Skip to content

PLC2 - Detektivni Mystery Cache

Hidden : 3/12/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Série Pardubických Literárních Keší pokracuje.


Proc máme (skoro) všichni rádi detektivky? Na tohle téma bylo sepsáno spousta úvah. Jedna z nekrásnejších je povídka - esej Karla Capka Holmesiáda cili o detektivkách, která vyšla v knize Marsyas cili na okraj literatury (1919 – 1931). Snad mi odpustíte, když jako hlavní cást listingu ocituji jeho rozdelení hlavních motivu, které lákají ctenáre znovu se ponorovat do záhad a radovat se z úspechu hrdinu – detektivu, at už amatérských ci profesionálních.

Celá povídka je skvelá, kdo máte rádi Karla Capka, urcite si ji prectete (zájemcum zprostredkuji e-knihu).

 

********

 

Motiv kriminální.

Toto je motiv psychologicky nejsilnejší. Lidé strašne rádi ctou o zlocinech. Patrne to potrebují. Proto ctou detektivky a Soudní sín. Potlacte obé, i budou sedet vecer na zápraží nebo kolem ohnu a povídat si o zlocinech spáchaných v celém hejtmanství za posledních padesát let. Bu­dou si vypravovat, jak ten mlynár tehdy zabil svou ženu. Budou si vypravovat, že švec jednou zabije svou ženu a že obecní starosta krade. Nutno tedy uznat, že zlocin má do sebe neco podstatne poutavého.

 

********

Motiv justicní.

Vlastním tématem detektivky je souboj mezi zlocinem a lidskou spravedlnosti. V cistém krváku se utkává se zlocinem vyšší a ponekud nepochopitelný mravní rád, který nakonec dobré odmenuje a zlé tresce. V detektivkách není vyššího rádu, nýbrž jen lidská spravedlnost; a vítezi-li nako­nec, je to jen mocí inteligence a metody rádu zcela lidského.

 

********

Motiv záhady.

Ale ted vám povím, že zlocin a justice nejsou tím nejpodstatnejším a nejhlubším motivem detektivky. Na pocátku je motiv jiný a ješte starší: Sfinga kladoucí há­danky, divá, mucivá rozkoš intelektu rešit záhady; náruživá potreba mozku louskat tvrdé orechy nastražených otázek.

 

********

Motiv výkonu.

Ano, jsem blázen; sotva postavím definici, nemám nic spešnejšího na práci, než zase ji zrušit. Rekl jsem, že detektivka je rešení záhady; nyní však pravím, že detektiv­ka je vlastne epická skladba a jejím tématem že je neobycejný osobní výkon.

Už zlocin je pozoruhodný výkon, i bude se epická skladba obírat spíše zlocinem, než dejme tomu vysýcháním míchy nebo zpevem klášterních panen. Zlocinec je cosi jako hrdina; je obestren romantikou, je psanec, je odbojník; tahaje za nos bi­rice, soudy a zákon požívá tajné lidové sympatie.

 

********

Duch metody.

Detektiv je metodik. Jeho vrozená bystrost, lovecký cich, pozorování, schopnost analytická, zkušenosti, odborné studie o ruzných jakostech cigárového popelu, o botanice, orientálních zbra­ních, nautice, mineralogii, jakož i o všem ostatním, úžasná univerzálnost jeho znalosti (s vyloucením všeobecných dejin, astrofyziky, církevní exegetiky a nekolika jiných úzkých oboru vedení), všecky tyto krásné dáry ducha, jež mohu ješte roz­šíril o zvláštní pamet, duchaprítomnost, logicnost a strašlivou presnost, to vše, pravím, je podradeno prísné kázni metody, rádu a souvislosti; na mou veru, není mozku usporádanejšího a ukáznenejšího než mozek detektivuv. At už je to Dupin nebo Holmes, rádi se v duverné chvíli (viz motiv pruvodce) rozhovorí o analytické metode se zápalem universitního do­centa; i takový gaminský cmuchal jako Rouletabille hledá svuj „zdravý kousek rozumu", aby mu podradil zmatenost a dvoj­smyslnost faktu. Primitivní detektiv jako Clifton vrhá se do kriminálního prípadu tak jako pes do rvacky; policejní zrízen­ci, rekneme Gonimord, Krag nebo Gryce, pracují trpelive a soustavne, ale bez induktivní fantazie, spíše jako zkušení prak­tikové než s vedeckým vzletem ukáznené myšlenky. A prece otec moderní detektivky, Edgar Allan Poe, vyvodil detektivní metodu abstraktne filosoficky ze zákonu indukce, analýzy, tex­tové kritiky a logické pravdepodobnosti; detektivní klasik Sherlock Holmes obohatil tyto prostredky strašným arzenálem odborných poznatku prírodovedecké expertizy a prímého po­zorování, shrnuje takto ve svém mozku celou dukladnost, vnejškovou a matematickou strízlivost pozitivistického sveto­vého názoru.

