Skip to content

Augustiniansky klaster Svata Dobrotiva (Zajecov) Traditional Geocache

This cache has been archived.

Pandim: [xx(]

More
Hidden : 12/27/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška je umístena ve více než „tajné“ skrýši na jejím zacátku. PROSÍM, V ŽÁDNÉM PRÍPADE DO OBJEKTU NEVSTUPUJTE, PRO ODLOV TO ANI NENÍ TREBA!!! Prosím, vracejte keš na presné místo uložení a dukladne ji zakryjte!!!


Název soucasné vesnice Zajecov není puvodní, byl odvozen od šlechtického rodu Zajícu z Valdeka. Ve strední cásti dnešní obce byla totiž ve 13. století založena vesnice, která se jmenovala Ostrov. Jméno Zajecov se vztahovalo jen na hornickou osadu (dnes Horní Zajecov).
Zajíci z Valdeka pocházeli z prastaré vetve rodu Buzicu, kterí meli ve znaku kancí hlavu. Historickým praotcem rodu byl Jetrich Buzic (syn Buzuv), který bojoval ve Slezsku ve vojsku knížete Svatopluka. V roce 1109 se pak ve vojsku knížete Vladislava zúcastnil i boju pod Vyšehradem. Potomci rodu používali rovnež znak s kancí hlavou, ale pozdeji jej doplnili znakem zajíce nebo lva. Podle toho se nazývali bud Zajíci (z prídomkem z Valdeka) nebo Lvi (s prídomkem z Rožmitálu). Jako dalšího významného clena rodu Buzicu lze jmenovat napríklad Jiríka, který se pozdeji jako maršálek knížete (pozdeji krále) Vladislava zúcastnil roku 1147 krížové výpravy do Palestiny a zde v bitve padl.
I presto, že sídelní místo rodu Buzicu není známo, teprve od roku 1257 se u jména Oldrich Zajíc vyskytuje prídavek „z Valdeka“. Postava Oldricha Zajíce z Valdeka je duležitá i pro samotný kostel a klášter. Oldrich byl královským cíšníkem, purkrabím na hrade Lokti a pozdeji i purkrabím na Pražském Hradu a podle pramenu byl i zakladatelem hradu Žebrák. Po jeho smrti se panství rozdelilo na cást príslušející k hradu Valdeku a cást príslušející k hradu Žebráku.

Povest o založení kláštera
Podle príbehu, který témer doslova stejne zaznamenávají všechny kroniky a pozdeji i historikové, vybrala místo pro stavbu kostela a kláštera sama Blahoslavená Panna. Summarium legendu opakuje tak, jak byla obsažena v Contingentice:„Velikým zázrakem byla oslavena ceská zeme, když se totiž zjevili a promluvili knížata apoštolská na hrade Valdeku, z nehož byl božskou silou prenesen a do hustého lesa postaven Oldrich Zajíc z Valdeka, pán toho místa a tedy i pán Ostrova, den pred Zvestováním blahoslavené Panny Marie, tedy 24. brezna 1262; on, když na svém hrade Valdeku po probuzení za svítání ležel na svém lužku a v duchu premítal, co milého Bohu a Bohorodicce by mohl vykonat, zaslechl v ložnici jakýsi šum lehkého pohybu, a když ješte leže na lužku se rozhlédl, aby zjistil, co to je, uvidel vedle svého lužka stát dva muže ctihodných tvárí a postav (svatého Petra a Pavla).
Starší z nich rekl: „Pán vín, o cem v duchu uvažuješ a po cem toužíš; stane se tak. Vstan rychle, oblec se a pojd za námi.“ Oldrich poslech, starci vyšli napred, on je následoval. Jakmile však prekrocil práh ložnice, uchvátil je mírný vánek a v okamžiku prenesl do lesnatého údolí jeho panství, na místo, které z jeho panství ponekud vybíhalo, latiníky nazývané Insula a Cechy Ostrov, protože je obtékaly potoky, ležící asi hodinu cesty od Valdeka. Tam Oldrich stoje mezi onemi dvema nebeštany, kterí ho doprovázeli, spatril stát Paní (Pannu) podivuhodné krásy. Když s obdivem hledel na její spanilost, oslovil jej starší z jeho pruvodcu: „Oldrichu, vidíš a znáš tuto presvatou Pannu?“ – „Ovšem,“ odpovedel, „ale nevím, kdo a odkud je, nikdy jsem nevidel nic, co by se mohlo prirovnat k této kráse.“ A starší z nich rekl: „Je to Matka Páne, kterou casto vzýváš, a prosíš ji, aby se primlouvala u svého Syna.“ Oldrich padl na kolena; tu ona rekla: „Oldrichu, to je vule mého Syna i moje, nás obou, abys na tomto míste, kde mne vidíš stát, ke cti Jeho a mého Syna co nejdríve postavil kostel, a pro moje služebníky vystavel klášter; za to se ti dostane od mého Syna, jemuž s láskou sloužíš, nesmírné odmeny.“ Po techto slovech zároven s obema muži zmizela. Oldrich vzdal díky Bohu i Bohorodicce, místo oznacil vetvemi, spešne se vrátil na hrad Valdek a volá na strážného u brány, aby otevrel; ten otvírá a s ohromením se vyptává, jak vyšel z uzavreného hradu? On na to: „ Byla to vule Boží.“
Rytír pak brzy pospíchá do Prahy, a když se tam dostal od krále Premysla a pražského biskupa Jana Dražického príštího dne, to je 25. brezna, povolení ke stavbe, vrací se, a hned príštího dne, to je 26. téhož mesíce a roku, zakládá klášter a kostel pod ochranou Zvestování Panny Marie na tom míste, které Ona dotykem svých nohou a svým príkazem oznacila. Hlavní oltár dal postavit tam, kde ona sama stála ve viditelné podobe.
Když se (Oldrich) dále rozmýšlel, kdo jsou oni Mariini služebníci, ona sama mu ve snu zjevila skrze andela, že to budou poustevníci rádu svatého Augustina.“

