Skip to content

Slavni rodaci: Jan Vagac Mystery Cache

This cache has been archived.

georarach: Ukryt zniceny natolko, ze nema cenu obnovovat na tom istom mieste.

More
Hidden : 12/25/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Tato jednoducha kvizova mysterka Vas zoznami s vyznamnym rodakom mesta Stara Tura a otestuje Vasu pozornost.
Skrysa sa nenachadza na uvodnych suradniciach, privedie Vas ku pamatnej tabuli, venovanej Janovi Vagacovi.

No a teraz k samotnemu listingu:

Bryndziarske priemyselné odvetvie na Slovensku má vyše 220 – rocnú tradíciu a s tým súvisia tri pojmy:Ján Vagac, Stará Turá a Detva.

V roku1787, staroturiansky rodák Ján Vagac otvára okno do sveta novému potravinovému výrobku, ktorým bola bryndza, dobre prepracovaný trvanlivý ovcí syr, vhodný aj pre obchodovanie. Bola každodennou potravou pastierov a bacov. Pôvodne sa uchovávala vo vycistených ovcích žalúdkoch a kožiach. Bacovia niekedy aj platili bryndzou a hrudami syra z dôvodu nedostatku penazí. Táto bryndza ale nebola vhodná na uplatnenie v širokej obchodnej sieti. Ján Vagac, staroturiansky mäsiar, ktorý skupoval dobytok a ovce na strednom Slovensku, si uvedomil, že obchodovat sa dá aj s ovcím syrom, pretože vlete ho bolo nadostac. A tým zlomom, ktorý urobil z hrúd ovcieho syra kvalitnú bryndzu,nebolo nic iné ako do držiavanie úzkostlivej cistoty a hygieny pri výrobe a preprave.Hrudy ovcieho syra v obrúskoch sa nechali na salašoch odkvapkat zo syrovátky 6-24 hodín, ukladali sa na police, kde syr dozrieval, vyskúšal sa, bolo ho treba prekladat, obracat, utierat. Potom sa hrudy v batohoch znášali do jedného domu (neskôr bryndziaren), kde sa spracúvali. Najprv sa okrájali, zbavili sa vlhkej povrchovej kôry. Tak vznikal odpad, ktorý sa ešte spracúval na menej hodnotný syr, ostrú štiplavú kôrovicu, z ktorej sa v domácnostiach pripravovalo špeciálne jedlo demikát. Ocistené syry sa potom drvili rukami vo velkých nádobách a premiešavali sa so solou. Napokon sa hmota natlacila do kameninových nádob, drevených geletiek alebo sudov z jedlového dreva, vrch sa zalial ovcím maslom a uzavreli sadienkom. A to už bola bryndza pripravená na odbyt, resp. sa skladovala pri teplote 3–5 stupnov. Využívali sa na to aj jaskyne. Všetky práce a postupy pri výrobe bryndze trvali 10-14 dní, neskôr v priemyselnej výrobe 3-5 dní. To znamená, že práce sa casom zlepšovali, modernizovali. Zo salašov sa hrudy syra zvážalina vozíkoch do bryndziarne, mleli sa drevenými strojmi – valcami, ktoré tahali dvaja pomocníci. Aj miešanie syrovej hmoty bolo zmechanizované. V 19. storocí už sa zavádzali stroje pohánané plynom a naftou, v 20. storocí výborným pomocníkom sa stala elektrina. Na expedíciu bryndze sa využívali drevené vozy alebo lacnejšie splavovanie na pltiach po Váhu a Hrone a potom vozmi do najväcších miest Rakúsko - Uhorska: Budapešti, Bratislavy,Viedne.
V kraji okolo Detvy boli vhodné podmienkypre chov oviec, dostatok ovcieho mlieka a syra. Tu sa zrodila aj slovenská bryndza a Stará Turá bola pri tom. V Detve Ján Vagac, staroturanský rodák, založil prvú bryndziaren na Slovensku vr. 1787. V jeho práci pokracovali dalšie generácie rodu. Všetci sa riadili heslom Jána Vagaca: „S poctivostou najdalej zájdeš“.
Vagacovci viac ako 100 rokov nedokázali zhromaždit prostriedky natolko, aby si v Detve mohli postavit vlastný dom. Bryndzu vyrábali v niektorej z kolíb, ktorú si kúpili alebo prenajali. Až clen piatej generácie Alexander si v roku 1908 postavil v Detve dvojpodlažný dom a s hrdostou na celé generácie svojich predchodcov ho na štíte oznacil názvom Alexander Vagac - bryndziaren a syraren Detva. Skoncilo sa každorocné putovanie Alexandra Vagaca z Detvy do rodiska. Darilo sa mu. Výrobu bryndze priviedol na vtedy najvyšší stupen rozvoja. V roku 1931 vyexpedoval viac ako 20 vagónov bryndze a syrov. Znacka Vagacových výrobkov „Tri jedle“ bola známkou kvality.

