Skip to content

Lesni hrbitov Multi-cache

Hidden : 1/30/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká multi-cache vám zabere max.30 minut vaseho drahoceného casu k poznání památného místa i nalezení cache.

Na zacátek troška z historie:
Vzpoura rumburských vojáku, která zacala pred devadesáti lety 21. kvetna 1918, se stala význacným cinem k záveru první svetové války. Zaslouží si i po tech letech náš obdiv a vzpomínku. Byla jedním z kamenu, který uspíšil konec nenávidené rakousko-uherské monarchie.
Jak vubec došlo ke vzpoure rumburských vojáku? Jak oni, tak i obyvatelé Rumburku a jinde trpeli hladem vinou špatného zásobování. Lidé se bourili. A do této situace se vraceli navrátilci z fronty, kde poznali krutost války. V kvetnu 1918 jich bylo v Rumburku témer tisíc. Mezi nimi soustružník z plzenské Škodovky a pozdejší vudce vzpoury František Noha. Mel dobré organizacní schopnosti. Soustredil u sebe nekolik spolehlivých kamarádu. Jeho nejbližšími spolubojovníky byli zemedelský delník Vojtech Kovár a student Stanko Vodicka. Jejich spolecné cíle nejlépe vyjádril František Noha temito slovy: My to tady nadzvedneme. Praskne-li zázemí, je konec války. My jsme se s tou myšlenkou vraceli z Ruska a také ji uskutecníme. Práve v tom, že chteli konec války a prispet k ní všeobecným povstáním, je nejvetší význam vystoupení rumburských vojáku.
Samotná vzpoura vypukla 21. kvetna 1918 v šest hodin ráno. Pres zákaz nastoupili vojáci v areálu kasáren s puškami na ramenou. Marne je poddustojníci a hejtman Klöpfer premlouvali. A když jim Klöpfer pocal vyhrožovat, byl sražen a vojáci se zacali vyzbrojovat dalšími zbranemi. Noha za souhlasu všech se postavil do cela vzpoury. Pridali se k nim i další vojáci a nekterí obyvatelé Rumburku. Bylo obsazeno nádraží a vzbourenci táhli na Nový Bor s cílem dostat se do Prahy. Avšak ani rakousko-uherské úrady a vojsko nezahálely. Proti vzbourencum vyrukoval náhradní prapor, rota pohranicních myslivcu a cetnické hlídky. Mezi vzbourenci došlo k rozkolu, nekterí vojáci již behem pochodu na Nový Bor kolonu opoušteli. Nadšení zbylých pak nestacilo na velikou prevahu povolaných rakousko-uherských vojáku a cetníku. U Nového Boru byli vzbourenci poraženi, dva padli v boji a na 600 jich bylo zatceno a uvezneno. Mezi zatcenými byli František Noha, Kovár, Vodicka a další. Rychle provedeným rízením pred stanným soudem bylo deset vedoucích vzbourencu odsouzeno k trestu smrti a dne 29. kvetna 1918 popraveno. Porážka vzbourencu byla dovršena.
Prestože vzpoura rumburských vojáku byla surove potlacena, byla i ona, byt menší, prícinou konce vlády Rakousko-Uherska u nás. Jejich boj byl bojem nejen proti hladu, proti válce, ale i bojem za sociální spravedlnost rodící se nové republiky.

