Skip to content

"Antoníne, topiči elektrárenský..." Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: V rámci redukce počtu mých přemnožených keší i tuto keš archivuji.
Děkuji všem, kteří ji vyluštili nebo aspoň navštívili.
Owner

More
Hidden : 3/18/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


"Antoníne, topiči elektrárenský,
do kotle přilož!"

   

Přidán návod k luštění a 7. 7. 2017 provedena změna zadání

 

Úvod

Jistě jste poznali úryvek z Balady o očích topičových od Jiřího Wolkera. Ale dnes nebude na programu proletářská poezie – byť je psaná krásným jazykem (srovnejte si celou báseň (je zde) třeba s úrovní vyjadřování většiny našich politiků, moderátorů soukromých rádií nebo textařů naší popmusic...). 
Budeme si povídat o zraku.

Zrak je pro člověka bezesporu nejdůležitější smysl, jímž se na světě orientuje. Stavba oka je jasná z obrázku, a jak funguje, zjistíte na internetu. 
Jenom uvedu, že

  • k barevnému vidění za dne slouží 5 až 7 miliónů buněk (čípků) ve žluté skvrně (analogie čipu 5 – 7 Mpx fotoaparátu, také jsou různé čípky pro barvy RGB).
  • k vidění za tmy (jednobarevně) slouží  kolem 120 miliónů tyčinek umístěných v ostatních částech sítnice.
  • V místě vstupu očního nervu je slepá skvrna, kde v určité oblasti zorného pole (asi 20° od středu do strany k uchu) je slepé místo, kde nic nevidíme (tedy ani auto přijíždějící po hlavní silnici nebo chodce na přechodu!!!). 
  • Signály z čípků se předzpracují v sítnici a zrakovými nervy se přenášejí do mozkové kůry týlové oblasti mozku.

 

Jak přijít o zrak

Tak na to existuje mnoho způsobů: nemoci, nešťastné náhody i vlastní blbost. Postupně si je stručně probereme.

Existuje slepota úplná a slepota praktická (její horní hranice podle posudkových předpisů platných v ČR  je neschopnost číst cca 9centimetrová písmena ze vzdálenosti jednoho metru, horší pak je schopnost rozeznat proti světlu nanejvýš obrysy postavy nebo prsty před očima).

Glaukom – zelený zákal

Glaukom je vlastně celá skupina různorodých onemocnění, které se vyznačují zvýšeným nitroočním tlakem a jím způsobeným poškozením zrakového nervu projevujícím se výpady zorného pole. Existuje několik dělení tohoto onemocnění, ale pro laické potřeby postačí to historicky nejstarší:

Glaukom se záchvaty
Tato forma se nejprve projevuje občasným pobolíváním oka nebo hlavy, rozmazaným viděním, matným kruhem kolem zdroje světla (třeba pouliční lampy), bolestí při zaostření nablízko (typicky při zapalování cigarety) atd. Později se mohou potíže vystupňovat až po typický glaukomový záchvat. Postižený má vlastně štěstí, že ho bolest celkem brzy donutí vyhledat lékaře a začít s léčením.

Glaukom prostý
Tato forma je velice zákeřná, protože většinou nedělá žádné výraznější potíže. Na nemoc se často přijde náhodou, a to až ve velmi pozdním stadiu, kdy je zorné pole omezeno jen na úzký kužel kolem centrálního bodu (jako by se díval trubicí) a kdy je oční nerv nenávratně poškozen. Periferně sice vidí světlo, ale detaily nerozezná a dost dlouho si toho nemusí všimnout.

Zrada je ale i v tom, že tlak v oku může být zvýšený jen občas. Proto ve sporných případech jsou pacienti pár dnů hospitalizováni na očním oddělení, kde se jim měří nitrooční tlak třeba v dvouhodinových intervalech. Léčení spočívá v doživotní aplikaci kapek snižujících nitrooční tlak a v určitých případech i operace, která umožní průtok přebytečné tekutiny okem a její vstřebávání. Neléčený glaukom vede k postupné ztrátě zraku, ale léčení nemoc zastaví nebo aspoň zpomalí. Je důležité si občas nechat změřit nitrooční tlak, zvláště po 40. roce věku. Ostatně na našem očním oddělení ho měří automaticky, i když si jdete třeba jen pro poukaz na brýle. 

