Skip to content

Cache cesko-polskeho pratelstvi Traditional Geocache

This cache has been archived.

hanz23: Z duvodu neustálého mizení krabicky tuto cache definitivne ukoncuji [:(] ...však netreba zoufat, již brzy se urcite objeví nová, lepši hezcí a snad i déle vydrží [:o)]

More
Hidden : 11/7/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache Vás zavede na bohnické sídlište do ulice Lodžská. Pres silnici mužete videt zdravotnické zarízení polikliniku Mazurská a o kousek dál se nachází nákupní a kulturní centrum Krakov - asi už zacínáte chápat, proc zrovna název cesko-polské prátelství.

Cache je trochu vetší mikro pouze s logbookem a tužkou. V blízkosti cache je obcas celkem mudlo porvoz, tak budte prosím pri jejím odlovu opatrní.

Bohnice

Bohnice Bohnice jsou mestská ctvrt a katastrální území o rozloze 465,9 ha, rozkládající se na severu Prahy na pravém brehu Vltavy.
Obec, jejíž jméno je po celé 20. století nepríliš váženo jako synonymum ústavu pro choromyslné, byla ve stredoveku pomerne významným místem na jedné z duležitých cest z Prahy na sever. Svedcí o tom kamenný kostel již z 12. století. Ac obklícen z východu psychiatrickou lécebnou a z jihu sídlištem, zachoval se ve velmi dobrém stavu historický stred obce. Príjemný venkovský poklid je dán nejvetším štestím, jež staré Bohnice potkalo - jediná prujezdní silnice, která pres ne vede, spadá dnes zalesneným Bohnickým údolím k Vltave a tam u nekdejší dynamitky Nobel koncí.

Neco z historie

Bohnice jsou zminovány již v listine z roku 1158. Koncem 16. století patrily ke statkum nejvyššího purkrabství. V roce 1870 zde byla postavena první ceská továrna na dynamit. V r. 1900 byly Bohnice (Bojmice) s 679 obyvateli a se zemským blázincem vsí okresu Karlín. Psychiatrická lécebna zde byla postavena v letech 1906–11. V r. 1922, kdy se Bohnice staly soucástí Prahy VIII, mely 3179 obyvatel (bez pacientu lécebny). V r. 1949 bylo k.ú. Bohnice pricleneno ke správnímu obvodu Praha 8 (spolecne s Kobylisy, Strížkovem a cástmi Libne, Karlína a Troje). V r. 1960 zustalo k.ú. Bohnice soucástí Prahy 8 a v roce 1990 se stalo soucástí mestské cásti Praha 8.
Stare Bohnice
foto: soucasný pohled smerem na do Starých Bohnic

Puvod názvu

K roku 1227 je doložen název Boymici, 1352-84 Boemycz a 1405 Bohemicz (zrejme podle kanovníka vyšehradské kapituly jménem Johannes Bohemus z 13. století)

Nové Bohnice (sídlište Bohnice)

V 70. letech 20. století bylo v jižní cásti Bohnic a severní cásti Troji postaveno velké sídlište Bohnice. Jeho jižní cást, ležící v katastrálním území Troja, se oznacuje sídlište Bohnice-jih.

Sídlište bylo v tehdejším komunistickém Ceskoslovensku staveno jako prestižní stavba cesko-polského prátelství a proto je velká cást zdejších ulic pojmenována po polských mestech (napr. Lodžská, Zhorelecká, Hnezdenská). Obdobne je pojmenováno i nekolik dalších objektu: nákupní strediska Krakov, Nisa, Odra a Visla, kulturní dum Krakov, poliklinika Mazurská a základní školy Mazurská a Glowackého.

Bohnické údolí

Je údolí, jehož prírodní cást je chránena jako prírodní památka ev. c. 762 téhož jména, která je ve správe AOPK Praha. Bohnicke udoli
Údolí spojuje staré Bohnice a osadu Zámky v pražské cásti Bohnice. Osou údolí protéká k Vltave Bohnický potok a prochází ulice Bohnická, po níž je vedena autobusová linka mestské hromadné dopravy. Po severním úbocí prochází peší turisticky znacená cesta.
Duvodem ochrany jsou jižne orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními spolecenstvy.
Na území PP Bohnické údolí vystupují na povrch skalky tvorené bridlicemi predprvohorního stárí. Dnešní podoba území je výsledkem erozní cinnosti Vltavy a jejích prítoku.

