Skip to content

Lekcia 03 - Vedomostne ulohy (Ako na mysterky?) Mystery Cache

Hidden : 4/17/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




O tejto sérii


Prvých 9 kešiek v tejto sérii ti pomôže zlepšit tvoje schopnosti lúštit mysterky. Každá lekcia sa zameriava na špecifické znalosti a schopnosti, príklady ako tieto schopnosti použit, cvicenie na otestovanie a samozrejme kešku ako odmenu. Naštuduj si lekciu, urob cvicenie a nájdeš umiestnenie kešky.

Každé z riešení obsahuje cast informácie, ktorú budeš potrebovat neskôr pre záverecnú skúšku (desiatu kešku v sérii). Túto informáciu nájdeš vždy v Geocheckeri pre danú kešku, hned potom, ako zadáš jej správne vylúštené súradnice. Nezabudni si túto informáciu odpísat/odkreslit, odfotit alebo jednoducho uložit.



Lekcia c. 3: Vedomostné úlohy


Úvod

V lekcii c. 1 tejto série si sa dozvedel o všeobecnom prístupe k riešeniu mysteriek. Lekcia 2 ta poucila o niektorých základných metódach, ako zadanie mysterky rozmenit na drobné a priblížit sa k riešeniu. V tejto lekcii sa zacneme pozerat na urcité špecifické typy mysteriek a prejdeme všeobecnými pravidlami, ktoré sú pre daný typ relevantné.

Táto lekcia sa bude zaoberat tzv. vedomostnými ("trivia") úlohami. Pod týmto typom si môžeš predstavit mysterky, kde riešenie závisí na schopnosti správne zodpovedat urcitý pocet vedomostných otázok o konkrétnej téme alebo objekte. 


Vedomostné úlohy

Vedomostné úlohy bývali kedysi velmi nárocné. Pokial si nebol odborníkom v danej oblasti, mysel si naskocit na autobus, odviezt sa do miestnej knižnice a prelúskat sa množstvom odborných kníh, encyklopédií, novín a casopisov, aby si sa o danej téme nieco naucil.

Dnes, pri masovom rozšírení pocítacov, dostupnosti rýchleho internetu a všeobjímajúcich vyhladávacov, pre úspešný útok na súradnice takejto mysterky ani nemusíš opustit pohodlie svojho gauca. Všetko, co potrebuješ, je poznat spôsob, akým je množstvo informácií na internete organizované a prezentované.



Vyhladávace

Ak tento listing cítaš on-line, je vysoká pravdepodobnost hraniciaca s istotou, že už vieš, co vyhladávac je. Pri riešení mysteriek tohto typu je vyhladávac široko-daleko najužitocnejší (a casto aj jediný použitý, ci dokonca použitelný) nástroj.

Vyhladávac je nástroj, ktorý ti umožnuje vyhladávat klúcové slová alebo frázy v databáze internetových stránok. Tieto stránky v databáze nie sú nijako sortované - vyhladávac s nimi narába ako s jednou gigantickou netriedenou kopou informácií.

Každý vyhladávac si udržuje svoju vlastnú kópiu dát z internetu a má svoju vlastnú metódu, ako urcuje ktoré stránky zodpovedajú tvojmu vyhladávaniu. Preto niekedy použit iba Google nestací, možno ho budeš potrebovat použit v kombinácii s Yahoo, MSN, Aol, Bing alebo Ask.com.

Poznat iba názov a adresu vyhladávaca však casto tiež nestací - musíš poznat spôsob, ako tento nástroj používat efektívne, aby si našiel presne to co potrebuješ (a nie dalších 10 miliónov záznamov, ktoré sa témy, o ktorú sa zaujímaš, vôbec netýkajú). Nestací iba zadat každé slovo, musíš zadat tú správnu kombináciu výrazov. Ako príklad si predstav, že riešiš mysterku ktorá súvisí so skupinou Pink Floyd. Otázka v listingu sa týka skladby "Breathe". Ak do Googlu vložíš iba frázu "breathe", prvú referenciu na Pink Floyd nájdeš až niekde na štvrtej alebo piatej stránke. Ale fráza "breathe pink floyd" ti vráti iba relevantné odkazy hned od prvého záznamu.

Asi najsilnejšou zbranou vyhladávacov je však vyhladávanie aj na základe iných vecí, ako len text. Google už v tomto momente vie vyhladávat obrázky, mapy, clánky v novinách...



