Skip to content

Vetrnik Multi-cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 3/12/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


K samotne kesi.

Rozhodl jsem se tuto kes zmenit na multinu a premistit, protoze tam nebyla tak uplne v bezpeci a taky se do puvodni skryse nevesla nova krabka.
Vse presunuto do nove kese, jen "log list" nahrazen kvalitnejsim.

Na uvedenych souradnicich najdete pouze informacni tabuli o kole a samotny exponat, ktery je momentalne bohuzel neuplny.

EDIT 28. 4. 2012: tak kolo už je zase na svém místě.

Z informacni tabule dostanete souradnice k samotne kesi (jedna se o text v bilem poli tabule).

N49° A.BCDEF; E016° G.HCHIJK

A = druhy radek, prvni cislice z leva.
B = druhy radek, soucet 3. a 4. cislice z leva.
C = posledni cislice na druhem radku z leva.
D = soucet cislic na 9. radku.
E = soucet 1.a 8. cislice na druhem radku.
F = "B"
G = soucet prvnich trech cislic na druhem radku nasobit 2x.
H = nejmensi licha cislice ve druhem odstavci.
CH = "C" odecist od "D".
I = soucet pismen v prvnim slove - 34 radek.
J = pocet slabik v prvnim slove - 28 radek.
K = "C" deleno "J".

Vetrne kolo

Vetrne kolo prozilo udobi, kdy bylo nepostradatelne, ale i nepotrebne, a proto odstranitelne. Tyto snahy byly nastesti zastaveny v roce 1982, kdy TECHNICKE MUZEUM v Brne nabidlo metodickou pomoc pri navrhovani zpusobu konzervace a pripravnych oprav vetrneho kola, ovsem za predpokladu zajišseni techto praci ze strany tehdejsiho MNV.

Vetrne kolo jako jediny kompletni objekt tohoto druhu na jízni Morave v dane dobe navrhuje a doporucuje se, aby Krajske stredisko statni pamatkove pece a ochrany prirody v Brne zapsalo tento objekt do SEZNAMU KULTURNICH PAMATEK.

Udaje o vetrnem kole - rok 1983

Mistni narodni vybor zasila udaje o vetrnem kole v nasi obci

1. Cislo popisne:
Vetrne kolo nema vlastni cislo. Nachazi se mezi domem cp. 28 a cp. 29
2. Osada, ctvrt:
Byvale Zabrdovice, nyni Vedrovice
3. Ulice, mistni trat:
Nad koupalistem
4. Cislo parcely:
Dle katastralni mapy c. 4 na pozemku MNV p. c. 52/1 KU 2 Zabrdovice
5. Plny nazev drivejsiho uzivatele:
Vodovodni druzstvo, zalozene v roce 1912 z rad obcanu - v poctu 25
6. Dnesni uzivatel:
Po roce 1945 bylo vetrne kolo prevedeno do spravy MNV
7. Drivejsi zpusob vyuziti:
Vetrne kolo bylo urceno k cerpaní vody do vodojemu a mistniho vodovodu pro cast obce byvalych Zabrdovic a nynejsi namesti obce Vedrovice
8. Stav a zachovani:
Je zachovano v kompletnim stavu s cerpadlem - od roku 1950 byla voda jiz cerpana elektrickym cerpadlem
9. Odhad fin. hodnoty:
Na starou porizovaci cenu nejsou pametnici ano zaznamy. V roce 1930 kolo spadlo a oprava stala tehdy cca 38 000 Kcs. Tato castka byla uhrazena castecne sbirkou od clenu druzstva a zbytek samotnym tehdejsim vodovodnim druzstvem
10. Navrh na ochranu, provoz, ci kulturni vyuziti:
Vzhledem k nutne oprave se v soucasne dobe nepocita s jakymkoliv vyuzitim. Ponevadz v soucasné dobe neni možno financne prispet na opravu ze strany MNV, je v jednani zadost o financni pomoc z odboru kultury ONV. Stejne tak nema MNV moznost zajistit dodavatele k provedení renovace.

V Brne dne 14. srpna 1984

Bohuzel zadna dokumentace - vykresy, statické nebo jine vypocty, plany, uctovaci doklady se nezachovaly.

Bylo nutne provest detailní zamereni nosne kostry jednotlivych clanku a zjistit ucinek koroze na stabilitu s ohledem na trvan pamatky do budoucna.

Vetrne kolo, vyrobek firmy KUNZ Hranice, postavene v letech 1912- 1914 slouzilo pro cerpaní vody a toho casu je zablokovano, jak vlastni kolo tak i kormidlo.