Založení a historie kláštera s kostelem
Krome zmínené povesti byl dalším podnetem pro stavbu kláštera a kostela Oldrichuv osobní slavnostní slib Panne Marii, který splnil po slavném vítezství svého lenního pána Premysla Otakara II. nad madarským králem Bélou IV. v bitve u Kressenbrunnu (Suchých Krut) v roce 1260, dva roky pred Oldrichovým údajným zjevením.
Dne 13. kvetna 1263, šestou nedeli po Velikonocích, byl nove postavený kostel s klášterem Zvestování Panny Marie slavnostne vysvecen (mel sloužit rovnež jako rodová hrobka rodu Zajícu). V této listine, jejíž obsah se dochoval zásluhou Bartolomeje Paprockého z Hlahol, jsou krome zakladatele Oldricha Zajíce a svetícího biskupa Jana III. z Dražic, který listinu sepisoval, i jména devatenácti významných šlechticu, duchovních a zemanu z okolí. Klášter byl osazen reholí bratrí sv. Augustina (Augustiniánu poustevníku). Tento rád byl založen v Ríme z príkazu papeže Alexandra IV. v roce 1256. Vetšina písemných pramenu poukazuje na mariánský puvod tohoto jednoho z prvních augustiniánských klášteru v Cechách. Po založení kláštera postupne mizí název Na Ostrove a celá lokalita je nazývána „U Kláštera“.
Roku 1326 Oldrich z Valdeka, dekan pražského kostela, syn Viléma (Vilém byl pokracovatel rodu Zajícu, syn výše zmíneného Oldricha Zajíce z Valdeka), venoval konventu na Ostrove telo svaté Dobrotivé a schránku s ostatky, které byly 23. kvetna roku 1327 prevezeny do kostela. Svatá Dobrotivá (Benigna), byla umucena roku 449 spolu s proslulými 10 000 pruvodci svaté Uršuly. Kolem roku 1320 se Ríma dostává do Cech, do docasné úschovny v kostele svatého Tomáše, poté do konventu na Ostrove. Od té doby se používá název Klášter svaté Dobrotivé. Klášterní kostel, který mel nyní dve patronky – Pannu Marii a svatou Dobrotivou, se stal cílem mnoha procesí až do období husitských válek.
Na jare roku 1421 vyplenil klášter poprvé Jan Žižka. Bylo zabito dvacet jedna mnichu. Podruhé v roce 1422 zpustošili klášter Pražané a o tri roky pozdeji ho vypálili Sirotci. Podle dochovaných pramenu se predpokládá, že klášter v druhé polovine 15. století sice existoval, ale pouze živoril. Pokusy o obnovu kláštera zacaly v dobe, kdy prevor Moric zažádal v roce 1469 o povolení navrátit ostatky svaté Dobrotivé do polorozboreného kostela (nekteré prameny uvádejí, že roku 1494 údajne mniši uschovali klášterní relikvie a klášter opustili). V roce 1496 zapocala obnova kostela, pri které byla renovována chrámová lod, vymenena okna i podlahy, položena nová strecha a zesíleny vnejší obvodové zdi, za prispení trí dárcu – Jana Zajíce z Hazmburka, potomka Valdekovy rodiny, Jana ze Šelenberka a Zdenka Lva z Rožmitálu. Po ukoncení techto základních prací mizí prevor Moric, jemuž augustiniáni vdecí za svou prítomnost ve Svaté Dobrotivé, z kronikárských záznamu.
Po zvolení císare Ferdinanda I. roku 1526 zacalo být udržování kláštera svaté Dobrotivé stále obtížnejší, zvlášte když následující císar Maxmilián II. skryte podporoval luteránství a kalvinismus. V první polovine 16. století se na Podbrdsku znacne rozšírilo Augsburské vyznání a roku 1552 mniši, poslední páter Jan, znovu opouštejí klášter. Roku 1553 prevzali opuštenou svatou Dobrotivou Zajícové a o tricet osm let pozdeji ji Vilém Zajíc prodal i s prilehlými vesnicemi evangelíku Ladislavu Lobkovicovi, pánu na Zbirohu. Další pohroma se na klášter s kostelem privalila roku 1620, když madarské sbory, povolané na pomoc ceským stavum, klášter opet ponicili.
Prestože v letech 1553 až 1676 byly klášter a kostel opuštené, augustiniáni ze své základny v pražském kláštere svatého Tomáše nikdy neprestali vznášet nároky na svatou Dobrotivou i s pozemky. Teprve roku 1676 byla augustiniánum znovu vrácena majetková práva oblasti. Koncem 17. století provedl velkorysou barokní prestavbu gotické stavby Dominik Canavalle se svým synem. Na základe žádosti místních obcanu prekvapive nebyl za vlády Josefa II. klášter  zrušen a rád zde pusobil až do dubna roku 1950, kdy byli mniši internováni do pracovních táboru.