Pripomenme ešte, že bryndziarstvu sa venovali aj dalšie rodiny zo Starej Turej: Rodina Molecová založila bryndziaren roku 1797 vo Zvolenskej Slatine. Bryndziaren a syráren Peter Molec bola po roku 1989 obnovená, pracuje dodnes a vedie ju pravdepodobne 10. generácia rodu Molec. Koncom 19. storocia založil bryndziaren Juraj Vallo vo Zvolene. Pre túto prácu získal svojich synov. Theodor Vallo (1861-1932) v r.1892 vynašiel mäkkú, dobre roztieratelnú bryndzu.
S výrobou bryndze na strednom Slovensku súvisia aj dalšie rodiny zo Starej Turej: Klimácek,Valovic, Galbavý, Jurkovic, Ježo-Párovský, Cervenanský, Púdelka, Rohácek, Slezák, Slezácek...

Co na záver?
Bryndza je najstarší spôsob konzervovania ovcieho syra. Je nielen dobrá, ale i zdravá. Má vysoký obsah bielkovín, vitamínov, obsahuje organicky viazaný fosfor a vápnik využitelný pre kosti. Znižuje cholesterol, je vhodná pri bezlepkovej diéte, osteoporóze a je lahko strávitelná - pre ludský organizmus velmi výhodná.



(Vilma Truhlíková - Staroturiansky spravodajca c. 4 - apríl 2007)

Suradnice finalu vypocitame nasledovne:

N 48° 4A.BCB
E 17° 4D.EAF

pricom:

1. Jan Vagac sa podla rokov dozil (presne datumy nie su zname)
- 75 rokov - A=5
- 76 rokov - A=6
- 77 rokov - A=7
2. Ocistene syry so solou sa natlacili napr. do sudov z
- jedloveho dreva - B=8
- duboveho dreva - B=7
- jelsoveho dreva - B=9
3. Jan Vagac zalozil prvu bryndziaren na Slovensku
- v roku 1787 - C=3
- v roku 1786 - C=2
- v roku 1788 - C=4
4. Heslo Jana Vagaca znelo
- „S poctivostou dalej nezájdeš“ - D=2
- „S poctivostou dalej zájdeš“ - D=0
- „S poctivostou najdalej zájdeš“ - D=1
5. clen piatej generácie Alexander si postavil v Detve dvojpodlažný dom s nápisom Alexander Vagac - bryndziaren a syraren Detva
- v roku 1907 - E=8
- v roku 1906 - E=5
- v roku 1908 - E=2
6. georarach bryndzu
- moc nelubi - F=0
- zje iba v nutnosti - F=0
- skor sa jej vyhyba - F=0
7. Znak "Tri jedle" prebrala
- bryndziaren od Detvy - G=6
- Detva od bryndziarne - G=9
- ani srnky netusia, ako to bolo - G=0



Znacka Vagacovych syrov, bryndziarne zalozenej v roku 1787
Erb mesta Detva, ziskany v roku 1811, ked sa stala mesteckom

!!!Prosim, nevkladajte KINDERodpad, radsej nieco zaujimave, nech maju hladaci zazitok aj z vymeny obsahu cache!!!

Additional Hints (No hints available.)