Katarakta – šedý zákal

Toto onemocnění spočívá v postupném zakalování oční čočky až k neprůhlednosti. Postihuje starší lidi a projeví se nejčastěji postupným horšením vidění, kdy už ani silnější brýle nepomáhají. Léčení spočívá v odstranění zkalené čočky a její náhradou čočkou plastovou. V dobách, kdy ještě nebyly umělé čočky k dispozici, zůstalo oko bez čočky a ta se nahrazovala brýlemi s velmi silnými skly (spojkami přes +20 dioptrií – viz třeba u bývalého prezidenta ČSSR dr. Gustáva Husáka).

Čočka se ale může zkalit i z jiných příčin: mohou to být vrozené vady, ukládání různých látek do nitra čočky při metabolických poruchách, fyzikální příčiny – např. intenzivní radioaktivní záření nebo mnohaletá expozice infračervenému záření. Toto postižení je typické u sklářů (foukačů skla), kteří nenosili ochranné tmavé brýle a mnoho desítek let se dívali do žáru sklářské pece. Naopak se jen velmi málo vyskytuje u hutníků, tavičů nebo valcířů (topič Antonín – pokud si jeho příběh básník nevymyslel – byl podle mého názoru nejspíš postižen postupující cévní mozkovou příhodou, která se zpočátku může projevit poruchami vidění; vlastní iktus (mrtvice) následuje po určité době latence). Netřeba snad dodávat, že všechny zmíněné profese jsou vedeny jako riziková pracoviště a součástí preventivních prohlídek je i oční vyšetření v předepsaných intervalech.

Věkem podmíněná makulární degenerace – VPMD

Také tato nemoc může vést ke ztrátě zraku. Postihuje žlutou skvrnu (makulu). Objevuje se asi od 50. roku života a její výskyt s věkem stoupá. Opět rozeznáváme dvě hlavní formy:

Suchá forma VPMD
Dochází k postižení sítnice, které se projevuje postupujícími výpadky v zorném poli. Postižená ložiska na sítnici postupně splývají a vedou k rozmazanému vidění, ale jen výjimečně ke ztrátě zraku. Dá se částečně ovlivnit výživou (vitaminy C, E, potravinové doplňky s beta-karotenem a luteinem apod.).

Vlhká forma VPMD
Zde dochází k novotvorbě cév pod sítnicí, k ložiskovitému prosáknutí sítnice v oblasti makuly tekutinou, jejímu odchlípení a drobnému krvácení. Onemocnění postupuje rychle a zachvacuje další a další místa na sítnici a projevuje se místní deformací viděného obrazu. Vlhká forma se sice vyskytuje pouze asi v 10 % případů, ale až u 90 % nemocných může nakonec vést k praktické slepotě. Léčba může zastavit nebo aspoň zpomalit průběh onemocnění, takže i zde platí, že čím dříve se nemoc diagnostikuje a zahájí léčení, tím lépe.

K testování oka na toto onemocnění v domácích podmínkách slouží Amslerova mřížka, která je zde i s návodem(vytiskne se ve správné velikosti A5 na list A4). Zrak lze vyšetřit on line i na obrazovce.

Postižení sítnice při cukrovce – diabetická retinopatie

Cukrovka – zvláště její těžší formy nebo když nemocný nedodržuje řádně dietu – se projevuje zužováním průsvitu tepen (jejich ucpáváním) v celém těle a tedy i v oku, kde jsou sítnice a další vrstvy vnitřního oka nedostatečně vyživovány. Sítnice trpí, nemůže dobře vykonávat svoji funkci, dochází často také k drobnému krvácení do ní a jejímu odchlipování. Léčení spočívá v záchraňování toho, co se ještě zachránit dá, takže se postižené úseky sítnice ozařují laserem, oko lze i operovat atd. Ale i tak je řada diabetiků už prakticky nebo zcela slepých, což se dá chápat i jako daň za pokrok medicíny, kdy se značná část těžkých diabetiků dožívá vysokého věku...

