Skip to content

Dukelske námesti Multi-cache

This cache has been archived.

Jardatrek: Geocachingu se již nevěnuji takže postupně archivuju ztracené či poškozené kešule. Mějte se ..

More
Hidden : 2/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Hustopece u Brna
Dukelské námestí

   





Katastr mesta patrí nejstarsím osídleným oblastem jizní Moravy. První písemné zmínky pocházejí z první poloviny 13. století, kdy byl majitelem mesta Vilém z Hustopecí. Od pocátku 14. století do sklonku 16. století nálezelo mesto klásteru Králové (Aula Regia) na Starém Brne. Významný mezník predstavoval rok 1572, kdy byly Hustopece povýseny na mesto. Od roku 1848 patrily Hustopece Lichtenstejnum, poté se staly sídlem politického a soudního okresu.
Mesto je osudove spojeno s osobou naseho prvního prezidenta T. G. Masaryka. Narodila se zde jeho matka Terezie, rozená Kropácková. Prezident v letech 1861-1863 navstevoval hustopecskou piaristickou reálku. Jeho bratr Ludvík zde vlastnil tiskárnu, z níz vzesly i Masarykovy kritické studie Rukopisu. Hustopecský mestský hrbitov je i posledním místem odpocinku prezidentových rodicu.
Erbovním znamením mesta je jeho vinarská kultura. Ta mela vliv nejen na zdejsí vinicní a sklepní hospodárství, ale i na etnickou skladbu mesta. Jejími významnými nositeli byli totiz nemectí kolonisté a pozdeji novokrtenci.
Vinarství a vinohradnictví mely na rozvoj mesta a jeho obyvatele vubec nejvetsí vliv. Napríklad ve 2. polovine 18. století dosahovala výmera vinic rozlohy pres 50 % výmery zemedelské pudy a Hustopece se tak staly dokonce nejvetsí vinohradnickou obcí na celé Morave.
Koncem 19. a zacátkem 20. století doslo k prudkému poklesu pestování révy vinné. Predevsím rada nových plísnových onemocnení (oidium, perenospora) a nakonec také korenová msice (révokaz) do konce roku 1924 znicily témer vsechny vinohrady.
Po 1. a 2. svetové válce dochází k obnove výsadby vinic a hustopecské vinarství opet nabývá na významu. Dnes jím zije velká cást hustopecského obyvatelstva. Pravidelne jiz po 40 let se kazdorocne, vzdy 1. kvetna, porádá výstava vín a pocátkem prosince se koná prehlídka vín archivních.
V Hustopecích byla po 2. svetové válce vybudována rada sportovních a rekreacních zarízení, jako je víceúcelová sportovní hala, krytá plavecká hala s bazénem 8 x 25 m, letní koupaliste se solárním prihríváním vody, tenisové kurty, zatravnený fotbalový stadion s atletickou drahou a dalsí.
Hustopece lezí na trase cyklistických vinarských stezek. Hustopecské vinné sklepy, stálá expozice vín v renesacním dome U Synku na Dukelském námestí poskytují návstevníkum mesta moznost ochutnat a posoudit kvality jihomoravských vín.
Hustopece vsak nejsou jenom zemedelskou obcí, díky poloze pri dálnici Brno-Bratislava i napojení na zeleznicní trat Brno-Breclav nastal po 60. letech rozmach predevsím kovozpracujícího prumyslu a stavebnictví. Tento rozvoj pokracoval i v 90. letech, o cemz svedcí rada nových obchodních i výrobních spolecností pusobících ve meste.
Od 1. ledna 2003 jsou Hustopece povereny funkcí "obce s rozsírenou pusobností", coz vrací mestu jeho puvodní postavení administrativního a správního strediska regionu a zapríciní jeho dalsí spolecenský i hospodárský rozvoj.

A jak se dostanete ke ke krabce??

