Skip to content

Zmizelé Ústí: železniční most, který je a není Multi-Cache

Hidden : 3/10/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš o železnicním moste v Ústí n/L, který je a není


Proc žádám o ctení listingu? Protože keš muže být do jisté míry nebezpecná, urcite alespon cervene psané texty vnímejte vážneji!!Díky


Rovnež upozornuji, že o betatest jsem nikoho nežádal, cili keš pouštím na tzv první dobrou. Proto se už predem omlouvám, pokud neco nedopadne a nejaké výpocty kleknou. Z tohoto duvodu sem krátkodobe umístím mobil na me, abyste mi mohli nadat rovnou z terénu. :-) Ne, myslím to v dobrém, když se budete lišit od toho, co jsem chtel, reknu, co a jak, abyste se k finálce dobrali a proberem to onlajn. ;-) Cili 604 404 760...
Tak zdá se, že jsem to nezazdil a vše (hlavne indicie a výpocty) fungují jak mají, pres to tu telefon 604 404 760 nechávám, kdyby nekdo z kaceru mel s identifikací cehokoliv problém, tak cinknete a poradím. ;-)

Abych to všechno uvedl na pravou míru: starší obcané (kterí mezi kacery ale moc nejsou) nebo obcané mladší se zájmem o historii, jiste vedí, že železnicní most, který v Ústí n/L je, není puvodním železnicním mostem. Ten puvodní spojil brehy již v sedmdesátých letech 19.století a byl koncipován jako dvoupatrový, kdy na horním patre vedla jednokolejná železnice a v dolním patre byl prostor pro peší a silnicní provoz. Na konci II.sv.války 17.a19.4.1945 byl most poškozen americkými nálety. Protože se však tehdy jednalo o jediné železnicní premostení Labe (btw silnicní most Dr.Edvarda Beneše byl již dokoncen od r.1936), nebylo možné most zborit a stavet na jeho míste znovu, protože by oba brehy byly na dlouhou dobu rozdeleny, což by pro zdejší prumysl predstavovalo takrka nerešitelný problém. Druhý fakt, že jednokolejný starý most zacínal být kapacitne nedostacujícím prispel k rozhodnutí, že se zacalo
s budováním mostu v tesné blízkosti toho stávajícího, poškozeného. Po dokoncení nového, modernejšího a hlavne dvoukolejného mostu, byl v roce 1958 poškozeý starý most stržen. Pro nostalgiky (jako jsu já) jiste škoda, ale pro kacery (jako jsu já :-), vítaný námet na multikeš mapující historii této stavby. Ac mnozí z vás prímo ústecáci, priznejte se, komu z vás jsem trochu rozšíril obzory. ;-) Jsu presvedcen, že urcite o mnohém, kudy vás touto multinkou provedu, jste nemeli ani tucha. Co mi maloucko mrzí je fakt, že pri nicivých povodních v roce 2002 byly ze soucasného mostu odrezány obe lávky a pri obnove již byla zprovoznena pouze severní lávka. Z té jižní totiž byly pri pohledu pod sebe do vody velmi dobre patrné základy obou pilíru, které byly v recišti založené. Jsou tam stále, ale bohužel nyní neexistuje místo, odkud by šly základy (legálne) pozorovat.

Kacer wytowski sehnal fotografii, kde je nový most již postraven a starý ješte nezbourán. Rovnež sehnal pohled do spodního patra. Uprímné díky, pane kolego!
Nyní již lehké natuknutí o cem bude naše procházka...
-multina je koncipovaná jako jakýsi hybrid mezi klasickou multinou a letterboxem. Mužete se pohybovat jak podle slovního popisu presunu, tak podle souradnic, prípadne tyto metody kombinovat, což doporucuji (mapky jsou dole). Souradnice neberte jako supersvaté, 15m rána - žádná míra. Nehledejte v zadání chytáky, první intuice bude vždy ta správná.
-zapomente na nocní odlov. Pokud to nekdo dá, považuji ho za šílence a hazardéra se zdravím, ne za borce. Úmyslne jsou nekteré stage koncipované tak, abyste keš v noci nelovili.
-urcite nedoporucuji brát s sebou deti, budete se pohybovat v mnoha místech, odkud se dá nekam spadnout
-nedoporucuji odlov v jedné osobe, jdete pro jistotu alespon ve dvou, at už jde o vaši bezpecnost co se týce terénu nebo i možnosti výskytu ruzných individuí na míste "bydlících"
-z posledního duvodu také nedoporucuji odlov nejakému týmu složenému pouze z kacerek, mejte s sebou aspon jednoho chlapa (nechcu nikoho strašit, ale sichr je sichr)
edit 13.2.2012: že nemluvím do vetru, dle serveru Novinky.cz došlo 2.2.2012 ke znásilnení prímo na trase multikeše cti zde
-velkého bacha po celou dobu, kam šlapete, zejména procházka po jedné operné zdi nebude nic príjemného.
-koleje vedly složitým terénem s nutností mnoha terénních úprav a po odstranení mostu je až symbolické, jak budete s prekážkami ruzných živelných povah bojovat aj vy. ;-)

