Skip to content

JEU DE PAUME "rules" Traditional Cache

This cache has been archived.

Vrso: Ahoj,

cache je uz viac ako mesiac deaktivovana. Prechodne deaktivovanie je urcene len pre kratkodobe problemy, aby vlastnik mohol cache v rozumnej dobe obnovit alebo opravit.

Ak mas predsa zaujem cache obnovit, napis mi a rad ju vyberiem z archivu.

Dakujem

Vrso, reviewer pre Slovensko a okolie

More
Hidden : 2/16/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dalšia cache do serie JEU DE PAUME. Prosím uložte
presne tam odkial ste ju zobrali, nerobit foto miesta ani cache.
Prineste si pero. Dakujem.

VIETE...

Pravidla a pocitanie:

Zápas sa hrá obvykle na dva alebo tri vítazné sety. Set vyhráva hrác, ktorý v sete získa minimálne 6 hier (gemov), pricom súper musí mat o dve hry menej. Každá hra sa delí na výmeny, pricom každá zacína podaním. V každej hre podáva iný hrác.

Hrác vyhráva výmenu ak:

* jeho súper zahrá lopticku do autu alebo do siete
* sa jeho súper dotkne lopticky castou svojho tela
* lopticka dvakrát dopadne na zem na súperovej polovici
* sa jeho súper raketou dvakrát dotkol lopticky
* jeho súper nie je schopný vrátit lopticku naspät
* sa lopticka dotkne stropu (v prípade, že sa hrá v hale)

Vo výmene sa boduje následujúcim spôsobom: po prvej výmene je stav vždy 15-0 resp. 0-15 (v prvom prípade vyhral podavajúci, v druhom prijimajúci). Dalšia výmena sa opät hodnotí pätnastimi bodmi, takže stav môže byt 30-0, 0-30 alebo 15-15. Ak následujúcu výmenu vyhrá hrác, ktorý ma 30 bodov, pridáva sa už len 10 bodov, ciže stav môže byt 40-0 alebo 0-40, resp. rôzne variácie stavu, ked zvítazí hrác, ktorý ma 30 bodov. Stav 40-40 sa nazýva zhoda a hrác, ktorý vo výmene za tohto stavu zvítazí, získava výhodu. Ak vyhrá aj nasledujúcu výmenu, vyhráva hru (gem). Ak nezvítazí, opakuje sa stav 40-40 až kým jeden z hrácov nezvítazí. Mimo zhody zvítazí hrác, ktorý zvítazí vo výmene za stavu 40-x, pricom rozdiel musí byt minimálne o dve lopticky, inak opät nastáva zhoda.

Za stavu 6-6 na gemy zápas nepokracuje dalšou hrou, ale nastáva tie-break, v ktorom hráci striedavo podávajú (každý hrác podáva dvakrát, okrem úvodného podania, ked podávajúci podáva iba raz). Boduje sa už iba po jednom bode. Zvítazí hrác, ktorý ako prvý dosiahne 7 bodov, pricom aj tu platí pravidlo, že druhý hrác musí mat o dva body menej. Na Wimbledone sa v piatom sete nehrá tie-break, ale hrá sa normálne na klasické gemy, až kým jeden z hrácov nedosiahne pocet gemov o dva vyšší ako jeho súper (nahrat však musí minimálne šest gemov). V profesionálnom tenise, v klasickej štvorhre, za vyrovnaného stavu na sety, sa rozhodujúci set hrá formou tie-breaku, hráci však musia dosiahnut minimálne 10 bodov, inak sú pravidlá zhodné s klasickým tie-breakom.

Hráci sa môžu lubovolne pohybovat po kurte aj mimo neho. Lopticku však môžu zahrat iba do urceného priestoru (pri dvojhre je to "orezaný" kurt, bez postranných priestorov, pri štvorhre je to celý kurt), inak sa jedná o aut. O aut sa však nejedná, ak sa lopticka pri výmene alebo pri podaní nejakou svojou castou dotkne lubovolnej ciary (v dvojhre to platí pre všetky ciary, okrem tých na úplnom kraji kurtu po stranách; pri podaní platia len ciary ohranicujúce pole podania).

Výmena zacína podaním. Úvodné podanie smeruje vždy z pravej strany kurtu na lavú. Po úvodnej výmene sa podáva z lavej strany na pravú, potom opät z pravej na lavu a tak dalej. Ak pri prvom podaní podávajúci nezahrá lopticku do pola podania v rámci pravidiel, nastáva druhé podanie. Ak ani pri tomto podaní hrác nezahrá lopticku do pola podania, je to dvojchyba a prijimajúci hrác získava výmenu. Podanie sa opakuje iba v prípade, ak sa pri podaní lopticka dotkne siete a padne do pola podania. Ak sa po dotyku siete odrazí mimo pola podania, nastáva druhé podanie, alebo to je dvojchyba (pri druhom podaní). Podavajúci musí byt pri podaní za základnou ciarou, ak pri podaní stojí na nej, alebo vnútri kurtu, jedná sa o prešlap a nastáva druhé podanie. Taktiež musí vždy podávat krížom, nemôže podávat napr. z lavej strany na lavú. Ak podávajúci zahrá lopticku do pola podania a prijimajúci hrác nie je schopný lopticku vrátit naspät, pricom sa jej raketou ani nedotkne, ide o eso podávajúceho.

Pocas hry môže nastat viacero možných situácii, pri ktorých môže bud podávajúci alebo prijimajúci hrác získat gem, prelomit podanie súpera, získat set alebo vyhrat zápas.

V prípade ak pri hrácovom podaní môže jeho súper výhrou nasledujúcej výmeny získat gem, teda prelomit súperovo podanie, hovorí sa o breakballe (cítaj brejkbole). Breakball nastáva iba v prípade, ked podávajúci hrác prehrou nasledujúcej výmeny prehrá svoje podanie. Breakballov môže nasledovat viac po sebe, maximálne môžu byt tri, ked prijimajúci hrác vedie 40-0, dve ak vedie 30-0 alebo 40-15 atd. Breakbally sa môžu kryt so setballmi a matchballmi.

Gameball (cítaj gembol) nastáva, ak hrác pri vlastnom podaní môže vyhraním nasledujúcej výmeny ukoncit gem v svoj prospech. Gamebally môžu byt maximálne tri, podobne ako pri breakballoch. Gamebally sa môžu kryt so setballmi a matchballmi.

Ak môže hrác získat výhrou nasledujúcej výmeny celý set, hovorí sa o setballe (cítaj setbol). Setball môže nastat pri vlastnom podaní alebo pri prijímaní. Podobne ako pri ostatných loptickách, môžu byt setbally maximálne tri. Setbolly sa môžu kryt s matchballmi.

Ak môže hrác výhrou nasledujúcej výmeny vyhrat celý zápas, hovorí sa o matchballe (cítaj mecbol). Matchball môže nastat pri vlastnom podaní alebo pri prijímaní. Podobne ako pri ostatných loptickách, môžu byt matchbolly maximálne tri. Vždy sa kryjú so setballmi.

Additional Hints (Decrypt)

fgebz. zntarg?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)