Jazykové mutácie a spresnenie hladania

Informácia, ktorú hladáš, nevyhnutne nemusí byt v slovenskom jazyku. Zvažuj vždy vyhladávanie fráz aj v iných reciach (ak cudzí jazyk dostatocne neovládaš, so základným (casto nepresným, ale pre pochopenie obsahu postacujúcim) prekladom, ti pomôže google.translate.

Tiež je dobré si uvedomit, že vyhladávace umožnujú aj spresnit okruh vyhladávania zadaním stránok, na ktoré sa má pozerat.

Ak vieš, že odpoved na hladanú frázu napr. "puzzle" sa nachádza niekde na slovenských stránkach, spresni to vo vyhladávaní a použi vyhladávaciu frázu "puzzle site:.sk" a vyhladávac bude hladat iba na stránkach s doménou sk.

Podobne, ak chceš napríklad nájst nieco o pravidlách vzdialenosti kešiek na stránkach geocaching.com, vieš to urobit priamo vo vyhladávaci frázou "guidelines proximity site:.geocaching.com" a vyhladávac prehladá iba stránku geocaching.com.


Špecializované databázy

Na internete je možné nájst množstvo špecializovaných databáz na akúkolvek tému. Vo väcšine prípadov prípadov pomôže pridat k hladanému výrazu (najlepšie v anglictine) výraz "trivia" a prehliadac ti ukáže množstvo zdrojov rôznych zaujímavostí a faktov na danú tému. Ako príklad si skús do prehliadaca zadat napríklad slovo "ice cream" a potom "ice cream trivia" a porovnaj si výsledky. Známe špecializované databázy v populárnych témach sú napríklad:

Internet Movie Database
Fakty o filmoch, televíznych seriáloch a pocítacových hrách

All Music
Detailné diskografie a biografie, zoznamy skladieb (dokonca aj s možnostou vypocut)

CIA World Fact Book
Geografické, politické a ekonomické informácie o krajinách z celého sveta



Wiki

Wiki je informacná stránka upravovaná kolaboratívne (t.z. ktokolvek má prístup k jej úprave). Obsah je organizovaný do tematických stránok s odkazmi na iné témy vo wiki. Tieto odkazy ti umožnia nájst tému, potom príbuzné témy, potom témy príbuzné k týmto témam, atd...

Najznámejšou je Wikipedia, ktorá v podstate slúži ako všeobecná encyklopédia ludských vedmostí. Ale existuje aj množstvo dalších wiki, ktoré sú orientované velmi špecificky na konkrétne témy alebo oblasti.

Najsilnejšia stránka wiki je zároven aj jej najväcšou slabostou - presnost je taká dobrá, akí sú dobrí jednotliví prispievatelia obsahu. Je velmi lahké nájst nesprávne, nekompletné alebo jednoducho zastaralé informácie, takže wiki ako zdroj faktov používaj vždy s rozvahou.



Internetové fóra

Fórum je v podstate organizovaná online nástenka, ktorá umožnuje užívatelom vložit odkaz a sledovat konverzáciu na množstvo tém. Fóra obvykle združujú komunitu jednotlivcov, ktorí zdielajú spolocný záujem (ako napríklad geocaching)

Krása fóra nie je len v tom, že je obycajne velmi špecifické pre danú tému, ale hlavne v tom, že umožnuje interakciu. Fóra sú ideálne miesta, kde sa dá položit otázka alebo požiadat o pomoc, ak si s niecím nevieš dat rady. Ak nevieš nájst fórum, ktoré by bolo relevantné pre oblast, v ktorej hladáš informáciu, vždy môžeš využit aj fórum slovenských geokešerov na Geocaching.sk.

Malá poznámka k etikete na internetových fórach: obycajne je v poriadku požiadat o pomoc pri hladaní informácie, je však všeobecne považované za priestupok voci etikete diskutovat riešenie mysterky na verejnosti. V takomto prípade je omnoho lepšie požiadat priamo vlastníka mysterky o nasmerovanie a nežiadat o pomoc verejne.



Zvyšovanie obtiažnosti 

Autori mysteriek si velmi dobre uvedomujú, ako lahko je pri súcasných internetových zdrojoch možné nájst akúkolvek informáciu. Tu sú len 2 zo spôsobov, ako autori môžu spravit informáciu tažšie nájditelnou:

1/ Použijú informácie, na ktoré existujú len obmedzené zdroje.Napríklad informáciu, ktorá existuje iba na jednej stránke. Alebo na žiadnej. Alebo naopak na viacerých, ale vzájomne konfliktných. Alebo vyžadujú nájst obrázok, zvuk alebo film - nieco, co je ešte stále komplikovanejšie ako len jednoduché vyhladávanie textu.

