Skip to content

Lekcia 01 - Strategia (Ako na mysterky?) Mystery Cache

Hidden : 4/17/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




O tejto sérii

Asi všetci milujeme záhady a hádanky. Však aj preto nás baví geocaching. Mysterky v tomto ohlade prinášajú dvojité uspokojenie oproti tradicným keškám. Prvé vzrušenie zažijeme pri riešení úlohy a následne dalšie pri hladaní krabicky!

Naneštastie, velký pocet kešerov sa mysterkám systematicky vyhýba. Niektorých jednoducho nezaujímajú, iní však nevedia, ako sa do ich riešenia pustit.

Koniec strachu, drahý kešer! Ak sa chceš naucit, ako bojovat s modrými otáznikmi na tvojej mape, táto séria je presne pre teba!

Prvých 9 kešiek v tejto sérii ti pomôže zlepšit tvoje schopnosti lúštit mysterky. Každá lekcia sa zameriava na špecifické znalosti a schopnosti, príklady ako tieto schopnosti použit, cvicenie na otestovanie a samozrejme kešku ako odmenu. Naštuduj si lekciu, urob cvicenie a nájdeš umiestnenie kešky.

Každé z riešení obsahuje cast informácie, ktorú budeš potrebovat neskôr pre záverecnú skúšku (desiatu kešku v sérii). Túto informáciu nájdeš vždy v Geocheckeri pre danú kešku, hned potom, ako zadáš jej správne vylúštené súradnice. Nezabudni si túto informáciu odpísat/odkreslit, odfotit alebo jednoducho uložit.

Celá táto séria je viac ako inšpirovaná sériou "Puzzle Solving 101" z americkej Floridy od ePeterso2 (preto ho uvádzam ako spolu-autora), väcšina textov a niektoré z hádaniek pochádzajú práve od neho. Dakujem.

Takže dost kecania. Zacnime.



Lekcia
c. 1: Stratégia

"Kde zacat?"

Asi najlepšia otázka, ktorá sa dá položit. Pri riešení mysteriek obycajne pomôže všeobecná stratégia, ktorá je na nasledovných riadkoch zosumarizovaná.

1. Každé konanie zacínaj s víziou ciela

Toto jednoduché pravidlo je jedným zo “Siedmych návykov vysoko efektívnych ludí”, ako ich popísal známy Stephen Covey. V jednoduchosti znamená, že by si sa mal pokúsit predstavit si výsledok ešte predtým, ako ho zacneš hladat.

Napríklad, predpokladajme, že hladáš tradicnú kešku rozmeru “small” na zadaných súradniciach. Už pred hladaním budeš mat predstavu o tom, aká velka keška je a preto svoju pozornost sústredíš na miesta, kde by sa mohla zmestit. Tvoj prístup však bude úplne odlišný, ak je tvojim zadaním nájst nano tubu alebo naopak velký ammo box.

Mysterky sú na tom rovnako – už z popisu môžeš vydedukovat, ako bude vyzerat riešenie. Riešením mysterky je typicky (ale nie vždy) sada súradníc, takže je dôležité poznat, akým spôsobom tieto súradnice môžu byt uvedené.

V našich zemepisných šírkach a dlžkach obe severné aj východné koordináty sú obycajne vyjadrené ako sedem miestne císlo. Takže ak je v popise mysterky dvakrát sedem objektov, s vysokou pravdepodobnostou reprezentujú fnálne súradnice. Ak vidíš v popise dvakrát pät objektov, pravdepodobne to bude vyjadrenie minútových hodnôt, pricom ako stupne sa obycajne použijú tie z uvedených “štartovacích” súradníc kešky. Logicky, dvakrát trojica objektov bude pravdepodobne predstavovat tisíciny minút v každej súradnici.

2. Využi to, co už poznáš

Urob si zoznam faktov, ktoré sú ti prezentované. Nenechaj sa ovplyvnit svojou predpojatostou, predsudkami alebo názormi. Jednoducho udržuj fakty oddelené od svojich predcasných záverov a domienok. Napríklad, pozrime sa na túto malú úlohu:

Zasad desat stromov do piatich radov po štyroch stromoch.

Pät radov po štyroch stromov priam vyzýva k tomu, aby sme predokladali že na splnenie úlohy bude potrebných nie 10 ale 20 stromov. Ale úloha nehovorila o žiadnych obmedzeniach, ako majú byt stormy zasadené…. V skutocnosti existuje najmenej 6 rozlicných riešení tejto úlohy.

Autori mysteriek velmi casto vsádzajú práve na rozdielnosti faktov a našich predpokladov. Preto je vždy najlepšie neskákat rýchlo k záverom, pokial si nie si úplne istý, že sú založené iba na faktoch.

3. Hladaj skrytý vzor

Vela mysteriek v sebe obsahuje informácie zoradené alebo zoskupené v štruktúrach, vzoroch. Ak si schopný tento vzor/štruktúru postrehnút, máš obycajne klúc k riešeniu na dohlad.
Kedykolvek vidíš v informáciách, ktoré si dostal, nejaký spolocný motív, môže to byt dôležité. Informácie môžu byt zoradené (ako napríklad planéty ci znamenia zverokruhu) alebo nezoradené (ako napríklad súpiska hrácov alebo zoznam futbalových klubov).

Samozrejme, len to, že sú data zoradené alebo logicky zoskupené automaticky neznamená, že je to pre riešenie úlohy relevantné. V podstate neexistuje žiadne všeobecné pravidlo na rozlíšenie toho, co a je alebo nie je dôležité – a autori mysteriek ti to v tejto oblasti obycajne nijak neulahcia. Nájdenie toho správneho vzoru alebo štruktúry je teda casto výsledkom pokusov a omylov.

