Skip to content

Chrastovice – uhelne doly Multi-cache

Hidden : 11/21/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Chráštovice – uhelné doly

Krátká multina v okolí Chráštovic, která vás provede historií težby uhlí nedaleko této obce. Na úvodních souradnicích nic nehledejte, doporucuji zde zaparkovat geovozidlo.


Samostatnou kapitolu v dejinách Chráštovic si zaslouží její nerostné bohatství, predevším uhlí, jehož využívání je spojeno s 19. stoletím. Nejstarší zmínky o dolování pocházejí ze Zpráv obchodní a živnostenské komory v Plzni v roce 1858. Tomu odpovídá i profese nekolika obyvatel Chráštovic pri scítání lidu v roce 1869, kdy je nekolik mužu uvedeno jako „havíri v uhelných horách“. V roce 1890 se uvádí dul JOSEF se 4 delníky, který byl otevren nad obcí smerem do Velké Cerné Hati. Dolování uhlí v Chráštovicích prošlo nekolika etapami a svoji konjunkturu zažilo od dvacátých let dvacátého století. Byly zde otevreny šachty jménem BARBORA, KAREL a JOSEF.

Dul JOSEF
Dul JOSEF

V únoru 1921 byly zahájeny práce pri otevrení dolu BARBORA na pozemku císlo parcely 853 p. Heinze v Chráštovicích cp. 1 spolecností Ludvíka Volína a bratrí Ferdinanda a Jirího Dostála, kterí však výtežek prohýrili a opustili dul s dluhy dne 30. ríjna 1922. Pracovat prestali již 27. kvetna 1922. Jmenovaným melo ublížit také to, že posílali po železnici uhelné moury do Rakous. Ty se po ceste vznaly a nekolik vagónu shorelo. Tím vznikla veliká financní škoda, kterou museli odesilatelé zaplatit. Ve tricátých letech píše Kralovický obzor, že „uhelný dul u Chráštovic zahájil opet težbu, arcit v menším merítku, ale uhlí z neho teší se chvalné povesti.“ Také regionální místopis Františka Zetka zminuje, že „v dolování se vystrídalo nekolik majitelu, jakmile prišli na vodu, dolování zanechali, ackoli je uhlí dobré jakosti.“

Nejvetšího rozmachu dosáhla težba za druhé svetové války, k níž se vztahuje následující stat od Václava Prusíka, který v dolech pracoval.

„V roce 1938 po odtržení pohranicních území (mostecké, sokolovské a nýranské pánve) od naší republiky bylo zapotrebí hledat nové zdroje težby uhlí. Proto bylo zapocato spolumajiteli p. Karlou Holou a jejím synem JUDr. Vojtechem Holým s hloubením težní jámy u zahrady Jánských, kde však pro velký prítok spodní vody musela být práce zastavena. Po pocátecních nezdarech se celý dulní areál prestehoval do míst, kde se již dríve težilo. Dolovalo se cerné kamenné uhlí. Prumerná síla sloje byla 85 cm, hloubka dolu 14 m. Soucasne bylo zapocato s hloubením nové težní jámy nového dolu s názvem Kamenouhelný dul KAREL asi o 150 m níže. Nový dul sestával z jedné težní a vetrné jámy, jeho hloubka byla 28 m a s težbou bylo zapocato v prvním pololetí 1939. Podmínky byly znacne obtížné pro velký prítok vody. Na povrchu byla jedna težní vež drevené konstrukce 14 m vysoká a pak drevené budovy, a to kancelár, strojovna, pro mužstvo ubytovna a skladište. Pred nastehováním zamestnancu nového dolu „KAREL“ v Chráštovicích zacali s težbou uhlí na dole „JOSEF“ Václav Puta a Jan Vandrovec s novými spolecníky p. Stoklasou a úcetním Oldrichem Nápravníkem v poctu asi 8 zamestnancu. Uhlí bylo dodáváno drobným spotrebitelum z okolních obcí. Dul ukoncil svoji cinnost v roce 1945. Na novém dole KAREL se težilo vrátkem remenovým, poháneným lokomobilou, která pohánela též dynamo pro elektrické pumpy. Pro cerpání vody se používalo pulsometru a elektrických pump. Osvetlení bylo karbidové. Težba se provádela dvema klecemi na vozíky o obsahu 3,5 q uhlí. Vytežené uhlí se trídilo traslavými síty rucne pohánenými. Težební pomery ztežovalo bobtnání spodku a velmi špatné stropy, které nedovolovaly pravidelnou prípravu a dobývání. Sloj bývala nepravidelná a mela velmi cetné poruchy. Odbytové pomery byly velmi dobré a dul mel pro kralovický okres znacný význam. Nevýhodou byla velká krehkost uhlí, které velmi špatne snášelo vagónovou dopravu. Uhlí pro drobné spotrebitele rozvážel po okolí autem p. František Zeman, autodopravce z Kralovice. Vlastních povozu podnik nemel.

Komercne byl dul KAREL veden podnikatelem JUDr. Vojtechem Holým a úcetním, technicky závodním inženýrem Ing. Jasanem a dvema dulními, Františkem Kutinou a Antonem Klementem. Zamestnáno bylo v podniku v prumeru kolem ctyriceti pracovníku. Dul ukonci svojí cinnost pro obtíže – velké množství vody a špatné geologické podmínky – v cervnu 1942. Odešli též závodní inženýr se dvema dulními.

Dul KAREL
Dul KAREL

Vetšina zamestnancu odešla pracovat jinam a zbytek pracovníku pod vedením nového závodního inženýra z dolu Tlucná u Plzne a nového dulního Rudolfa Kauckého zacal s hloubením nové težní jámy na Prantích, v prilehlé kotline, kde se již dríve také težilo. Po vyhloubení težní jámy v hloubce 9 m se prišlo na uhlí, a tím zacala težba rucní vrátkem. Pracoval zde asi 20 zamestnancu. Težilo se zde asi tak rok.

Pak byla vybudována asi o 200 m níže štola, kde se jezdilo vozíky až na povrch. Težilo se zde uhlí, v malém množství lupek, který byl prorostlý malými žilkami uhlí, a proto se jednak pro malé množství a pak dále pro znecištení nehodil ke keramickému zpracování. Uhlí se zde težilo až do konce války, tj. do konce roku 1945.

Záverem lze ríci, že cást kralovického okresu po celou dobu války byla zásobena pomerne dobrým uhlím, že zde byli zamestnaní lidé, kterí by jinak museli na práci do Ríše. Chráštovický katastr má i další nerostné bohatství, jako napríklad ložiska okru na severní cásti pri ceste do Kalce.“

O krabicce:

Na úvodních souradnicích zaparkujte geovozidlo, prohlédnete si kaplicku a pokracujte radeji pešky dále na STAGE1 a STAGE2.
X = STAGE1 - dul KAREL
Y = STAGE2 - dul JOSEF
FINALE: N 50° 00.(X-2)(Y-1)(X)' E 013° 20.(Y+1)(X-2)(X-2)'
Na lov mužete vyrazit ve dne i za tmy. Pokud se rozhodnete pro nocní variantu pridejte si do výbavy .

Additional Hints (Decrypt)

K > L K - L = 3 fpubql qb aror

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)