Pokud se jedná o tuto multinu, možná to úplne nejzajímavejší z celé procházky nebude neexistující most, ale existující dochované prvky mezi Západním nádražím a mostem. Vsadím boty, že mnoho z vás ani neví, že se tu "nalezište" cehokoliv zapomenutého vubec nalézá.
Multikeš je lineárního typu, tzn. končí daleko od úvodních souřadnic. Budete putovat zhruba východním směrem.

S1 50°39,400 14°02,131
Jste tu. Pri pohledu pres potok jsou zretelne viditelné zpevnené kamenné operné zdi, koncící "prípravou" na mostovku trcící smerem do potoka. Ano, práve tudy kdysi opouštely vlaky ústecké západní nádraží, pokud se potrebovaly pres Labe dostat na Strekov. Dnes nahore na zdi stojí plechová budova a na samotné špici tohoto výklenku elektrický sloup. Pokud spocítáte na sloupu ... (trochu indicii měním, aby se stala jednoznačnější.) Už necháme sloup sloupem, na břehu, na kterém stojíte, je vlevo (směrem na Trmice) masivní zábradlí bránící pádu do říčky, toto zábradlí stojí na A sloupcích.

S2 50°39,399 14°02,187
Nyní jsme se presunili jen o pár metru dál a stojíme na protejší operné zdi stejného mostku (pres Belou). Vlezte až na rohový kámen, rozhlédnete se pod sebe po zdech a identifikujte nejtlustší strom, který ze zídek pod vámi vyrustá. Pocet písmen v rodovém názvu tohoto stromu je indicie B. (príklad: pokud je to lípa, B=4). Není potreba mít zkoušku VŠ z dendrologie, dáte to každý snadno.
Nyní prichází první krizovka - prekonání silnice. Nemohu vám prebehnutí zakázat, ale mohu vám doporucit prechod pro chodce o párset metru smerem k Trmicum. Tady je odhad vašich dovedností zcela na vás.

S3 50°39,377 14°02,252
Silnice, kterou jsme práve prekonali, byla dríve užší, ale rovnež premostena starou dráhou. Podpurné místo smerem k západnímu ústeckému nádraží bylo zlikvidováno z duvodu rozšírení silnice. Nás ale nemusí tato skutecnost mrzet, máme tu zachované podpurné místo smerem ke Strekovu. U zídky stojí betonový sloup. Když juknete nahoru, uvidíte ozdobné podpery ríms. Napravo od sloupu jich je C, nalevo D (pozor!! nalevo je jedna podpera dost zazdena a je z ní viditelný jen malý kousek, i tu zahrnte do výpoctu).

S4 50°39,365 14°02,303
Od sloupu doporucuji popojít kousek k prameni (a prípadne odlovit tradicní keš, pokud ji nemáte :-)(byla již archivována) a hned za keškou vyskocit na nízkou zídku a vyšplhat po tráve nejakých 5 výškových metru. Nyní se nacházíme v drážním zárezu, kudy vlaky jezdily. My pujdeme smerem na Strekov podle pravé zdi. Po chvíli je na této zdi dvojitý lom a stena je najednou strmejší. Od tohoto lomu smerem na Strekov jsou ve zdi cca ve výši 2m otvory. Když je správne spocícáte (nehledejte v tom chyták, jsou všechny zhruba do 5m od sebe), budete mít správnou indicii E.

Pro kontrolu: nyní by soucet tvých indicií mel dávat 21. Ano? ...tak pokracuj.

S5 50°39,379 14°02,409
Porád pokracujeme stejným smerem, až dojdeme na okraj fungující železnicní spojky pod námi, která se využívá pouze pro nákladní dopravu pri ceste z Prahy na západní ústecké nádraží. Když se podíváme doleva, uvidíme dole u trati drážní dopravní znacku se symbolem telefonního sluchátka a pod telefonem dvouciferné císlo F.