Trachom

se u nás už naštěstí nevyskytuje. Vede k zánětu spojivek a rohovky, kdy vazivová blána přerůstá průhledné části oka a dotyčný často oslepne. Ale jeho původce Chlamydia trachomatis (něco mezi virem a baktérií) se nevzdává a místo očí teď napadá pohlavní a močové ústrojí člověka, kde způsobuje nepříjemné záněty. Tato infekce je u nás velice rozšířená a přenáší se nechráněným pohlavním stykem.

Existuje mnoho dalších nemocí (třeba nádor oka nebo mozku, otrava metylalkoholem...), které zde už nebudu popisovat.

Úrazy

Odhlédneme-li od nešťastných náhod, tak zde kraluje vlastní nebo cizí neopatrnost, někdy stěží uvěřitelná. Práce s ručními nástroji bez ochranných brýlí, neodborná manipulace s ohněm, hořlavinami a s výbušninami (dnešní šedesátníci, pamatujete se na Travex...?) atd.
Za zmínku zde stojí soucitné onemocnění oka. Při perforujícím poranění jednoho oka vyvolá vnitřní prostředí poškozeného oka imunitní reakci, která vede k onemocnění druhého, nezraněného oka (to byl asi případ L. Brailla). Často nezbude, než poraněné oko (přesněji oční bulbus) odstranit a tím zdravé oko zachránit před oslepnutím.

Válečné konflikty

Zvláště v posledních dvou světových válkách přišlo mnoho vojáků i civilistů o zrak. Projektily ručních zbraní, střepiny granátů, bomb a min, popáleniny od výbuchů a požárů – možností oslepnutí bylo nepřeberně. Každé zkrácení válečných operací (třeba z důvodu prolomení šifry nepřítele) vedlo ve svých důsledcích k dřívějšímu zastavení vzájemného zabíjení a zraňování. Proto jsem tuto keš zpestřil svým oblíbeným tématem – kryptologií.

Život nevidomých a slabozrakých

Jejich život je samozřejmě těžký, ale člověk žasne, čeho jsou také schopni dosáhnout. Je známo, že chybějící orgán si člověk dovede aspoň trochu kompenzovat zvýšenou citlivostí zbývajících smyslů (zde především hmatu, ale též sluchu a čichu). Nejen, že se starají o domácnost, chodí na nákupy apod., ale hodně jich pracuje doma nebo mimo domov, jsou vynikající hudebníci (Ray Charles a další), sportovci atd. Umějí číst po hmatu texty zobrazené Braillovým písmem. A majitelé některých neposlušných a rozmazlených retrieverů mohou jen zírat, co toto plemeno dokáže ve funkci vodícího a asistenčního psa...

