Skip to content

Sousedni obce BpH: Loukov Mystery Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 11/20/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V podhurí nejvyšší hory Hostýnských vrchu, Kelecského Javorníku (865 m. n. m.), je položena na rozhraní pásma lesu a polí rada nevelkých osad. Jednou z nich je i Loukov. Patrne se již nikdy nedozvíme, kdy se v míste objevili první kolonisté, zda to bylo ve 12., 13. nebo dokonce až pocátkem 14. století. Poprvé je zminován až k roku 1348, kdy jeho cást náležela Vavrincovi z Kolicína. První pri­pomenutí existence ovšem už znamená, že v míste se rozkládala ves s nekolika staveními, jejichž obyvatelé žili z výnosu nevelkých polícek, zejména však z prítomnosti lesa, jehož okrajová hranice sahala kdysi níže než je tomu dnes. Vedle težby dreva to byl jiste i sber lesních plodu a hlavne pastevectví na cetných pasekách. Ostatne, odtud vzešel i název Loukova – pochází patrne od staroceského slova „lúka" ve smyslu travnatého místa v lese.

Držba Loukova byla až do pocátku 16. století znacne roztríštená, míval až trojí vrchnost, což se projevilo existencí jednoho ci dvou samostatných dvoru. Napr. pred rokem 1368 jeden díl náležel Albertovi ze Šternberka, biskupovi ve vzdálené Litomyšli. Roku 1360 se píší Ctibor, Rúš a Mikuláš bratri z Loukova, 1374 Ješek Schutz z Loukova, pred rokem 1500 nejaké zboží v osade drželi vladykové z Krtomile. Cást Loukova se pred rokem 1447 dostala do držení majitelu bystrického panství; od roku 1532 pak byl jeho nedílnou soucástí celý, a to až do revoluce let 1848/1849, kdy padlo feudální správní zrízení.

Príliš rozdrobená držba patrne zpusobila, že žádný z drobných majitelu nepovažoval za duležité vybudovat si v míste reprezentativnejší sídlo – tvrz, na rozdíl od blízkých Libosvár. Dostatecné zázemí jim zrejme poskytoval rozsáhlejší dvur jako centrum prilehlých polností a lesa. V nem obcasne pobýval majitel, trvale pak celed, starající se o hospodárská zvírata. Duležitá zmínka o dvore je už z roku 1489, kdy Jirík z Loukova prodal jeho polovinu Václavovi z Bystrice.

Nestal-li se Loukov centrem feudální správy, vzniklo v nem naopak centrum správy duchovní – kostel sv. Václava a fara. O pocátcích farnosti, k níž se pozdeji cítaly Libosváry, Príkazy a Osicko, celkem nic nevíme. Teprve po znicení kostela za tricetileté války, snad už v roce 1620 za nájezdu polských žoldnéru – lisovcíku, jsme o jeho osudech lépe informováni. Farnost byla hned roku 1625 pripojena k sousední Bystrici pod Hostýnem. Obnova kostela i katolické duchovní správy trvala více jak jedno století. Roku 1679 byla u kostela vystavena vež nákladem bystrického faráre Tobiáše Schwacha, roku 1755 v míste zrízena lokalie, povýšená roku 1784 na kuracii. Nová fara byla vystavena teprve v roce 1843.

ricetiletá válka postihla jiste i obec samu. Roku 1674 bylo v Loukove napocteno 54 domu, z toho ale deset pustých. Svuj podíl na tom mely nejen hruzy dávno minulé doby, ale i útisk nekatolíku sídlících v obci ze strany vrchnosti. Ti mnohdy opoušteli tajne svá domovská sídla a prchali napr. do Pruska, kde svou víru mohli vyznávat svobodneji a verejne. Všichni však byli stejne težce postihováni robotním zatížením. Pro Loukov poddanské povinnosti upresnoval robotní patent ze 7. zárí 1775. Z 29 uvádených sedláku musel každý robotovat 3 dny potahem a od sv. Jana do sv. Václava každý týden jednou osobou jeden den pešky. Dalších 16 podsedníku melo stanoveno týdne dva a pul dne peší roboty, 12 domkaru rocne 26 dní a 21 domkaru rocne 13 dní roboty. Dohromady museli poddaní v Loukove odpracovat za rok na panském 4 524 dnu tažné a 3 121 dnu peší roboty. Konec všem temto povinnostem znamenala teprve revoluce z let 1848/1849.

