Skip to content

Svobodu nebo smrt/ Freedom or Death Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 5/31/2011
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoducha mysterka s domaci pripravou, popripade lepe s predchozi navstevou dvou pamatniku venovanym cs. legiim. Samotny odlov je v pohodovem terenu, ale v mudloidnim prostredi! Není ani nutno se prevlekat do geoobleceni, budte vsak obezretní a nenapadni! Idealni je maskovani s geopsem ci georobotky .-)

Cervenobila stuzka za Cechii, umrlci lebka za smrt, není zivota bez Ceskeho státu, svobodu nebo smrt!
Heslo prislusniku 1. cs. samostatneho uderneho praporu.

This cache is inscribed to brave soldiers, which battled for independence of their country – Czechoslovak Republic, during the World War I. These heroes based volunteer force – wellknown Csl.legie, and helped to establish an independence state – in those days The Czechoslovak Republic. This cache is for Czech speaking only, in a case you are interested in hunting, so contact me via profile.

Kdyz jsme sestavovali rodokmen, patrali jsme v matrikach po jmenech predku a ve starych dokumentech po historickych souvislostech. Narazili jsme pritom na nekolik nasich predku, kteri byli cs. dobrovolniky a bojovali v ceskoslovenských legiích. To nas privedlo i na stranky Vojenskeho ustredniho archivu, kde si i Vy muzete v databazi legionaru overit, zda vasi pradedove take nebyli jedni z vice nez stotisicoveho vojska bratru - dobrovolcu (oznaceni prislusnika cs. legii). Jednotek, které  bojovaly za ceskoslovenskou samostatnost v tzv. Velke valce, kterou my nazyvame 1. svetovou valkou.  Dobrovolnici bojovali na mnoha frontach od francouzského pobrezi, pres italskou Piavu po rusky Vladivostok, bojovali s uznanym statusem legionare i ve spojeneckych armadach, zejména anglicke,srbske a americke. O legionarich se toho napsalo mnoho, my bychom vsak chteli pripomenout hrdinství nasich pradedu popularnejsi formou, jednoduchou mystery cache. Chteli bychom, abyste se i Vy prostrednictvim teto jednoduche mysterky ponorili na chvili do dob, kdy nasi pradedove bojovali a umirali  za vlast a za samostatnost, tj. za pojmy, které mnohym  z nas dnes pripadaji  jako prezite, a  mnohym z nas zni uz jenom jako prazdna slova.

Venujeme tuto kesku nasim pradedum:

Josefu Václavu Psohlavcovi - 1.a 4. strelecky pluk, vyznamenan Cs.revolucni a Spojeneckou valecnou medaili
Antoninu Psohlavcovi - 3. tezka delostrelecka divize
Janu Landovi - udernicky kurs, vyznamenan Cs. revolucni a Spojeneckou valecnou medaili
Josefu Landovi - 7.strelecky Tatransky pluk
Vaclavu Landovi - 6.strelecky Hanacky pluk
Cenkovi Landovi- Prvni cs. delostrelecka brigada Jana Zizky, medaile Za zasluhy a chrabrost v boji

U Jana Landy jsme objevili jednu zajimavost, absolvoval udernicky kurs, aby mohl bojovat v Udernem praporu. Tito tzv. udernici byly jednotky vybrane z dobrovolniku a predstavovaly klin, který jako prvni rozrazel a decimoval nepratelske oddily. Udernici umeli postupovat pouze vpred a zemrit, pokud toho bylo zapotrebi. Proto meli ve znaku lebku se zkrizenymi hnaty na cervenem podklade. Uderníci prokázali svoji odvahu a vlastenectvi v rade bitev - pri obrane zeleznicniho uzlu Bachmac, v Povolzí i na Sibiri.