Napríklad, dokážeš nájst vyhladávaním v Google (alebo inom vyhladávaci) odpoved na otázku: 
V januári 2011 vypustili amatérski vedci do vesmíru 200 lietajúcich objektov, aby zistili ako daleko sa dostanú. Niektoré boli zachytené v Nemecku, iné v Kanade ci v Južnej Afrike. O aké objekty išlo?

2/ Položia otázku, na ktorú je komplikovaná odpoved.
Najlahším spôsobom je komplikované vyjajdrenie s viacerými castami, pre ktoré je treba urcit, ci je pravdivé alebo nie. Aby bolo pravdivé celé vyjadrenie, je nutné aby bol pravdivý každý jeho komponent (stací v ktorejkolvek casti alebo slove nepravdivá informácia a celý výrok je tyým pádom tiež nepravdivý).

Napríklad, dokážeš urcit, ci ide o pravdu alebo lož?
Jirí Hanzelka po štúdiu na Vysokej obchodnej škole v Prahe (kde sa zoznámil so svojim partnerom Miroslavom Zikmundom) podnikol v rokoch 1947-50 trojrocnú cestu po krajinách Afriky a Južnej Ameriky (navštívili 44 krajín) na Tatre T-87. Posledné tri mesiace cesty absolvoval Hanzelka sám, nakolko si Zikmund v Manague zranil ruku a 29.7.1950 sa vrátil lietadlom spät do CSSR. Hanzelka svoju cestu ukoncil po 1290 dnoch na cestách v Prahe 1.11.1950.





Cvicenie c. 3:  Fakty? 120 krát NE !


Aby si získal súradnice k tomuto cviceniu, budeš musiet nájst svoju cestu cez súradnicový diagram (dole). Zacínat budeš v strede (na farebne oznacenom polícku) a v desiatich krokoch sa budeš presúvat z polícka na polícko podla pokynov nižšie. Pri každom vstupe na polícko prirátaj císla na nom uvedené (tisíciny minút) k úvodným minútovým súradniciam, samostatne pre sever (N) a samostatne pre východ (E).

Pozri sa na nasledujúcich 20 vyjadrení o geocachingu. Sú zoskupené do 10 dvojíc. Zisti, ci vyjadrenia (oznacené ako "a" a "b") sú pravdivé. Zacni v strede a pohybuj sa podla nasledovných pokynov:


  Pokyny:


  • ak obe vyjadrenia "a" a zároven aj "b" sú pravdivé, postúp o jedno polícko hore

  • ak obe vyjadrenia "a" a zároven aj "b" sú nepravdivé, postúp o jedno polícko dole

  • ak vyjadrenie "a" je pravdivé a vyjadrenie "b" je nepravdivé, postúp o jedno polícko vlavo

  • ak vyjadrenie "a" je nepravdivé a vyjadrenie "b" je pravdivé, postúp o jedno polícko vpravo



N -052
E +880
N -899
E +809
N +950
E -810
N +121
E -717
N -102
E +978
N -470
E +298
N -911
E +077
N +712
E -299
N +825
E +643
N +037
E -446
N -116
E -218
N -620
E -360
N +105
E +286
N -109
E -836
N +559
E +950
N +246
E -057
N -502
E +889
N +891
E +758
N -885
E +664
N -174
E +166
N -098
E -234
N +724
E -404
N +979
E +104
N +502
E +410
N -733
E -881
N +919
E +054
N +765
E +782
N -430
E +082
N +094
E +501
N -252
E -930
N +117
E +787
N -407
E -686
N +555
E +515
N -724
E -015
N +391
E -090
N -631
E -121
N -925
E -562
N +088
E -667
N +123
E -003
N -890
E -209
N -141
E +013
N -202
E +375
N +764
E +402
N +280
E +214
N +543
E -735
N -193
E +483
N +874
E +156
N +100
E -376
N +207
E +268
N +280
E -556
N -022
E +190
N +157
E -682
N -873
E -008
N +175
E +799
N +032
E +331
N +550
E +325
N +964
E +169
N +518
E -124
N -374
E -038
N -184
E -070
12.147
10.823

