Skip to content

Velky pruvodce svahy Jiznimi Multi-cache

This cache has been archived.

Master19: Někdo uklidil předfinálku a novou dělat už nebudu. Díky za logy.

More
Hidden : 1/22/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Velky pruvodce svahy Jiznimi

Jak jsem zjistil, ani mnozí rodáci nemají Jížní svahy úplne dokonale zmapované a vzhledem k predpokládané neatraktivite a prelidnenosti považují "svahy" za místo, na které není treba vubec zamerovat svou pozornost. Tak jak tak, myslím, že si Jižní svahy alespon drobné povšimnutí zaslouží.

Ješte než vyrazíte do terénu, pojdme se nejprve spolecne podívat na plány, které predcházely skutecne realizovanému vzhledu dnešních Jižních Svahu.

První projekty na zastavení oblasti "Na Stráních" pochází od F. L. Gahury z let 1921, 1927 a 1934, kdy zpracovával komplexní plány rozvoje mesta. Ackoliv v centru mesta se podle techto návrhu již zacalo stavet, se vzhledem severní cásti se stále laborovalo.

Tento plánek pochází z pocátku 30. let od kolektivu autoru:
 
jizni-svahy-plan-1930

Projekt šel kupodivu proti Gahurovým plánum a vycházel striktne z domeckového principu. Autori sice navrhovali cástecne originální obloukovou dispozici, ale úplne rezignovali na obcanskou vybavenost.

Velkolepý projekt F. L. Gahury z roku 1934 naproti tomu tvoril komplexní plán na urbanistický rozmach mesta, pricemž byl dimenzován až na 100.000 obyvatel.

Co prekvapí na výrezu z tohoto plánu je nasnade:
 
jizni-svahy-plan-1934

Ano, je to letište! Malé, ve svahu, ale bylo tam. Podle tohoto regulacního plánu se až do druhé svetové války skutecne stavelo. Jižní Svahy však ležely ladem. Spekulovalo se o problémech s pozemky, ale zdá se, že terénne nárocnejší Jižní Svahy nekorespondovaly s levnou formou batovské výstavby, takže se na ne proste zatím nedostalo.

Dá se ríci "konkurencní" plán z roku 1935 je z tužky LeCorbusiera:
jizni-svahy-plan-1935

Ten sází na skupiny výškových budov a propracovanou infrastrukturu.

Po válce se poté roku 1947 sešli pánové V. Karfík, V. Kubecka, T. Slezák, A. Vítek a J. Voženílek, aby rozvedli myšlenky svého predchudce Gahury a vznikl nový "regulacní plán mesta Zlína".

jizni-svahy-plan-1947

Proti predválecnému plánu vést napojení Jižních Svahu prímo, byla prijmuta LeCorbusierova varianta obchvatné komunikace pod patou kopce. Další zajímavostí je klikatá páterní trída a hlavním kladem souvislé prelití pres východní cást svahu až na Vršavu.

Výstavba nakonec probíhala po zpresnujících projektech ve dvou etapách. Dominantou každé etapy je výškový segmentový dum tvorící prirozené centrum okrsku. Každá etapa mela sloužit jako domov pro cca 10.000 obyvatel.

jizni-svahy-plan-1985

Výstavba druhé etapy však nastala v období vyšších nároku na ekonomii zástavby. Zhuštení betonových bloku dvanáctipatrových panelových "domku" i pres zjemnující snahy realizátoru ("záchranné" bloky polovicní výšky) vytvorily skutecne hutné panelové centrum. Tato cást výstavby, oznacená jako "5. stavba" sestává z obdelníkové kompozice budov, vytvárející tzv. vnitrobloky. Prestože byla tato zástavba vemi hutná aktuální dostavby bytových domu v oblasti Podlesí, Na Honech, ci Valachuv žleb ukazují, že lokalita je natolik atraktivní, že zhustit lze bohužel témer vše.

