Skip to content

Studanka Jedlice Traditional Geocache

Hidden : 2/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kousek od cyklostezky.Idealni odlov pri cyklovylete.

geocaching

geocaching

geocaching


Jedlice- Göllitz

V pradávných casech bdeli nad tímto krajem dva duchové, Dobrý a Zlý. Jednoho dne spolu uzavreli sázku. Dobrý chtel svému protejšku dát šanci: "Když sneseš všechny kameny z tohoto údolí a vytvoríš z nich do rána, než zazní zvon, skálu, staneš se zde pánem."

Zlý duch využil své nadprirozené moci a zacal rychle stavet skálu, dnes zvanou Mandelstein. Už to vypadalo, že sázku vyhraje, jen poslední kámen zbýval. Ten mu ale delal težkosti a než ho usadil na vrch skály, údolím se rozeznel zvon. Zlý duch prohrál.

Mnoho let potom vznikla v údolí vesnicka Göllitz a v její blízkosti také Kropfschlag a Piberschlag.

Tak takhle nejak podobne se po staletí vypráví povest o Mandelsteinu. Pokud vás príbeh inspiruje a vy se tím smerem vydáte, pripravte se na putování hustým smrkovým lesem. Text turistické mapy hovorí o tom, že bývalé vesnice Göllitz, Kropfschlag a Piberschlag dnes již neexistují. Nevenujete tomu proto žádnou pozornost. Proc také? Vždy nic nenaznacuje, že by zde kdy žil nekdo jiný než lesní zver. A pochodujete dál k svému cíli. Náhle pred sebou zahlédnete neco, co se prící prírodním zákonum. Copak mohou jehlicnaté stromy kvést? Co to je za nesmysl? Zvedave pristoupíte blíž a musíte se pousmát - vždyt je to jen obycejná jablon. A opodál uvidíte další. A další. Chcete pokracovat v ceste, ale" Jablone v lese? Odmyslíte si jehlicnany a opravdu, musel tady být sad. Už vám pomalu zacíná svítat.

Jdete dál a mezi stromy vidíte prosvítající našedlé zdi, zdi velkého stavení. Máte radost z objevu. Vzápetí však pocítíte smutek, smutek z nicoty. Ta napul poborená zed je jediné, co zde zbylo. Kdo tady asi žil a k cemu stavení sloužilo? Byl to statek, pošta ci dokonce škola? Když pak najdete zrezivelou kostru detského kocárku, chce se vám plakat a uvedomujete si, jak jste bezmocní. Nejstarší zmínka o Göllitz se dochovala z 31. prosince 1360, a to v souvislosti s existencí dvora, jehož majitelé se rychle strídají a ves se rozrustá. O mnoho let pozdeji se stává objektem zájmu Jošta z Rožmberka, který ji nakonec v roce 1541 kupuje a pripisuje v zemských deskách k Novým Hradum.

V rukou pánu z Rožmberku zustává až do smrti Petra Voka. Ten, dvacet let pred svou smrtí, prodává zdejším poddaným tri mlýny a zbavuje je povinnosti odúmrte. V 17. století pripadla Göllitz rodine Buquoyu. Díky nim, konkrétne hrabence Marii Magdalene Buquoyové, zacala v roce 1639 stavba vodovodu dlouhých necelých 9 kilometru a vedoucích až do Nových Hradu. Puvodne byly upraveny a zastrešeny tri prameny - lesní (byl opraven v roce 1991), lucní (dnes již neexistuje) a zámecký (z roku 1891 od W. A. Zagorského). geocaching

Voda hraje v historii Göllitz velmi duležitou roli. Ves se totiž ponejprv jmenovala Jedlnice podle jedlné vody, která tekla jedlovým lesem. Náš zájem vzbudil i jeden pramen na jižní strane Göllitz. Jeho poklop je totiž pusobením atmosférických vlivu rozdelen na nekolik cástí a pripomíná tak dejiny Ceskoslovenska ve 20. století - odtržená Zakarpatská Ukrajina, Slovensko, Sudety a cástecne rozdelené Nemecko.

V roce 1885 byla v Göllitz postavena škola a roku 1888 kaple. V roce 1831 existovala ješte jedna kaplicka, ke které se váže následující príbeh vyprávející o vojenském vysloužilci Mikuláši Sailerovi, který težil ze slepé duvery prostých lidí.

Príbeh o falešném zázraku Mikuláš Sailer potreboval peníze, a proto se rozhodl vystavet kaplicku, na kterou lidé zacali prinášet dary, z nichž pak žil. Po dostavbe vymyslel další podvod. U nové kaplicky byla studánka. Mikuláš zastrcil pod jeden její kámen obrázek Panny Marie, jejíž obraz ve vode považovali verící za zázrak. Dary se opet jen hrnuly. Tento podvod byl však odhalen a stropnický farár nechal kaplicku zbourat.

I v Göllitz došlo k nekolika požárum, a to 23. prosince 1691, 9. února 1711, 19. února 1778, 29. kvetna 1885, 28. dubna 1891 a 9. listopadu 1896. Göllitz tvorilo asi 40 domu s 200 nemeckými katolickými obyvateli pracujícími prevážne v zemedelství. V zime byly s oblibou zhotovovány nitené knoflíky. K této titerné práci se vetšinou, jejichž prsty se k tomu velmi hodily. Kazily si tak však oci a páter.