S6 50°39,377 14°02,489
Nyní opravdu majzla!! Je potreba prejít na druhou stranu této dolní trati, já to obešel po zídce nad tunelem, zídka je sice široka, ale i tak ten pocit není žádný med. Pokud si na to neveríte, zvlášte lidi se závratemi, vemte to vetším obloukem víc k Vetruši.
Když projdeme kolem trafostanice a pres úzkou asfaltku, stojíme na dalším podpurném míste mostu, práve odtud kdysi puvodní jednokolejný most "startoval". Pri pohledu pres vodu je zretelne videt, že v míste, kde stávající most koncí náspem, je násep jakoby zbytecne široký. Ano, a práve tam koncil puvodní most, cili ten násep je rázem široky akorát :-) -pro tehdejší potreby dvou mostu. Mosty tedy nebyly úplne rovnobežne, ale smerem na Strekov se k sobe približovaly. Vás jiste už zajímá indicie: prímo pod vámi (po potížích nekolika lovcu: opravdu uplne pod vámi, ne za kolejema) je trakcní sloup soucasné dráhy - pražského koridoru. Tento sloup má trojmístné císlo 11G. (cerné malé tabulky s bílými císly).

S7 50°39,372 14°02,538
Nyní je potreba se dostat dolu. Jdete po žluté turistické asfalkou dolu, pak ostre doprava , pod most a doprava pod velký most. U malé plechové boudy (v lednu 2012 byla odstranena) jsou na zemi tzv kocicí hlavy. Proc tu jsou? Ano, jedná se o puvodní predválecné vydláždení nájezdu do spodního patra mostu, cili pro peší a silnicní dopravu. Muj názor: úžasná rarita, že to tu porád je. :-) Pokud už lacníte po indicii, pak mezi vámi a silnicí stojí zelená tabulka, se ctyrmi zvíraty ;-) Mi zajímá, kolik písmenek na zelené tabulce má diakritiku (pro blbce: písmenka opatrená háckem nebo cárkou). =H (při budování boční silničky nám nejdřív tabulku úplně odstranili, teď po rekonstrukci ji vrátili bez zvířat, ale je tam. Možná pro její přečtení budete muset dolů k silnici, bo nám ji posunuli trochu moc vlevo.)

S8 50°39,344 14°02,745
Nyní se projdeme po stávajícím železnicním moste (cestou zakopnete o další tradicku, kterou mužete odlovit, pokud nemáte v inventári), koukejte spíš pod nohy než jinam, ne všechna prkna jsou v nejlepší kondici, ale neni to nebezpecná procházka. Pri sestupování ze schodu na strekovském brehu se podívejte nad sebe: kolik podélných betonových nosníku vede na soucasném moste pres silnici? =I.

Pro kontrolu: nyní by soucet tvých indicií mel dávat 107. Ano? ...tak pokracuj.
Já vím, už toho chození bylo docela dost, tak si sednete naproti pres silnici na nízkou betonovou zídku (rovnež soucást bývalého mostu - tudy se most napojoval na tehdejší i soucasný násep privádející koleje na strekovské nádraží) a spoctete si, kdeže ta zatrolená krabicka vlastne bude. Musel jsem ji dát pomerne daleko, ne ze zlomyslnosti, ale holt je zde už vetší hustota keší stávajících. ;-) Trochu se ješte projdeme na finále, no.
finálka: 50°EH.(A-B)(I-E)(C)
14°(D-A)(G-C).(F*A+B*H+I)
*že ti to vychází záporně? A nepřehodil/a sis indicie C a D? :-)
seznam webových adres, odkud jsem si cokoliv vypujcil:
-http://www.usti-nl.cz/cz/zivot-mesta/historie-mesta
-http://www.zelpage.cz/clanky/tri-vojensko-historicke-zajimavosti-usteckeho-zeleznicniho-uzlu
-http://znaky.unas.cz/UstiNadLabem.html
-http://tema.novinky.cz/usti-nad-labem
Pokud jste si keš užili a neco vám dala, teší mi to, proto jsem ji vlastne celou delal. Doufám, že se dockám i trochu zážitkových logu a ne jen "TNLN TFTC". Pokud máte nejaké výhrady obsahové, mejlujte mi, jsu mysl otevrená. Stejne tak, pokud máte nejaké doplnující ci upresnující texty do informacní cásti listingu, jedine rád budu za pripomínky. Jedná se precijen o dávnou historii a tech textu a dokumentu se dopátrává trochu složiteji. Pokud by byl problém s finálkou, jsu Brnák a moje akcnost nebude nejbrisknejší, mám v UnL "zástupce pro veci politické" :-) v podobe parmana16, tak tyto obtíže mailujte jemu, on bude moje prodloužená ruka pro tento úcel. ;-) Tož díky za návštevu!! hauskaa

Additional Hints (Decrypt)

xbebmr (ybi cenibh ehxbh)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)