Šifra ADFGVX

Během I. světové války používalo Německo zpočátku Fleissnerovu otočnou mřížku a systém ABC. Později zavedlo dokonalejší šifru ÜBCHI, kterou však Francouzi brzy prolomili (bodejť by ne, když německé jednotky stereotypně hlásily, že Im Westen nichts Neues (Na západní frontě klid, doslova Na západě nic nového)). Po Velké říjnové socialistické revoluci uzavřelo bolševické Rusko s Německem mír, takže uvolněné německé jednotky mohly na jaře 1918 posílit západní frontu. Tam několik let panovala patová situace, kdy obě armády (resp. Spojenci a Němci) přebývaly v zákopech a čas od času některá strana zaútočila. Útočící vojáci běželi proti nepřátelským zákopům koseni silnou dělostřeleckou a kulometnou palbou, ale obvykle byli následným protiútokem nepřítele zahnáni zase zpět. Útok střídal protiútok – a tak stále dokola. Při jedné takové ofenzívě zahynulo nebo bylo zraněno během pár týdnů čtvrt miliónu vojáků obou stran, při čemž konečným výsledkem ofenzívy byl postup o pouhých 6,5 kilometru... Nově přesunuté jednotky z východu měly konečně rozhodnout válku ve prospěch Německa, takže od jara jedna německá ofenzíva stíhala druhou. Ke vší smůle v tu dobu zavedlo Německo zbrusu novou šifru ADFGVX. Používala se však jenom 4 měsíce, protože ji začátkem června 1918 částečně prolomil francouzský zpravodajský důstojník G.- J. Painvin. Právě včas rozluštil úsek jedné depeše, kde německé velení nabádalo podřízené jednotky: "Rychle navážejte munici. I ve dne, nebude-li to vidět."  Podle záhlaví šlo určit, že byla odeslána někde mezi Montidierem a Compiegne. Tato informace, mající pochopitelně cenu zlata, zabránila nejhoršímu, protože se Němci v té době nacházeli pouhých 80 km od Paříže a hrozilo její obsazení. A před následující 2. bitvou na řece Marně  už Spojenci věděli, co, kdy a kde na ně nepřítel chystá a podle toho se zařídili. Německá ofenzíva (15.7. – 8.8.) proto neuspěla a od té doby se již Němci na větší ofenzívu nezmohli. Kapitulovali v listopadu 1918.

Braillovo písmo

Louis Braille ve 4 letech po úrazu oka a následném onemocnění druhého oka oslepl. V r. 1821 poznal návrh písma "čitelného" hmatem vymyšleného pro vojenské použití (čtení potmě kvůli utajení), který ale armáda odmítla. Braille jeho kódování upravil a uveřejnil ho v roce 1827. Existují různé jazykové verze této abecedy. Česká verze obsahuje i diakritiku.

Jak najít keš

Souřadnice finálky jsou zašifrovány metodou ADFGVX. Princip této šifry i návod k luštění jsou zde.

Ještě kontrola souřadnic:


Poznámky

  • Zašifrované souřadnice finálky jsou:  
    GXFFG  FAFGV  GXVFF  FFFFG  AADGG  FDGAD  DGFF.
     

  • Substituční klíč je NA12ZAPADNI34FRONTE567KLID890 a permutační klíč bude stylově VERDUN. Za 2 dny od zveřejnění keše jsem přidal návod k luštění .

  • Stage 1 byla ukradena, takže budete luštit přímo souřadnice finálky. Ta zůstává na stejném místě.
    Pokud jste vyluštili souřadnice Stage 1, tak souřadnice finálky jednoduše dostanete odečtením 0.233' od N a přičtením 0.460' k E.

  • Ještě prosím, nefoťte se přímo u finálky.

  • Literatura:  J. Vondruška: Kryptologie, šifrování a tajná písma. Albatros, Praha 2006  
    Web eStranky.cz:http://www.shakespeare.estranky.cz/clanky/jiri-wolker/balada.html
    Web Degeneracemakuly.cz: http://www.degeneracemakuly.cz/otestujte-se-na-makularni-degeneraci-VPMD
    Fotku pomníku v Modlanech jsem pořídil za pološera mobilem s 0,3 Mpx. 

  • Podmínkou zalogování je (můžete ji splnit dodatečně), že vyšetříte Amslerovou mřížkou (vytištěnou nebo on-line) aspoň jednoho svého příbuzného, známého nebo spolupracovníka ve věku 50 a více let. Kontrolovat to nebudu, ale uděláte dobrý skutek. A jestli už hůře vidí (visus možno otestovat zde), tak ho/ji – bez ohledu na jeho/její věk –  vyžeňte k lékaři...

Pomník padlým v I. světové válce v Modlanech

Konec textu

GC2Q98X – verze 2.4 z 7. 7. 2017

Document made with KompoZer


Additional Hints (Decrypt)

Svanyxn: cbq xberarz - cbq xnzrarz - i gehopr - cbq orgbarz? (Arubqvpv fr fxegav!)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)