Vsichni legionari z rodu Psohlavcu a Landu  bojovali prevazne na ruske fronte. V Rusku vznikla v roce 1914 z ceskych krajanu Ceska druzina, ktera se stala zakladem cs armady v Rusku. Do legii se hlasili i nasi krajane zijici v zahranici a prebehlí ci zajati vojaci rakouske armady. Sami vsak nazev legionari nepouzivali, ale hrde se nazyvali dobrovolniky. Cechoslovaci v Rusku byli casto jedini, kterí drzeli svuj usek i v beznadejne situaci. Zatímco Rusove casto utikali  z boje zahazujíce vystroj a vyzbroj, Cechoslováci bojovali dal. Meli totiz to, co jejich protivníkum v rakouskych a nemecky uniformach a pozdeji i bolsevikum chybelo. To co jim dalo silu a povzbuzovalo je i v situacích, kdy bylo temer vse ztraceno. Byla to jednota, cest, laska k vlasti, za kterou nevahali polozit zivot. Vlast, do ktere se diky obcanske valce v Rusku a bojum proti bolsevikum vratili az dva roky po skonceni Velke války, tj. v roce 1920.

Jen kupredu hosi, zente tu svoloc !

Z mnoha bitev ceskoslovenskych legionaru pro dokresleni  kratce zminime zaver bitvy u Lipjag, kde v roce 1918 bojoval i Cenek Landa. (Pouzita cast clanku Bitva u Lipjag, jehoz autorem je Pavel Kuthan - Pamatnik Cestna vzpominka)
…Velitel, porucik Gayer,  se presunul do prednich pozic svych jednotek, chtel byt se svymi muzi pri rozhodnem utoku. Bylo videt, ze nepritel se nehodla vzdat a vycitil tezkou situaci Gayerovych rot.  V desti kulek nad zalehnutymi legionari se porucik Gayer vztycil a s mavnutim hole, kterou vzdy sebou nosil, vykrikl: "Tak hosi jdeme!!" Vybehl jako prvni  do utoku proti  nepriteli. Za nim se odvazne zdvihly proti opevnenym kulometnym hnizdum do bodakoveho utoku i jeho jednotky. Mely pred sebou asi 800 metru pres plan do kopce … Bolsevici okamzite zintezivnili palbu kulometu a pusek, navic zamerili sve delostrelectvo. Mezi utocicimi Cechoslovaky vybuchovaly granaty a svistely kulky rozsevajici smrt. Kdyz Cechoslovakum zbyvalo 150 metru do pozic nepritele, zacali nekteri bolsevici zmatene prchat. Tehdy byl vsak kulometnou davkou zasazen do obou nohou  i porucik Gayer. Pada k zemi, z ran se mu vali krev. Muzi se k nemu sklaneji a chteji mu pomoci, raneny porucik vsak vse odmita, posila je dale se slovy: „Jen kupredu hosi, zente tu svoloc!“. Brzy muzi obou utocicich skupin dozvidaji o zraneni sveho oblibeneho velitele, nicmene utoci  dal nemene tvrde, odevsad je slyset ceskoslovenske „hurra!!!. Kdyz legionari vnikli do opevnenych zakopu nepritele, bylo vsude slyset krik a chropteni ranenych a umirajicich. Jiz od rannich hodin, kdy se situace zacala vyvijet v neprospech bolseviku, prestal bolsevicky velitel, komisar Kadomcev  podavat hlaseni do stabu v Samare. Behem dne na dotazy stabu v Samare uz radeji neodpovidal. Kdyz Cechoslovaci dobyli nepratelske pozice, zkusil praporcik Petrik zavolat do Samary nalezenym telefonem. Okamzite se mu tam ohlasil bolsevicky telefonista a tazal se, jak vypada situace u Lipjag. Petrik mu na to odpovedel:“ Dobre, zde je ceskoslovensky dustojnik“. V Samare tak mohli tusit, jak dopadli jejich nejlepsi jednotky u Lipjag. Zbytky bolseviku se pokusily ze ztraceneho boje uprchnout. Boj skoncil. Pozice u Lipjag byla dobyta a zajistena. Porovnani ztrat bylo neuveritelne. V bitve u Lipjag tak padlo 26 Cechoslovaku vcetne oblibeneho velitele 4. streleckeho pluku porucika Gayera. Vojáci 4. pluku se po jeho smrti nazývali Sirotci. Dalsich 86 jich bylo zraneno, vcetne 4 dustojniku. Dva muzi byli nezvestni a byli vedeni jako pravdepodobne padli. Bolseviku z celkoveho poctu 4.000 muzu v bitve padlo 1.500, vcetne jejich velitele Kadomceva a jeho zastupce oberleutnanta Schmidta. Dalsich 300 se utopilo pri pokusu o unik pres baziny. Zajato Cechoslovaky bylo 1.800 bolseviku. 