Interiér kostela Zvestování Panny Marie
Nejstarší klášterní stavbou (ze 13. století) byl malý kostelík Zvestování Panny Marie, který stával v místech dnešní sakristie, veže a kaple sv. Augustina a sv. Mikuláše Tolentinského. Byla to obdélníková stavba, polygonálne zakoncená a v roce 1682 byla znacne prestavena. Priléhá k jižní strane presbytáre velkého kostela. Jižne od neho se rozkládal hrbitov (nyní klášterní zahrada), na nemž stávala kaple Všech svatých (zminovaná v klášterním urbári roku 1584), ze které se dochovaly pouze zbytky základu. Na jižní strane presbytáre stávala též drevená zvonice. Hlavní kostel byl po roce 1676 prestaven ve svou nynejší podobu. Puvodne byl znacne vyšší a prostor clenilo osm sloupu do trech lodí. Nyní je chrámová lod clenena šesti sloupy na tri lodí, je 47 m dlouhá, 18 m široká a 15, 5 m vysoká. Postranní lodi o stejné výši s hlavní lodí jsou v polovicce výšky rozdeleny klenbou, která nese široké galerie. Presbytár je 8 m široký a 18 m dlouhý (vnitrní rozmery) a má stejnou výšku jako hlavní lod. Je zakoncen tremi stranami osmiúhelníku. Od hlavní lodi je oddelen vítezným obloukem, na nemž jsou smerem do lodi zazdeny tri premístené plastické znaky obnovitelu kláštera s nápisy na páskách: vlevo Johanes Lepus de Hazmburg, vpravo Zdenek Lev z Rožmitála a Blatný a uprostred Johan-nes de Schellenberg et Kosti. Nad tím nápis: Renovace 1830 - 1886, kdy byl kostel mohutne opravován.
Dominantou hlavního oltáre velkého kostela, umísteného nad místem zjevení, je pusobivé rokokové plátno „Prosba Panny Marie k Oldrichovi z Valdeka", které bylo dokonceno r. 1745 J. P. Molitorem za honorár 252 zlatých. S levou zdí svatyne hranicí kredencový stolek sv. Jana Nepomuckého a oltár Svatého kríže, datovaný z poloviny 18. století. Naproti velké kazatelne je náhrobní deska hejtmana Samuela de Bois, patrona kostela, který zemrel roku 1690. Nalevo od knežište je barokní oltár s plzenským znakem orámovaný sloupy s malou soškou sv. Augustina ze druhé poloviny18. století. Na zdi prilehlé k tomuto oltári je dramatický barokní obraz „Vraždení nevinátek", datovaný okolo roku 1650. Nad hlavními dvermi na kruchte najdeme varhany, unikátní tím, že od své instalace v roce 1727 nebyly upravovány ani opravovány. Velký ceský skladatel Antonín Dvorák na ne hrál pri jedné ze svých cetných návštev zdejšího kostela. Na kruchte stojí chórové ctyrsedadlové lavice z pocátku 17. století s pekne clánkovanou prední stenou. Pod kurem, nad hlavním vstupem, je latinský nápis: Karel VI., císar svaté ríše rímské, se svojí manželkou Alžbetou, navštívili tuto stavbu 28. 8.  (Tato návšteva se uskutecnila roku 1732).  Nalevo od hlavního portálu je do kovu vsazen náhrobní kámen Mikuláše Zajíce z Hazmburka a na Kosti, nejvyššího sudího království ceského z roku 1459. V dlažbe presbytáre je náhrobní litá deska s nápisem a kartuší s augustiniánským znakem.

Použitá literatura:
Faix, W. S. Poutní místo Svatá Dobrotivá. Praha: Onyx, 1999.
Cáka, J.: Strední Brdy - krajina neznámá. Praha: Mladá fronta, 1998.
Fryš, V. – Švandrlík, J. První zajecovská rocenka 1993: Z historie našich obcí. Domažlice: Chodské nakladatelství, 1993.
http://www.zajecov.eu/pamatky-v-obci/

Additional Hints (Decrypt)

Cb yrir fgenar cev ifghch qb havxbir pubqol, m obxh, ir fxhyvar cynfgr pubqol. Uyrqrw cbq mnorgbabinalz cnermrz! Preirar ivpxb.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)