N -147
E -751
N -773
E -651
N -670
E -054
N -781
E +544
N -295
E -401
N -158
E +081
N -066
E +611
N +643
E -196
N -195
E -011
N -278
E -588
N -165
E +048
N -491
E -457
N +167
E -427
N -427
E -430
N -404
E -181
N +828
E +497
N +303
E +052
N -174
E +132
N -574
E +395
N -174
E -028
N +789
E -552
N +721
E -787
N -771
E +239
N -109
E -982
N -437
E -775
N +967
E -524
N +976
E -090
N +147
E -875
N +913
E +148
N +138
E -402
N -538
E -877
N +294
E -988
N -972
E +513
N -742
E -877
N -196
E +193
N -732
E -695
N -448
E -690
N -736
E -382
N +450
E +956
N -300
E +224
N +369
E +277
N +053
E +615
N -746
E -662
N -916
E +702
N -965
E +579
N -531
E +971
N +509
E -078
N -435
E -084
N -140
E +210
N -411
E -483
N +701
E -689
N +071
E -762
N +361
E +769
N +411
E -142
N -820
E +821
N -728
E +619
N -413
E +803
N -899
E +735
N +456
E -305
N -273
E +345



Fakty (??) o geocachingu:


1a Geocaching zacal v máji roku 2000, po zrušení tzv. Selective Availability (ktorá obmedzovala presnost civilných GPS).
1b Prvú stránku, ktorá obsahovala zoznam kešiek (GPS Stash Hunt Homepage), vytvoril Mike Teague už 8.mája 2000.

 
2a Súradnice prvej kešky, založenej 3. mája 2000, boli N45°17.460 W123°24.800.
2b Prvá keška bola založená Dave Ulmerom, pocítacovým konzultantom, a pocas prvých 3 dní bola nájdená dvomi hladacmi.

 
3a Najväcšia stránka venovaná geocachingu, Geocaching.com, bola zaregistrovaná v júly a spustená v septembri 2000 a je vlastnená firmou Groundspeak.
3b Základný prístup na stránku Geocaching.com je bezplatný. Platí sa iba za tzv. Premium membership, ktoré poskytuje niektoré funcionality navyše.

 
4a Firmu Groundspeak Inc. založili Jeremy Irish, Elias Alvord a Bryan Roth.
4b Prvý zaznamenaný geo-event sa uskutocnil 24.marca 2001 v Austine, Texas. Hostitelmi a tvorcami boli Eogham a Potato Princess.

 
5a Premium membership na stránku Geocaching.com k 1.1.2011 stál 30 (+/- 1 cent) USD rocne.
5b Termín "muggles" (muklovia, muglovia) ako oznacenie ne-kešerov, je zapožicaný zo série kníh o Harry Potterovi.

 
6a Bryan Roth, spoluzakladatel Groundspeaku, stretol svoju budúcu manželku na geo evente v roku 2001 (GC2606).
6b Z pôvodných 11 kešiek typu A.P.E. (promotion k filmu Planéta opíc) sú v súcasnosti aktívne už iba dve (v Brazílii a v USA).

 
7a Najjužnejšia keška na území Slovenska bola založená v roku 2004.
7b Najvýchodnejšou keškou Slovenska je GCKEA8, súcast série Geohra 2004.

 
8a Na území Bratislavy sa nachádza viac ako 15 kešiek typu Earthcache.
8b Súcasný reviewer pre Slovensko Vršo má odlovených viac ako 3000 a založených viac ako 50 keší.

 
9a Skratka "TNLN" znamená "Took Nothing Left Nothing".
9b Kriminálny román o geocachingu pod názvom "First to Find" napísal Colleen Cable.

 
10a Územná hustota kešiek (pocet kešiek na kilometer štvorcový územia) je na Slovensku väcšia ako v Ceskej republike.
10b Populacná hustota kešiek (pocet kešiek na jedného obyvatela) je na Slovensku väcšia ako v Ceskej republike.



Additional Hints (Decrypt)

unqnaxn 1: cncvrebié yvrgnqyá uáqnaxn 2: pryl ilebx wr arfcenial, aámbi PFFE imavxby nm 11.7.1960, qbigrql gb obyn PFE xrfxn: uber, ebiab anq qibzv qyulzv mryrmnzv, qbyr hcqngr: m qibpu qyulpu mryvrm bfgny von orgbabil eroevx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)