Po valce a navratu do vlasti se legionari stali symbolem doby, symbolem odboje vuci Habsburkum, v knihach obci byli i nazyvani vojskem blanickym. Stali se vojaky republiky a na Prazskem hrade se symbolicky stridala straz v uniformach ruskych, italských a francouzskych legionaru az do okupace v roce 1939.

Porucika Gayera ma pripomenout i nas geocoin venovany Ceskou obci legionarskou a ktery nese i jeho jmeno

To ze legionari meli obrneny vlak Orlik se vseobecne vi, mozna nekoho prekvapi, ze disponovali i letadly. Vice podrobnosti na techto strankach

K samotne kesi – neocekavejte slozite lusteni a zapeklite sifry. Všechny potrebne indicie najdete dilem v listingu a jeho obrazcich, dilem na webu, a jsou dohledatelne z tepla domova. Pobliz tretiho pomniku v nenarocnem  terenu se nachází i finalka.

Indicie N 50°05.306 E 14°26.968
Pamatce ceskolovenskych legionaru byl venovan i monumentální funkcionalisticky pamatník na jednou prazskem vrchu. Byl postaven v letech 1929-1932 podle projektu Jana Zazvorky. Hlavním úcelem melo být uctení památky ceských legionáru a ceského odboje v období 1. svetové války probíhající v letech 1914–191A. Tato velkolepe nekropole byla vsak po roce 1948 zneuzita k propagaci komunistického rezimu a jeho ideologii. Pred nim stoji jezdecka socha  znameho vojevudce. Dnes jsou v památníku uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace.

Indicie N 50°04.335 E 14°24.938

Prazane venovali legionarum pomnik s nazvem Praha svým viteznym synum. Jeho autorem byl Josef Maratka, zak Augusta Rodina. Spodni cást tohoto monumentalniho 16 m zuloveho obelisku obepina B postav legionaru a zenska postava znazornujici mesto Prahu, která venci prapor lipovou ratolesti. Zerd praporu ukazuje na Dykovy verse: "opustis li mne nezahynu, opustis-li mne zahynes". Pokud místo navstivite, muzete obdivovat detailni znázorneni vyzbroje a vystroje jednotlivých legionaru.

Indicie N 50°00.799 E 14°29.001
Tady stoji Pamatnik padlym legionarum a vojinum ve svetove valce - postaven 27. C. 1922. 
Odtud vyrazite i odlovit finalku.

Pred tim jeste musite, nejlepe v poklidu domova, zjistit prohlednutim listingu chybejici indicie D,E,F,G,H

Pak vse uz jenom dosadite  do vzorce a odlovte si finalku.

N 50°00.AB(C-8)

E 014°DE.FG(H-3)

Ciferace vsech cisel souradnic finalky je 6

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento listing si rozhodne neklade za ukol postihnout celou historii a vsechny historicke souvislosti tykajicich se Cs.legii. Pokud Vas vsak historie ceskoslovenských legii zaujala, venujte prosim pozornost nize uvedenym odkazum, venujícim se problematice komplexneji.

Pamatnik cs legii Cestna vzpominka

Klub pratel plukovníka Karla Vasatka

Ceskoslovenska obec legionarska

Popis bitvy u Lipjag citujeme ze clanku Pavla Kuthana Bitva u Lipjag (1918) na odkazu http://www.valka.cz/clanek_10671.html - Pamatnik Cestna vzpominka

Osobni informace byly ziskany navstevou matrik okresu Beroun a patranim v Pametnich knihach obci.


Additional Hints (Decrypt)

Uvag 1 - ebu (dhbva) Uvag 2 - 113 Uvag 3 - pgleuena (fdhner) Uvag 4 - Ilgnuav zar ira ( qenva bs pbire)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)