4. Rob kvalifikované odhady

Niekedy sa ti stane, že si už odvodil všetky závery z faktov ale k riešeniu si sa stále nepriblížil. Co teraz? Teraz je ten správny cas, kedy na scénu nastupujú kvalifikované odhady.

Možno poznáš kvalifikované odhady pod viac formálnejším menom: Vedecká metóda. Urobíš odhad, a potom testuješ ci ten odhad je správny alebo naopak nesprávny. Ak je správny, tak tento odhad doplníš do svojho zoznamu faktov. Ak je nesprávny, tak ho necháš tak, vrátiš sa spät k bodu, kde si ho uskutocnil a urobíš odhad nový.

Najlahšie si tento princíp predstavíš pri riešení bludiska. Vieš, kde je zaciatok aj koniec, ale netušíš ktorá cesta je tá správna. Takže zacneš na zaciatku, kým neprídeš na križovatku. Teraz máš dve alebo tri možnosti ktorou cestou sa vybrat dalej ... ale ktorá je tá správna? Jedinou možnostou je vyskúšast jednu z nich. Ked prides do slepej ulicky, vrátiš sa spat na rozcestie a skúsiš inú cestu.


Ale predpokladajme, že si urobil odhad a prišiel na dalšie rozcestie. Musíš teda skúsit znova. Udržiavaj si zoznam svojich odhadov, aby si sa kedykolvek mohol vrátit spät ak sa ukáže, že cesta alebo viac ciest je slepých.

Ak hráš pocítacové hry, poznacenie si miesta, v ktorom robíš odhad, je ako dosiahnutie „save pointu“ ak ti to neskôr v hre nejde, kedykolvek sa môžeš vrátit k poslednému (alebo k inému) save pointu.

5. Nájdi ten správny vypínac

V roku 1995, Andrew Wiles dokázal dovtedy (podla Guinessovej knihy rekordov) najtažší matematický dohad, tzv. Velkú Fermatovu vetu. Jeho dôkaz, na ktorom v tajnosti pracoval sedem rokov, bol dlhý a komplexný. Neskôr ho v svojej práci opísal nasledovne:

Predstavte si, že ste vo velkej neznámej rezidencii v noci a všetky svetlá sú vypnuté. Pomaly vkrocíte do prvej miestnosti, hmatom objavujete predmety a zistujete kde sa nachádzajú. Nakoniec však nájdete cestu k stene a vypínacu, ktorý zapnete. Náhle môžete vidiet izbu aj všetky predmety v nej v jasnom svetle a presných detailoch. Potom sa presuniete do dalšej miestnosti a zacnete znova, opakujete tento proces až kým nie je rozsvietená a spoznaná celá rezidencia.

Niektoré mysterky sú ako rezidencie s množstvom miestností, niektoré naopak iba malé garzónky s jednou izbou. Tieto miestnosti majú rozlicné rozmery s rozlicnými objektami, ktoré sa v nich nachádzajú. Ale typicky v každej je jeden malý klúc - malý vypínac - ktorý každú izbu rozsvieti. Aby si vylúštil mysterku, tvou misiou je nájst tento klúc.

Napríklad, v zadaní máš nasledovnú informáciu, s ktorou si na prvý pohlad nevieš rady:

0x30 0x12 0x159 / 0x11 0x1A 0x141

Ale v momente ked objavíš, že "0x" znamená, že císla sú namiesto desiatkovej v hexadecimálnej sústave, ich prevod na "48 18 345 / 17 16 321"(a následne "N48 18.345 E17 16.321), je zrazu triviálny.

Zdroje, ktoré môžeš použit na odhalenie podobných vecí, sú popísané v dalšej kapitole.



Cvicenie c.
1: Let’s rock

Peter a Pavol sú manažérmi v producentskej firme, pripravujúcej hudobný festival. Ich úlohou je zabezpecit dvoch headlinerov na každý z troch dní festivalu. Nakolko sa dlho nevedeli zhodnút na obsadení, dohodli sa, že každý z nich vyberie pre každý den jedného headlinera zo zoznamu potenciálnych úcinkujúcich (skupín, ktoré v danom case už nemajú iný program).


Den 1
Sotajumala
Sotajumala
(Finland)
17 K

Tiger Lillies
Tiger Lillies
(United Kingdom)
28 K

Raga Rockers
Raga Rockers
(Norway)
48 K

Sixteen
Sixteen
(Poland)
23 K


Anima Sound System
Anima Sound System
(Hungary)
31 K
Monte Rosa
Monte Rosa
(Slovakia)
5 K


Den 2
Lonely Drifter Karen
Lonely Drifter Karen
(Austria)
29 K


Citizen Cope
Citizen Cope
(United States)
38 K
Vartina
Vartina
(Finland)
2 K
Goran Bregovic
Bregovic W&F Orchestra
(Bosna)
12 K

Bolt Thrower
Bolt Thrower
(United Kingdom)

13 K
U2
U2
(Ireland)

890 K

Den 3
Moja Rec
Moja Rec
(Slovakia)
1 320 K

Nick Cave
Nick Cave & The Bad Seeds
(Australia)
4 582 K
Metallica
Metallica
(United States)
56 K
erasure
Erasure
(United Kingdom)

1 800 K

Polemic
Polemic
(Slovakia)
605 K
Rytmus
Rytmus
(Slovakia)
2 450 K


Peter mal najväcšiu obavu, aby pódium nevyzeralo príliš prázdne, a preto vždy vyberal najväcšie zoskupenie z ponuky. Pavol zase, ako starý rocker, vybral vždy co “najtvrdšiu” skupinu. Vieš na základe ich výberu urcit, kde sa bude koncert konat?



Additional Hints (Decrypt)

xrfxn avr wr i ryrxgevpxrw ebmibqarw fxevav !!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)