Skip to content

Lekcia 02 - Taktika (Ako na mysterky?) Mystery Cache

This cache has been archived.

FitReviewer: OK, miesto finálu sa podľa logov zmenilo a plán na obnovu kešky na inom mieste nie je.


Ak sa predsa len ešte rozhodneš svoju kešku obnoviť, urob tak čím skôr, aby Ti nikto medzitým neobsadil miesto. Následne ma kontaktuj cez môj profil a nezabudni pripojiť GC kód tejto kešky. Geocache prejde nanovo review procesom a ak bude všetko v poriadku, môžem ju vybrať z archívu. Ak od archivovania ubehli viac ako 3 mesiace, alebo má mať obnovená keška inú podobu - odporúča sa radšej založiť novú cache s novým listingom.


Ďakujem za čas a kreatívne úsilie, ktorú si Geocachingu doposiaľ venoval.

FitReviewer (Matúš) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.

More
Hidden : 4/17/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




O tejto sérii


Prvých 9 kešiek v tejto sérii ti pomôže zlepšit tvoje schopnosti lúštit mysterky. Každá lekcia sa zameriava na špecifické znalosti a schopnosti, príklady ako tieto schopnosti použit, cvicenie na otestovanie a samozrejme kešku ako odmenu. Naštuduj si lekciu, urob cvicenie a nájdeš umiestnenie kešky.

Každé z riešení obsahuje cast informácie, ktorú budeš potrebovat neskôr pre záverecnú skúšku (desiatu kešku v sérii). Túto informáciu nájdeš vždy v Geocheckeri pre danú kešku, hned potom, ako zadáš jej správne vylúštené súradnice. Nezabudni si túto informáciu odpísat/odkreslit, odfotit alebo jednoducho uložit.



Lekcia c. 2: Taktika

Úvod

V tejto lekcii sa pozrieme na základné metódy, ktoré používame pre lúštenie mysteriek. Samozrejme, na vylúštenie každej mysterky nebudeš potrebovat vždy aplikovat všetky nástroje, ale pri vylúštení každej budeš potrebovat minimálne jednu z tu popísaných metód...

Súradnice

Typickým riešením pre mysterku je sada súradníc. Niekedy je v popise uvedený aj požadovaný formát, ale dobré mysterky to casto nechajú na tebe, aby si ten správny formát zistil. Takže pre vylúštenie hádanky musíš mat slušnú predstavu co vlastne hladáš.

Ako iste vieš, súradnice sú typicky zapísané v nasledovnej podobe:


N/S DDº MM.MMM’ E/W DDDº MM.MMM’


"N/S" v tomto zápise znamená Sever (North) alebo Juh (South), "E/W" znamená Východ (East) alebo Západ (W). "DD°" sú stupne a "MM.MMM" sú minúty, zaokrúhlené na tisícinu.

Tvrocovia mysteriek casto zo zápisu vynechávajú znaky ako medzery, znaky stupnov alebo desatinné bodky. Výsledkom je teda obycajne súvislý zápis 14 císlic (pre zemepisné šírky nižšie ako 100°) alebo 15 císlic (pre zemepisné šírky nad 100°). Slovensko sa celé nachádza medzi 16. a 23. stupnom východnej dlžky, takže pre zvyšok lekcie budeme ignorovat prípad z 15 císlicami.

A na záver tejto casti : ak vidíš alebo sa domnievaš, že riešením sú dve odpovede, je to obycajne znak že riešením je pravdepodobne dvojica súradníc (jedny pre dlžku a druhé pre šírku).

Iné formáty

V niektorých prípadoch vlastníci mystery kesiek používajú alternatívne formáty vyjadrenia súradníc, aby úlohu urobili tažšou. Spôsob špecifikácie polohy na glóbe sa nazýva geografický systém súradníc (geographic coordinate system). Všetky tieto metódy sú iba odlišným spôsobom vyjadrenia tej istej veci a všetky môžu byt použité, aby špecifikovali polohu, samozrejme každá iným spôsobom.

Namiesto "DD MM.MMM" formátu môžeš vidiet výsledok vo formáte "DD.DDDDD", ktorý hovorí o stupnoch a castiach stupna. Alebo formát "DD MM SS", ktorý hovorí o stupnoch, minútach a sekundách. Dokonca môžeš nájst aj systém UTM (Universal Transverse Mercator), vyjadrenie súradníc v tomto formáe dokonca nájdeš aj v popise každej kešky priamo pod štandardným vyjadrením zemepisnej dlžky/šírky.

Vzdialenost finálu od úvodných súradníc

Pravidlá pre zakladanie kešiek upravujú, že umiestnenie finálu by malo byt maximálne 2 míle (3.2 km) od uvedených úvodných koordinátov mysterky (samozrejme existujú výnimky, ale pri nich by informácia o vacšej vzdialenosti mala byt uvedená niekde v listingu). Toto pravidlo automaticky zjednodušenie hladania riešenia pre kešku.

Nakolko vieme vzdialenosti preklopit do súradníc (a 3.2 km je v reci súradníc približne 1.6 minúty v severo-južnom smere a 2.5 minúty vo východno-západnom smere), pomerne lahko vieme odhadnút okruh kde asi by sa výsledné súradníce mysterky mali nachádzat. Predpokladajme, že mysterka má úvodné súradnice N48 12.345 E17 04.321. Bez toho, aby sme vedeli cokolvek dalšie o riešení, hladané finálne súradnice by mali byt niekde medzi N48 9.845 a N48 14.845 a zároven medzi E17 1.821 a E17 6.821.

