Skip to content

ZIP Mystery Cache

A cache by 4*K Message this owner
Hidden : 2/26/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

kes byla puvodne vytvorena uzivatelem Beruska_TEAM. Po ztraceni a adopci v lednu 2015 byl listing doplnen o dalsi priklad zipu a souradnice finalky byly zmeneny. Po opravach v okoli probehla 1.6.2018 dalsi zmena souradnic. Na uvodnich souradnicich vsak kes nehledejte. Zde byste v dobach dopravni spicky na jeden zip mohli narazit.


ZIP

 

Je kazdodenni soucasti nasich zivotu a objevuje se v ruznych formach. Denne jej vyuzivame v nas prospech a treba nam dnes i pomuze vylustit cache.

Zip jako zdrhovadlo

Zip ci zdrhovadlo je zarizeni slouzici ke spojovani dvou casti dohromady. Je nejcasteji vyuzivan na odevech, na batozich, kufrech, sportovnim vybaveni a u pomucek pro kempovani. Zip se sklada ze tri casti: jezdce a dvou ozubenych pasu, ktere do sebe zapadaji. Kazdy z pasu je slozen z rady specialnich zubu, ktere jsou na konci zahnute, coz umoznuje jejich vetsi soudrznost a pevnost.

Predchudce moderniho zipu byl patentovan jako an Automatic, Continuous Clothing Closure ve Spojenych statech Americkych v roce 1851 Eliasem Howem, nejednalo se ale o vynalez pro prakticke vyuziti, a proto nebyl nikdy uveden do prodeje. Whitcomb L. Judson si nechal patentovat podobne zarizeni zname jako Clasp Locker pro rychlejsi zapinani bot (1891). Vynalez zacal byt vyraben jeho firmou Universal Fastener company. Skutecny moderni zip se na svete objevuje v roce 1913 (patentovan 1917) a jeho tvurcem se stal Gideon Sundback - Sved, ktery emigroval do Kanady.

Zip suchy

Suchy zip je textilni material pro spojovani ruznych materialu. Sklada se z textilie a nylonovych hacku, ktere se na latku zachytavaji podobne jako lopuch. Pouziva se predevsim v textilnim a obcas take v obuvnim prumyslu.

Suchy zip vynalezl svycarsky inzenyr Georges de Mestral v roce 1948 pri prochazce v Alpach. Vsiml si, ze semena lopuchu se lepi na jeho saty i srst jeho psa. Svuj vynalez pojmenoval "VELCRO" podle francouzskych slov "velours", znamenajici samet, a "crochet", znamenajici hacek. V nekterych zemich se pod timto nazvem prodava, a casto se jedna o obchodni znamku. Velcro (suchy zip) se vyrabi tkanim nylonoveho vlakna. Vznikla tkanina se sklada z hustych shluku malych smycek. Druha cast (cast hacku) se vyrabi rozpulenim smycek. Z kazde smycky se tak stanou dva hacky. Tkanina se pote zahreje a tvar hacku a smycek se timto zpusobem stabilizuje. Suchy zip je zhotoven tak, aby se dal velice snadno rozpojovat, ale jeho odpor vuci bocnim silam je naproti tomu obdivuhodny. Nektere druhy jsou tak odolne proti sile smyku (bocni sile), ze napriklad zip o plose mensi nez 120 milimetru ctverecnich udrzi vahu jedne tuny.

Zip za volantem

Pravidlo ZIPu je v ceske legislative ustanoveno od roku 2000. Za osm let se pri pohledu na situace na nasich silnicich ovsem prilis neujalo, respektive ti ridici, kteri je dodrzuji, jsou trnem v oku tech, kteri mu pravdepodobne neporozumeli.

Zakon c. 361/2000 Sb., o silnicnim provozu, se teto problematice venuje v ? 12, ktery k pravidlu zipu stanovi:

"Pri soubezne jizde umozni ridici vozidel jedoucich v prubeznem pruhu ridicum vozidel do tohoto pruhu prejizdejicich z pruhu, ktery prestal byt prubeznym, vjet tak, aby se vozidla jedouci v prubeznem pruhu a vozidla do neho prejizdejici mohla radit stridave po jednom do jizdniho proudu prubezneho pruhu."