Flóra

Území PP bylo v minulosti využíváno jako pastviny a pozdeji jako vinice jejíž pozustatky jsou doposud zretelné.

Území je z vetší cásti zarostlé teplomilnou kerovitou vegetací tvorenou prevážne trnkou obecnou, svídou drín a skalníkem obecným, dále jsou zastoupeny duby a ovocné stromy. Na vlastních skalních výchozech rostou taricová skalní spolecenstva.

Fauna

Z bezobratlých se zde vyskytují vzácné teplomilné druhy mandelinkovitých a nosatcovitých brouku a vzácní motýli otakárek ovocný, otakárek fenyklový a modrásek rozchodníkový.

Z obratlovcu ze zde vzácne vyskytuje na vlhcích místech mlok skvrnitý a colek obecný. Na skalách jsou pomerne hojní ješterka obecná a slepýš krehký. Castá je lasice kolcava i lasice hranostaj.

Z ptáku je bežný strakapoud velký, méne žluna zelená. V krovinách hojne hnízdí konipas bílý, penice pokrovní, penice slavíková a penice cernohlavá.
zdroj: cs.wikipedia

Psychiatrická lécebna Bohnice

Ústav byl založen pocátkem 20. století (na prucelí vchodové budovy je uveden rok 1909) a byl tehdy spolecne s vídenským ústavem nejmodernejším a nejvetším obdobným ústavem v Rakousku-Uhersku. Oba ústavy mely dokonce stejného architekta Václava Roštlapila (mj. tvurce monumentální Strakovy akademie v Praze-Klárove a Akademie výtvarných umení v Praze-Letné).

Jako samostatný právní subjekt byla Psychiatrická lécebna Bohnice založena roku 1990. V centru její pozornosti je psychiatrická lécba a ošetrení nebo vyšetrení jedincu, kterí jsou v rámci duševní choroby nebezpecní sobe nebo okolí.

PLB
V lidové reci v oblasti stredních Cech je slovo Bohnice užíváno jako symbolické obecné oznacení blázince nebo psychiatrického ústavu.

Ústav má mnoho oddelení, mimo jiné tzv. centrum krizové intervence (vcetne linky duvery s poradenskou službou), nekolik oddelení pro lécbu klasických duševních chorob, oddelení gerontopsychiatrie, odd. lécby závislostí (alkohol, drogy, gamblerství) a také terapeutické dílny (keramika, pletení košíku, výroba svícek, knihvazacství, drevarská dílna aj.). Pro hospitalizované pacienty je také možnost návštevy muzikoterapie, hippoterapie atd. V areálu lécebny se nachází divadlo Za plotem otevrené po rekonstrukci v roce 1991, sloužící pacientum i verejnosti a pravidelne se v lécebne konají nejen hudební festival Babí léto a divadelní festival Mezi ploty, ale i pravidelné koncerty v klubu V. kolona.

Rehabilitacní a resocializacní projekty ústavu jsou cástecne financovány z prostredku EU. Na hospitalizaci nekterých pacientu muže navazovat v rámci resocializacního programu i možnost chráneného ci komunitního bydlení.

V areálu lécebny sídlí a pusobí i další instituce, napríklad Psychiatrické centrum Praha (bývalý Výzkumný ústav psychiatrický) a Linka bezpecí pro deti.
Oficiální stránky PL Bohnice ZDE

Statek vraných

Vznik objektu bývá casove zarazován k roku 1777. Tento letopocet je totiž možný najít na trojúhelném štíte sedlové strechy. Ovšem toto datum asi bude spíše rokem jedné z prestaveb ci obnovení. Je nepravdepodobné, že v blízkosti kostela, který byl založen v roce 1158, by dlouhodobe nestála stavení podobného typu.