Casová osa vzpoury 1918
3. brezen - Podepsání mírových smluv v Brestu-Litevsku mezi zástupci nemeckého a rakousko- uherského velení a sovetské vlády.
brezen - kveten - Návrat propuštených zajatcu z Ruska a opetné zaclenování do kmenových útvaru, rovnež do 7. streleckého pluku z Plzne se sídlem v Rumburku.
20. kveten - Rozkaz o snížení dávky chleba a ustavení pochodové roty na frontu z rumburské posádky.
21. kveten (6 hod. ráno) - Nástup tretí roty na dvore dívcí školy proti rozkazu se zbranemi. Incident s hejtmanem Františkem Klöpferem: Pocátek vojenské vzpoury v rumburské posádce. Obsazení nádraží, pošty a úradu. Opatrení vuci dustojnickému sboru. Výzva Františka Nohy k tažení na Prahu. Zapojení desátníka-aspiranta Stanislava Vodicky do vzpoury.
(8:15 hod.) - Hlášení zemskému velitelství o nepokojích v posádce.
(po 10. hod.) - Odchod vzbourencu z mesta (kolem 670 mužu) smerem na Krásnou Lípu. Výzva Stanka Vodicky pod Dýmníkem k setrvání v odporu a rozdelení velitelských úkolu. Obsazení vlaku v Krásné Lípe a odjezd první skupiny smerem na Jedlovou. Stret s cetníky v Rybništi – jejich útok odražen. Další srážka na nádraží v Jedlové: cást vzbourencu pozatýkána, zbytek pokracuje pešky pres Svor do Boru u C. Lípy. Peší pochod druhé skupiny z Krásné Lípy na Chribskou, Falknov (zabrání nákladního auta), Polevsko a Arnultovice, rovnež do Boru.
(17 hod.) - Srážky levé krídelní cásti na severním okraji Boru s pochodovou setninou 18. pluku a pravé cásti poblíž Skalky u Arnultovic.
(18 hod.) - Po drobných prestrelkách obsazení Boru vzbourenci. Zajištení kasáren na Poštovní tríde a porada o dalším postupu. Premístení pronásledovatelu do okolí Chotovického kopce a do týla vzbourencu (velitel hejtman Flibor).
(19 hod.) - Pokracování v pochodu vzbourencu na Ceskou Lípu. Výzva hejtmana Flibora ke kapitulaci odmítnuta. Po krátké prestrelce zajímání a odzbrojení predvoje. Neorganizovaný ústup a následne potlacení vzpoury ve meste a okolí. Padlí na strane vzbourencu: František Schuss, civilista Ružicka a Vojtech Krumpas (zemrel na následky zranení v okresní nemocnici v Boru).
22. kveten - Vyhlášení stanného práva – patroly zatýkají vzbourence, rozprchlé po okolí. Uveznení zatcených v Rumburku, v Boru, v Ceské Lípe a v Jablonném v Podještedí.
25. kveten - V Rumburku zahájen soud s peti hlavními vudci: Vodickou, Nohou, Kovárem, Plassem a Zelenkou.
28. kveten - Tri rozsudky smrti u rumburského soudu. Vecer ve 22:30 potvrzeny justicními úrady.
29. kveten (3 hod. ráno) - V soudní síni precteny rozsudky smrti Vodickovi, Nohovi a Kovárovi.
(5. hod.) - Odvedení odsouzencu na popravište.
(po 6 hod.) - Vykonání rozsudku v Rumburku. V bývalém hotelu U zlatého orla v Boru skonceno prelícení s 21 úcastníky. Z nich sedm odsouzeno k trestu smrti, ctrnáct na pet až deset let težkého žaláre.
(21:30 hod.) - Poprava sedmi odsouzených v Boru za lesním hrbitovem a prenesení do márnice.
31. kveten - Pohreb popravených bez rakví v zadní cásti hrbitova bez úcasti verejnosti.
1919-1938 - Pravidelné každorocní pietní pripomenutí památky padlých rumburských hrdinu v Boru u Ceské Lípy za úcasti žijících úcastníku vzpoury, ceské menšiny a Csl. obce legionárské.
1940 - Znicení pomníku na lesním hrbitove nacistickou správou a zakopání jeho zbytku poblíž hlavního vchodu na hrbitov.
1948 - Obnovení pomníku u hrobu i na popravišti pri národní pouti.
1968 - Oslavy 50. výrocí rumburské vzpoury v Novém Boru v prubehu tzv. pražského jara za prítomnosti presidenta Ludvíka Svobody a Josefa Smrkovského.
Zpracováno podle údaju Jana Fialy – Rumburská vzpoura, kronikárských zápisu obcí Arnultovice a Bor, zápisky K. Würfela a d.

 

Ke keši samotné

N50° 45.ABC E014° 34.DEF

A = C - D

B = číslo napsané písmeny na desce pomníku

C = FE - D

D = počet laviček naproti pomníku

FE = počet betonových sloupků kolem pomníku

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1 : úibqxl, mqr anwqrš išr Svany : cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)