Naprosto jednoduse, trosku se projdeme po námestí a udeláme si zastávky u místních pametihodností :-)

Stage 1
Morový sloup
N 48° 56.430 E 016° 44.250

Morový sloup se sousoším Nejsvetejší Trojice zdobí horní cást námestí od roku 1736. Podnetem k jeho výstavbe, stejne jako k výstavbe kaple sv. Rocha, byly morové pohromy, které sužovaly obyvatele mesta. Bohatá socharská výzdoba sloupu pochází z dílny Jana Kristiána Pröbsla z Brna.
V nápisech na predni strane sloupu (u schodiste) po obou stranach plastiky jsou nekterá písmena vetsí a vyvedená ve zlate, jejich pocet vám dá císlo - A
Stage 2
Radnice
N 48° 56.436 E 016° 44.210

Nejvýraznejší stavbou na západní strane námestí je novorenesancní radnice z let 1905 - 1906, dnes sídlo Mestského úradu. Jde o trípatrovou budovu s mohutnou veží, postavenou podle projektu Ferdinanda Hracha.
Pred vchodem do budovy radnice je umístena pametní deska s vyznáním, které Masaryk pronesl pri návsteve Hustopecí. Ciferací celého data dole na desce dostanete císlo - B
Stage 3
Kasna
N 48° 56.416 E 016° 44.196

Renesancní kamenná kašna lidove zvaná "Žumberák" byla postavena na námestí v roce 1595. Po staletí byla jedním z mála zdroju pitné vody pro obyvatele mesta. Dominantou kašny je sloup se sochou bužka Tritona, který tak dodnes prozrazuje antickou inspiraci renesancních tvurcu.
Pocet sroubu na zelezné obruci obepínající kasnu vám dá císlo - C
Stage 4
Kostel sv. Václava a sv. Anežky Ceské
N 48° 56.410 E 016° 44.261

Tento kostel, vysvecený v roce 1994, stojí približne na míste puvodního pozdne gotického chrámu, který byl v roce 1962 odstrelen. Moderní dvoupodlažní stavba kostela s pudorysem spirály byla postavena podle projektu Ludvíka Kolka. V krypte kostela se nacházejí náhrobky hustopecských meštanu.
Pri pohledu ze souradnic st.4 vidíme na zdi kostela velký kríz na kterém je nápis MISIE a pod ním letopocet - D

>
Stage 5
Dum U Synku
N 48° 56.395 E 016° 44.296

Dum U Synku je nejzachovalejším reprezentantem puvodní meštanské renesancní zástavby námestí. Z prucelí fasády vycnívá arkýr spocívající na dvou krakorcích a prostory prízemí jsou zaklenuty valenou klenbou s lunetami. V soucasnosti v dome sídlí Mestské muzeum a galerie. Muzeum disponuje, krome galerijních prostor, dvema stálými expozicemi a turistickým informacním centrem. Expozice dejin mesta je venována dejinám osídlení v katastru mesta Hustopecí. Vinarská expozice (SVE), umístena v historických - tzv. mokrých sklepích, seznamuje návštevníky s historií a soucasností pestování vinné révy a výroby vína. Krome toho si zde mužete zakoupit vína od vinaru ze zdejší Velkopavlovické vinarské oblasti. Od 3. Kvetna 2007 zdobí zadní cást nádvorí domu U Synku pískovcová zvetšenina kvasinky vinné, jejíž obvod ciní 167 cm. „Kamenná“ kvasinka je tedy 69 230 x vetší než její reálne existující živá predloha. Mesto Hustopece získalo za nejvetší zvetšeninu živého organismu ceský rekord. Autorem návrhu je Mgr. J. Milotová, jeho realizátorem T. Wech.
Soucet vsech oken na celní stene domu U Synku vám dá císlo - E

Prameny:
cs.wikipedia
www.hustopece-city.cz

Finálka:

N 48° 56.X
E 016° 44.Y

X - (((D-B-B+E)/B)+(E*C)+(A-C))
Y - ((D-B-B+E)/(2*B)+(A+A-B))

Pamatujte na heslo: HLAVNE NENÁPADNE!!
VSEM PREJU PRÍJEMNÝ LOV ;-)))

free counters




Additional Hints (Decrypt)

Zntarg hiavge

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)