Skip to content

Green Forrest Traditional Geocache

Hidden : 1/19/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Táto cache je pomenovaná podla malého lesíka v ktorom je

Rajecké Teplice sú mesto ležiace v Žilinskom kraji. Prírodné termálne liecebné kúpele v tomto meste patria medzi najznámejšie a najprítažlivejšie na Slovensku. Pod správu Rajeckých Teplíc spadá aj Poluvsie.
V modrom štíte erbu je nad dvoma striebornými zvlnenými brvnami zlaté slnko striedavých lúcov.
Po priznaní štatútu mesta v roku 1989 si Rajecké Teplice vytvorili nový mestský erb. Ten vychádza zo symboliky miestnych pramenov charakterizovanými zvlnenými pásmi. Spolu so symbolom slnka i modrou farbou štítu sa vhodne evokuje myšlienka interakcie slnka, vody a vzduchu a ich liecivých úcinkov. Mesto prijalo svoj erb 22. marca 1989.
Vlajku mesta tvorí pät pozdlžnych pruhov rovnakej šírky vo farbách žltej, modrej, bielej, modrej a žltej. Pomer strán je dva ku trom a je ukoncená zástrihom siahajúcim do jednej tretiny dlžky listu vlajky.
Symboly mesta Rajecké Teplice sú zaevidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou R-2/1991. Symboly mesta sú zverejnené aj v knižnom vydaní Heraldického registra SR. [1]
[upravit]História

Podla archeologických nálezov bola táto oblast osídlená už v praveku. Prvá písomná zmienka však pochádza z roku 1376 v listine uhorského krála Ludovíta Velkého. Obec sa v písomných pramenoch od roku 1496 uvádza ako súcast lietavského panstva a s ním ju postupne vlastnili Ján Zápolský, Mikuláš Kostka, od roku 1558 František Thurzo a od roku 1585 jeho syn Juraj Thurzo. Ten tu dal v roku 1610 postavit prvý "kúpelný dom", kam pozýval priatelov a usporadúval aj rokovania. Dal upravit okolie pramenov a obec zaznamenala rozmach. Po jeho smrti v roku 1616 boli jeho majetky rozdelené medzi štyroch dedicov.
Dalšie oživenie prišlo až koncom 18. storocia, kedy boli kúpele obnovené. V 19. storocí sa však objavili dalšie spory dedicov, v roku 1882 ich noví majitelia obnovili a ich popularita opät stúpla, najmä po návšteve arcikniežata Karola Ludovíta s manželkou a dalšími príslušníkmi cisárskeho dvora vo Viedni. Na podnet nových majitelov sa zacalo aj so stavbou lokálnej železnice na trati Žilina - Rajec. V roku 1880 sa Rajecké Teplice stali znova súcastou Konskej Na zaciatku 20.storocia sa kúpele dostali pod súdnu správu, do správcovstva ich dostal Ladislav Hauser ale ich úpadok dovršila 1. svetová vojna. V roku 1919 ich odkúpil Okrem iného zacal výstavbu neogotického kostolíka, ktorý bol vysvätený v roku 1909. Od roku 1903 pôsobil v Rajeckých Tepliciach kúpelný lekár Rudolf Flamm. 1. svetová vojna spôsobila úpadok kúpelov a tým aj obce, ktorú navyše postihla v roku 1916 povoden. Až v roku 1925 sa so zmenou majitela zacalo s rekonštrukciou kúpelov a v 30. rokoch dostali kúpele postavením nových budov a hotela súcasnú podobu. Rozvoj napredoval aj za Slovenského štátu. V roku 1944 ich využívali Nemci a od vypuknutia SNP, do ktorého sa zapojili mnohí obcania, neboli prístupné vôbec. V kuneradskom kaštieli mala sídlo II. partizánska brigáda M. R. Štefánika a Nemci ho vypálili. Nemecké vojská opustili obec až 1. mája 1945.
V roku 1951 sa obec opät osamostatnila a v roku 1959 získava štatút kúpelného miesta. Dalšie obdobie je vcelku úspešné, k obci boli pripojené obce Stránske, Kunerad, Kamenná Poruba, Poluvsie a Konská.
8. februára 1989 získavajú Rajecké Teplice štatút mesta a okolité obce sa, okrem Poluvsia, osamostatnili. Štátny podnik Slovenské liecebné kúpele Rajecké Teplice boli 1. februára 1996 pretransformované na akciovú spolocnost s castami Prírodné liecebné kúpele Rajecké Teplice a Kúpelná liecebna Kunerad (v kaštieli).
[upravit]Cestovný ruch

[upravit]Prírodné zaujímavosti
Nachádza sa tu národná prírodná rezervácia Kozol, ktorá pomenúva rovnomenný vrch v juhovýchodnej casti katastra obce v pohorí Lúcanskej Malej Fatry. Rezervácia má rozlohu 91,58 hektára a je prístupná turistickým chodníkom.
[upravit]Kultúrne zaujímavosti
Kaplnka Nanebovzatej Panny Márie
Pomník padlým v 1. svetovej vojne
Kostol Božského Srdca Ježišovho
Kúpelné domy
[upravit]Kúpele
Ako hlavný balneoterapeutický prostriedok sa v kúpeloch využívajú termálne pramene 38°C teplej hydrouhlicitanovo-vápenato-horecnatej liecivej vody bez dalšej úpravy. Liecia sa tu funkcné aj degeneratívne choroby pohybovej sústavy v štádiu odznievania akútnych príznakov. S úspechom sa tu liecia i stavy po úrazoch alebo operáciách velkých nosných klbov a chrbtice, vrátane operácií medzistavcovej platnicky a operácií s použitím klbových náhrad. Z nervových chorôb sa v kúpeloch liecia stavy po detskej obrne, nervovo-svalové degeneratívne ochorenia, hemiparézy a paraparézy cievneho pôvodu, chabé obrny okrem poúrazových, Parkinsonova choroba a niektoré choroby z povolania. V rámci komplexnej kúpelnej liecby sa poskytujú vodoliecebné procedúry, masáže, celá paleta elektroliecebných procedúr, lokálna aplikácia parafínových zábalov, individuálna a skupinová telesná výchova, manipulacná liecba, plynové injekcie a podobne. V meste je v prevádzke zdravotné stredisko.
[upravit]Šport
V meste okrem kúpelov a termálneho kúpaliska nájde návštevník aj fitnescentrum, tenisové kurty.
[upravit]Osobnosti

Ján Hollý (entomológ) - ucitel, prírodovedec a botanik, jeden z riaditelov školy v Rajeckých Tepliciach.
V Rajeckých Tepliciach desat rokov (1950-1960) žil na invalidnom dôchodku slovenský spisovatel Štefan Letz. Casopisecky zacínal v Mladom Slovensku a vo Vatre (1923).Debutoval zbierou noviel Obyvatelia dvora (1927) a zaradil do nej aj hru Magdaléna, ktorú inscenovalao Slovenské národné divadlo. Po autorskej odmlke, napísal zbiekru noviel Eminent Dubovic (1954), Dobrodružstvo pod vežou (1958n. Po smrrti vyšli jeho Novely (1977). Solocne s Jánom Smrekom sa o propagáciu pôvodnej slovenskej literatúr yzaslúžil ako redaktor nakladatelstva leopolda Mazáca v Prahe (1931-1939). Spolocne s Dobroslavom Chrobákom zostavili Slovenský literárny almanach. Básen o Rajeckých Tepliciach pocas svojho kúpelného pobytu napísala Ludmila Podjavorinská.

Additional Hints (Decrypt)

Cev znyrw xncyaxr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)