Jelikož Göllitz leží na úpatí Mandelsteinu, byla stavení rozptýlená na obou jeho stranách - tzn. na ceské i rakouské strane. Pískové podloží nenabízí sice mnoho možností na pestování plodin, ale presto ho dokázali lidé z Göllitz plne využít. Pestovali žito, oves, brambory, zelí a mák. U nejvetšího statku na východní strane Göllitz, a nejen u neho, byl obrovský sad trešní, jabloní a orechu. U dnešních rozvalin tohoto domu dosud kvete pravý zlatý déšt. Ke statku patril dokonce i altánek s bazénkem.

Pokud jsme se zminovali o dokonalém využití pískové pudy, nesmíme zapomenout na dve sklárny. V jednom z dobových rozhovoru vzpomíná sedmdesátisedmiletý starec:

"Zde, kde nyní Jedlice stojí, byl pred švédskou válkou pivovar a dve sklárny. Jedna ze skláren stála na pozemku dnešního domu císlo 19, druhá v císle 4 a pivovar v císle 20. Pivovar byl nejvetším statkem v Göllitz s rozlohou více než 100 jitag (to je asi 575 000 m2). Jeho vlastníky byli potomci jednech z prvních obyvatelu Göllitz. K tomuto selskému stavení patrí listina, která umožnovala jeho majiteli užívat vodu a lovit ryby z vesnického rybníka. Nedaleko pivovaru, nyní už v Dolním Rakousku, kde se tomu ríká Altes Göllitz "Stará Jedlice", stála puvodní ves. Existuje jedna legenda, která vypráví, že se behem tricetileté války odehrávala jedna z šarvátek u tzv. otloukaného buku v blízkosti vesnice. Obyvatelé hledající ochranu, presídlili na druhou stranu k obema sklárnám, dobre kryti Mandelsteinem a Skalkou. Tak vzniklo nové osídlení, avšak se starým názvem Göllitz " Jedlice."

Povest o otloukaném buku Na dnešní ceste z Heinrichs v Dolním Rakousku k Mandelsteinu stál u kaplicky na rozcestí do rakouské Jedlice, dríve zvané též Siwären, povestmi opredený otloukaný buk. Tento název si získal díky Švédum, kterí ho za tricetileté války pobili hreby, prý jako poznávací znamení, kde zakopali válecnou pokladnici. Ta však nikdy nebyla nalezena. Též se vypráví o velké pohrome, která by urcite prišla, kdyby nekdo buk porazil. Vzplála by totiž stejná bitva jako tehdy na konci tricetileté války. Proto je buk pobit železem, aby se ho jen tak nikomu nepodarilo porazit. O podobné povesti nebyla v techto krajích nikdy nouze, proto zmíníme ješte jednu.

Povest o "Cerném kríži": Na križovatce cest z Göllitz do Stropnice a z Šejb do Kropfschlagu se nachází Cerný rybník a vedle neho Cerný kríž. Stala se tam totiž tato událost: Sedlák z Göllitz vezl vozem taženým voly obilí na semletí do mlýna ve Stropnici. Když jel okolo rybníka, voli se zastavili a nechteli táhnout dál. Sedlák se otocil a uvidel na pytlích sedet cerné zjevení. Ve strachu vzal bic a zacal ho bít. Ani to ale nepomohlo. Lámal si hlavu, jak si pomoci. Nakonec, když už vyzkoušel všechno možné, se pokrižoval a najednou udivene kouká, zjevení zmizelo. Na památku tohoto zážitku a boží pomoci byl zde zrízen kríž a rybník po cerném zjevení pojmenován.

Nyní zbylo po této vesnici už jen pár trosek. Pouze na rakouské strane stojí dva statky a dokonce i stavení po novohradském katovi. Nekteré nálezy nás ujištují, že Göllitz byla na vysoké úrovni jak po technické, tak po hospodárské stránce. Dnes potrebujeme skutecne velkou fantazii, abychom si mohli Jedlici predstavit v plné kráse.

Pres padesát let chátrání a nicení posledních zbytecku lidské cinnosti. Padesát let, jak dlouhá doba v živote cloveka a pro nás už i daleká historie. Ctete si osudy vysídlených, pripadají vám neskutecné, románové. A pak vám ten "románový hrdina" napíše. Držíte v ruce jeho dopis a prohlížíte si rukopis. Co se mu asi honilo hlavou behem psaní? Celý život? Trochu se zastydíte, že kvuli vám musel opet vyvolat ošklivé vzpomínky. Ty jsou však doprovázeny i necím pozitivním a my cítíme, jak pisatel i pres všechno zlé na svuj domov " ano DOMOV " s láskou vzpomíná, nebot tam se narodil, prožil své detství, snad i první lásku.

Trochu idealistické, že? Možná, ale také urcite pravdivé. Autor textu: Zuzana Skorepová, Kristýna Smolová, Hana Návarová, Iva Pelechová, Jitka Skorepová. geocaching

PROSIM DOBRE ZAMASKUJTE

Additional Hints (Decrypt)

Cbq abpavxrz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)