Skip to content

Ikona ceského humoru: Felix Holzmann Mystery Cache

This cache has been archived.

ender.: potřebné odkazy na luštění nefungují a i proto keš archivuju

More
Hidden : 3/27/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Ikona ceského humoru:

FELIX HOLZMANN




Keš o jedné z nejvýraznejších tvárí ceského humoru a jednom z nejslavnejších a nejváženejších obyvatel mesta Litomeric - panu Felixi Holzmannovi.

Narodil se 8. cervence 1921 v Teplicích v rodine velkoobchodníka.Velkou cást detství i života prožil v Litomericích, kde samozrejme také navštevoval obecnou školu. Jeho školní výsledky byly velmi slabé, protože malý Felix o ucení nejevil zájem. Více ho lákalo divadlo, film a dokonce cirkus. Fascinovala ho zejména vystoupení klaunu. Z divadelní cinnosti pak u neho získal velkou oblibu Vlasta Burian a dále dvojice Voskovec a Werich. Sám se pak venoval ochotnické cinnosti. Plány mladého nadejného herce prekazila válka, která zasáhla i do jeho soukromého života. Ješte pred válkou mel v Litomericích známost s dívkou jménem Eva. Když však odešel na vojnu, Eva se provdala za jiného muže. Její manžel však padl roku 1945 pred rozhlasem a cesta k jejímu srdci tak byla pro Felixe volná. K malé Evicce, dceri novopecené paní Holzmannové z prvního manželství, pribyla krátce nato druhá dcerka Irena.
Jak již bylo receno, venoval se Felix Holzmann ochotnické cinnosti, v níž pokracoval také po válce. V roce 1949 hrál jejich ochotnický soubor komedii Charleyova teta. Predstavení melo sice velký úspech, avšak budovatelský režim té doby po dvou mesících tuto divadelní hru zakázal. Felix Holzmann se rozhodl vystupovat jako sólový komik a jezdit po republice s estrádním vystoupením. Doprovázela ho skupina z Ústí nad Labem, jejímž konferenciérem a kouzelníkem byl František Budín. Ten byl mladým zacínajícím komikem nadšen a požádal ho, aby napsal scénku pro dva. Stalo se. Vznikl tak úspešný skec s názvem Bendžo. Psal se rok 1951 a F.Holzmann se svým spolecníkem excelovali ve scénce, v níž se inteligent snaží vysvetlit lidovému blbci vec naprosto jasnou. Rekvizit mnoho nemeli. Již tehdy si s sebou F.Holzmann vozil svuj tolik známý kloboucek a brýle. I s tímto skromným vybavením šla udelat výborná zábava, tak nac s sebou vozit více propriet, zejména když nebylo k dispozici auto a F.Holzmann vetšinou jezdil vlakem ci autobusem po svých predstaveních.

Pozdeji se po boku Felixe Holzmanna vystrídali jako „partáci“ Viktor Mauer, Jirí Bruder, Milan Nedela Lubomír Lipský ci Iva Janžurová nebo i Karel Gott. Scénky vždy hýrily dobrou komikou a mely úspech u obecenstva. Jen v soukromém živote postihla F.Holzmanna tragédie. Castým ježdením po jednotlivých vystoupeních jakoby zapomínal na svou manželku Evu. Neunesla castou samotu, trpela depresemi. Psal se rok 1970 a teprve jedenapadesátiletá Eva Holzmannová dobrovolne ukoncila svuj život puštením plynu. Dle vzpomínek dcery Ireny to bylo tehdy poprvé, kdy svého otce videla plakat.
Smutek a bolest ze ztráty milované, žel však ponekud zanedbávané manželky, cástecne odeznely o rok pozdeji, kdy se F.Holzmann oženil s konferenciérkou svých nemeckých vystoupení Barbarou Greifovou, zvanou Bärbel. Byla o 24 let mladší. Jeho další umelecká cinnost byla neméne úspešná. Exceloval v Nemecku, kam ho uvedl Karel Vlach. Zde se nekolikrát F.Holzmann objevil v populární revue s názvem Ein Kessel Buntes. Neprestával pracovat a bavit publikum ani v pozdejším veku, napr. v roce 1997 vystoupil na rockovém festivalu v Trutnove, ackoliv jeho komika príliš s rockem spolecného nemela, pro diváky bylo jeho vystoupení naprosto famózní. V samém záveru života vystupoval po tri roky se svou chotí na zaoceánské lodi. Jeho komikou naplnené srdce navždy dotlouklo 13. zárí roku 2002 v nemeckém Chemnitzu.

V jeho vystoupeních se nikdy neobjevila známka vulgarity a jeho postavicka, vetšinou ponekud natvrdlého clovícka, co protahuje každé sluvko a je mu treba vysvetlit vše víc než polopaticky, se však stala navždy nesmrtelnou.




Z clánku J. Pinkavy „BLB JEN NA JEVIŠTI“, otišteném v casopisu Chvilka pro tebe, c. 43 – 22. ríjna 2008.





K úspešnému odhalení finálních souradnic Vám pomuže nejen ztracený aluminiový "klícek", ale i nekolik "kvízových" odpovedí, týkajících se nejen nekterých mistrových "zálib", ale i nekolika mistrových "vedeckých aktivit":

Odpovedi, krome té první, jsou jednoznacne uvedeny ve scénkách, které jsou soucástí listingu:




1. - na výchozích souradnicích je "neco", co se týká osoby tohoto komika a na obou (!) stranách je A písmen
2. - F.Holzmann bydlel v ulici Máchova c. B

3. - Ve scénce "Aluminiový klícek" vytahuje F.Holzmann kapesník:
z pravé kapsy (C=5), z levé kapsy (C=7), nebo ze žádné? (C=3)

4. - O Zanzibaru ze scénky "Kvíz" si F.Holzmann myslel, že jde o jistou "putiku":
v Litomericích (D=4), Ústí n.L. (D=6) nebo Teplicích? (D=9)

5.- Ve scénce, kde se pokouší F.Holzman skrížit rybicku s kanárkem stálo akvárium:
na malé skrínce (E=2), na stole (E=4) nebo bylo ve stene? (E=7)

6. - V "Šachové koncovce" se má postava, kterou F.Holzmann hraje, setkat s:
Mášou Šaškovou (F=9), Dášou Šaldovou (F=3), nebo Dášou Joudovou? (F=5)

7. - A ješte jedna hádanka na záver:
..."visí to ne stene, je to bílý, visí to u umyvadla, utíraj se s tím ruce a píská to! Co to je?"
rucník (G=6), župan (G=2), kachnicka do vany (G=7)




Cestou ke keši možná neco najdete, ale neberte !!! to, protože to tam je pro všechny, co přijdou po Vás...

Takže pokud jste si jisti správnými odpovedmi, tak vyražte na tyto souradnice:


N 50.X
E 014.Y



X = (A+B+C)*D*E*F*G - 6110
Y = (A+B+C)*D*E*F*G - 32904





free counters

Additional Hints (Decrypt)

ivfí n cnx hž wr gb wnfaé...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)