Skip to content

Tramtaria Traditional Geocache

Hidden : 10/31/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Doporucujeme pozorne precitat hint, aby ste zbytocne nevzbudzovali pozornost oka kamery a personalu zo Solnej jaskyne.

Prosim, doneste si svoje pero.



Táto keška bola nominovaná na Slovak GeoAwards 2014


  V Piešťanoch na kúpeľnom ostrove je veľmi zaujímavý a zastrčený kút,ktorý od detstva nazývame slovom, ktorý vymyslel môj otec - „Tramtária“. Vychádzala z neho vždy veľká para a silný hukot. Strašil nás, že keď budeme zlí, strčí nás do Tramtárie......Para vychádzala z obrovskej tmavej hranolovej drevenej chladiarenskej veže, v ktorej sa samospádom po drevených doskách chladila horúca termálna voda. Vydávalo to hrozný rachot s kúdolom pary okolo veže.
Ten kút sa nachádza za Napoleonskými kúpeľmi III.



Pieštany sú najväcšie kúpele na Slovensku s takmer dvesto ročnou tradíciou. Za svoju povest vdacia najmä unikátnym pramenom sírnej termálnej minerálnej vody s obsahom 1500 mg minerálnych látok na liter a teplotou 67-69 °C. Voda vyviera z hlbky 2 000 metrov, odkial vynáša špecifické zlúceniny a energiu zemskej magmy.
Srdcom celých kúpeľov je

„TRAMTÁRIA“.


Vstup do nej je medzi ľavou stenou balneoterapie Irma so sochou Sisi a pitným pavilónikom na termálnu vodu.
„Tramtáriu“ tvoria zrecie jazierka na tvorbu liecivého bahna, dominantná okrúhla Vodárenská veža, mohutná hranolová veža, ktorá slúžila ako zásobáren vody. V prostriedku stojí nevelká kupolovitá presklená stavba chýrneho najstaršieho pramena – Adam Trajan. Kedysi tam stála i chladiarenská veža - velká drevená hranolová vysoká stavba stojaca na murovanom základe vysokom asi 3 metre, na ktorom boli rebríkovo poskladané drevené latky, neustále premocené a tmavé od vody miestami i s riasami, po ktorých stekala horúca termálna voda a tým sa chladila. Vychádzal z nej strašidelne silný hukot stekajúcej vody po latkách z výšky veže, ktorý sprevádzal kúdoly pary. Zostal po nej iba murovaný zakrytý štvorcový podstavec. Teraz tam majú správcovia pramena a vodárne sklad náradia a tvrdia, že je tam neustále velká horúcava.
Teraz už z toho kúta, zvaného „Tramtária“ nevychádza para a nepocut hukot vody, no ale aj tak je tam vela zaujímavostí, ktoré stoja za návštevu tohto miesta.


1.Vodárenská veža. Vznikla v roku 1928, je 16 m vysoká s osemuholníkovým pôdorysom, so zásobníkmi na pitnú a termálnu vodu. Je to železobetónový vežový vodojem, ktorý postavila firma Pittel a Brausewetter. Radí sa medzi ukážky funkcionalistickej technickej architektúry. Osemboký hranol prechádza nad kordónovou rímsou do vpísaného valca, nad ktorým je na konzolách vysadený dvanástboký hranol najvyššej casti, kulminujúci dvanástosovou arkádovou galériou. Kuželová strecha je horizontálne rozdelená na 2 casti, ktoré sú od seba odsadené nízkym valcovým lampášom (lucernou). Funkcionalistická technická architektúra ako dominanta s výraznou architektonickou kvalitou dotvára skupinu okolitých kúpelných objektov.

2.Pramen Adam Trajan : Najvýdatnejší a najstarší pramen termálnej vody je pomenovaný podla autora oslavnej básne o pieštanských kúpeloch Adama Trajana Besenovského. V roku 1921 bola hlavná studna rozšírená, v roku 1929 bola vyhotovená prvá vonkajšia úprava studne a v roku 1960 prebehla rekonštrukcia. Posledná rekonštrukcia bola v roku 2001. Hlbka studne je 7,5 metra teplota 65 až 67 stupnov C a odberné množstvo vody je 1200 m3/den.
Vybudovala sa sústava hlbkovo záchytných objektov – vrtov, ktoré odvádzajú termálnu vodu z bazálnych pieskovcov a zlepencov neogénu až na povrch s hydrodynamickým pretlakom bez cerpania. V kúpeloch Pieštany sú pre úcely balneoterapie v súcasnosti využívané tri vrty a studna Trajan. Je to spúštaná dokonalá kruhová studna, prehlbená dvoma vrtmi s priemerom 400 mm do hlbky 11,2 m.

3.Zrecie bazény liecivého peloidu - Bazény na výrobu termálneho liecivého bahna. Bahno zreje 1 rok pri teplote 40 °C. Špecifická váha je 1,55 t/m3, obsah vody v peloide je 45%-55%. Sušina v peloide je 45% - 55%, pH peloidu ( H2O ) 7,5. Obsah titrovatelnej síry v 100 g sušiny je 70 – 105 mg.

4.Vzácne stromy - Liriodendron Tulipifera – Laliovník tulipánokvetý . Pochádza z východnej casti USA, kde je národným stromom štátov Tennessee a Indiana. Je to jeden z najvyššie rastúcich stromov s tvrdým drevom, ktoré sa používa na výrobu lodí, nábytku, hraciek a celulózy. Drevo je svetlé, lahko opracovatelné, a dá sa aj dobre leštit. Indiáni z vydlabaných kmenov laliovníka vyrábali kanoe. Do Európy bol introdukovaný v r. 1663. Vo svojej domovine dorastá do výšky 50-60m (v Európe asi do 35-40m) a priemeru kmena do 2 m. Vytvára hlbokú, široko rozloženú korenovú sústavu. Je mrazuvzdorný do cca -30°C.
Kvety sa objavujú na zaciatku leta a sú v tvare malých tulipánov. Okvetné plátky sú zelenožlté so širokým nápadným oranžovým pruhom na spodku kalicha. Vo vnútri sa nachádza bohatý trs krémovo nažltlých tyciniek, ktoré kvetu dodajú na atraktivite. Pretože sa jedná o rastlinu z celade magnóliovitých, kvety sa objavujú, podobne ako na magnóliách, na koncoch vyzretých vetviciek.
Vedecké meno rodu Liriodendron je odvodené od gréckeho slova leirion, ktoré oznacuje laliu.

5.Kamenná stena z pôvodného bazéna Napoleón I. v kúpeloch , z roku 1828, nájdená pri rekonštrukcii v roku 2001 .

6.Vstup do Solnej jaskyne - mikroklimatická jódová solná jaskynu je postavená z prírodnej morskej soli. V spojení s termálnym minerálnym bazénom znásobuje úcinok pobytu v solnej jaskyni.

http://img.geocaching.com/cache/large/9aeb971e-3ce2-4f4f-b31e-a90da1732941.jpg

Additional Hints (Decrypt)

FX: 1- Zrgre anq mrzbh 2 - znyl frql xybohpvx uarq cbq uenabybibh irmbh RA: 1. Bar zrgre bire tebhaq 2 - Gjb fznyy tenl ungf whfg haqre gur gbjre gung ybbxf yvxr cevfz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)