Nachazi se na vyvysenem miste a sestava z veze, prihradove kontrukce ve tvaru jehlanu, jehoz spodni zakladna ma rozmery 4650x4650 mm a je osazena litinovych patek elipsoviteho tvaru o sirce 230 mm pri vzdalenosti kotevnich sroubu 700 mm o profilu M 24. Patky jsou zakotveny v betonovem zakladu.

Nosne uhelniky v rozich o rozmeru 65x65x12 mm jsou po cele vysce vyztuzeny dvanacti zavetrovacimi vodorovnymi ramy zajistujici vyboceni od vzperne pruznosti.Tyto uhelniky maji rozmer 35x35x8 mm ve vsech patrech.

Na kote 17123 mm nachazi se obsluzna plosina a na kote 18173 mm kontrolni police pro obsluhu na celem obvodu. Osa kola se nachazi na kote 20543 mm. Polomer kola vnejsi - 2153 mm, polomer vnitrni - 1055 mm. Kridla maji rozmer 154 mm k ose kola a na obvode 315 mm. Delka kazdeho 1100 mm. Kridel je tricet kusu. Celkova vyska nad terenem je 20543 mm + polomer kola 2155 mm, takze vyska nad terenem je 22698 mm.

Rozmery veze v zakladni rovine terenu, kde se nachazi vystuzny vodorovny ram je 4650 mm do ctverce. Ve vysce 2 m je dalsi ram o rozmerech 4100 mm, ve vysce 4200 mm ma ram rozmer 3600 mm. Ve vysce 14250 mm je ram 1440 mm, ve vysce 17125 mm je plosina o rozmerech 2440 mm x 2440 mm, ve vysce 18173 mm obsluzna lavka a ve vysce 20543 mm je osa kola.

Konstrukce je dimenzovana s velkou bezpecnosti, coz vede k domnence, ze navrh nosnych rohovych uhelniku i ostatnich detailu byl proveden bez statickeho vypoctu jen na zaklade pracovníku provadejiciho podniku.

Korozijni ucinky

Tesne vedle veze je umistena slepicarna, coz ma za nasledek, ze za deste hnuj a mocuvka byly splavovany na betonovy zaklad, takze kotevni
srouby, kotvici uhelniky byly delsi dobu pokryty hnojem. Ucinek tohoto agresivniho prostredi projevil se tim, ze uhelniky 65x65x12 mm na strane k slepicarne jsou korodovany a dnes maji rozmer 60x60x4,8-5 mm.

Ucinek koroze projevil se ctyriceti procentním snizenim nosnosti v kotveni. Toto zmenseni nosnosti v kotveni neohrozuje konstrukci tou mirou, aby vznikl havarijni stav, v dusledku celkoveho predimenzováni.

Pri tom vsak ucinek koroze nosnych konstrukci, hlavne rohovych uhelniku je nepatrny. Je to v dusledku pryskyricneho nanosu pylu na ocelove plochy jak uhelniku, pasu i kruhove oceli. Tento pryskyricovy povlak v prizemi ma tloustku 0,3 mm a ve vrcholu 5 mm. Po odskrabani nebyla zjistena skoro zadna koroze, jen stopy. Vez je obklopena lesy a pyl ze stromu v prubehu kveteny je navat a usazuje se na povrchu konstrukci.

Zaver

Na zaklade statického vypoctu namahani oceli dosahuje pouze 242 kg/cm2, coz je podstatne mene nez 1000 kg/cm2 dle puvodnich norem, takze bezpecnost konstrukce je zarucena.

Kotveni nosnych uhelniku v betonove patce na stranu k slepicarne je nutno zesílit privarenim uhelniku takovych rozmeru, aby celkova plocha mela puvodni hodnotu, a tyto uhelniky obetonovat sitobetonem, opatrit povrh vyhlazenou cementovou omitkou a jako pojistku povrchovym naterem.

Pryskyricny pylovy povlak dostatecne lpi na oceli, chrani ocel pred korozi, avsak ucelne pro dalsi zabezpeceni pred pripadnou korozi by bylo opatrit povrch vhodnym naterem.

S ohledem na stalou deficitnost vsech druhu energie a nedostatek energie i v budoucnu, bylo by ucelne opet vetrne kolo ozivit, a tak by poskytlo uzitek nejen obci, a pritom by byla zaruka stale udrzby v dalsich desetileti.

Mimo vyuziti energie vetru, v primorskych statech - v Holandsku, Dansku „vetrne mlyny“ slouzi nejenom k ziskani energie, i jako vzacny turicticky exponat.

Additional Hints (No hints available.)