Z ustanoveni citovaneho paragrafu je zrejme, co musi ridic udelat. Vysvetleni pojmu "soubezna jizda" se venuje ? 12 - Jizda v jizdnich pruzich, odstavec 3, ktery zni:

"Je-li na pozemni komunikaci o dvou nebo vice jizdnich pruzich v jednom smeru jizdy takova hustota provozu, ze se vytvori souvisle proudy vozidel, v nichz ridic motoroveho vozidla muze jet jen takovou rychlosti, ktera zavisi na rychlosti vozidel jedoucich pred nim, mohou jet motorova vozidla soubezne (dale jen "soubezna jizda"); pritom se nepovazuje za predjizdeni, jedou-li vozidla v jednom z jizdnich pruhu rychleji nez vozidla v jinem jizdnim pruhu."

Pravidlo ZIPu bylo vytvoreno za ucelem zvyseni plynulosti provozu v mistech, kde vzhledem k hustote provozu muze pri snizeni poctu jizdnich pruhu dochazet k dopravnim zacpam. Ty mohou byt rizikovym mistem obzvlaste na rychlostnich komunikacich. Pokud budou ridici uvedene pravidlo dodrzovat, zvysi jak bezpecnost silnicniho provozu, tak i jeho plynulost.

Zip v pocitaci

ZIP je popularni, vseobecne rozsireny souborovy format pro kompresi a archivaci dat. ZIP soubor vytvoreny kompresi obsahuje jeden ci vice komprimovanych souboru, coz ve vysledku pomuze zredukovat velikost ulozenych dat. Format byl vytvoren Philem Katzem pro program PKZIP, ale v dnesni dobe s nim pracuje rada dalsich programu. Modernejsi formaty dosahuji pri kompresi podstatne lepsich vysledku a nabizeji radu pokrocilych funkci (napriklad vicesvazkove archivy), ktere ZIP nenabizi. MIME typ pro ZIP je application/zip a archiv poznate podle pripony .zip.

Na konci devadesatych let zacalo integrovat podporu pro ZIP format do vlastniho rozhrani vice spravcu souboru. Jako prvni Norton Commander pod DOSem nastartoval trend integrovane prace s archivy. Nasledovali dalsi spravci souboru a integrace do desktopu operacnich systemu. Od roku 2002 vsechny rozsirene desktopy obsahuji podporu ZIP souboru, ktery je reprezentovan jako adresar (slozka), a umoznuje prenaset soubory podobnou logikou.

Zip jako datove uloziste

ZIP disk je vstupne-vystupni zarizeni pocitace od spolecnosti Iomega z roku 1994. Mechaniky ZIP vyuzivaly magneticke diskety s kapacitami 100 MB a nekdy i 250 a 750 MB. Tento format byl po dlouhou dobu popularni (protoze diskety beznych disketovych mechanik mely kapacitu jen 1,44 MB). S nastupem zapisovatelnych a prepisovatelnych optickych mechanik, USB flash disku a pametovych karet jejich vyznam rychle upadal.

Mechaniky ZIP se vyrabely s ruznymi rozhranimi. Interni mechaniky mely rozhrani IDE nebo SCSI, externi mechaniky vyuzivaly paralelni port, SCSI a nekdy i USB. Media pouzivane v mechanikach ZIP vypadaji podobne jako bezne 3,5' diskety, jsou vsak tlustsi. S uvedenim mechanik, ktere byly schopne pracovat s disky s vyssi kapacitou (250, 750 MB) nastaly problemy s kompatibilitou. Mechaniky schopne pracovat s vyssimi kapacitami dokazaly pracovat i s disky s mensimi kapacitami, ale napr. mechanika pro 250 MB media pracuje pomaleji se 100 MB medii, nez bezna mechanika pracujici vyhradne se 100 MB medii a take nedokaze zformatovat 100 MB disk. Mechanika pro 750 MB media nedokaze se 100 MB medii pracovat vubec.

