Skip to content

muchomurka cervena Traditional Geocache

Hidden : 3/18/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Muchomurka cervená

 

Neco málo o muchomurkách:

Výskyt

Muchomurka cervená roste od srpna až do listopadu na celém území Ceské republiky, od nížin až do vysokých hor.
Roste ale jen v symbióze s nekterými stromy - brízou, modrínem, borovicí, smrkem a dubem. Symbiotický vztah mezi bunkami korenu techto stromu (živých nebo i mrtvých) a podhoubím je pro rust plodnice tak nezbytný, že bez nich plodnice nevyroste.

Zpusob použití

Muchomurka získala jméno proto, že se v minulosti nekde používala k trávení much. Uríznutý klobouk se položil na talír a na cervene zbarvené strane se posypal cukrem. Mouchy olizovaly sladkou štávu a uhynuly. Pro cloveka je sice jedovatá, ale jen zrídka dochází k težším otravám.

Muchomurka cervená

Úcinky

Nekteré obsahové látky muchomurky cervené mají, jak již bylo receno, výrazný toxický úcinek na organismus. Muskarin je silným dráždidlem parasympatického nervstva, halucinogenne se uplatnují predevším kyselina ibotenová, muscimol nebo muskazon.
Intoxikace muchomurkou cervenou, respektive jejími obsahovými látkami dráždícími centrální nervovou soustavu, je provázena nejprve málo výraznými príznaky zahrnujícími snížené slzení a slinení (postižený cítí vysychání v hrdle a v ústech, špatne s mu polyká), pocit zatajení dechu, tlak v žaludku jako pri prejedení, nevolnost až bolesti v briše, nechutenství a zvracení. Srdce zacíná silne bušit.

Prubeh otravy, jako dusledek pusobení toxických látek na CNS, lze rozdelit do dvou údobí:

První údobí - excitacní - se zacne projevovat 1 až 4 hodiny po požití (s variací od 30 minut do 7 hodin) a je charakterizováno pocity intenzivního horka (intoxikovaný touží po ochlazení) a mravencení na celém povrchu tela intoxikovaného, pozdeji necitlivostí. Koncetiny se intoxikovanému jeví témer nehmotné, zdá se mu, že je nadnášen nebo hnán neznámou silou, dostavuje se touha po pohybu, otácivá závrat a pocit létání. Soucasne s tím dochází ke ztrátám síly. Pohyby, predevším pak chuze, se stávají brzy nekoordinovanými, intoxikovaný neudrží v rukou ani lehké predmety. Stav je podobný silné alkoholové opilosti. Objevují se poruchy hmatu až hmatová necitlivost. Stupnuje se psychické vzrušení, dochází ke ztráte kontaktu s okolím a objevují se halucinace. Stupnuje se též hybný neklid provázený bezúcelnými pohyby, dochází ke krecovitým záškubum a grimasám obliceje. Poruchy vnímání se mimo jiné projevují spíše cernobílým, žlutým, modrým nebo fialovým videním. Do dálky je videt nezvykle ostre, jasne, a to i pri slabém osvetlení. Zdá se, že blízké predmety se zvetšují. Obraz je zdánlive plastický. Dochází též k zvukovým halucinacím a hyperakusii (intoxikovaný se napríklad domnívá, že slyší tikot hodin z vedlejší místnosti). Otrávený je stále v kontaktu s okolím, uvedomuje si skutecnost svého stavu, má vzrušenou náladu, je mnohomluvný, castokrát opakuje slova nebo celé vety, které uslyšel v okolí. Vzrušení se stále stupnuje, postižený ztrácí vedomí a kontakt s okolím. Toto stádium otravy koncí nekdy delirantním obrazem, ve kterém muže intoxikovaný agresivne vystupovat vuci svému okolí. Po vybití sil zmalátní, a pak upadne do stavu podobnému spíše bezvedomí než spánku (viz druhé údobí). Co prožívá od tohoto okamžiku ve forme snu, dovede obvykle popsat jen zcásti, nebo vubec ne.
Když na cloveka toxické látky pusobí ve spánku, mívá halucinacní sny spojené s pocitem prechodu do posmrtného života nebo s pocitem depersonalizace.

Druhé údobí - komatózní - je provázeno ruzne hlubokým kómatem, zvýšenou nervosvalovou dráždivostí a poklesem krevního tlaku. Postižený klidne leží, telesná teplota klesá, dýchání je rychlé a ztížené. Objevuje se modrání. Velmi zajímavé jsou relapsy excitacního syndromu v prubehu komatosního stadia.
Celá otrava trvá asi 24 hodiny. Období uzdravování zacíná probuzením, postižený si vetšinou nic nepamatuje, nebo si je vedom, že prestál težký snový stav. Po probuzení z kómatu mívá postižený casto pocit reinkarnace. Pocituje bolesti hlavy, ochablost, casto se dostavují depresivní stavy. V období odeznívání intoxikace casto pretrvávají i nekolik dní poruchy koordinace pohybu, poruchy videní a poruchy reci. Nejcastejší prícinou smrti pri otrave muchomurkou cervenou je, vedle rady dalších komplikací, selhání srdce a zástava dechu. Náhodná otrava koncí smrtí podle statistik v 2-5% prípadu, hlavne u detí a starších osob (u muchomurky tygrované 5-10%).
Obraz otravy muchomurkou je výsledkem spolupusobení muskarinu, kyseliny ibotenové s muscimolem i fyzickém a psychickém stavu organismu, na který houba pusobila. Proto nemuže být otrava zcela presne navozena pokusným podáním zmínených cistých izolovaných látek.
V lidovém lékarství byla tato houba používána jako diuretikum, proti otokum a jako halucinogen. Pozdejšího využití se ji dostalo v novoveké homeopatické praxi k lécení celé rady nemocí a fyziologických poruch.

Take muchomurka

Terapie

Lécení otravy muchomurkou cervenou vyžaduje predevším co nejrychlejší odstranení hub z trávícího ústrojí, zvlášte pokud nemocný ješte sám nezvracel. Podle zkušeností nebývá spontánní zvracení u této otravy dostatecné, pokud se týce odstranení hub z trávícího traktu. Výplach v komatosním stádiu je nejen technicky obtížný, ale i velmi riskantní a radeji od nej upouštíme. Namísto neho se aplikuje klysma. Excitovaný nemocný se musí nekdy na lužku upoutat a uklidnit diazepamem. V komatosním stádiu se kontroluje predevším respirace, ale také obeh.
Zamenit muchomurku cervenou jde snad pouze s muchomurkou císarkou (Amanita caesarea). Avšak ta má na spodu trene vakovitou pochvu, kterou muchomurka cervená nemá. Krome toho, rozrízneme-li plodnice podélne, zjistíme, že muchomurka cervená má dužinu bílou, kdežto císarka žlutou. Na klobouku císarky také nenajdeme žádné zbytky celkové plachetky. Muchomurka císarka roste v nekterých oblastech Evropy, zvlášte na jihu.

Ted už k samotné keši, která se nachází nedaleko dnes již nepoužívané silnice ze Starého Plzence do Dobran. Urcite tam narazíte na tu, o které je zde rec. Neberte ji, nekopejte do ní ani ji nijak nerozebírejte. Keš v ní není, zbytecne ji jenom znicíte. Takže doufám, že jste se dozvedeli neco nového o muchomurkách a už nechte toho ctení a bežte radši ven.
Pokud na svých cestách potkáte zajímavou muchomurku, pridejte její foto k logu.

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)