Zdroj informací: http://www.zlin.estranky.cz/
 

A ted už k tomu, co budete muset zjistit k nalezení kešky

Stage 1.: Vyhlídka na areál Batových závodu
Svou pout zacnete na jihozápadním cípu Jižních svahu, kde se nachází odpocívadlo, ze kterého je zajímavý výhled na areál bývalých Batových závodu. Spocítejte zdené sloupy stojící v oblouku, které drží drevené trámy. Toto císlo budete rovné promenné A. POZOR. Stage je v rekonstrukci a je nedostupná, A = 5

Stage 2.: Podchod pod ulicí Okružní u prvního segmentu
Dále se vydejte po ulici Družstevní na sever. Po pravé ruce budete míjet budovu Univerzity Tomáše Bati. Pokracujte stále na sever až k waypointu TH1. Zde zabocte doprava a vydejte se do kopce až k podchodu. Podchod je vymalován detmi blízké základní školy, aby pripomínal nákupní pasáž. Najdete mezi obchody bazén, zjistete jakou teplotu má voda a zapište si toto císlo, jako promennou B.

Stage 3.: Nové koupalište
Projdete podchodem a vyjdete pod objektem "prvního segmentu". Obejdete ho po pravé strane, nebo projdete skrz nej, ale k postupu dále použijte prechod pro chodce (prípadne podchod) poblíž waypointu TH2. Dále pokracujte po chodníku podél Okružní ulice. Po pravé ruce míjet nový Kostel Panny Marie Pomocnice krestanu. Na stage 3 uvidíte fungl nové venkovní koupalište.
Mužete se podívat, jak práce pokracují a poté najdete informacní tabuli o stavbe. Z ní zjistete jméno stavbyvedoucího (ing. Ludek ...) a spocítejte pocet písmen v jeho príjmení a zaznamenejte si toto císlo, jako promennou C. (pokud najdete CH, pocítejte ho, jako dve písmenka)
Najdete velký modrý nápis, který je u vjezdu na parkovište na zdi objektu s výtahem. Promenná C je pocet písmen tohoto nápisu mínus dva.
 
smouli mesto

Stage 4.: Šmoulí mesto
Na križovatce prejdete ulici Stredovou a dejte se doprava podél této ulice. Po levé ruce budete míjet komín s cápem. Dojdete až na waypoint stage 4. Nacházíte se v bizarním komplexu, který díky nízkým objektum a úzkym krivolakým ulickám, dostal výstižné malebné oznacení "šmoulí mesto". Ve skutecnosti však v onech milých šmoulích domeccích nyní najdete povetšinou hospody, bary a herny nevalné povesti. Nemusíte se tu zdržovat, stací když spocítáte schody mezi jednotlivými "podlažími" a toto císlo si poznacíte jako promennou D. Aby to bylo naprosto jasné, na tomto obrázku vidíte tri schody:
 

tri schody



Stage 5.: Kolem druhého segmentu do vnitrobloku Podlesí IV.
Ze šmoulího mesta se vydejte severne k budove druhého segmentového bytového domu. Pokracujte jak uznáte za vhodné, abyste se nejlépe dostali do vnitrobloku a nalezli hledané souradnice waypointu ST5. Zde se postavte nad vydlážděnou šikmou plochu (kde si můžete představit modlou skluzavku, která tu bývala), otocte se po jejím smeru (na jih) a spocítejte pocet oken v budove pred vámi v nejvyšším patre (jedna stena budovy od rohu k rohu, pocítejte jen bytová okna, okna schodište ci balkónu ne - mají jinou barvu panelu a jsou trochu níže). Tato okna vedou na sever a krome parádního výhledu do dalších oken mají ješte "výhodu" v tom, že do nich nikdy nesvíti slunce. Pocet oken je promenná E (sudé císlo).

Stage 6.: Centrální park
Vybloudete z vnitrobloku a vydejte se na severozápad. Na souradnících predposlední stage hledejte jisté zarízení. Urcite ho poznáte a za parného pocasí se ho neobávejte použít. Nezapomínejte na pekný výhled na centrální park, ale hlavne si na zarízení všimnete cedulky. Obsahuje tri slova a vykricník. Pocet písmen tretího slova je hledaná promenná F. Už se blížíte k cíli! Máte všechny indicie, tak si mužete najít lavicku a spocítat souradnice predfinálky, podle tohoto vzorecku:

N 49° 14,X E 017° 40,Y

X = A*D + B*D + C*E + C*F

Y = A*C + B*E + E*F + D


Stage 7.: Predfinálka
Na míste, které vám vyšlo najdete jednoduše souradnice finálky. Je to drobné opatrení proti lenochum, kterí pocítají multiny doma v pohodlí. Sem se budete muset vydat všichni.

Hodne štestí a pozor, v keši není tužka!

Additional Hints (Decrypt)

[FINAL] buav ueorg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)