Zip na obalce

ZIP (zone improvement plan) kod je obdoba naseho PSC (postovni smerovaci cislo) pouzivana v USA od roku 1963. Zaveden byl kvuli zefektivneni a zrychleni dorucovani postovnich zasilek.

Zakladni format ZIP kodu se sklada z peti cislic. Rozsireny ZIP kod, ktery byl zaveden v roce 1980, pridava ke stavajici podobe ZIP cisla pomlcku a dalsi 4 cislice jeste vice upresnujici misto doruceni.

Leucinovy zip

Jeden ze zipu mame ve svych telech, ve svych bunkach. Na principu zdrhovadla funguje totiz i leucinovy zip v proteinech. Jedna se o pomerne rozsireny strukturni motiv, ktery umoznuje dimerizaci proteinu (spojovani do paru). Podstata spociva v pravidelnem opakovani aminokyseliny leucinu v casti proteinu, ktera ma strukturu alfa helixu. Pokud je leucin vzdy na kazde sedme pozici, vycnivaji vsechny tyto leuciny z helixu vzdy jednim smerem. Tato strana helixu je pak vyrazne hydrofobnejsi, nez ostatni a diky hydrofobnim interakcim se mohou snadno spojovat helixy ruznych proteinu. Pritom se vlastne skryvaji pred hydrofilnim prostredim okoli.

Leucinovy zip byl identifikovan u transkripcnich faktoru, coz jsou proteiny nezbytne pro transkripci (prepis) geneticke informace uchovavane v DNA. Interakce s DNA jsou transkripcni faktory schopny obvykle teprve v dimerni forme, a to prave diky leucinovemu zipu.

Zip v boji proti zlocinu

Zip, roztomily musi hrdina a cestny clen Rychle Roty, figuruje v pohadkach Walta Disneyho spolecne se svymi kamarady, Chipem, Dalem, Gedzitkou a Montym. Mezi jeho prednosti patri zejmena jeho velikost, rychlost a schopnost letat, coz z nej cini neobycejne schopneho zveda pri boji s nebezpecnymi zlocinci jakymi jsou napriklad kocour Tlustoch (se svymi poskoky kocourem Mepsem, krtkem Moulou a jesterkou Boulem), profesor Nula, odhodlany ovladnou svet, nebo podmorsti pirati.

Svetlo televiznich obrazovek Rychla Rota spatrila 5. brezna 1989 a vsech 65 dilu se vysilalo i v Ceske republice.

Cache

 

Kes se nenachazi na uvodnich souradnicich, presto neni daleko.
Kes slouzi pro vymenu malych veci, prosime nezasobujte ji zbytecnostmi nebo jinym smetim. Dodavame "tvrdacke" Men fer, nebo nemen vubec. Dekujeme
V oblasti se nachazi nekolik velmi rusnych dopravnich komunikaci, proto budte opatrni a za zadnych okolnosti nevstupujte do vozovky mimo vyznacene prechody pro chodce!
Kes se nenachazi ve vozovce.

Nedaleko ulozeni se nachazi tramvajova zastavka, i misto ulozeni je vcelku exponovane, proto zadame o obezretnost a nenapadnost pri odlovu.
Po odlovu kese se prosim ujistete, ze jste ji umistili zpet na sve misto tak, aby nehrozilo vypadnuti!
Jiz jednou, kratce po zverejneni, byla nalezena na zemi.


Souradnice ziskate z tohoto obrazku (platne od 1.6. 2018):

Malý hint k luštění: Několik luštitelů řešilo šifru veskrze správně, jen jiným nástrojem. Proto, pokud zkoušíte tu "správnou cestu" a nevychází vám, zkuste nástroje jiných výrobců nebo jiných značek/označení. ;)


BETA: Zajda_TEAM
FTF: blackwolf_cz & sumie-dh
STF: kurem & konza.skypala
TTF: Svatous

 
cache sign Men fer, nebo nemen vubec Bookmark Olomoucke Geokacerstvo

Additional Hints (No hints available.)