Uplatnenie tohto pravidla ti pomôže s overovaním hypotéz - ak ti vychádzajú císla, ktoré by predstavovali súradnice mimo tohto špecifikovaného okruhu, pravdepodobne máš zlé riešenie.


Stránka kešky na geocaching.com

Ktorákolvek cast stránky môže byt použitá, aby ukryla dôležité stopy k riešeniu. Ak si s riešením nevieš dat rady, v každom prípade skontroluj všetky možné miesta na stránke pre prípadné nápovedy.

Casti stránky, ktoré môžu byt upravované vlastníkom kešky (a ktorý v nich tým pádom môže zachovat nápovedy pre riešenie):

  • Názov
  • Meno vlastníka (áno, aj svoje meno môže vlastník upravit)
  • Nárocnost
  • Odkaz na súvisiacu webovú stránku
  • Obrázok v pozadí
  • Krátky popis
  • Dlhý popis
  • Nápoveda / Hint
  • Záznamy v logoch
  • Atribúty


Vyhladaj si výrazy, ktorým nerozumieš

Ak si si nie istý s akýmkolvek výrazom v popise kešky, vyhladaj si ho. Google alebo Wikipedia sú dva najsilnejšie nástroje, a sú ti kedykolvek k dispozícii.

V každom prípade však bud opatrný pri interpretovaní výsledkov, najmä z wikipedie. Wikipedia umožnuje publikovat informácie v podstate komukolvek bez príslušnej kontroly ich správnosti, takže velmi lahko môžeš nájst neúplnú aklebo nepresnú informáciu. ak sa dá, skontroluj si informáciu radšej vo viacerých zdrojoch.


Obrázky a odkazy

Vela mysteriek používa v svojich zadaniach obrázky. Tieto brázky môžu priamo zobrazovat jednotlivé casti hádanky, ale pozor - obrázky môžu slúžit len ako zásterka a skutocné informácie potrebné k vylúšteniu mysterky môžu byt ukryté vo vlastnostiach obrázkov. Ak chceš vidiet vlastnosti obrázku, klikni pravým tlacidlom myši na obrázok a zvol Properties. Objaví sa dialógové okno, v ktorom je informácia o URL, velkosti obrázku, názve (ktorý sa objaví, ked ponad obrázok prejdeš myšou) a alternatívnom texte (ktorý sa objaví, ak sa obrázok z nejakého dôvodu nenahrá). Tieto informácie ti môžu poskytnút nenahraditelné stopy k riešeniu.

Taktiež, vždy venuj dostatocnú pozornost uvedeným linkom v texte, ako aj linkom na iné stránky, prípadne klikatelným obrázkom. Obrázok má obycajne okolo seba okraj, ktorý mení farbu a tým indikuje, že ide o link, ale autor môže tento okraj vypnút. Neboj sa klikat na cokolvek z popisu co vidíš, môže ti to iba pomôct.



Používaj HTML zdroj

Popisy niektorých mysteriek sú viac ako len obycajný text. Sú napísané tak, aby v tvojom prehliadaci vyzerali pekne a môžu obsahovat text v rôznych farbách a velkostiach, obrázky, tabulky allebo iné. Niekedy zdrojový kód stránky môže obsahovat skryté nápovedy ktoré ta privedú k riešeniu.

Ak chceš vidiet zdrojový kód stránky, chod na stránku kešky, klikni pravým tlacidlom myši a zvol View Source (Internet Explorer, Safari) alebo View Page Source (Firefox). Objaví sa okno, s textom, ktorý vyzerá ako zhluk cudných pocítacových príkazov (co v svojej podstate vlastne aj je). Jazyk týchto príkazov sa nazýva HTML a je v podstate súbor digitálnych inštrukcií, ako má prehliadac vykreslit stránku.

Ako doplnok k ludsky pochopitelnému textu uvidíš pocítacové príkazy nazývané "tags". Každý tag zacína znakom "<", nasledovaný slovom (typ tagu), nejaké dalšie parametre pre tag a koncí znakom ">". Firefox tagy oznací farebne, aby sa dali lahšie cítat.

Väcšina popisu kešky je v casti HTML kódu s oznacením "Long Description". Najlahšie túto cast nájdeš, ak si dáš vyhladat retazec "LongDescription" stlacením Ctrl+F. Kdekolvek v HTML kóde môže byt ukrytá informácia, ktorá môže byt pre riešenie životne dôležitá.




Cvicenie c. 2: Základná zostava


Po zdrvujúcich prehrách v kvalifikácii s Andorrou, Macedónskom i Arménskom sa dostali slovenskí futbaloví funkcionári pod nepríjemný tlak. Bolo jasné, že musia urobit rázny krok, a preto dlhý cas zvažovali medzi dvoma možnostami - opätovná výmena trénera alebo kompletná výmena kádra. Tretia, logická možnost (rezignácia vedenia futbalového zväzu) ich prekvapujúco nenapadla.

Po štyroch hodinách rokovania a dvanástich litroch racianskej frankovky padlo jednohlasné rozhodnutie. Z kádra musí väcšina hrácov zmiznút. Kým sa však dostali k hlasovaniu o konkrétnych menách, zmohla ich únava po vycerpávajúcom dni (a hlavne po tej frankovke) a všetci do jedného zaspali.

K poslednému bodu programu, výberu hrácov, ktorí nahradia našich súcasných reprezentantov, sa teda nedostali.

durica hamsik holosko Jakubko
jendrisek Kopunek kucka Pernis
salata Sapara Sestak skrtel
stoch vittek Zabavnik petras


geo.guru/Files

Additional Hints (No hints available.)