 

********

Motiv náhody.

Avšak co by byl platen všechen rozum, vše­chna metoda, veškerá univerzální poucenost, kdyby detektivovi zvláštním a zázracným zpusobem nesloužila štastná náhoda? Náhoda jej privede v pravou vterinu na pravé místo; náhoda mu posílá do cesty necekaná odhalení; a kdyby mu ujela noha, padl by rovnou na stopu prchajícího zlocince, místo aby si rozbil nos, jako by se jiste stalo mne nebo vám. Casto jsem si myslil, že jsem také tak chytrý jako detektiv; ale nemám to štestí, to je to. Jsou lidé, kterí považují náhodu v detektivce — abych tak rekl — za nedovolený hmat, za nedustojný trik, jímž autor pomahá unfér svému favoritovi. To je hrubý omyl. Kriminální teoretikové, tak kožení a nemecky dukladní jako Gross a když vypocítali všechno, co vyšetrující soudce má vedet a ovládat, jaký má být a co má delat za prvé až za ctrnácté, prohlašují naplno a nepokryte, že má mít štístko; jinak prý nestojí za starou belu.

 

********

 

 

Ke keši.

Ale ted už dosti teorie, jak se tedy dopátráme souradnic finálky. Protože je úcel keše literární, nestanete se detektivem ani zlocincem, ale pouze overíte své znalosti vášnivého ctenáre detektivek (nebo vášnivého hledace na internetu).

Ke každému literárnímu hrdinovi (at kladnému ci zápornému) zkuste priradit císlo podle úkolu, jména používejte v rodném jazyce autora, tedy v originále, abychom se vyhnuli víceznacnostem pri prekladu.

 

A. Monsieur Lecoq

Pocet písmen príjmení autora.

 

B. Josef Boruvka

Pocet písmen jména i príjmení autora dohromady.

 

C. Det. C. Kennedy

Pocet písmen príjmení autora.

 

D. Insp. Miskin

Pocet jmen autora (krestní i príjmení).

 

E. Livia Ussaro

V které detektivce se postava poprvé objevila – pocet písmen názvu v originále.

 

F. Bert Kling

Císlo v názvu úradu kde pracuje.

 

G. Dr. Meyer

Pocet písmen celého jména jeho detektivního prítele

 

H. Arsene Lupin

Pocet písmen celého jména jeho obcasného velmi známého protivníka.

 

 

Keš se nachází do 500 m od úvodních souradnic a hledejte ji na

N 50° [B-E].[A-C+(F*A)+(G*D)+H+G+9]

E 15° [(C+F)/(D-1)].[(B*D*G)-(D*H)-A-A/2]

 

26.3. 2011 - malý posun, mení se vzorec a hint, pokud máte vylušteno, provedte korekci východních minut, odectete 0.008.

 

28.7.2012 - druhý posun finálky - opět se mění vzorec, doxina a hint.

 

Keš je taková vetší nano, nevejdou se tam tužky, gumy ani nic jiného, jen logbook - šetrete prosím místem, žádná razítka. A pozor na mudly – bývá jich tu dost.

 

Zapište si bonusové císlo z logbooku nebo si ho spocítejte:

[F/D]

 

Pro technické antitalenty: keš je vodotesná a otevírá se otácením horní cásti. Logbook vytahujte za strední trn, vícko zpátky utahujte s citem, ale tak, aby tesnící kroužek mel šanci. A jako obvykle – pozor na mudly a keš prosím vracejte do stejné polohy.

A keš se dá možná i odlovit BF, i když …..

Lokalita finálky není nic moc, ale v Pardubicích už pekná místa bez keší proste nejsou.

Tady můžete zkontrolovat své řešení    GeoChecker.com.

 

Additional Hints (Decrypt)

preiral gryrsba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)