pokulhává, snaží se ho pozvednout alespon Jirí Císler v roli krále. Jedna z nejpovedenejších pohádek vznikla v roce 1984, vytvoril ji Hynek Bocan a jmenovala se S certy nejsou žerty. Dokonalé filmové peklo, uchu lahodící hudba Jaroslava Uhlíre a herecký výkon Ondreje Vetchého vynášejí tenhle film do pohádkových výšin.

Dosavadního krále pohádek Václava Vorlícka vystrídal Zdenek Troška a hned se svým prvním pohádkovým pocinem (O princezne Jasnence a létajícím ševci, 1987) prekvapil. Jeho Jasnenka prinesla do té doby nevídané pohádkové, až skoro akcní, dobrodružství, skvelé filmové triky, dokonalá filmová hudba a výprava. Dalších šest let trvalo než dorazila do našich kin, pokud se nepocítají pohádkyFreonový duch Zdenka Zelenky a O zapometlivém cernoknežníkovi Hynka Bocana (oba filmy z roku 1991), které byly zasazeny spíše do soucasnosti, pohádka, jenž se stala v novodobé historii ceských kin nejnavštevovanejší. Nesmrtelná teta (1993) Zdenka Zelenky v hlavní roli s Jirinou Bohdalovou (ta si zasloužila za tento výkon Ceského lva), která je bohužel jediná, kdo jediná celý film táhne a delá z neho neco víc, než jen prumernou pohádku.

V roce 1997 vznikla jedna z dalších písnickových pohádek, které slaví u nás zrejme nejvetší úspechy, a to Lotrando a Zubejda od režiséra Karla Smyczka. Skvele sepsaný scénár Zdenka Sveráka (podle Capkových pohádek Doktorských a Loupežnických) dal vyniknout tenkrát neznámému Jirímu Strachovi a Báre Seidlové v hlavních rolích.

Zatím naposledy se Václav Vorlícek prihlásil s pohádkou v roce 1999. Byl to Král sokolu, který spíše zastupoval žánr dobrodružný než pohádkový, a doplatil na mnohocetnou koprodukci (Cesko, Slovensko, Madarsko a Polsko).

Nejnovejším pohádkám lze pricíst minimálne jedno velké plus. Alespon autorum Andela páne (2005) Jirímu Strachovi, Nejkrásnejší hádanky (2008) Zdenkovi Troškovi a Pekla s princeznou (2009) Miloslavovi Šmídmajerovi, kterí se dokázali poucit od svých predchudcu (Troška sám od sebe) a umeli natocit svižné, zábavné a typicky ceské pohádky. 

Pohádka A
Pohádka B
Pohádka C
Pohádka D
Pohádka E
Pohádka F
Pohádka G
Pohádka H
Pohádka I
Pohádka J
Pohádka K
Pohádka L


Pro výpocet souradnic použijte následující vzorec: 

N 50°  (J-1)(D-3).(C-F)(I-1)(E-3)
E 014° (K-1)(L-2).(H+B)(G+2)(A-2)





Za betatest dekujeme semikovi a mildovi!


Additional Hints (Decrypt)

yhfgrav: fceniar anmil an PFSQ.pm svanyr: cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)