V roce 1568 je v gruntovní knize nejvyššího purkrabství zaznamenáno ve vsi šest gruntu, mezi nimi cp. 1 jako grunt Brože Krcmáre, v roce 1604 Jana Novákovitze. V roce 1654, po tricetileté válce, kdy zanikla i bohnická fara, je uvedeno v berní rule, že selský grunt Nováckovský je stavení rozborené a pusté. Rychta holešovická z roku 1659 uvádí grunt po Janu Nováckovském, který byl pustý ješte roku 1663, a teprve 1672 jej koupil Jakub Štastný a roku 1711 Jirí Houdek. Gruntovní kniha holešovická z roku 1728 uvádí dvur Jirího Hudka. Ve výkazu desátku statek Houdku.
Statek Vranych
Asi od pocátku 19. století patril statek Vraným. Do tohoto rodu, který je z Melnicka, Lužce n. Vltavou a Vesnan, se provdala jedna Houdkova dcera. Podle údajne starší zprávy v tisku prespal ve statku Vraných Napoleon, patrne roku 1813. V roce 1827 vznikl velký požár v cp. 6 a vyhorely všechny objekty na západní strane návsi a to vcetne cp. 1. Po požáru byla pravdepodobne pristavena ke špýcharu pavlac, stodola je datována uvnitr na zdi též letopoctem 1829. Protože školní budova cp. 3 byla obnovena teprve v roce 1839, sloužila mezitím sýpka špýcharu sedláka Antonína Vraného docasne jako ucebna za rocní nájem 40 zlatých.

V roce 1927 byl vydlážden chodník pred statkem do návsi mramorovou mozaikovou dlažbou (datováno pred cp. 4). Statek zdedili synové Karel (soudní rada 1873 – 1949) a Vilém (zemrel asi 1955, ješte dríve jeho první žena Anna). Polnosti byly již za první republiky predány zemskému statku. Po Vilémovi zdedila objekt jeho druhá manželka Helena, která prišla do statku jako služebná v devatenácti letech asi v roce 1945 (provdaná Suchánková). V roce 1968 byl zpustlý statek od paní Suchánkové odkoupen. V ríjnu téhož roku byly zahájeny stavební práce na nárocné rekonstrukci pod vedením stavitele Vladimíra Koláre. Pri techto pracích V. Kolár neštastnou náhodou v roce 1978 zemrel. V soucasnosti statek vlastní Magistrát hl. m. Prahy a užívá ho archeologické oddelení Státního ústavu památek.
Zdroj a více informcí ZDE


Pár slov ke cachi

Cache je vetší mikro bez možnosti výmeny. Obsahuje tužku, kterou v prípade kontroly doplním, ale úmyslne prosím neodnášet.

CACHE PROSÍM NESUNDAVEJTE Z HÁCKU, POUZE ODPOJTE OD VÍCKA !

Nachází se ve výšce cca 2m, takže pro kacerstvo vyššího vzrustu je odlovitelná bez problému, ale ostatní s sebou stolicku nebo partáka.

Samotné místo uložení není nijak zajímavé, ale v blízkosti se nachází bohnický les, kde je možné se príjemne projít a jsou v nem krásné vyhlídky na Prahu. Neporádek v okolí obcas uklidím, ale nehodlám sem chodit každý den uklízet po nejakých prasatech co nevedí jak vypadá odpadkový koš. Cestou doporucuji také koukat pod nohy, neb tu bývá od psu celkem zaminováno.Takže komu to nevoní, at ji neloví.
Dekuji za pochopení a preji Vám štastný lov.

Cache Updates:

9. 3. 2011 Po ztráte upraven listing, krabicka presunuta + zmenen hint
14. 2. 2011 Po ztráte opet nová krabicka
19. 1. 2011 Po ztráte opet nová krabicka
16. 12. 2010 nova krabicka posunuta o par metru vedle + zmenen hint

free counters

Additional Hints (Decrypt)

zNg Rqx veG vgFh i haQrw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)