Skip to content

Had Mystery Cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše.

More
Hidden : 10/16/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache byla založena na pocest úchvatných a fascinujících plazu (hadu). Misterka z hadí hádankou vás možná trochu potrápí,ale plazící se prátelé vám budou držet palce. Vetšina lidí se hadu bojí,ale to neni správné,jelikož hadi nemají proti nám dvounožcum žádnou šanci(krome 6 a více metrových hadu+ jedovatých). Doufáme že náš hadí poklad bude mít úspech.Doporucuji dojít si k místnímu rybníku.Více na WWW.RYBNIKHUBERTKA.CZ


Povrch tela

Povrch hadího tela pokrývá velice pružná kuže pokrytá šupinami, lišícími se tvarem i velikostí v závislosti na druhu. Na spodní strane tela mají hadi tzv. brišní (ventrální), prícne uložené šupiny, které spolu s brišními svaly umožnují plazení. Kuže vetšinou nepropouští vodu ani jedním smerem, proto hadi mohli osídlit jak vodní, tak extrémne suché biotopy, jako jsou poušte. Nejspodnejší a zároven nejsilnejší vrstva kuže obsahuje pigmentové bunky, odpovedné za charakteristické zbarvení jednotlivých druhu, ci jedincu. Jak hadi rostou, musí se pravidelne zbavovat vnejší, pevné vrstvy odumrelé pokožky. Protože mládata rostou o mnoho rychleji než dospelí hadi, svlékají se také daleko casteji.

Kostra a svaly

Typickým rysem hadu je protáhlý trup, splývající plynule s krkem i ocasem, a chybející koncetiny. Jen nekteré vývojove starší skupiny si zachovaly zakrnelou pánev a nepatrné zbytky zadních nohou v podobe drobných drápku po stranách kloaky (napr. hroznýšovití, Boidae). Celá kostra hadu se skládá pouze z lebky, dlouhé pátere s obratli a mnoha žeber, kterých muže být až 435 páru.[zdroj?] Lebka hadu se cástecne liší druh od druhu, spolecné však mají kloubní spojení mezi horní a dolní celistí, což lebku ciní velice roztažnou, a umožnující polykat znacne velkou korist. Toto spojení zajištují silné a velice pružné vazy. Zuby jsou vetšinou silne zakrivené a ohnuté dozadu, což zabranuje vysmeknutí uchvácené koristi. Hadí telo se vyznacuje obrovským množstvím velice složitých svalu a ruzných svalových úponu. Snad nejvíce svalu je mezižeberních; ty se na žebra prímo upínají a umožnují tak jejich znacnou pohyblivost. Výsledkem naprosto dokonalé koordinace všech techto svalových skupin je pro hady charakteristický, lehký a klouzavý pohyb. Ziskávání potravy Nekteré druhy jsou potravne specializovány, zatímco potrava ostatních je velmi ruznorodá. Velká korist vyžaduje mnoho casu na strávení. Muže hada nasytit na nekolik týdnu nebo dokonce i mesícu. Tento proces zacíná v tlame pusobením trávicích enzymu v sekretech slinných žláz


Hadí jed

je ve skutecnosti jakýsi koktejl pozmenených trávicích štáv, který obvykle rychle zapusobí na nervový systém nebo krev obeti. Škrtici zabíjejí korist tak, že ji udusí. Pokaždé když obet vydechne, had utáhne závity tela, dokud dýchání obeti neustane. Poddajné celisti umožnují požírání koristi která velikostí presahuje jejich hlavu. Polykání muže trvat i nekolik hodin. Hadí jed Podrobnejší informace naleznete v cláncích jedovatí hadi a hadí jed. Mnozí hadi mají ruzné druhy jedu, které se na základe úcinku delí na: neurotoxin je druh jedu, který pusobí na nervovou soustavu. Produkují ho jedové žlázy vetšiny korálovcovitých hadu žijících na souši (kobry, korálovci, mamby…); myotoxin je jed pusobící na svalovinu. V jedových žlázách ho mají všechny morské druhy korálovcovitých hadu (vodnári, vlnožilové) a nekteré suchozemské druhy korálovcovitých hadu žijících v Austrálii. hemotoxin je druh jedu, který rozkládá krevní bunky uštknuté koristi. Produkují ho jedové žlázy druhu hadu z celedi zmijovitých (zmije, chrestýši, ploskolebci apod.). Nepusobí tak rychle jako neurotoxin, ovšem na rozdíl od nej výrazneji poškozuje telo. Nejsilnejší jed mají druhy, které se živí rychlou koristí. Príkladem mohou být krovinári ostnití, kterí jsou schopni usmrtit i rychle se pohybujícího kolibríka, nebo morští hadi, živící se korálovými rybami. Pokud by had nemel takto silný jed, korist by mohla ješte po uštknutí rychle uniknout. Hadi mohou mít také jed specializovaný na urcitý druh koristi. To znamená, že muže úspešne pusobit napr. na drobné hlodavce a zase napr. pro ptáky stejné váhy a velikosti je neškodný.


Za tento obrázek dekuji Martymu206.
Rozmnožování

Vetšina hadu klade vejce, ale je i významný pocet druhu živorodých. Hadi mírného pásma se vetšinou párí na jare brzy po ukoncení hibernace a kladou vejce/ rodí mládata v léte. Tropické druhy se casto párí v casové návaznosti na období deštu a kladou nekolik snušek rocne. Samci a samice se vyhledávají pomocí feromonu – chemických pachových stop, které v terénu zanechávají. Zásnuby jsou vetšinou jednoduché a hadi o potomstvo príliš nepecují. Ale napr. krajty obtácejí svým telem vejce, která tak chrání a zahrívají, a kobry hnízda s vejci hlídají. Mládata se líhnou ze skorápek pomocí vajecného zubu. Uvnitr vejce muže být stoceno háde až 7x dokola. Svlékání Jedním z nejchoulostivejších momentu v živote každého hada je svlékání staré pokožky, odborne nazývané ekdyse. Protože keratin, ze kterého se vlastne hadí pokožka skládá, není príliš pružný a zabranuje zvíreti v rustu, musí se had jednou za cas vrchní vrstvy kuže zbavit. Zdravý had se zbavuje své pokožky zpravidla najednou, od hlavy smerem k ocasu a to vcetne ocí. Za normálních okolností vetšinou celý proces netrvá déle než pul hodiny. Svlecka je potom vlastne obrácená naruby, asi jako svlecená nylonová puncocha. Samotnému svlékání napomáhá tenká vrstvicka mazlavého moku, který se vytvorí mezi starou a novou pokožkou, a která vlastne zpusobuje typické mlécné zakalení hada a jeho ocí. Hadi v té dobe špatne vidí a jsou zpravidla ponekud podráždení. Tím že mladí hadi rychleji rostou, svlékají pokožku daleko casteji než dospelí jedinci, u kterých muže kdyz se probehnout jenom dvakrát nebo trikrát za rok.

A jak vypocítat souradnice?
Souradnice vypoctete z následujícího obrázku.

kolik viditelných hadích hlav je na obrázku - to vám dá císlo X
kolik je na obrázku hadích ocí - to vám dá císlo Y

N 49° 32.(X-4)(6+X-11)(Y+1) E 015° 34. (Y+X-1)(X+1)(X-Y+2)




Do cache prosím nevkládejte zádné drobnosti.Az cache najdete uvidite proc.A az ji budete vracet zpátky tak prosím nepoužívejte moc velkou sílu, stací jen jemne.

!!!

Povoluji do cache vkládat GC+CWG

Additional Hints (No hints available.)