Devatenácté století bylo ve znamení postupné promeny celé obce. Výrazem nastupující prumyslové civilizace a jejího odrazu v Loukove byl pokus o založení malé manufaktury na výrobu cukru z javorové štávy kolem roku 1810 v lese pod Kuželkou. O neco pozdeji vznikla v obci dílna na výrobu tzv. rajnochovské keramiky. Rocne vyrábela až 9000 kusu ruzných talíru, šálku, mís, dóz a dalšího zboží. Zanikla teprve v roce 1871, když delší dobu její výroba stagnovala a posléze zcela upadla. Zrušení roboty a posléze obnovení ústavnosti v rakouské ríši v roce 1861 vyvolalo i cilejší spolecenský a politický ruch v Loukove. V posledne uvedeném roce byla založena školní knihovna, roku 1872 ustaven katolicko – politický spolek, roku 1873 založena první modernejší instituce – záložna a konecne v roce 1881 byla postavena trojtrídní škola.

Na prelomu 19. a 20. století žilo v Loukove 761 lidí ve 133 domech. Katastr obce mel rozlohu 1196 ha, z toho na lesy pripadalo 522 ha, pole 494 ha, pastviny 90 ha, louky 75 ha a na zahrady 15 ha. V obci se chovalo 105 koní, 301 kusu skotu, 381 kusu bravu a 18 kusu ovcí. Po výstavbe železnice z Bystrice pod Hostýnem do Valašského Mezirící v letech 1886-1888 se Loukovu dostalo i rychlejšího spojení se svetem, když byla u obce roku 1900 zrízena zastávka. I po vzniku samostatné Ceskoslovenské republiky 28. ríjna 1918 zustával Loukov typickou zemedelskou vsí, jejíž obyvatelstvo ale ze znacné cásti hledalo obživu v blízkých prumyslových centrech. Politicky venovalo svou prízen predevším lidové strane, která jednoznacne zvítezila ve volbách v roce 1929 i 1935, následována agrárníky s daleko menším poctem hlasu.

Události 2. svetové války preckal Loukov bez vetších materiálních pohrom ci ztrát na lidských životech. Dlouhá léta nacistické okupace skoncila teprve dne 7. kvetna 1945, kdy byla obec osvobozena ruskými jednotkami. Obnovením národní samostatnosti zapocala nová kapitola v dejinách Loukova, období, jejž mnozí dnes žijící obcané sami napomáhali utváret. S jakým úspechem, o tom at vypovídá samotný vzhled obce i úroven života jeho obyvatel.

O Cache:Keš je velikosti small a pro zacátek obsahuje:Propisku a logbook. PC Hru FIFA09, fotbalovou karticku a malou hracku (medveda). A nachází se poblíž nejvetší loukovské památky.

Další keše této série:Krtomil (visit link) Bílavsko(není publikována), Chvalcov(není publikována) a Slavkov pod Hostýnem (visit link) budou všechny keše této série publikovány vytvoríme také bonusovou keš.

NEZAPOMENTE SI OPSAT BONUSOVÉ CÍSLO!!

Tak a ted k luštení.
*2/3=zlomek dve tretiny

Na výlete si utratil 2/3 penez a ze zbytku dals ješte 2/3 na školu v Tibetu. Za 2/3 nového zbytku ješte koupils malý dárek pro svého príbuzného.Z deravé kapsy ztratils 4/5 zbylých penez, a když si dal pulku své sestre, zustala ti 1 koruna. Kolik jsi mel, když si šel na výlet?
Výsledek=ABC

N 49° A(B-A).(C+4)(B-1)(A-C)
E 017° (B-3-C)(A+1).(C+3)(B+C)(A+B-1)

Prejeme úspešný lov a peknou procházku

Additional Hints (Decrypt)

Cbq Fgebzrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)